Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον κάποιος πρέπει να μπει στον κόπο να φτιάξει μια λίστα με links με όλα τα υλικά που χρειάζονται για το Σουβλάκι του Γιαννούδη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, pavloa είπε

Χθες τοποθετήσαμε τον ηλιακό 160lt.

Τι δοχείο διαστολής για το αντιψυκτικό να πάρω?

Κοιτούσα αυτό αλλά αναφέρουν οτι μετά από καιρό βγάζει σκουριά, ισχύει αυτό?

https://www.skroutz.gr/s/33585223/Venman-VXT-2-Docheio-Diastolis-Iliakou-Katheto-1lt.html

Επίσης κοιτούσα αυτό που είναι ίδιο αλλά άλλη μάρκα. Τι διαφορά έχουν μεταξύ τους?

https://www.skroutz.gr/s/34904287/Solaire-Titane-SXT-3-Docheio-Diastolis-Iliakou-Katheto-1lt.html

Επίσης μου έβαλαν βαλβίδα ασφαλείας τις κλασικές που βάζουν https://www.skroutz.gr/s/33732755/05031-Valvida-Asfaleias-Iliakou-THermosifona.html τι προτείνετε να πάρω να βάλω. 

Ακόμη και στα κρύα νερά έβαλαν αυτήν την βαλβίδα https://www.skroutz.gr/s/46083362/5004-Valvida-Asfaleias-Iliakou-THermosifona.html 

Τι προτείνετε να πάρω ?

καλοδουλευτος 

Τοποθέτησες χθες ηλιακό και σήμερα ρωτάς τι να αλλάξεις και τι να προσθέσεις

Αυτά Παυλο τα ρωτάνε πριν για να μην έχεις ράβε -ξήλωνε Δοχείο διαστολής 0,8 έως  1:10 του όγκου του νερού στο κύκλωμά που θα μπει είναι  οκ Από τι υλικό  Ανάλογα με το υλικό του μποιλερ - μανδύα Για αυτό που αναφέρεσαι ότι σκουριάζει Ότι είναι από σίδερο σκουριάζει πχ Αν έχεις γκλας μποιλερ ο μανδυας του είναι σιδερένιος άρα και αυτός θα σκουριάσει  Βαλβίδες ασφαλείας εγώ έχω σαν αυτές που σου βάλανε και κάθε 4 χρόνια τις αλλάζω ΟΜΩΣ κάθε καλοκαίρι τέλος Μαιου - εως μέσα Σεπτέμβρη σκεπάζω Αυτά από εμένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, hp8 είπε

καλοδουλευτος 

Τοποθέτησες χθες ηλιακό και σήμερα ρωτάς τι να αλλάξεις και τι να προσθέσεις

Αυτά Παυλο τα ρωτάνε πριν για να μην έχεις ράβε -ξήλωνε Δοχείο διαστολής 0,8 έως  1:10 του όγκου του νερού στο κύκλωμά που θα μπει είναι  οκ Από τι υλικό  Ανάλογα με το υλικό του μποιλερ - μανδύα Για αυτό που αναφέρεσαι ότι σκουριάζει Ότι είναι από σίδερο σκουριάζει πχ Αν έχεις γκλας μποιλερ ο μανδυας του είναι σιδερένιος άρα και αυτός θα σκουριάσει  Βαλβίδες ασφαλείας εγώ έχω σαν αυτές που σου βάλανε και κάθε 4 χρόνια τις αλλάζω ΟΜΩΣ κάθε καλοκαίρι τέλος Μαιου - εως μέσα Σεπτέμβρη σκεπάζω Αυτά από εμένα 

Ευχαριστώ.

Ο ηλιακός είναι technosol και είναι Γκλας 

Μα είπα το υδραυλικό να βάλουμε αυτά τα έξτρα που θέλω και είπε δεν χρειάζεται. 

Οπότε από το να κάτσω μαλώσω μαζί του είπα ας το κάνει όπως θέλει και μετά τα διορθώνω εγώ .. έτσι και αλλιώς πιάνουν τα χέρια μου. 

Απλά για το δοχείο διαστολής για το αντιψυκτικό μου είπε ότι έχει ενσωματωμένο το καζάνι..το έψαξα και εγώ και είδα το σε μια σειρά το αναφέρει. 

Τώρα εγώ τι να κάνω να βάλω δοχείο ή να μην βάλω? 

Οπότε τις βαλβίδες να τις αφήσω έτσι όπως είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pavloa είπε

Μα είπα το υδραυλικό να βάλουμε αυτά τα έξτρα που θέλω και είπε δεν χρειάζεται. 

Οπότε από το να κάτσω μαλώσω μαζί του είπα ας το κάνει όπως θέλει και μετά τα διορθώνω εγώ .. έτσι και αλλιώς πιάνουν τα χέρια μου. 

 

Αν ήθελες να τα βάλεις τα έξτρα έπρεπε να του πεις την παροιμία με τον παρά  Αφού πιάνουν τα χέρια σου κανε ότι νομίζεις

1 ώρα πριν, pavloa είπε

Απλά για το δοχείο διαστολής για το αντιψυκτικό μου είπε ότι έχει ενσωματωμένο το καζάνι..το έψαξα και εγώ και είδα το σε μια σειρά το αναφέρει. 

 

Αν μιλάς για το παρακάτω η εκτίμηση μου είναι οτι αφορά το δοχείο διαστολής του δικτύου Λέγεται τώρα τελευταία ότι το κενό που μένει από το τέλος της σωλήνας του ζεστού μεσα στο μποιλερ  έως ότου ακουμπήσει στο πανό εσωτερικά του δοχείου κάνει χρέη δοχείου 

image.jpeg.df6b39786905e0a76adf1d68b5c5de29.jpeg

Για μένα δοχειακι να βάλεις 0,8 - 1 L  στο οποίο θα μπουν  100 gr αντπαγωτικο και πάνω στο δοχείο την βαλβίδα ασφαλείας Τώρα οι συνθήκες ισορρόπησαν  οπότε το βλέπεις από Απρίλη και μετά 

Για τα υπόλοιπα αποφάσισε μόνος σου Έχουν γραφτεί 1000 πράγματα εδώ μέσα   

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, hp8 είπε

Αν ήθελες να τα βάλεις τα έξτρα έπρεπε να του πεις την παροιμία με τον παρά  Αφού πιάνουν τα χέρια σου κανε ότι νομίζεις

Βάλε τη σελίδα

Για μένα δοχειακι να βάλεις 0,8 - 1 L  στο οποίο θα μπουν  100 gr αντπαγωτικο και πάνω στο δοχείο την βαλβίδα ασφαλείας Τώρα οι συνθήκες ισορρόπησαν  οπότε το βλέπεις από Απρίλη και μετά 

Για τα υπόλοιπα αποφάσισε μόνος σου Έχουν γραφτεί 1000 πράγματα εδώ μέσα   

Για ποιον λόγο βλέπω ότι απαντάς τόσο απότομα?

Ακόμη και στους γονείς μου πριν 4-5 χρόνια που βάλαμε ηλιακό wilco άλλος υδραυλικός τον τοποθέτησε και αυτός επέμενε ότι δεν χρειάζεται να βάλουμε αυτά τα έξτρα.. τα πήρα και τα έβαλα εγώ.. το θέμα είναι δεν θυμάμαι τι είχα βάλει γι'αυτό ρωτάω.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, pavloa είπε

Για ποιον λόγο βλέπω ότι απαντάς τόσο απότομα?

από που προκύπτει αυτό  Κάθομαι και σου αναλύω ένα προς ένα (εννοείται δεν  μου το ζήτησες) και μου την λες ? 

Επεξ/σία από hp8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, hp8 είπε

από που προκύπτει αυτό  Κάθομαι και σου αναλύω ένα προς ένα (εννοείται δεν  μου το ζήτησες) και μου την λες ? 

Μπορεί εγώ να το πήρα στραβά... τεσπα ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Θα πάρω αν είναι το δοχείο διαστολής 1 λίτρο θα βάλω και την βαλβίδα ασφαλείας πάνω στο δοχείο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, pavloa είπε

Ευχαριστώ.

Ο ηλιακός είναι technosol και είναι Γκλας 

Μα είπα το υδραυλικό να βάλουμε αυτά τα έξτρα που θέλω και είπε δεν χρειάζεται. 

Οπότε από το να κάτσω μαλώσω μαζί του είπα ας το κάνει όπως θέλει και μετά τα διορθώνω εγώ .. έτσι και αλλιώς πιάνουν τα χέρια μου. 

Απλά για το δοχείο διαστολής για το αντιψυκτικό μου είπε ότι έχει ενσωματωμένο το καζάνι..το έψαξα και εγώ και είδα το σε μια σειρά το αναφέρει. 

Τώρα εγώ τι να κάνω να βάλω δοχείο ή να μην βάλω? 

Οπότε τις βαλβίδες να τις αφήσω έτσι όπως είναι?

Να μην βάλεις Δοχείο, για να υπάρχει πίεση στο κύκλωμα. κανένα καζάνι δεν έχει ενσωματωμένο δοχείο διαστολής 

Επεξ/σία από Dimis1957
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως γνωρίζουμε από τη φυσική, όλα τα υλικά, όταν θερμαίνονται διαστέλλονται, και όταν ψύχονται συστέλλονται και το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με το νερό μιας εγκατάστασης θέρμανσης: Όταν το νερό θερμαίνεται, αυξάνεται ο όγκος του.( εδώ μιλάμε για το κλειστό του ηλιακού - το δοχείο του ) δεν αλλάζει κάτι  ένα αντίστοιχο κλειστό κύκλωμα είναι


Οι συντελεστές διαστολής όγκου του νερού για κάθε θερμοκρασία είναι αυτοί που φαίνονται στον παρακάτω πίνακα
image.jpeg.336b73ee878bd47b40e29163c6176943.jpeg 

Όταν το νερό θερμαίνεται σε μια  εγκατάσταση, αυξάνεται ο όγκος του σύμφωνα με τα παραπάνω ποσοστά. Αν η εγκατάσταση είναι κλειστή και έχει σταθερό όγκο (όπως γίνεται στο κλειστό κύκλωμα του ηλιακού), τότε το νερό δεν μπορεί να διασταλεί διότι δεν έχει χώρο να το κάνει, και αντί να αυξάνεται ο όγκος του, αυξάνεται η πίεση του. Όταν η πίεση ανέβει πέρα από κάποιο όριο, ανοίγει η βαλβίδα ασφαλείας της εγκατάστασης και αφαιρείται από την εγκατάσταση νερό άρα υπολειτουργεί ο ηλιακός 
Για να διατηρηθεί η πίεση στο σύστημα σταθερή θα πρέπει να δοθεί στο νερό ο επιπλέον όγκος που απαιτείται, και αυτό μπορεί να γίνει με το δοχείο διαστολής.
Γι αυτό και όλα τα σύστημα θέρμανσης έχουν ανοικτό η κλειστό δοχείο διαστολής για να απορροφάται η αύξηση του όγκου και να διατηρείται σταθερή η πίεση στο κύκλωμα Έτσι δεν ανοίγει βαλβίδα ασφάλειας και να χυθούν τα υγρά Άρα λοιπόν όταν φεύγουν τα υγρά από το κύκλωμα του ηλιακού αυτός δεν αποδίδει και φωνάζεις τα μαστάρια που μας τα  παίρνουν μαύρα Κάποιοι κατασκευαστές ηλιακών  ξεκίνησαν και βάζουν δοχείο μαζί με τα άλλα υλικά μονταρίσματος (φωτο)  + 

https://energy-one.gr/wp-content/uploads/2023/08/Φυλλαδιο-Ηλιακών-Intersolar.pdf

ΑΥΤΑ 

Spoiler

image.png.2672c556141ade12573b3a61da1bd5f3.png

 

Επεξ/σία από hp8
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/9/2024 στις 11:26 ΠΜ, IKARIWTHS είπε

Καλημερα φιλε hp8 . Εχουμε εγκαταστησει ταυτοχρονα με εναν ξαδερφο μου που μενει στον Πειραια φωτοβολταικα ιδιας δυναμης ,ιδιον ηλιακο αλλα και ιδιο μετεωρολογικο σταθμο .Παρακολουθουμε τις αποδοσεις τους και βλεπουμε τις διαφορες ανα περιοχη.Το χειμωνα λοιπον το Light intensity εχει αρκετα lux διαφορα μεταξυ των δυο περιοχων.Η εγκατασταση του ηλιακου εγινε απο την ιδια την sonne με σωστη κληση και σωστο προσανατολισμο .Οταν ανεβω στην σκεπη  θα βγαλω και την φωτογραφια που ζητησες .Παλιοτερα θυμαμαι ειχαν βγει καποιοι συλλεκτες διαφορετικης τεχνολογιας οι οποιοι ειχα ακουσει οτι δεν ηταν καταλληλοι για Ελλαδα.Εχει εξελιχθει κατι στον τομεα αυτο?

Σκεπη.. Αρα ποσες μοιρες ειναι σηκωμενοι?

Στις 13/9/2024 στις 6:41 ΠΜ, pavloa είπε

Χθες τοποθετήσαμε τον ηλιακό 160lt.

Τι δοχείο διαστολής για το αντιψυκτικό να πάρω?

Κοιτούσα αυτό αλλά αναφέρουν οτι μετά από καιρό βγάζει σκουριά, ισχύει αυτό?

https://www.skroutz.gr/s/33585223/Venman-VXT-2-Docheio-Diastolis-Iliakou-Katheto-1lt.html

Επίσης κοιτούσα αυτό που είναι ίδιο αλλά άλλη μάρκα. Τι διαφορά έχουν μεταξύ τους?

https://www.skroutz.gr/s/34904287/Solaire-Titane-SXT-3-Docheio-Diastolis-Iliakou-Katheto-1lt.html

Επίσης μου έβαλαν βαλβίδα ασφαλείας τις κλασικές που βάζουν https://www.skroutz.gr/s/33732755/05031-Valvida-Asfaleias-Iliakou-THermosifona.html τι προτείνετε να πάρω να βάλω. 

Ακόμη και στα κρύα νερά έβαλαν αυτήν την βαλβίδα https://www.skroutz.gr/s/46083362/5004-Valvida-Asfaleias-Iliakou-THermosifona.html 

Τι προτείνετε να πάρω ?

Το πιο βασικο ειναι η βαλβιδα του ανοιχτου. Αυτη να την αντικαταστασεις με solar και μαλιστα στα σωστα μπαρ που σημαινει οτι πρεπει να σου μετρησουν τα μπαρ του δικτυου αλλιως θα ανοιγει πιο νωρις ή πιο αργα. Το πιο αργα φθειρει..

κοιτα σελ. 585

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/9/2024 στις 12:44 ΜΜ, PLACEBO_89 είπε

ο πιο βασικο ειναι η βαλβιδα του ανοιχτου. Αυτη να την αντικαταστασεις με solar και μαλιστα στα σωστα μπαρ που σημαινει οτι πρεπει να σου μετρησουν τα μπαρ του δικτυου αλλιως θα ανοιγει πιο νωρις ή πιο αργα. Το πιο αργα φθειρει..

κοιτα σελ. 585

Η πίεση στο σπίτι πριν μπει ο ηλιακός ηταν στα 4.50-5 bar. Πρέπει να ξανά μετρήσω την πίεση για να δω πόσα bar βαλβίδα να βάλω?

Σήμερα ανέβηκα ταράτσα και είδα οτι έβγαλε αντιψυκτικό από την βαλβίδα, ήταν μούσκεμα το καζάνι σε εκείνο το σημείο, οπότε θα πάρω και δοχείο διαστολής, αύριο θα κάνω μια γύρα στα καταστήματα, να πάρω ότι βρω ή να παραγγείλω αυτό https://www.skroutz.gr/s/34904287/Solaire-Titane-SXT-3-Docheio-Diastolis-Iliakou-Katheto-1lt.html

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

Θα αλλάξω μποιλερ καθώς σάπισε το καζάνι στην ένωση των σωληνώσεων 

Για 3πλης ενέργειας τι προτείνετε;;

Δέχεται αρκετά κρύα και είχα πρόβλημα με το νερό που πάγωνε οπότε θα ήθελα να αντέχει χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες 

Αυτός που έχω είναι 160 λίτρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dexs7 είπε

Καλησπέρα 

Θα αλλάξω μποιλερ καθώς σάπισε το καζάνι στην ένωση των σωληνώσεων 

Για 3πλης ενέργειας τι προτείνετε;;

Δέχεται αρκετά κρύα και είχα πρόβλημα με το νερό που πάγωνε οπότε θα ήθελα να αντέχει χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες 

Αυτός που έχω είναι 160 λίτρα 

Πόσα χρόνια τον είχες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...