Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, dexs7 είπε

Κάθε 3 χρόνια 

Τότε μάπα μποιλερ.Και εταιρεία....

Φαντάζομαι ότι έκανες κατανάλωση.Εννοω ήταν 160αρης και χαλουσατε κάποια ποσότητα ζεστού νερού.Δεν τον είχες διακοσμητικό δηλαδή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, dexs7 είπε

Καλησπέρα 

Θα αλλάξω μποιλερ καθώς σάπισε το καζάνι στην ένωση των σωληνώσεων 

Για 3πλης ενέργειας τι προτείνετε;;

Δέχεται αρκετά κρύα και είχα πρόβλημα με το νερό που πάγωνε οπότε θα ήθελα να αντέχει χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες 

Αυτός που έχω είναι 160 λίτρα 

Δεν θα σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο (το αποφεύγω γενικά)

Εκείνα όμως που θα σου επισημάνω γενικά μιλώντας, αφού μιλάς για "τριπλής", είναι:

1) Προτίμησε boiler που έχει τις εισόδους/εξόδους της θέρμανσης από την απέναντι πλευρά από αυτή που είναι η αντίσταση (εκεί που μπαίνει το καλώδιο). Όταν είναι από την πλευρά του καλωδίου, επειδή πρακτικά μιλάμε για αντίσταση που έχει πάνω ΚΑΙ τον εναλλάκτη του τριπλής, αυτός (ο εναλλάκτης) είναι συνήθως αρκετά μικρός και κατά συνέπεια έχει μικρή απόδοση. Αυτά που έχουν τις συνδέσεις από την άλλη πλευρά κατά κανόνα (όχι πάντα φυσικά) έχουν μεγαλύτερο/αποδοτικότερο εναλλάκτη (αυτά που έχουν μικρό εναλλάκτη είναι όσα έχουν απόσταση ανάμεσα στους σωλήνες εισόδου/εξόδου 5-6cm ενώ τα άλλα κατά κανόνα είναι 20+cm και εκεί ο εναλλάκτης εσωτερικά αναπτύσσεται σε μεγαλύτερη επιφάνεια.

2) Αν το "τριπλής" σου αφορά σύνδεση με συμβατικό λέβητα πετρελαίου αερίου ισχύουν απλά όσα έγραψα παραπάνω. Αν αφορά αντλία θερμότητας (ή αν μελλοντικά πρόκειται να σταφείς προς τα εκεί) θα πρέπει να πάρεις boiler ΕΙΔΙΚΑ για αντλία θερμότητας που σημαίνει να έχει ΑΚΟΜΑ μεγαλύτερο εναλλάκτη έτσι ώστε να αποδίδει τα μέγιστα με την αντλία (δεν έχουν όλες οι εταιρίες και πολλές "πασάρουν" το κλασσικό τριπλής σαν συμβατό με την αντλία. Που φυσικά δεν ισχύει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πίεση στο σπίτι πριν μπει ο ηλιακός ηταν στα 4.50-5 bar. Πρέπει να ξανά μετρήσω την πίεση για να δω πόσα bar βαλβίδα να βάλω στα νερά χρήσης?

Ανέβηκα ταράτσα και είδα οτι έβγαλε αντιψυκτικό από την βαλβίδα, ήταν μούσκεμα το καζάνι σε εκείνο το σημείο, οπότε θα πάρω και δοχείο διαστολής, αύριο θα κάνω μια γύρα στα καταστήματα, να πάρω ότι βρω ή να παραγγείλω αυτό? https://www.skroutz.gr/s/34904287/Solaire-Titane-SXT-3-Docheio-Diastolis-Iliakou-Katheto-1lt.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pavloa είπε

Η πίεση στο σπίτι πριν μπει ο ηλιακός ηταν στα 4.50-5 bar. Πρέπει να ξανά μετρήσω την πίεση για να δω πόσα bar βαλβίδα να βάλω στα νερά χρήσης?

Ανέβηκα ταράτσα και είδα οτι έβγαλε αντιψυκτικό από την βαλβίδα, ήταν μούσκεμα το καζάνι σε εκείνο το σημείο, οπότε θα πάρω και δοχείο διαστολής, αύριο θα κάνω μια γύρα στα καταστήματα, να πάρω ότι βρω ή να παραγγείλω αυτό? https://www.skroutz.gr/s/34904287/Solaire-Titane-SXT-3-Docheio-Diastolis-Iliakou-Katheto-1lt.html

Αυτό

https://www.skroutz.gr/s/49744507/T-Fittings-3202-Docheio-Diastolis-Iliakou-Katheto-0-9lt.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, είμαστε στην διαδικασία τοποθέτησης ηλιακού, έχω διαβάσει καμία 100στη σελίδες από το thread, αλλά η αλήθεια είναι ότι χαώθηκα.

Πρόκειται για διαμέρισμα στην Πεύκη , 1ου ορόφου, προσανατολίζομαι για 160 litra. Με ταβάνι περίπου τα 1000 τι προτείνουμε σαν επιλογές.

Πήρα μία προσφορά για SKYLAND για 160 lt 700 ευρώ + ΦΠΑ ο glass και 950 ευρώ + ΦΠΑ ο inox + 120 ευρώ η τοποθέτηση.

Υπάρχει άραγε κάτι καλύτερο που μπορούμε να βρούμε σε αυτά τα χρήματα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 hours ago, clownvas said:

Καλησπέρα σε όλους, είμαστε στην διαδικασία τοποθέτησης ηλιακού, έχω διαβάσει καμία 100στη σελίδες από το thread, αλλά η αλήθεια είναι ότι χαώθηκα.

Πρόκειται για διαμέρισμα στην Πεύκη , 1ου ορόφου, προσανατολίζομαι για 160 litra. Με ταβάνι περίπου τα 1000 τι προτείνουμε σαν επιλογές.

Πήρα μία προσφορά για SKYLAND για 160 lt 700 ευρώ + ΦΠΑ ο glass και 950 ευρώ + ΦΠΑ ο inox + 120 ευρώ η τοποθέτηση.

Υπάρχει άραγε κάτι καλύτερο που μπορούμε να βρούμε σε αυτά τα χρήματα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δεν τον ξέρω και δεν βλέπω και να ναι και τπτ το ιδιαίτερο.

Στα ίδια λεφτά θα πήγαινα εδώ MasterSOL Plus WiFi Ηλιακός 160 Glass Διπλής Ενέργειας 2.5τ.μ

Τουλάχιστον φαίνεται να έχει το καινούργιο μονοκόμματου τύπου σασί αλουμινίου στο συλλέκτη και το wifi και έχει πάρει και 5 αξιολογήσεις.

Σε κάτι βίντεο του Ντίνα που χάζευα που τράβαγε τέτοιου τύπου δίπλα σε παλιό επιλεκτικό η διαφορά με την θερμοκάμερα ήταν χάος.

Φαινόταν να εκπέμπει στο περιβάλλον 10 βαθμούς παραπάνω ο παλιός ήτοι σημαίνει πιθανότατα κατώτερη μόνωση και μεγαλύτερες απώλειες το βράδυ για τον παλιό επιλεκτικό. 

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/9/2024 στις 2:48 ΜΜ, yiannis_1 είπε

Δεν τον ξέρω και δεν βλέπω και να ναι και τπτ το ιδιαίτερο.

Στα ίδια λεφτά θα πήγαινα εδώ MasterSOL Plus WiFi Ηλιακός 160 Glass Διπλής Ενέργειας 2.5τ.μ

Τουλάχιστον φαίνεται να έχει το καινούργιο μονοκόμματου τύπου σασί αλουμινίου στο συλλέκτη και το wifi και έχει πάρει και 5 αξιολογήσεις.

Σε κάτι βίντεο του Ντίνα που χάζευα που τράβαγε τέτοιου τύπου δίπλα σε παλιό επιλεκτικό η διαφορά με την θερμοκάμερα ήταν χάος.

Φαινόταν να εκπέμπει στο περιβάλλον 10 βαθμούς παραπάνω ο παλιός ήτοι σημαίνει πιθανότατα κατώτερη μόνωση και μεγαλύτερες απώλειες το βράδυ για τον παλιό επιλεκτικό. 

Ου μπλέξεις με mastersol.

Κοροϊδεύουν..Κόλπα,υπεκφυγές πάνε να σε παραπλανήσουν και να σε μπερδέψουν λες και είμαστε τίποτα χθεσινοι.Αν σου τύχει κάτι την εβαψες.Μακρυα.......

Δεν προτείνω γενικά μάρκες για να μην θεωρηθεί διαφήμιση  ή ότι άλλο αλλά στο παραπάνω μπορώ να σας το διαβεβαιωσω.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

160 λίτρα GLASS με 2 χ 1,5τμ συλλέκτη, 3πλης ενέργειας μάρκας thermostahl solar (Θεσσαλονίκη) με ξήλωμα παλιού ηλιακού και τοποθέτηση βγήκε 1300 ευρώ. Το κάσωμα στους συλλέκτες είναι με στράντζα κι όχι μονοκόμματο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καζάνι 120λιτρα επειδή σκουριάσε και χάνει νερά πόσο στοιχίζει παιδες; Με την τοποθέτηση σε ταράτσα σε ήδη τοποθετημένη βάση και καθρέπτες; Πέστε μου μια λογική τιμουλα να έχω μπουσούλα.

Δε θέλω το τελειότερο και φτηνότερο καζάνι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PedroG είπε

Καζάνι 120λιτρα επειδή σκουριάσε και χάνει νερά πόσο στοιχίζει παιδες; Με την τοποθέτηση σε ταράτσα σε ήδη τοποθετημένη βάση και καθρέπτες; Πέστε μου μια λογική τιμουλα να έχω μπουσούλα.

Δε θέλω το τελειότερο και φτηνότερο καζάνι 

βρίσκεις το μποιλερ που θέλεις αφού πρώτα δεις ότι κάνει στην βάση που έχεις 

Το κόστος των μαστόρων στην χώρα μας εξαρτάται  από τα πόσα λείπουν στον καθένα τους Δες παρακάτω μια ενδεικτική και να δεις αν μέσα στην τιμή είναι και τα παρελκόμενα Νέες μονώσεις - σωλήνες - προπυλενογλυκόλη  ενδεχομένως κάτι άλλο που κρίνεις οτι χρειάζεται   κλπ 

https://www.douleutaras.gr/bsdir/thermosifonas/antikatastasi-boiler-iliakou/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hp8 είπε

βρίσκεις το μποιλερ που θέλεις αφού πρώτα δεις ότι κάνει στην βάση που έχεις 

Το κόστος των μαστόρων στην χώρα μας εξαρτάται  από τα πόσα λείπουν στον καθένα τους Δες παρακάτω μια ενδεικτική και να δεις αν μέσα στην τιμή είναι και τα παρελκόμενα Νέες μονώσεις - σωλήνες - προπυλενογλυκόλη  ενδεχομένως κάτι άλλο που κρίνεις οτι χρειάζεται   κλπ 

https://www.douleutaras.gr/bsdir/thermosifonas/antikatastasi-boiler-iliakou/

Δυστυχως δεν εξυπηρετουμε στην περιοχη σου!

αλλο ρωτησα εγω αλλο μου εδωσες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, PedroG είπε

Δυστυχως δεν εξυπηρετουμε στην περιοχη σου!

αλλο ρωτησα εγω αλλο μου εδωσες !

Σε πρώτη φάση δεν είμαι εγώ αυτός Απλώς σου περεθεσα να πάρεις μια τιμή αφ ενός αφετέρου δεν έγραψες και περιοχή ώστε να απαντήσει κάποιος κοντά σου 

Άρα απάντησα ακριβώς σε αυτό που ρώτησες Το μποιλερ είναι αγορά και την κάνεις εσύ ανάλογα με το είδος του μποιλερ που θα βάλεις εκτός και κάνεις συμφωνία με το μάστορα  Τα 120 λίτρα δεν λέει κάτι Θες γκλας -χάλκινο-ανοξείδωτο Διπλής ενέργειας - τριπλής ? Εσύ  ξέρεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PedroG είπε

παμε παλι........

 

Καζάνι 120λιτρα επειδή σκουριάσε και χάνει νερά πόσο στοιχίζει παιδες???

 

Από 300€ έως 1.000€ ανάλογα την μάρκα, το υλικό και αν είναι διπλής ή τριπλής ενέργειας.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...