Προς το περιεχόμενο

Creative Sound BlasterX AE-5 Review


panayiotes25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Federer είπε

Μια χαρά είμαι με την Sound Blaster PCI 128, κανένας λόγος για αναβάθμιση. Απόλυτα συμβατή με Windows XP κι όλα καλα.

29-102-134-04.jpg

Μόνο μειονέκτημα, δεν έχει ενσωματωμένο ηχειάκι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, music_lover είπε

Προσδιορίστε τι εννοείται όταν λέτε μηχανήματα-ηχεία-πήγες που δεν είναι της πλάκας. Ας πούμε τα Z906 συγκαταλέγονται στα σοβαρά? Επειδή βλέπω πως είναι τα δημοφιλέστερα 5.1 σετ ηχείων για PC.

Όταν λεμε ηχεια τις πλακας ενοουμε προφανος και ηχεια τις σειρα όπως τα Logitech,Creative,Trust,Edifier . ( για να μην παρεξηγηθώ για τα λεφτα τους είναι μια χαρουλα αλώστε εχω αρκετα από αυτά κατά περιοδους ) 

 

Όταν μιλαμε για παράδειγμα 2 μικρα ηχεια για PC που είναι σοβαρα και όχι τις σειρας τοτε μιλαμε για κατι  οικονομικο από AUdioengine a2 Η focal XS book που εκει αρχιζεις να μπαινεις στον κοσμο του καλου ηχου με 250 ευρο , μετα ανεβαίνεις κατηγορια και πας σε B&W mm-1 στα 450 ευρο η σε KEF egg Στα ιδια λεφτα , η μετα αν θες 2 μικρα ηχειακια που είναι κορυφαια τοτε πας στα KEF LS50 στα 2.000 ευρο περιπου . Παντα μιλαμε για 2 μικρα ηχεια αυτά είναι που εχω ακουσει αρκετες ωρες και μπορω να σου πω με σιγουρια, προφανος θα υπαρχουν και αλλα μικρα καλα ηχεια .

Και όπως είναι λογικο τα περισσοτερα σωστα pc speakers Δεν θελουν dac ότι να ναι … ουτε οπτικες ουτε rca Ουτε τιποτα είναι με USB και ρυθμισμένα όπως πρεπει για το συγκεκριμενο ηχειο με το συγκεκριμενο Build in DAC .  

 

 

3 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Το z906 είναι της "πλάκας". Καθώς και το Ζ5500 που έχω εγώ. Πριν πέσετε να με φάτε όσοι τα έχετε, ναι δύναμη έχουν, αλλά από ποιότητα ήχου είναι "μάπα". Όλα αυτά σχετικά βεβαία. Αν είχες ηχεία με 10-50 ευρώ, τα logitech μετά σου φαίνονται high fidelity.

Μόνο που δεν έχουν tweeter στους δορυφόρους δεν θες κάτι άλλο. Απλά για τα λεφτά τους είναι πολύ τίμια αγορά και από τις λίγες επιλογές να απολαύσεις δυνατό ήχο.

Αν θες κάτι που δεν είναι της πλάκας, πας σε κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/380692/Dali-Zensor-1.html (αγοράζεις όσα χρειάζεσαι για 5.1 https://www.skroutz.gr/c/3060/hxeia_hifi.html?from=catspan&keyphrase=dali+zensor κτλ) και τα θεωρώ ως το ελάχιστο για καλό ήχο.

Καλα και οικονομικα τα DALI , όμως αν δεν κανω λαθος αυτά δεν είναι αυτοενισχυομενα PC speakers .

Επεξ/σία από Agony
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω εδώ και έναν χρόνο, με έχει παιδεψει πολύ η creative γιατί έχει να βγάλει καινούργιο driver εδώ και μήνες. 

Η κάρτα δίνει φοβερό ήχο αλλά πουθενά δεν μπορώ να βρω αξιόπιστες ρυθμίσεις για 5.1 (Ζ5500), με ενδιαφέρει το gaming και streaming ταινιών και όχι η μουσική αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω ρυθμίσεις που να έχω δει διαφορά. Επίσης, αυτό με το 32 bit απλά αστείο γιατί δεν υπάρχει τίποτα που να το υποστηρίζει και δεν νομίζω να βγει ποτέ. Εσείς για την χρήση που το θέλω, τι ρυθμίσεις από τα Windows θα μου προτείνατε (24bit 196k τα έχω τώρα) και γενικότερα αν γνωρίζει κανείς από το απαράδεκτο software της εταιρείας, τι ρυθμίσεις θα προτείνατε για 5.1 ηχεία για την χρήση που σας προανέφερα; 

Εκεί που πραγματικά τα σπάει είναι με την χρήση ακουστικών, είναι φοβερή εμπειρία! Απλά εμένα δεν με βολεύουν γιατί το pc το έχω στο σαλόνι, στην TV και προτιμώ την 5.1 εμπειρία.

Τέλος να συμπληρώσω ότι έχουν περάσει πολλές κάρτες ήχου από τα χέρια μου με καλύτερη όλων την Asus Xonar D2 με διαφορά και την πούλησα με πόνο ψυχής γιατί άλλαξα μητρική και δεν ήταν συμβατή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Agony είπε

Όταν λεμε ηχεια τις πλακας ενοουμε προφανος και ηχεια τις σειρα όπως τα Logitech,Creative,Trust,Edifier . ( για να μην παρεξηγηθώ για τα λεφτα τους είναι μια χαρουλα αλώστε εχω αρκετα από αυτά κατά περιοδους ) 

Όταν μιλαμε για παράδειγμα 2 μικρα ηχεια για PC που είναι σοβαρα και όχι τις σειρας τοτε μιλαμε για κατι  οικονομικο από AUdioengine a2 Η focal XS book που εκει αρχιζεις να μπαινεις στον κοσμο του καλου ηχου με 250 ευρο , μετα ανεβαίνεις κατηγορια και πας σε B&W mm-1 στα 450 ευρο η σε KEF egg Στα ιδια λεφτα , η μετα αν θες 2 μικρα ηχειακια που είναι κορυφαια τοτε πας στα KEF LS50 στα 2.000 ευρο περιπου . Παντα μιλαμε για 2 μικρα ηχεια αυτά είναι που εχω ακουσει αρκετες ωρες και μπορω να σου πω με σιγουρια, προφανος θα υπαρχουν και αλλα μικρα καλα ηχεια .

Και όπως είναι λογικο τα περισσοτερα σωστα pc speakers Δεν θελουν dac ότι να ναι … ουτε οπτικες ουτε rca Ουτε τιποτα είναι με USB και ρυθμισμένα όπως πρεπει για το συγκεκριμενο ηχειο με το συγκεκριμενο Build in DAC .  

Καλα και οικονομικα τα DALI , όμως αν δεν κανω λαθος αυτά δεν είναι αυτοενισχυομενα PC speakers .

Έχουν και με ενισχυτη (σε πιο ακριβή έκδοση βεβαίως). Δεν τα πρότεινα σαν PC speakers πάντως απλά σαν ένα παράδειγμα το σημαίνει ένα ηχείο που βγάζει καλό ήχο.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια ερωτηση στην παρεα, εχω αγορασει κατι ηχεια της σειρας που εμενα με καλυπτουν Edifier C2XD και τα εχω συνδεσει με τον υπολογιστη και το optical με το PS4 που εχω. Ενω στον υπολογιστη ειναι μια χαρα η ενταση οταν το γυρναω το Output στο optical για το PS4 εχει την μιση ενταση απο οτι στον υπολογιστη.Πχ ενω στον υπολογιστη εχω την ενταση στο 20 και ειναι οκ στο optical στην ιδια ενταση δεν ακουγεται σχεδον τπτ και πρεπει να το βαλω στο 30-35 για να εχει το ιδιο αποτελεσμα. Συμβαινει κατι που πρεπει να γνωριζω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 λεπτά πριν, tsibosp είπε

Να κανω μια ερωτηση στην παρεα, εχω αγορασει κατι ηχεια της σειρας που εμενα με καλυπτουν Edifier C2XD και τα εχω συνδεσει με τον υπολογιστη και το optical με το PS4 που εχω. Ενω στον υπολογιστη ειναι μια χαρα η ενταση οταν το γυρναω το Output στο optical για το PS4 εχει την μιση ενταση απο οτι στον υπολογιστη.Πχ ενω στον υπολογιστη εχω την ενταση στο 20 και ειναι οκ στο optical στην ιδια ενταση δεν ακουγεται σχεδον τπτ και πρεπει να το βαλω στο 30-35 για να εχει το ιδιο αποτελεσμα. Συμβαινει κατι που πρεπει να γνωριζω;

Η Ένταση του ήχου οταν συνδέσεις το Optical είναι χαμηλότερη, 'οπως επίσης και η ένταση του Woofer. Οπότε και στον Η/Υ να τα συνδέσεις παλι χαμηλότερο ήχο θα έχεις. Έχω ακριβώς τα ίδια ηχεία και την ιδια κάρτα ήχου. Για Εμένα προσωπικά ο αναλογικός ήχος ειναι ο καλύτερος, και μεσα απο το control panel της SB μπορεις να ενεργοποιήσεις καποία Gaming Features+ τα οποια Δεν θα σου δουλεψουν με το Optical Out!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζω την απάντηση, η ερωτηση μου ηταν σκόπιμη, ήθελα απλά να δείξουμε ότι αυτές οι κάρτες ήχου είναι για λίγους δλδ δεν αφορούν όλους του pc users, επειδή κατα διαστήματα βλέπω πως διάφοροι τις αγοράζουν για να παίξουν με κάποιο σύστημα της Logitech ή της Edifier ή ακουστικά της Razer και της Hyper X.

Όσον αφορά τα Dali όντως είναι αστέρια. Έχω τα Pico για το pc επάνω σε εναν Marantz και τα Zensor 5 και Vocal για το Home Cinema επάνω σε έναν Onkyo και έχουν απίστευτη για την τιμή τους ποιότητα.

Συνεπώς μόνο όσοι πηγαινουν σε λύση ενός καλού αυτοενισχυόμενου σετ ηχείων ή ενός καλού ζεύγους ακουστικών αξιζει να αγοράσουν μια κάρτα ήχου των 100+ ευρώ, εκεί θέλω να καταλήξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Έχουν και με ενισχυτη (σε πιο ακριβή έκδοση βεβαίως). Δεν τα πρότεινα σαν PC speakers πάντως απλά σαν ένα παράδειγμα το σημαίνει ένα ηχείο που βγάζει καλό ήχο.

Οντος καλο παράδειγμα τα συγκεκριμένα ποια εκδοση ειναι με ενισχυτή αν δεν σου κανει κοπο με ενδιαφέρει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Agony είπε

Οντος καλο παράδειγμα τα συγκεκριμένα ποια εκδοση ειναι με ενισχυτή αν δεν σου κανει κοπο με ενδιαφέρει .

Σε zensor έχει αυτά, ψιλοτσιμπημενα.

https://www.skroutz.gr/s/7628667/Dali-ZENSOR-1AX.html

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, music_lover είπε

Συνεπώς μόνο όσοι πηγαινουν σε λύση ενός καλού αυτοενισχυόμενου σετ ηχείων ή ενός καλού ζεύγους ακουστικών αξιζει να αγοράσουν μια κάρτα ήχου των 100+ ευρώ, εκεί θέλω να καταλήξω.

Μην ξεχνάς και τις παραμετροποιήσεις για τους gamers που είναι άλλη κατηγορία από τους audiophile. Δεν είναι ακριβώς η ίδια αγορά. Επικαλύπτονται σε πολλά αλλά απευθύνονται σε διαφορετικό segment.

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Σε zensor έχει αυτά, ψιλοτσιμπημενα.

https://www.skroutz.gr/s/7628667/Dali-ZENSOR-1AX.html

Με τόσα λεφτά υπάρχουν ενεργά πραγματικά. Αυτά δεν είναι ενεργά καν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, mitspetr είπε

Μην ξεχνάς και τις παραμετροποιήσεις για τους gamers που είναι άλλη κατηγορία από τους audiophile. Δεν είναι ακριβώς η ίδια αγορά. Επικαλύπτονται σε πολλά αλλά απευθύνονται σε διαφορετικό segment.

Με τόσα λεφτά υπάρχουν ενεργά πραγματικά. Αυτά δεν είναι ενεργά καν.

Τι εννοείς δεν είναι ενεργά; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Τι εννοείς δεν είναι ενεργά; 

Ότι δεν είναι ενεργά. Τι άλλο;

Ότι έχουν το crossover μετά τον ενισχυτή. Τα πραγματικά ενεργά το έχουν πριν. Αυτά που το έχουν μετά λέγονται αυτοενισχυόμενα. Υποδεέστερη σχεδίαση δηλαδή, όπως τα συγκεκριμένα που έβαλες.

Επεξ/σία από mitspetr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, mitspetr είπε

Ότι δεν είναι ενεργά. Τι άλλο;

Ότι έχουν το crossover μετά τον ενισχυτή. Τα πραγματικά ενεργά το έχουν πριν. Αυτά που το έχουν μετά λέγονται αυτοενισχυόμενα. Υποδεέστερη σχεδίαση δηλαδή, όπως τα συγκεκριμένα που έβαλες.

Δεν διαφωνώ ότι το active crossover θα ήταν καλύτερο. Αλλά το active ή passive cross over δεν είναι κριτήριο για το αν είναι active τα ηχεία. Το μοναδικό κριτήριο για το αν είναι active τα ηχεία είναι αν έχουν amplifier. Τα passive δεν έχουν καθόλου ενισχυτή και δεν χρειαζόμαστε ρεύμα. Για αυτό λέγονται passive.

Αλλά τα ενεργά cross over είτε θέλουν ενισχυτή σε κάθε ηχείο, είτε θέλει από το ηχείο με τον amplifier να φεύγουν καλώδια για όλους τους drivers του άλλου ηχείου.

Έτσι από περιέργεια για στείλε ένα με active crossover, ποιοτικό και σε αυτή την τιμή.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δεν διαφωνώ ότι το active crossover θα ήταν καλύτερο. Αλλά το active ή passive cross over δεν είναι κριτήριο για το αν είναι active τα ηχεία. Το μοναδικό κριτήριο για το αν είναι active τα ηχεία είναι αν έχουν amplifier. Τα passive δεν έχουν καθόλου ενισχυτή και δεν χρειαζόμαστε ρεύμα. Για αυτό λέγονται passive.

Αλλά τα ενεργά cross over είτε θέλουν ενισχυτή σε κάθε ηχείο, είτε θέλει από το ηχείο με τον amplifier να φεύγουν καλώδια για όλους τους drivers του άλλου ηχείου.

Έτσι από περιέργεια για στείλε ένα με active crossover, ποιοτικό και σε αυτή την τιμή.

Βεβαίως και είναι το μοναδικό κριτήριο για να ονομαστεί ένα ηχείο active το crossover. Αλλιώς λέγεται powered εάν έχει παθητικό crossover.

Και φυσικά υπάρχουν σε αυτά τα χρήματα ποιοτικότατα active ηχεία που παίζουν πολύ καλύτερα από τα Zensor AX1. Δεν χρειάζεται να σου στείλω. Ψάξε στην κατηγορία των studio monitors. Είναι περισσότερα τα ενεργά από τα αυτοενισχυόμενα, έτσι κι αλλιώς.

Επίσης, έτσι για να καταλάβεις, εγώ έχω υπ' όψη μου και active πραγματικό από την ίδια εταιρία (Dali) που το ένα εκ των δύο ηχείων είναι απολύτως παθητικό κουτί.
Για σκέψου το λίγο πριν στο δείξω. Πραγματικό ενεργό σύστημα ηχείων με παθητικό ηχείο... . 😉

Είναι απολύτως σίγουρο ότι έχεις μπερδευτεί και αποκαλείς οτιδήποτε έχει ενισχυτή ενεργό. Δεν είναι καθόλου έτσι.

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...