Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Μπορεις να μου δείξεις καζάνι 160 λίτρα με 210€?Επειδή το ίδιο θέμα έχει ο πεθερός μου και πριν 25 μέρες έψαχνα για καζάνι,κάτω από 400 αξιόλογο δεν είχα βρει.

εσύ καλά τα λες αλλά και ο papoys1 από την μεριά του Αυτές η μπιπ με τις επιδοτήσεις εκτίναξαν τις τιμές σε όλα τα επιδοτούμενα  Όταν  υποτίθεται υπάρχει ζήτηση αυξάνονται οι τιμές 

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Πριν 4-5 χρόνια τρύπησε το μπόιλερ της κόρη μου καθρέφτες δύο και ο σκελετός γαλβανιζμένος ήταν σε καλή κατάσταση. Πήρα τότε και με τη βοήθεια συμφουρμίτη που ασχολείται με το θέμα μπόιλερ 160 λίτρων μάλιστα με 210 ευρώ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 ώρες πριν, freelove είπε

Ένα τοπ 3 για επιλογή μόνο σε μποιλερ 200λτ περιοχή Αθήνα παρακαλώ??

Έχω διαβάσει όλο thread σχεδόν και άκρη δεν έχω βγάλει. Προφανώς inox/χαλκό δεν μπορώ γιατί είναι too much τά φράγκα.

Γράψτε παρακαλώ ένα τοπ 3 please για να προβώ Στην αγορά. Σάς ευχαριστώ εκ των προτέρων 

τοπ 3 ψηφοφορία αν υπήρχε τρόπος θά ήταν σίγουρα σούπερ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, freelove είπε
14 ώρες πριν, freelove είπε

ένα τοπ 3 please για να προβώ Στην αγορά. 

τοπ 3 ψηφοφορία αν υπήρχε τρόπος θά ήταν σίγουρα σούπερ 

Εγώ δεν προτείνω ποτέ εταιρίες μοντέλα κλπ Οι επιλογές σου σύμφωνα με την αρχική σου τοποθέτηση είναι γαλβανιζέ η γκλας Υπάρχει γαλβανιζέ με επίστρωση (όχι τη γνωστή γκλας ) Για  γκλας θα πρέπει να βρεις διπλής επίστρωσης πράγμα που δεν θα το μάθεις πότε αν είναι η όχι διπλής Τώρα βλέπεις την τσέπη σου και βρίσκεις ένα που θα κάτσει ακριβώς στην βάση που έχεις και : θα κρατάς χαμηλή πίεση στο μποιλερ  (όχι πάνω από 3 bar στην είσοδο του μποιλερ) και σκέπασμα του συλλέκτη με μια θερμοκρασία όχι πάνω από 70  °C (δική μου εκτίμηση ) Τελος θα κρίνεις στη πορεία αν ήσουν τυχερός η άτυχος με την αγορά σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, hp8 είπε

ένας συλλέκτης  2.50m²  ζυγίζει γύρω στα 35 kg  Δεν είναι πρόβλημα 2 άτομα να τον ανεβάσουν από το κλιμακοστασιο  Έχει το μπούγιο του βέβαια 

Αν μιλάς για να το ανεβάσουν αυτοί που το φέρνουν, το πρόβλημα δεν είναι στα κιλά ή το μέγεθος (ισχύει αυτό που λες ότι ανεβαίνει από δύο άτομα) αλλά στο ότι κάποια ηλεκτρομάγαζα έχουν συγκεκριμένους όρους όπως "ανέβασμα μέχρι τον 3ο όροφο αλλιώς γερανός" και κάτι παρόμοια.

17 ώρες πριν, vali είπε

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν ο Κωτσόβολος χρεώνει και πόσα για να ανέβει ο ηλιακός στην ταράτσα; Υπάρχει ανελκυστήρας αλλά πιθανόν οι συλλέκτες να μην χωράνε.

Θα σου έλεγα να μιλήσεις μαζί τους και να πάρεις γραπτώς το τι κάνουν (γερανός ή όχι, χρέωση, κλπ) γιατί αν δεν το ξεκαθαρίσεις εξαρχής και μετά προκύψει θέμα η εταιρία θα σε "πετάει" στην μεταφορική και η μεταφορική στην εταιρία.

Σημ. Γενικότερα μιλώντας όλοι αυτοί οι "μεγάλοι" ενώ είναι εκείνοι που επιλέγουν τη συνεργασία με συγκεκριμένη μεταφορική (δεν σου δίνουν επιλογή αν θες τον Α, τον Β ή τον Γ) όταν προκύψει κάποιο θέμα αποστασιοποιούνται τελείως και σου λένε "μίλα με την μεταφορική"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Αν μιλάς για να το ανεβάσουν αυτοί που το φέρνουν, το πρόβλημα δεν είναι στα κιλά ή το μέγεθος (ισχύει αυτό που λες ότι ανεβαίνει από δύο άτομα) αλλά στο ότι κάποια ηλεκτρομάγαζα έχουν συγκεκριμένους όρους όπως "ανέβασμα μέχρι τον 3ο όροφο αλλιώς γερανός" και κάτι παρόμοια.

γιαυτο μιλάω Αλλα απ όσο γνωρίζω η πλειονότητα γίνεται παράδοση στο πεζοδρόμιο Εκτός κι αν συμφωνήσεις κάτι άλλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hp8 είπε

 Για  γκλας θα πρέπει να βρεις διπλής επίστρωσης πράγμα που δεν θα το μάθεις πότε αν είναι η όχι διπλής.

Εμ εδώ παίζει τό ρόλο την μάρκα πού όντως εχει φερεγγυότητα καί δεν κοροϊδεύει.

Για αυτό ένα top 3 να ξέρουμε ποιοι είναι αυτή πού σέβονται το πελάτη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Δεν έχει καμία σχέση η δικιά σου περίπτωση με του παιδιού που απάντησα.Εσυ μπορεί το έκανες μόνος σου,δεν υπάρχει σύγκριση της προσωπικής εργασίας με έναν μάστορα.Μπορεις να μου δείξεις καζάνι 160 λίτρα με 210€?Επειδή το ίδιο θέμα έχει ο πεθερός μου και πριν 25 μέρες έψαχνα για καζάνι,κάτω από 400 αξιόλογο δεν είχα βρει.

όπως όλοι ξέρουμε τα 2 τελευταία χρόνια είχαμε μία έκρηξη των τιμών γενικα. Εγώ μίλησα για πριν 4-5 χρόνια για την κόρη μου , και συμπλήρωσα ότι για μένα ψάχνω 120 λίτρα τώρα και είδα 260. Δεν μίλησα για μάρκα αλλά για τον πιο φθηνό της αγοράς.Εξάλλου και συ στο αρχικό μηνυμά σου μίλησες για σκρουτζ που ξεκινάνε από 500 ευρώ.

Θα μου πεις δεν είναι επώνυμο. Ε δεν θέλω επώνυμο . Και αυτό που έχω από κάποια τοπική βιοτεχνία είναι, τον έχω 20 σχεδόν χρόνια με μηδενική συντήρηση είδα τελευταία ότι φούσκωσε η εξωτερική επένδυση μάλλον από σκουριά και πιστεύω ότι είναι στα τελευταία του γιαυτό ψάχνω για μπόιλερ.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, papoys1 είπε

όπως όλοι ξέρουμε τα 2 τελευταία χρόνια είχαμε μία έκρηξη των τιμών γενικα. Εγώ μίλησα για πριν 4-5 χρόνια για την κόρη μου , και συμπλήρωσα ότι για μένα ψάχνω 120 λίτρα τώρα και είδα 260. Δεν μίλησα για μάρκα αλλά για τον πιο φθηνό της αγοράς.Εξάλλου και συ στο αρχικό μηνυμά σου μίλησες για σκρουτζ που ξεκινάνε από 500 ευρώ.

Θα μου πεις δεν είναι επώνυμο. Ε δεν θέλω επώνυμο . Και αυτό που έχω από κάποια τοπική βιοτεχνία είναι, τον έχω 20 σχεδόν χρόνια με μηδενική συντήρηση είδα τελευταία ότι φούσκωσε η εξωτερική επένδυση μάλλον από σκουριά και πιστεύω ότι είναι στα τελευταία του γιαυτό ψάχνω για μπόιλερ.

Ως προς το υπογραμμισμένο, αυτό που περιγράφεις υποδηλώνει διαρροή. Ίσως μικρή για την ώρα, αφού δεν βλέπεις νερά.

Στα αρχικά στάδια μία διαρροή του καζανιού, όταν είναι μικρή, απορροφάται από τη μόνωση (πολυουρεθάνη) η οποία υγραίνεται και διογκώνεται. Εξ ου και η παραμόρφωση στο εξωτερικό κέλυφος.

Στην πορεία φυσικά θα μεγαλώσει η διαρροή και θα την βλέπεις κανονικά. Οπότε το "φούσκωμα" είναι μια καλή προειδοποίηση για να είσαι έτοιμος (να έχεις κάνει την έρευνά σου) για το "επόμενο βήμα". Δηλαδή την αλλαγή καζανιού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Και αυτό που έχω από κάποια τοπική βιοτεχνία είναι Γιαυτό ψάχνω για μπόιλερ

αυτός εκεί κοντά σου (στη Σπάτων) τι λέει Έχεις πάει να δεις ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

όπως όλοι ξέρουμε τα 2 τελευταία χρόνια είχαμε μία έκρηξη των τιμών γενικα. Εγώ μίλησα για πριν 4-5 χρόνια για την κόρη μου , και συμπλήρωσα ότι για μένα ψάχνω 120 λίτρα τώρα και είδα 260. Δεν μίλησα για μάρκα αλλά για τον πιο φθηνό της αγοράς.Εξάλλου και συ στο αρχικό μηνυμά σου μίλησες για σκρουτζ που ξεκινάνε από 500 ευρώ.

Θα μου πεις δεν είναι επώνυμο. Ε δεν θέλω επώνυμο . Και αυτό που έχω από κάποια τοπική βιοτεχνία είναι, τον έχω 20 σχεδόν χρόνια με μηδενική συντήρηση είδα τελευταία ότι φούσκωσε η εξωτερική επένδυση μάλλον από σκουριά και πιστεύω ότι είναι στα τελευταία του γιαυτό ψάχνω για μπόιλερ.

Εγω μιλησα για το Σκρουτζ αλλα για τωρα,τωρα που γραφω εχει ο MasterSol 558€ ο 160 λιτρα.Αν δεις,160 λιτρα μποιλερ εχει κοντα στα 400€.Εσυ που τα φτιαχνεις ολα μονος σου και κοιτας παντα το πιο οικονομοικο και καλα κανεις,αξιζει καποιος να ασχοληθει με αγορα μονο μποιλερ και παντρεμα στον παλιο ηλιακο για 150€?Να εχει και τον φοβο μην σου χαλασουν οι πλακες καποια στιγμη,να σου παρει και κανενα 250αρι ο υδραυλικος γιατι γ@μηθηκε να τα συνδεσει και αλλη φορα τετοια δουλεια δεν αναλαμβανει κτλ κτλ.Πριν 5 χρονια τα πραγματα ηταν διαφορετικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, hp8 είπε

αυτός εκεί κοντά σου (στη Σπάτων) τι λέει Έχεις πάει να δεις ?

Ναί ρώτησα πριν 1-2 μήνες που είδα το φούσκωμα μου έλεγε να τον αλλάξω όλο και για μπόιλερ μου έδωσε τιμή κοντά στα 350 γιαυτό τον απέρριψα και κάνω έρευνα.Αυτό που έχω από αυτόν είναι.Σκυλί 20 χρόνια με μηδενική συντήρηση.Θα ξαναρωτήσω αν πέσει κάτω από 300 θα δω.😛

34 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Εγω μιλησα για το Σκρουτζ αλλα για τωρα,τωρα που γραφω εχει ο MasterSol 558€ ο 160 λιτρα.Αν δεις,160 λιτρα μποιλερ εχει κοντα στα 400€.Εσυ που τα φτιαχνεις ολα μονος σου και κοιτας παντα το πιο οικονομοικο και καλα κανεις,αξιζει καποιος να ασχοληθει με αγορα μονο μποιλερ και παντρεμα στον παλιο ηλιακο για 150€?Να εχει και τον φοβο μην σου χαλασουν οι πλακες καποια στιγμη,να σου παρει και κανενα 250αρι ο υδραυλικος γιατι γ@μηθηκε να τα συνδεσει και αλλη φορα τετοια δουλεια δεν αναλαμβανει κτλ κτλ.Πριν 5 χρονια τα πραγματα ηταν διαφορετικα.

Φίλε και τώρα μόνος θα το μοντάρω δεν είναι κάτι φοβερό. Δύο συνδέσεις στους καθρέπτες και δύο στα νερά αφού θα βάλω διπλής.παλαιότερα στης κόρης σε κάποιες απορίες με βοήθησε και μέλος από εδώ που ασχολείται με το θέμα. Ο καθρέφτης και τώρα που που έχω 160 λίτρων είναι μια χαρά σκοτώνει λέμε γιατί να πάω σε αλλαγή. Αν χαλάσει θα δω. Αλλάζω μόνο καθρέπτη.Τι να κάνουμε δύσκολα χρόνια ότι μπορούμε να γλυτώσουμε.

Ειδα αυτόν στο best γιατί το skroytz αρχισε να προωθεί  κάποιους και δεν τα βάζει ΄ολα😁

https://www.artavil.gr/shop/boiler-hliakou/galvanize-boiler/boiler-hliakou-thermosifona-120lt-diplis-energias/?ref=bestprice.gr&__bpgid=MXBgclBWVS5NY0csMmxla3JQJXIuNUU=

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Ναί ρώτησα πριν 1-2 μήνες που είδα το φούσκωμα μου έλεγε να τον αλλάξω όλο και για μπόιλερ μου έδωσε τιμή κοντά στα 350 γιαυτό τον απέρριψα και κάνω έρευνα.Αυτό που έχω από αυτόν είναι.Σκυλί 20 χρόνια με μηδενική συντήρηση.Θα ξαναρωτήσω αν πέσει κάτω από 300 θα δω.😛

Φίλε και τώρα μόνος θα το μοντάρω δεν είναι κάτι φοβερό. Δύο συνδέσεις στους καθρέπτες και δύο στα νερά αφού θα βάλω διπλής.παλαιότερα στης κόρης σε κάποιες απορίες με βοήθησε και μέλος από εδώ που ασχολείται με το θέμα. Ο καθρέφτης και τώρα που που έχω 160 λίτρων είναι μια χαρά σκοτώνει λέμε γιατί να πάω σε αλλαγή. Αν χαλάσει θα δω. Αλλάζω μόνο καθρέπτη.Τι να κάνουμε δύσκολα χρόνια ότι μπορούμε να γλυτώσουμε.

Αν μέσα σε αυτή την 20ετία δεν έχεις αποσυνδέσει ποτέ τους συλλέκτες θέλει προσοχή. Μπορεί να έχουν με τα χρόνια σφίξει/κολλήσει τα ρακόρ και αν τα πολυζορίσεις μπορεί να "στεναχωρηθεί" ο χαλκοσωλήνας του συλλέκτη (μαλακό γαρ μέταλλο, δεν σηκώνει πολλά-πολλά).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/8/2024 στις 11:22 ΠΜ, πάνοσ2 είπε

Μπορείτε να δείτε και τους Caldo.

Από θέμα εγγύηση για να έχει ισχύει ποια είναι τά ψηλά γράμματα?? Σέρβις μπορώ να κάνω καί μόνος μου??

Γενικά βλέπω Με καλό μάτι την εταιρεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Ναί ρώτησα πριν 1-2 μήνες που είδα το φούσκωμα μου έλεγε να τον αλλάξω όλο και για μπόιλερ μου έδωσε τιμή κοντά στα 350 γιαυτό τον απέρριψα και κάνω έρευνα.Αυτό που έχω από αυτόν είναι.Σκυλί 20 χρόνια με μηδενική συντήρηση.Θα ξαναρωτήσω αν πέσει κάτω από 300 θα δω.😛

Φίλε και τώρα μόνος θα το μοντάρω δεν είναι κάτι φοβερό. Δύο συνδέσεις στους καθρέπτες και δύο στα νερά αφού θα βάλω διπλής.παλαιότερα στης κόρης σε κάποιες απορίες με βοήθησε και μέλος από εδώ που ασχολείται με το θέμα. Ο καθρέφτης και τώρα που που έχω 160 λίτρων είναι μια χαρά σκοτώνει λέμε γιατί να πάω σε αλλαγή. Αν χαλάσει θα δω. Αλλάζω μόνο καθρέπτη.Τι να κάνουμε δύσκολα χρόνια ότι μπορούμε να γλυτώσουμε.

Ειδα αυτόν στο best γιατί το skroytz αρχισε να προωθεί  κάποιους και δεν τα βάζει ΄ολα😁

https://www.artavil.gr/shop/boiler-hliakou/galvanize-boiler/boiler-hliakou-thermosifona-120lt-diplis-energias/?ref=bestprice.gr&__bpgid=MXBgclBWVS5NY0csMmxla3JQJXIuNUU=

Να ξερεις  μπορει να ειναι στην κατηγορια glass αλλα οχι απο κεραμικο υλικο! 

Ειναι γαλβανι με ρητινη και αν γινει σωστη εφαρμογη σε συνδιασμο με την ποιοτητα της ρητινης μιλαμε για πολυ καλη αντοχη αρα δεν ειναι κακο!!!

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια γνώμη παρακαλώ για τους γνώστες,

Ηλιακός elco 130 15τιας, πριν 3 μήνες αλλάχτηκε η αντίσταση,καθαριστικε εσωτερικά, έβγαζε λίγο νερό στο ζεστό, τον τελευταίο μήνα λόγω έλλειψης νερού έχουν μειώσει την πίεση στο δίκτυο έτσι βγάζει ελάχιστο, 2 υδραυλικοί που τον είδαν μου είπαν αλλαγή μποιλερ 500e μόνο το μποιλερ χώρια εργατικά, το μαγαζί που το είχα αγοράσει μου είπε να αφαιρεθεί τελείως η βαλβίδα ασφαλείας πίεσης, μια γνώμη σας παρακαλώ,βάζω και μια φώτο, ευχαριστώ 

IMG_20240927_112409.jpg

Επεξ/σία από absolom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...