Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, absolom είπε

Μια γνώμη παρακαλώ για τους γνώστες,

Ηλιακός elco 130 15τιας, πριν 3 μήνες αλλάχτηκε η αντίσταση,καθαριστικε εσωτερικά, έβγαζε λίγο νερό στο ζεστό, τον τελευταίο μήνα λόγω έλλειψης νερού έχουν μειώσει την πίεση στο δίκτυο έτσι βγάζει ελάχιστο, 2 υδραυλικοί που τον είδαν μου είπαν αλλαγή μποιλερ 500e μόνο το μποιλερ χώρια εργατικά, το μαγαζί που το είχα αγοράσει μου είπε να αφαιρεθεί τελείως η βαλβίδα ασφαλείας πίεσης, μια γνώμη σας παρακαλώ,βάζω και μια φώτο, ευχαριστώ 

IMG_20240927_112409.jpg

Καλησπέρα Σας!!!

Η πίεση που φτάνει στην βρύση του ζεστού είναι όση και η πίεση του δικτύου. Αν το δίκτυο δεν έχει πίεση, δεν θα έχει και ο ηλιακός. Μην βγάζετε την βαλβίδα ασφαλείας. Είναι σαν βγάζετε τα φρένα από το αυτοκίνητο. 

Μου θυμίζει αυτό που γινόταν παλιά στα χωριά, που βάζανε μια δεξαμενή νερού (μεταλλική) πάνω από το μπόιλερ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, absolom είπε

Ηλιακός elco 130 15τιας, πριν 3 μήνες αλλάχτηκε η αντίσταση,καθαριστικε εσωτερικά, έβγαζε λίγο νερό στο ζεστό, τον τελευταίο μήνα λόγω έλλειψης νερού έχουν μειώσει την πίεση στο δίκτυο έτσι βγάζει ελάχιστο, 2 υδραυλικοί που τον είδαν μου είπαν αλλαγή μποιλερ 500e μόνο το μποιλερ

Παίρνουμε σαν δεδομένο οτι με κανονικη πιεση δικτύου ήσουν οκ ?  και τώρα που μειώθηκε η πίεση  αν αλλάξεις μποιλερ θα αυξηθεί η πίεση του δικτύου και όλα καλά ?  Ρωτα τους και πες μας 

1 ώρα πριν, absolom είπε

το μαγαζί που το είχα αγοράσει μου είπε να αφαιρεθεί τελείως η βαλβίδα ασφαλείας πίεσης

είναι μπιπ Η βαλβίδα ασφαλείας έχει λόγο εκεί που μπαίνει  και εκεί πρέπει να παραμείνει όπως και το ανεπίστροφο  Δες την λύση ενός μικρού πιεστικού στην παροχή του ηλιακού αν εκεί είναι το πρόβλημα με το σκεπτικό ότι ο ηλιακός λειτουργεί - είναι κατά τα άλλα σωστός Οι αλλοι γείτονες τι έχουν κάνει Δεν έχουν θέμα ? 

Λες να δουλεύει η μας δουλεύει  ?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, absolom είπε

Μια γνώμη παρακαλώ για τους γνώστες,

Ηλιακός elco 130 15τιας, πριν 3 μήνες αλλάχτηκε η αντίσταση,καθαριστικε εσωτερικά, έβγαζε λίγο νερό στο ζεστό, τον τελευταίο μήνα λόγω έλλειψης νερού έχουν μειώσει την πίεση στο δίκτυο έτσι βγάζει ελάχιστο, 2 υδραυλικοί που τον είδαν μου είπαν αλλαγή μποιλερ 500e μόνο το μποιλερ χώρια εργατικά, το μαγαζί που το είχα αγοράσει μου είπε να αφαιρεθεί τελείως η βαλβίδα ασφαλείας πίεσης, μια γνώμη σας παρακαλώ,βάζω και μια φώτο, ευχαριστώ 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, hp8 είπε

Παίρνουμε σαν δεδομένο οτι με κανονικη πιεση δικτύου ήσουν οκ ?  και τώρα που μειώθηκε η πίεση  αν αλλάξεις μποιλερ θα αυξηθεί η πίεση του δικτύου και όλα καλά ?  Ρωτα τους και πες μας 

είναι μπιπ Η βαλβίδα ασφαλείας έχει λόγο εκεί που μπαίνει  και εκεί πρέπει να παραμείνει όπως και το ανεπίστροφο  Δες την λύση ενός μικρού πιεστικού στην παροχή του ηλιακού αν εκεί είναι το πρόβλημα με το σκεπτικό ότι ο ηλιακός λειτουργεί - είναι κατά τα άλλα σωστός Οι αλλοι γείτονες τι έχουν κάνει Δεν έχουν θέμα ? 

Λες να δουλεύει η μας δουλεύει  ?

 

Δεν ήταν εντάξει πριν είχε πολύ μειωμένη ροή στο ζεστό νερό,απλά τώρα που έπεσε και η πίεση του δικτύου είναι ένα κλικ πάνω από σταγόνα σταγόνα, οι υδραυλικοί που το είδαν είπαν ότι έχει φράξει από τα άλατα, δεν ξέρω για τους γείτονες δεν άκουσα παράπονα,θα ρωτήσω, απλά έκανα αυτή την ερώτηση πιο είναι το πιο σωστό να γίνει, ( αφαίρεση βαλβίδας, αλλαγή μποιλερ, ή αγορά καινούργιου ηλιακού )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, πάνοσ2 είπε

Καλησπέρα Σας!!!

Η πίεση που φτάνει στην βρύση του ζεστού είναι όση και η πίεση του δικτύου. Αν το δίκτυο δεν έχει πίεση, δεν θα έχει και ο ηλιακός. Μην βγάζετε την βαλβίδα ασφαλείας. Είναι σαν βγάζετε τα φρένα από το αυτοκίνητο. 

Μου θυμίζει αυτό που γινόταν παλιά στα χωριά, που βάζανε μια δεξαμενή νερού (μεταλλική) πάνω από το μπόιλερ.

Να προσθέσω στο πολύ σωστό παραπάνω ποστ ότι η πίεση του ζεστού του ηλιακού είναι όση και η πίεση του δικτύου αλλά για τον όροφο που βρίσκεται ο ηλιακός. Επειδή όμως όσο ανεβαίνουμε ορόφους πέφτει η πίεση υπάρχει περίπτωση σε ένα διαμέρισμα πχ 1ου ορόφου σε 6όροφη πολυκατοικία να υπάρχει σημαντική διαφορά πίεσης ανάμεσα στο ζεστό και στο κρύο του ίδιου σπιτιού. Αν δε στην περιοχή γενικά η πίεση στο κρύο δεν είναι φοβερή τότε σίγουρα η πίεση του ζεστού από την ταράτσα θα είναι για κλάματα.

Αν και η ατάκα περί αλάτων δεν είναι τελείως απίθανη, προσωπικά θα έλεγα στον υδραυλικό, πριν αποφασίσει να πουλήσει άλλο καζάνι, να αποσυνδέσει το κρύο του ηλιακού και να δει τι πίεση ανεβάζει το δίκτυο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, absolom είπε

Δεν ήταν εντάξει πριν είχε πολύ μειωμένη ροή στο ζεστό νερό,απλά τώρα που έπεσε και η πίεση του δικτύου είναι ένα κλικ πάνω από σταγόνα σταγόνα, οι υδραυλικοί που το είδαν είπαν ότι έχει φράξει από τα άλατα, δεν ξέρω για τους γείτονες δεν άκουσα παράπονα,θα ρωτήσω, απλά έκανα αυτή την ερώτηση πιο είναι το πιο σωστό να γίνει, ( αφαίρεση βαλβίδας, αλλαγή μποιλερ, ή αγορά καινούργιου ηλιακού )

πάμε :

ο ηλιακός είναι ανοιχτού η κλειστού κυκλώματος Βάλε μια φωτο όλου του ηλιακού ? 

πάρε πιέσεις νερού πριν και μετά το μποιλερ

Δες μήπως έχει κολλήσει η ανεπίστροφη - αλλαγή 

λύσε παροχή και έξοδο μποιλερ και με χοντρό σύρμα δες αν έχει φράξει κάτι τις σωλήνες  που μπαίνουν βγαίνουν στο μποιλερ 

 

 

 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Να προσθέσω στο πολύ σωστό παραπάνω ποστ ότι η πίεση του ζεστού του ηλιακού είναι όση και η πίεση του δικτύου αλλά για τον όροφο που βρίσκεται ο ηλιακός. Επειδή όμως όσο ανεβαίνουμε ορόφους πέφτει η πίεση υπάρχει περίπτωση σε ένα διαμέρισμα πχ 1ου ορόφου σε 6όροφη πολυκατοικία να υπάρχει σημαντική διαφορά πίεσης ανάμεσα στο ζεστό και στο κρύο του ίδιου σπιτιού. Αν δε στην περιοχή γενικά η πίεση στο κρύο δεν είναι φοβερή τότε σίγουρα η πίεση του ζεστού από την ταράτσα θα είναι για κλάματα.

Αν και η ατάκα περί αλάτων δεν είναι τελείως απίθανη, προσωπικά θα έλεγα στον υδραυλικό, πριν αποφασίσει να πουλήσει άλλο καζάνι, να αποσυνδέσει το κρύο του ηλιακού και να δει τι πίεση ανεβάζει το δίκτυο

Στο 3ο όροφο πολυκατοικίας είμαι, ουσιαστικά 4ο αφού είναι στην ταράτσα,η πίεση στο κρύο είναι καλή από ότι φαίνεται, μετρήσεις και τέτοια θα έπρεπε να τα σκέφτονται οι υδραυλικοί και όχι να τα προτείνουν οι πελάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, absolom είπε

Στο 3ο όροφο πολυκατοικίας είμαι, ουσιαστικά 4ο αφού είναι στην ταράτσα,η πίεση στο κρύο είναι καλή από ότι φαίνεται, μετρήσεις και τέτοια θα έπρεπε να τα σκέφτονται οι υδραυλικοί και όχι να τα προτείνουν οι πελάτες.

Αρα υπαρχουν κι αλλοι ηλιακοι στο κτιριο ? Αν αυτοι δεν εχουν  θεμα τοτε κατι παιζει με την παροχη σου Αυτες εδω ειναι οι σωλήνες παροχής & έξοδος ?  

image.jpeg.5e72c05b4ae512ee1ddb41bd182a4005.jpeg

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο που με το παραμικρό προτείνουν κάποιοι μάστορες  χωρίς να εξετάσουν το πρόβλημα αλλαγή ηλιακού για να πουλήσουν και χωρίς να λογαριάζουν αν έχει ανάγκη ο άλλος και αν μπορεί να ανταποκριθεί οικονομικά με ξεπερνά.Τελειως αντιεπαγγελματιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, absolom είπε

Σε ευχαριστώ 

μπορείς να τσεκάρεις την πίεση με ελάχιστο κόστος Ένα μανόμετρο 1/4 '' στα 10 bar Mια συστολή Αμερικής 1/4 χ 1/2 σύνολο 5 - 6 € Το βάζεις στο σπιράλ της μπαταρίας και έχεις μια εικόνα μόνος σου Επιπλέον σε όποιο σημείο θέλεις με αντίστοιχα εξαρτήματα Μετράμε με  βρύση κλειστή και με ανοιχτή για να δούμε τι μπορεί να παίζει

 image.jpeg.9d2d1c5ff690216e666ecb03d02dd8aa.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2024 στις 11:04 ΜΜ, freelove είπε

Από θέμα εγγύηση για να έχει ισχύει ποια είναι τά ψηλά γράμματα?? Σέρβις μπορώ να κάνω καί μόνος μου??

Γενικά βλέπω Με καλό μάτι την εταιρεία.

Επέλεξα το caldo 200lt super πού δίνει 10 χρόνια εγγύηση. Είναι αυτό εδώ 

https://caldo.gr/product/caldo-prime-μπόιλερ-ηλιακού-θερμοσίφωνα-200-λίτρ/

Θά βάλω αυτή την βαλβίδα ασφαλείας https://www.skroutz.gr/s/48213866/Brass-Form-711761-Valvida-Asfaleias-Iliakou-THermosifona.html

Καί δοχείο διαστολής αυτό https://www.skroutz.gr/s/49744507/T-Fittings-3202-Docheio-Diastolis-Iliakou-Katheto-0-9lt.html

Να προσθέσω η νά προσέξω κάτι??

Γνώμη για το boiler???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, freelove είπε

Επέλεξα το caldo 200lt super πού δίνει 10 χρόνια εγγύηση. Είναι αυτό εδώ 

https://caldo.gr/product/caldo-prime-μπόιλερ-ηλιακού-θερμοσίφωνα-200-λίτρ/

Θά βάλω αυτή την βαλβίδα ασφαλείας https://www.skroutz.gr/s/48213866/Brass-Form-711761-Valvida-Asfaleias-Iliakou-THermosifona.html

Καί δοχείο διαστολής αυτό https://www.skroutz.gr/s/49744507/T-Fittings-3202-Docheio-Diastolis-Iliakou-Katheto-0-9lt.html

Να προσθέσω η νά προσέξω κάτι??

Γνώμη για το boiler???

Γενικά μιλώντας (δεν προτείνω/απορρίπτω ΠΟΤΕ συγκεκριμένες μάρκες σε άλλους) και με βάση το link που παρέθεσες θα πω ότι:

  • Αρχικά μου "χτυπάει" η ανορθογραφία σε ένα επίσημο site (πχ "χωρητικότητα") αλλά αυτό είναι δικό μου κόλλημα και προφανώς συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες :P
  • Αν και προφανώς είναι glass boiler, στα τεχνικά χαρακτηριστικά δεν αναφέρει τίποτα σχετικό (φάουλ για section με "τεχνικά χαρακτηριστικά").
  • Για την 4άρα αντίσταση έχω μία μικρή επιφύλαξη (ας με διορθώσει κάποιος αν είμαι λάθος) ότι τέτοιες έμπαιναν παλιά και ότι πλέον βάση κανονισμού (ελληνικού? ΕΕ?) πρέπει να είναι μικρότερες
  • Μου είναι περίεργη η 10ετής εγγύηση για glass σύστημα αφού τα περισσότερα δεν φτάνουν καν εκεί. Και πολύ περισσότερο όταν μιλάμε για σκέτο το boiler (όχι πλήρες σύστημα). Ψάξε τους όρους και τις προϋποθέσεις.
  • Από τη στιγμή που πας σε ένα σύστημα "φρανκενστάϊν" (boiler από εδώ, συλλέκτες από εκεί) για το όποιο θέμα (πχ απόδοση) που θα στραφείς/ζητήσεις support? Θεωρώ πολύ πιθανό να σε κάνει ο κατασκευαστής του συλλέκτη "μπαλάκι" σε αυτόν του boiler και ο ένας να λέει ότι φταίει το σύστημα του άλλου. Εννοείται πως αν έχεις υδραυλικό που εμπιστεύεσαι και θα το "πάρει πάνω του" προχωράς.

Σημ. Επειδή πολλοί πιστεύουν ότι ένα 160άρι ή 200άρι boiler μπορεί να αντικαταστήσει το όποιο άλλο "αντίστοιχο" να πω ότι η ονομαστική χωρητικότητα ΠΟΤΕ δεν είναι η πραγματική. Σε κάποιες δε εταιρίες η απόκλιση είναι μεγάλη. Αν τώρα εγώ έχω ένα 160άρι με πραγματική χωρητικότητα πχ 135 λίτρα και τους σωστούς συλλέκτες για αυτά τα λίτρα, όταν το αλλάξω με ένα άλλο 160άρι που θα είναι πιο "σωστό" (πχ 155 λίτρα) δεν θα παρουσιάσει θέμα απόδοσης (ειδικά το χειμώνα) με τους σχετικά "κατώτερους" συλλέκτες; Το ίδιο συμβαίνει και από την ανάποδη (αρχικά μεγαλύτερη πραγματική χωρητικότητα και μικρότερη στην αλλαγή) αφού τότε το νέο boiler θα καταπονείται παραπάνω.

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...