Προς το περιεχόμενο

Creative Sound BlasterX AE-5 Review


panayiotes25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 10/5/2019 στις 9:41 ΜΜ, Retromaniac είπε

Το z906 είναι της "πλάκας". Καθώς και το Ζ5500 που έχω εγώ. Πριν πέσετε να με φάτε όσοι τα έχετε, ναι δύναμη έχουν, αλλά από ποιότητα ήχου είναι "μάπα". Όλα αυτά σχετικά βεβαία. Αν είχες ηχεία με 10-50 ευρώ, τα logitech μετά σου φαίνονται high fidelity.

Μόνο που δεν έχουν tweeter στους δορυφόρους δεν θες κάτι άλλο. Απλά για τα λεφτά τους είναι πολύ τίμια αγορά και από τις λίγες επιλογές να απολαύσεις δυνατό ήχο.

Αν θες κάτι που δεν είναι της πλάκας, πας σε κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/380692/Dali-Zensor-1.html (αγοράζεις όσα χρειάζεσαι για 5.1 https://www.skroutz.gr/c/3060/hxeia_hifi.html?from=catspan&keyphrase=dali+zensor κτλ) και τα θεωρώ ως το ελάχιστο για καλό ήχο.

Δηλαδή μας λες ότι το ελάχιστο ποσό που πρέπει να δαπανηθεί για να έχουμε καλό ήχο στον υπολογιστή μας είναι να αγοράσουμε 5 ηχεία μόνιτορ + ένα sub woofer ,άρα περίπου στα 700€ !

Δεν θα βάλουμε και καμιά κάρτα ήχου? 

Και όλα αυτά γιατί? 

Για να ακούς τον Οικονομόπουλο στο YouTube, τα κατεβασμένα mp3 /wav και τους ήχους των windows?  

Για πες μας? 

Για το αυτοκίνητο και το σαλόνι ποιες είναι οι προτάσεις σου? 

 

Για φτιάξε μου μια σύνθεση για το σαλόνι σε παρακαλώ γιατί σε βλέπω ψαγμενο στο θέμα του ήχου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panoskatos είπε

Δηλαδή μας λες ότι το ελάχιστο ποσό που πρέπει να δαπανηθεί για να έχουμε καλό ήχο στον υπολογιστή μας είναι να αγοράσουμε 5 ηχεία μόνιτορ + ένα sub woofer ,άρα περίπου στα 700€ !

Δεν θα βάλουμε και καμιά κάρτα ήχου? 

Και όλα αυτά γιατί? 

Για να ακούς τον Οικονομόπουλο στο YouTube, τα κατεβασμένα mp3 /wav και τους ήχους των windows?  

Για πες μας? 

Για το αυτοκίνητο και το σαλόνι ποιες είναι οι προτάσεις σου? 

Για φτιάξε μου μια σύνθεση για το σαλόνι σε παρακαλώ γιατί σε βλέπω ψαγμενο στο θέμα του ήχου. 

Με τέτοια μουσικά γούστα πάρε 2 ηχειακια από τα Lidl και πολύ είναι 😛

Σοβαρά τώρα, εγώ δεν είπα ότι πρέπει να βάλουμε αυτά στον pc, απλά απάντησα στο τι θεωρώ καλά ηχεία. Και εγώ τα Logitech Ζ5500 έχω στο Xbox 😛

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, panoskatos είπε

Δηλαδή μας λες ότι το ελάχιστο ποσό που πρέπει να δαπανηθεί για να έχουμε καλό ήχο στον υπολογιστή μας είναι να αγοράσουμε 5 ηχεία μόνιτορ + ένα sub woofer ,άρα περίπου στα 700€ !

Δεν θα βάλουμε και καμιά κάρτα ήχου? 

Και όλα αυτά γιατί? 

Για να ακούς τον Οικονομόπουλο στο YouTube, τα κατεβασμένα mp3 /wav και τους ήχους των windows?  

Για πες μας? 

Για το αυτοκίνητο και το σαλόνι ποιες είναι οι προτάσεις σου? 

 

Για φτιάξε μου μια σύνθεση για το σαλόνι σε παρακαλώ γιατί σε βλέπω ψαγμενο στο θέμα του ήχου. 

Για να καταλάβεις διαφορά στον ήχο με την AE-5 από μια καλή onboard πρέπει να έχεις πολύ υψηλής ποιότητας ηχεία. Τουλάχιστον 200€ το τεμάχιο με ένα ηχητικά φροντισμένο δωμάτιο. Γιατί οι onboard έχουν βελτιώθεί πάρα πολύ. Οι διαφορές που θα ακούσεις είναι μικρές.

Σχετικά με τα υπόλοιπα που λες. Υπάρχει μεγάλη διαφορά στην ποιότητα του ήχου, ακόμα και σε μουσικά βίντεο του youtube(μια χαρά είναι το opus codec που χρησιμοποιεί) όταν πηγαίνω από τα 990 pro(ή και τα 770 pro που πήρα προσφάτως) στα HD650. Μετά από ισοστάθμιση σε όλα.

Νομίζετε ότι η πιστότητα είναι θέμα ψηφιακού μέσου(flac, mp3, 24bit audio κτλ.). Κάνετε μεγάλο λάθος. Απλά δεν έχετε ακούσει κάτι που να είναι κορυφαίας πιστότητας για να καταλάβετε ότι όλη η ουσία είναι οι αναλογικές συσκευές που μετατρέπουν ή ενισχύουν ενέργεια. Δηλαδή τα ηχεία/ακουστικά και δευτερευόντως οι ενισχυτές. Εκεί υπάρχει η μεγαλύτερη απώλεια ποιότητας, αν δεν έχεις κάτι καλό.

Εσένα με τα Z5500 σε συμφέρει που δεν έχεις ανάγκη την AE-5. Γλιτώνεις λεφτά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Νομίζετε ότι η πιστότητα είναι θέμα ψηφιακού μέσου(flac, mp3, 24bit audio κτλ.). Κάνετε μεγάλο λάθος. Απλά δεν έχετε ακούσει κάτι που να είναι κορυφαίας πιστότητας για να καταλάβετε ότι όλη η ουσία είναι οι αναλογικές συσκευές που μετατρέπουν ή ενισχύουν ενέργεια. Δηλαδή τα ηχεία/ακουστικά και δευτερευόντως οι ενισχυτές. Εκεί υπάρχει η μεγαλύτερη απώλεια ποιότητας, αν δεν έχεις κάτι καλό.

Ακριβώς! Τα είπες άψογα 😎

Δεν θα ξεχάσω όταν παίζοντας mp3 αρχεία των 320kbps, όταν άλλαξα τα ηχεία (απο heco victa σε dali zensor) αφήνοντας τον ίδιο ενισχυτή (pioneer) πόση διαφορά στην απόδοση είδα προς το καλύτερο όσον αφορά την μουσικότητα (σε cinema καταστάσεις δεν είδα διαφορά και λογικό γιατί τα victa θεωρούνται ηχεία cinema ενώ τα zensor μουσικά). Όταν δε, άλλαξα και τον Pioneer με έναν Marantz για να οδηγήσω καλύτερα τα dali, εκεί ήταν που το όλο σύστημα φώναζε πλέον ποιότητα.

Και όλα αυτά με mp3 αρχεία.

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Για να καταλάβεις διαφορά στον ήχο με την AE-5 από μια καλή onboard πρέπει να έχεις πολύ υψηλής ποιότητας ηχεία. Τουλάχιστον 200€ το τεμάχιο με ένα ηχητικά φροντισμένο δωμάτιο. Γιατί οι onboard έχουν βελτιώθεί πάρα πολύ. Οι διαφορές που θα ακούσεις είναι μικρές.

Σχετικά με τα υπόλοιπα που λες. Υπάρχει μεγάλη διαφορά στην ποιότητα του ήχου, ακόμα και σε μουσικά βίντεο του youtube(μια χαρά είναι το opus codec που χρησιμοποιεί) όταν πηγαίνω από τα 990 pro(ή και τα 770 pro που πήρα προσφάτως) στα HD650. Μετά από ισοστάθμιση σε όλα.

Νομίζετε ότι η πιστότητα είναι θέμα ψηφιακού μέσου(flac, mp3, 24bit audio κτλ.). Κάνετε μεγάλο λάθος. Απλά δεν έχετε ακούσει κάτι που να είναι κορυφαίας πιστότητας για να καταλάβετε ότι όλη η ουσία είναι οι αναλογικές συσκευές που μετατρέπουν ή ενισχύουν ενέργεια. Δηλαδή τα ηχεία/ακουστικά και δευτερευόντως οι ενισχυτές. Εκεί υπάρχει η μεγαλύτερη απώλεια ποιότητας, αν δεν έχεις κάτι καλό.

Εσένα με τα Z5500 σε συμφέρει που δεν έχεις ανάγκη την AE-5. Γλιτώνεις λεφτά.

Εγώ είμαι με τα Ζ5500, την έχω ήδη την κάρτα σχεδόν ένα χρόνο, είδα διαφορά σε σχέση με την on board, όπως είπα, έχουν περάσει πολλές κάρτες ήχου από τα χέρια μου κι αυτό γιατί βλέπω ότι η εμπειρία είναι πολύ καλύτερη! Ειδικά στα παιχνίδια. 

Απλά με την συγκεκριμένη δεν έχω καταφέρει να την φέρω στα μέτρα μου γι αυτό ψάχνομαι με ρυθμίσεις αλλά παντού βλέπω την χρησιμοποιούν με ακουστικά η οποία διαπρέπει όπως επίσης είχα αναφέρει. 

Τόσες σελίδες σχόλια και κανένας δεν μου έχει απαντήσει σε αυτά που ρώτησα, Χαχα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2019 στις 6:24 ΜΜ, Predatorkill είπε

Ειναι να απορει κανεις πως εχουν συνδυασει το gaming με χρωματακια! Λες και κοιτας ποτε τα χρωματα οταν παιζεις, εκτος και αν παιζεις στο σκοταδι και χαιρεσαι να βλεπεις το χριστουγενιατικο δεντρο.

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω. Ίσως είναι και η ηλικία μου βέβαια, γιατί στα 39 μου χρόνια οτιδήποτε ledοφωτάκι μου δημιουργεί μια αηδία, ίδια με αυτή στο τέλος των 90s με κάτι Saxo/Rallye από Μπουρνάζι με τα led φώτα κάτω απ'το αμάξι.. 

ΜΗΔΕΝ αισθητική...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/5/2019 στις 6:28 ΜΜ, Retromaniac είπε

Δυστυχώς, από τι διαβάζω, δεν υποστηρίζει 5.1 από το optical. Αν όντως ισχύει είναι μεγαλούτσικο μειονέκτημα.

Edit: εννοώ δεν κάνει encode το ήχο του παιχνιδιού. Αν είναι έτοιμο stream οπως από μια ταινία τότε βγάζει 

Εσύ αναφέρεσαι στο Dolby Digital Live και στο DTS Interactive, που ουσιαστικά παίρνει τον πολυκάναλο ήχο που βγάζουν τα περισσότερα games και τα μετατρέπουν (real-time, digital 5.1 encode) σε Dolby ή DTS αντίστοιχα... Αν έχεις realtek κάρτα (alc892 onboard πχ) με οπτική έξοδο υπάρχει ξεκλείδωτος driver που παίζει και κάνει τη δουλειά άψογα (δοκιμασμένο καθημερινά ;)).

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 5 εβδομάδες αργότερα...

7 χρόνια την έχω την Zx και δεν βλέπω τον λόγο να την αλλάξω... 

Και τώρα που σε λίγο καιρό θα πάω από Piledriver σε Zen 2, πάλι αυτήν θα βάλω. 

Τα Χριστούγεννα πήρα και μια Audigy Rx για Windows XP συμβατότητα και EAX, καθώς έκανα καινούργια εγκατάσταση των ΧΡ με όλα τα updates για το μέλλον... 

Όσον αφορά τα ηχεία και τον ήχο η λύση είναι μία... 

Home Cinema με τον ενισχυτή του στην οπτική της κάρτας ήχου και απολαμ ποιότητα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...