Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έγινε μια σύσκεψη στο Υπουργείο για το νέο πρόγραμμα Αλλάζω Θερμοσίφωνα. Μάλλον θα τρέξει σε οκτώ μήνες και θα γίνει μια καταγραφή των τιμών των ηλιακών για να μην παρατηρηθούν τα φαινόμενα διπλασιασμού των τιμών που έγινε στο προηγούμενο πρόγραμμα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 19/9/2024 στις 12:39 ΜΜ, PedroG είπε

παμε παλι........

 

Καζάνι 120λιτρα επειδή σκουριάσε και χάνει νερά πόσο στοιχίζει παιδες???

 

Δεν συμφέρει η αλλαγή,καλύτερα αγορά νεου.Θα τα πληρώσεις εργατικά για να παντρέψουν το νέο καζάνι με τον παλιό ηλιακό.Βλεπω με 500€ έχει στο Σκρουτζ ολόκληρο νέο ηλιακό.Εξαρταται βέβαια τι χρονολογίας είναι ο παλιός σου ηλιακός.Αν είναι 20ετιας πέταμα όπως είναι.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2024 στις 4:44 ΠΜ, πάνοσ2 είπε

Έγινε μια σύσκεψη στο Υπουργείο για το νέο πρόγραμμα Αλλάζω Θερμοσίφωνα. Μάλλον θα τρέξει σε οκτώ μήνες και θα γίνει μια καταγραφή των τιμών των ηλιακών για να μην παρατηρηθούν τα φαινόμενα διπλασιασμού των τιμών που έγινε στο προηγούμενο πρόγραμμα.

Δηλαδή πρακτικά 1,5 χρόνο μετά τη λήξη του προηγούμενου προγράμματος.

Αναρωτιέμαι πόσοι από τους επιλαχόντες του 1ου προγράμματος, που ειπώθηκε ότι θα έχουν προτεραιότητα, θα έχουν μείνει πια :P

Αυτό με την καταγραφή των τιμών θεωρώ ότι είναι μία καλή σκέψη και αν εφαρμοσθεί σωστά θα προστατεύσει τους δικαιούχους.

Από την άλλη πλευρά θα την "φάνε" (έστω και προσωρινά) οι δικαιούχοι αφού, όπως έχω αναφέρει ξανά, θεωρώ σίγουρο ότι τα καταστήματα/εταιρίες θα τους ζητήσουν προπληρωμή όλου του ποσού και "θα σου επιστρέψω την επιδότηση όταν με πληρώσει το πρόγραμμα". Αφού δε νομίζω, με βάση αυτό που έγινε στο πολύ πρόσφατο παρελθόν, να θελήσουν να δώσουν ηλιακά και να εκδώσουν παραστατικά για να πάρουν το 50% από το κράτος 1 χρόνο μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, haris_216 είπε

Δηλαδή πρακτικά 1,5 χρόνο μετά τη λήξη του προηγούμενου προγράμματος.

Αναρωτιέμαι πόσοι από τους επιλαχόντες του 1ου προγράμματος, που ειπώθηκε ότι θα έχουν προτεραιότητα, θα έχουν μείνει πια :P

Αυτό με την καταγραφή των τιμών θεωρώ ότι είναι μία καλή σκέψη και αν εφαρμοσθεί σωστά θα προστατεύσει τους δικαιούχους.

Από την άλλη πλευρά θα την "φάνε" (έστω και προσωρινά) οι δικαιούχοι αφού, όπως έχω αναφέρει ξανά, θεωρώ σίγουρο ότι τα καταστήματα/εταιρίες θα τους ζητήσουν προπληρωμή όλου του ποσού και "θα σου επιστρέψω την επιδότηση όταν με πληρώσει το πρόγραμμα". Αφού δε νομίζω, με βάση αυτό που έγινε στο πολύ πρόσφατο παρελθόν, να θελήσουν να δώσουν ηλιακά και να εκδώσουν παραστατικά για να πάρουν το 50% από το κράτος 1 χρόνο μετά.

Καλησπέρα Σας! Συμφωνώ ότι το πρόγραμμα δεν έτρεξε σωστά. Αλλά όπως πάει πλέον η αγορά, θα τρέχει μόνον όταν έχει πρόγραμμα. Και όποιο κατάστημα έχει μεγάλες τσέπες θα επωφελείται. Γιατί υπάρχουν πολύ μεγάλα καταστήματα,  με μεγάλο πορτοφόλι που και άτοκες μηνιαίες δόσεις κάνουν και μπορούν να περιμένουν να πληρωθούν. Δυστυχώς το εμπόριο με αυτά τα προγράμματα, θα αλλάξει όψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, πάνοσ2 είπε

Καλησπέρα Σας! Συμφωνώ ότι το πρόγραμμα δεν έτρεξε σωστά. Αλλά όπως πάει πλέον η αγορά, θα τρέχει μόνον όταν έχει πρόγραμμα. Και όποιο κατάστημα έχει μεγάλες τσέπες θα επωφελείται. Γιατί υπάρχουν πολύ μεγάλα καταστήματα,  με μεγάλο πορτοφόλι που και άτοκες μηνιαίες δόσεις κάνουν και μπορούν να περιμένουν να πληρωθούν. Δυστυχώς το εμπόριο με αυτά τα προγράμματα, θα αλλάξει όψη.

Συμφωνούμε απόλυτα. Πρόκειται για άλλη μια "σφαλιάρα" στους μικρούς που σίγουρα δεν έχουν την ρευστότητα να δώσουν 10-20 ηλιακά και μετά να περιμένουν να πάρουν τα λεφτά τους 1 χρόνο (ενώ στο μεσοδιάστημα έχουν πληρώσει τους ηλιακούς στους προμηθευτές τους κι έχουν εκδώσει παραστατικά και άρα αποδώσει φπα και φορολογηθεί για χρήματα που ΔΕΝ εισέπραξαν )

5 λεπτά πριν, πάνοσ2 είπε

Αλλά όπως πάει πλέον η αγορά, θα τρέχει μόνον όταν έχει πρόγραμμα.

Και ταυτόχρονα η σχετική αγορά θα "κάνει κοιλιά" πριν το πρόγραμμα περιμένοντάς την έναρξή του αλλά και μετά αφού πια θα έχουν πάρει αυτοί που ήθελαν/μπόρεσαν ενώ οι υπόλοιποι θα αισιοδοξούν για το επόμενο.

Είμαστε πια στο κυνήγι των vouchers/pass και των επιδοτήσεων για το καθετί. Από αμάξι και...πατίνι μέχρι ηλεκτρικό ρεύμα και διακοπές. Και να βάλω και κάνα supermarket μέσα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Συμφωνούμε απόλυτα. Πρόκειται για άλλη μια "σφαλιάρα" στους μικρούς που σίγουρα δεν έχουν την ρευστότητα να δώσουν 10-20 ηλιακά και μετά να περιμένουν να πάρουν τα λεφτά τους 1 χρόνο (ενώ στο μεσοδιάστημα έχουν πληρώσει τους ηλιακούς στους προμηθευτές τους κι έχουν εκδώσει παραστατικά και άρα αποδώσει φπα και φορολογηθεί για χρήματα που ΔΕΝ εισέπραξαν )

Και ταυτόχρονα η σχετική αγορά θα "κάνει κοιλιά" πριν το πρόγραμμα περιμένοντάς την έναρξή του αλλά και μετά αφού πια θα έχουν πάρει αυτοί που ήθελαν/μπόρεσαν ενώ οι υπόλοιποι θα αισιοδοξούν για το επόμενο.

Είμαστε πια στο κυνήγι των vouchers/pass και των επιδοτήσεων για το καθετί. Από αμάξι και...πατίνι μέχρι ηλεκτρικό ρεύμα και διακοπές. Και να βάλω και κάνα supermarket μέσα.

Η μόνη ελπίδα για τους μικρούς, είναι να δημιουργήσουν σελίδα στο internet και να κάνουν και από αυτό το κανάλι πωλήσεις πανελλαδικά. Άλλωστε ο ηλιακός θερμοσίφωνας δεν είναι κανένα διαστημόπλοιο, είναι πλέον γνωστή τεχνολογία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα

είμαι ανάμεσα στις προσφορές του Κωτσόβολου 

Solartherm 160/2 (674 ευρώ)

Calpak neo 160/2.0 (744 ευρώ)

ή

kymasol στα ίδια δεδομένα (600 ευρώ)

έχει κάποιος ιδία γνώση για κάποιον από τους παραπάνω?

Να πάω για τον λιγότερο γνωστό αλλά πιο οικονομικό ή να κοιτάξω για την γνωστή εγγύηση του Κωτσόβολου?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν ο Κωτσόβολος χρεώνει και πόσα για να ανέβει ο ηλιακός στην ταράτσα; Υπάρχει ανελκυστήρας αλλά πιθανόν οι συλλέκτες να μην χωράνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, vali είπε

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν ο Κωτσόβολος χρεώνει και πόσα για να ανέβει ο ηλιακός στην ταράτσα; Υπάρχει ανελκυστήρας αλλά πιθανόν οι συλλέκτες να μην χωράνε.

ένας συλλέκτης  2.50m²  ζυγίζει γύρω στα 35 kg  Δεν είναι πρόβλημα 2 άτομα να τον ανεβάσουν από το κλιμακοστασιο  Έχει το μπούγιο του βέβαια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα τοπ 3 για επιλογή μόνο σε μποιλερ 200λτ περιοχή Αθήνα παρακαλώ??

Έχω διαβάσει όλο thread σχεδόν και άκρη δεν έχω βγάλει. Προφανώς inox/χαλκό δεν μπορώ γιατί είναι too much τά φράγκα.

Γράψτε παρακαλώ ένα τοπ 3 please για να προβώ Στην αγορά. Σάς ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.... Να κανω μια ερώτηση. Δεν ειχα ζεστο νερο, βασικα χλιαρο. Φωναξα υδραυλικο εβαλε αντιψυκτικο και δεν ξερω τι αλλο και ειχα κανονικα, καυτο. Μετα απο 4 μερες παλι δεν ειχα και ηρθε και εβαλε αλλα 6 λίτρα και μου ειπε ο τρυπισε το καζανι και οτι θελει αλλαγη...Συνεχισα να προσθετω εγω καθε 3-4 μερες 6 λίτρα!!! και ειχα ζέστο νερο. Εφυγα για διακοπές 15 μερες και γυρισα και ειχε καυτο νερό. Τι μπορει να φταίει?Μηπως ειπε ελαφρά την καρδιά οτι θελει αλλςγη? Τα φωτα σας παρακαλώ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νέο πρόγραμμα Αλλάζω Θερμοσίφωνα, σχεδιάζει το Υπουργείο να βγει τέλος του χρόνου.

Προσωπικά δεν το πιστεύω.

Όσον αφορά το ότι, δεν υπήρχαν λεφτά για το προηγούμενο οφείλετε στο γεγονός ότι, δεν υπήρχε κωδικός

στον Προϋπολογισμό. Μετέφεραν χρήματα από άλλο κωδικό (νομίζω ότι είναι παράνομο)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, FLIMIT είπε

ηρθε και εβαλε αλλα 6 λίτρα και μου ειπε ο τρυπισε το καζανι και οτι θελει αλλαγη...

1. όταν τρυπάει το καζάνι θα πρέπει να τρέχει είτε νερό δικτύου είτε υγρά από το κλειστό κύκλωμα (μανδύα) Έχεις δει κάτι και που  ?

2. Αν έχει τρύπα από την πλευρά του νερού προς τον μανδύα όταν έκανες πλήρωση στο κλειστό δεν θα έπαιρνε σταγόνα αφ ενός αφ ετέρου θα έτρεχε συνέχεια από την βαλβίδα ασφαλείας του κλειστού η οποία ανοίγει γύρω στα 2,5 bar ενώ η πίεση στο μποιλερ είναι μεγαλύτερη 

3. Αν χάνει από το κλειστό θα πρέπει να το ψάξεις Αν είναι μέσα στην μόνωση το ξεχνάς Τα υπόλοιπα μαζεύονται Τύλιξε με χαρτί τις ενώσεις να δεις αν βραχούν Η εμφανή διαρροή αφήνει σημάδια Ενδέχεται να έχει χαλάσει - κολλήσει η βαλβίδα ασφαλείας. Παρακολουθεις και επανέρχεσαι με στοιχεία  

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2024 στις 8:54 ΠΜ, LouCi4er είπε

Δεν συμφέρει η αλλαγή,καλύτερα αγορά νεου.Θα τα πληρώσεις εργατικά για να παντρέψουν το νέο καζάνι με τον παλιό ηλιακό.Βλεπω με 500€ έχει στο Σκρουτζ ολόκληρο νέο ηλιακό.Εξαρταται βέβαια τι χρονολογίας είναι ο παλιός σου ηλιακός.Αν είναι 20ετιας πέταμα όπως είναι.

Εχω παρόμοιο θέμα.Θα έλεγα πως με τον καινούργιο θα πληρώσει εργατικά και διάφορα συμπληρωματικά εξαρτήματα βάλε  σε αυτά και το ξήλωμα της παλιας εγκατάστασης,ενώ με αλλαγή μόνο μπόιλερ γλυτωνεις φασαρία και χρήματα αν βαση και καθρέπτες ειναι σε καλή κατάσταση.

Πριν 4-5 χρόνια τρύπησε το μπόιλερ της κόρη μου καθρέφτες δύο και ο σκελετός γαλβανιζμένος ήταν σε καλή κατάσταση. Πήρα τότε και με τη βοήθεια συμφουρμίτη που ασχολείται με το θέμα μπόιλερ 160 λίτρων μάλιστα με 210 ευρώ και καμιά 20αριά ευρώ διάφορα εξαρτήματα έκανα μόνος μου την αλλαγή και όλα μια χαρά.

Εγώ θέλω 120 λίτρων οπότε σκέφτομαι να κάνω το ίδιο.Ειδα στο ιντερνετ ένα οικονομικό 260 ευρώ.Οπότε αν κάποιος το έχει , εχει και τα κατάλληλα εργαλεία μπορεί να το κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει καμία σχέση η δικιά σου περίπτωση με του παιδιού που απάντησα.Εσυ μπορεί το έκανες μόνος σου,δεν υπάρχει σύγκριση της προσωπικής εργασίας με έναν μάστορα.Μπορεις να μου δείξεις καζάνι 160 λίτρα με 210€?Επειδή το ίδιο θέμα έχει ο πεθερός μου και πριν 25 μέρες έψαχνα για καζάνι,κάτω από 400 αξιόλογο δεν είχα βρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...