Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/9/2024 στις 9:55 ΜΜ, icsd08063 είπε

Έφτασε η ώρα να βάλω ηλιακό (joining the party late :P). Οι αναμονές υπάρχουν οπότε το μόνο που μένει είναι να αποφασίσω μοντέλο και το που θα μπει (αυτό σε συνεργασία με τον υδραυλικό γιατί το σημείο δεν έχει 100% επαφή με τον ήλιο πάντα).

Ο υδραυλικός συνεργάζεται με Sonne (επίσημος) οπότε θα πάμε εκεί (και ο θερμοσίφωνας που έχουμε βάλει είναι της Sonne, ELK 80L).

Οι ανάγκες:

  1. 2 άτομα, μπάνιo καθημερινό (ίσως χρειαστεί και 2 φορές την ημέρα)
  2. Περισσότερα από 80 λίτρα για να είμαστε λίγο πιο άνετοι
  3. Μικρή χρήση νερού και στην κουζίνα (όχι εντατική όμως)
  4. Θα έβαζα ταβάνι τα 1500€

Κοιτώντας στο site της Sonne χάθηκα λίγο. Αν κατάλαβα καλά, οι χάλκινοι είναι οι καλοί και σε συνδιασμό με τους Phaeton συλλέκτες αγοράζεις το top της εταιρείας.

Θέλω ωστόσο γνώμες σχετικά με υλικά που χρησιμοποιούν τα διάφορα μοντέλα, μέγεθος συλλεκτών κτλ.

Κάποια γνώμη εδώ παιδιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους, μενω στα Μελίσσια κάτω από την Πεντέλη, και τους χειμερινούς μήνες έχει πολύ συννεφιά. Εδω και 3 χρονια Έχω sonne 200lt  χαλκό  με 2 συλλέκτες αν δεν κάνω λάθος 4.3τμ σύνολο. Το καλοκαίρι  σκεπάζω τον ένα συλλέκτη ενώ όταν πηγαίνω διακοπές σκεπάζω και τους δύο. Τον χειμώνα όμως  λόγω συννεφιάς δεν λειτουργεί σχεδόν καθόλου. Μελλοντικά σκέφτομαι να προσπαθήσω να βελτιώσω την συμπεριφορά του. Τι λύσεις έχω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι αυτό τον χειμώνα σε έναν ηλιακό που έχω για τα παιδιά και είναι 200/4  και υπήρχε από παλιά να αφήσω σκεπασμένο τον έναν συλλέκτη που τον είχα σκεπάσει από τον Μάιο.

Περιοχή δυτικα προαστια.

Για δύο άτομα που κάνουν μειωμένη χρήση καλά δεν είναι λέτε να τον αφήσω σκεπασμενο; 

Γιατί πέρυσι μόνο 20 μέρες ήταν οι δύσκολες του χειμώνα.

Δεν καταναλώνουν πάνω από 80-100 λίτρα ανά ημέρα.Και το μποιλερ είναι 200.

Ή πιστεύετε θα παλεύει να σηκώσει θερμοκρασία ο ηλιακος και δεν θα έχει ζεστά νερά;

Στον ένα δύσκολο μήνα το πολύ πολύ να ανάβουν ρεύμα.

Νομίζω θα είναι ήπιος χειμώνας και τα 30αρια θα πάνε μέχρι αρχές Νοέμβρη.

 

Αν το επόμενο καλοκαίρι πάει όπως αυτό όλοι πρέπει να σκεπάσουν από τέλη Μάρτη με αρχές Απρίλη.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, icsd08063 είπε

Κάποια γνώμη εδώ παιδιά;

Καλημέρα. Πολύ καλή επιλογή ο σονε.

Αν πρόκειται πάντα για 2 άτομα μπορείς να βάλεις 120 λίτρα, αν και επειδή οι ανάγκες μεγαλώνουν, προτείνω 160.

Όσον αφορά το χάλκινο όντως είναι κορυφή αλλά με ένα μεγάλο μειονέκτημα. Ο χαλκός είναι ένα υλικό το οποιο όσο εύκολα δέχεται θερμοκρασία, τόσο εύκολα τη διώχνει. Οπότε τα κρύα βράδια του χειμώνα δε μπορεί να κρατήσει το ζεστό νερό με αποτέλεσμα να μη βρίσκεις ζεστό νερό το πρωί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας,

Εχει καποιος να προτεινει καλη μονωση σωληνων για τη ταρατσα για τους συλλέκτες μου μιας και εχω boiler στη βεράντα.

Επειδη την εχω 3 χρονια και εχει καταστραφει, τι προτεινετε?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/09/2024 at 23:09, IKARIWTHS said:

Καλησπέρα σε όλους, μενω στα Μελίσσια κάτω από την Πεντέλη, και τους χειμερινούς μήνες έχει πολύ συννεφιά. Εδω και 3 χρονια Έχω sonne 200lt  χαλκό  με 2 συλλέκτες αν δεν κάνω λάθος 4.3τμ σύνολο. Το καλοκαίρι  σκεπάζω τον ένα συλλέκτη ενώ όταν πηγαίνω διακοπές σκεπάζω και τους δύο. Τον χειμώνα όμως  λόγω συννεφιάς δεν λειτουργεί σχεδόν καθόλου. Μελλοντικά σκέφτομαι να προσπαθήσω να βελτιώσω την συμπεριφορά του. Τι λύσεις έχω; 

Καποια σκεψη εδω?Μπορω να βαλω και τριτο πανελ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/9/2024 στις 11:09 ΜΜ, IKARIWTHS είπε

μενω στα Μελίσσια κάτω από την Πεντέλη, και τους χειμερινούς μήνες έχει πολύ συννεφιά.

έχει ξεχωριστό κλίμα στα Μελίσσια  από τα διπλανά προάστια  ? Ο καιρός δεν κρίνει προάστια Αν είναι συννεφιασμενος αυτός είναι Αν είναι ηλιόλουστος αυτός είναι 

 

Στις 8/9/2024 στις 11:09 ΜΜ, IKARIWTHS είπε

Τον χειμώνα όμως  λόγω συννεφιάς δεν λειτουργεί σχεδόν καθόλου.

είναι κεραμοσκεπής η ταράτσας ? Έχεις τσεκαρει προσανατολισμο και κλίση συλλεκτών ? Βάλε καμιά φωτο όλου του ηλιακού  

 

12 ώρες πριν, IKARIWTHS είπε

Καποια σκεψη εδω?Μπορω να βαλω και τριτο πανελ?

εξαρτάται από το αν οι συλλέκτες έχουν διπλή είσοδο έξοδο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα φιλε hp8 . Εχουμε εγκαταστησει ταυτοχρονα με εναν ξαδερφο μου που μενει στον Πειραια φωτοβολταικα ιδιας δυναμης ,ιδιον ηλιακο αλλα και ιδιο μετεωρολογικο σταθμο .Παρακολουθουμε τις αποδοσεις τους και βλεπουμε τις διαφορες ανα περιοχη.Το χειμωνα λοιπον το Light intensity εχει αρκετα lux διαφορα μεταξυ των δυο περιοχων.Η εγκατασταση του ηλιακου εγινε απο την ιδια την sonne με σωστη κληση και σωστο προσανατολισμο .Οταν ανεβω στην σκεπη  θα βγαλω και την φωτογραφια που ζητησες .Παλιοτερα θυμαμαι ειχαν βγει καποιοι συλλεκτες διαφορετικης τεχνολογιας οι οποιοι ειχα ακουσει οτι δεν ηταν καταλληλοι για Ελλαδα.Εχει εξελιχθει κατι στον τομεα αυτο?

Επεξ/σία από IKARIWTHS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, IKARIWTHS είπε

Καλημερα φιλε hp8 . Εχουμε εγκαταστησει ταυτοχρονα με εναν ξαδερφο μου που μενει στον Πειραια φωτοβολταικα ιδιας δυναμης ,ιδιον ηλιακο αλλα και ιδιο μετεωρολογικο σταθμο .Παρακολουθουμε τις αποδοσεις τους και βλεπουμε τις διαφορες ανα περιοχη.Το χειμωνα λοιπον το Light intensity εχει αρκετα lux διαφορα μεταξυ των δυο περιοχων.Η εγκατασταση του ηλιακου εγινε απο την ιδια την sonne με σωστη κληση και σωστο προσανατολισμο .Οταν ανεβω στην σκεπη  θα βγαλω και την φωτογραφια που ζητησες .Παλιοτερα θυμαμαι ειχαν βγει καποιοι συλλεκτες διαφορετικης τεχνολογιας οι οποιοι ειχα ακουσει οτι δεν ηταν καταλληλοι για Ελλαδα.Εχει εξελιχθει κατι στον τομεα αυτο?

Μάλλον αναφέρεσαι στους συλλέκτες κενού (αυτούς που είναι σα να έχουν πολλές παράλληλες χοντρές "λάμπες" φθορισμού)

Συνεχίζουν να υπάρχουν και συνεχίζουν να μην θεωρούνται "κατάλληλοι" για την Ελλάδα καθώς η απόδοσή τους είναι πολύ μεγάλη και δημιουργούν μεγάλες υπερθερμάνσεις. Επίσης είναι ακριβοί, εύθραυστοι και μη διαδεδομένοι (με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει ως προς την δυνατότητα κατάλληλης υποστήριξης από άλλους υδραυλικούς, πέραν των εταιριών που τα πουλάνε).

Σημ. Για περιπτώσεις όμως που μία ταράτσα την "βλέπει" ο ήλιος ελάχιστες ώρες την ημέρα (πχ μονοκατοικία ανάμεσα σε πολυκατοικίες) αποτελούν τη μόνη λύση αφού μέσα σε λίγες ώρες μπορούν να "δώσουν" απόδοση που κανείς άλλος συλλέκτης δεν μπορεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/9/2024 στις 2:39 ΜΜ, PLACEBO_89 είπε

 

Δεν υπαρχει συγκεκριμενη απαντηση γιατι το θεμα ειναι πολυπαραγοντικο.  Το μονο σιγουρο οσο πιο χαμηλα κρατας τις θερμοκρασιες τοσο αυξανεις την μακροζωια του μποιλερ με βαση την ποιοτητα του!

Αυτοι που εχουν κρατησει 20 χρονια ειναι τετοιες οι συνθηκες που δεν τρωνε θερμοκρασιες/πιεσεις.

 

Συζητάνε στο Υπουργείο μήπως βγει νέο πρόγραμμα Αλλάζω Θερμοσίφωνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και μέχρι πριν μερικές μέρες φάνταζε απίθανο (έχω σχολιάσει σχετικά στο αντίστοιχο νήμα) ανακοινώθηκε από την υφυπουργό το πρόγραμμα. 

Όχι με συγκεκριμένες ημερομηνίες ακόμα αλλά ότι "έρχεται" 

Αρχικά θα προηγηθούν οι επιλαχοντες του περσινού προγράμματος και μετά εφόσον μείνουν φράγκα, νέοι δικαιούχοι. 

Το ερώτημα βέβαια είναι τι θα κάνουν οι εταιρείες/καταστήματα αφού το περσινό πρόγραμμα μόλις τώρα θα αρχίσει να πληρώνει (δεν έχουν δώσει φράγκο ακούω). Για την ακρίβεια εντός του μήνα θα πληρώσουν τα ηλιακά που δόθηκαν πέρσι το Σεπτέμβρη (ένα χρόνο μετά) κι ενώ στο μεταξύ οι πωλητές απέδιδαν ΦΠΑ (που δεν είχαν εισπράξει) και φορολογουνταν για εισοδήματα που....θα.

Θεωρώ κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι θα αρχίσουν τα "καλά" του εξοικονομω και θα ζητάνε (όπως οι αλουμινάδες) "πλήρωσε τον ηλιακό και όταν πληρωθώ από το πρόγραμμα θα στα επιστρέψω" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, πάνοσ2 είπε

Συζητάνε στο Υπουργείο μήπως βγει νέο πρόγραμμα Αλλάζω Θερμοσίφωνα.

Μα ανακοινώθηκε σήμερα οτι βγαίνει σε ένα μήνα, δηλαδη ξεκινά από Οκτώβρη .Πρωτα θα επιλεχθούν οι επιλαχοντες και κατόπιν θα υπάρξουν οι νέοι δικαιούχοι.

Γκουγκλαρε το....Εγώ σήμερα το διάβασα.

Λογικά αυτοί οι δημοσιογράφοι έχουν ενημέρωση από μέσα και τα αναρτούν σε site.

Προσωπικά για μένα είναι λάθος όλο αυτό.Πρωτον πέφτει καπέλο 150-200 ευρώ αύξηση στους ηλιακούς λόγω καθυστέρησης πληρωμών από τα κράτος που με τόση ακρίβεια ήδη αυτό είναι αδιανόητο να γινεται και δεύτερον μένουν έξω εκατοντάδες χιλιάδες δικαιούχοι.

Κανονικα έπρεπε να δώσουν σε επιλαχόντες μόνο και όταν εξαντληθούν αυτοί τότε του χρόνου να πανε  σε νέο πρόγραμμα. 

Τραγικά σφάλματα που θα τα πληρώσουν στις νέες εκλογές.Κακοδιαχειριση και προχειρότητα συν ακρίβεια.Ενα ακόμη λάθος κυβερνητικό.

Μια τρύπα στον νερό για να δείχνουν ότι κάτι κάνουν.

Εταιρεία γνωστοί μου έλεγε ότι ακόμη να πληρωθούν από το κράτος από το παλιότερο περσινό πρόγραμμα.

Το ίδιο συνέβη και με την επιδότηση ηλεκτρικών αυτοκινήτων.Στο περίμενε ακόμη.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα κάνουν τόσο δύσκολα.Κανε εκεί μια απευθείας έκπτωση όπως έγινε και με το πρόγραμμα αλλάζω συσκευή να μην μπερδεύονται όλοι μαζί.

Στο πρόγραμμα αλλάζω συσκευή εγώ προσωπικά που άλλαξα δυο συσκευες ηλεκτρικες η τιμή δεν ήταν αυξημένη όπως το καπέλο που βάζουν στα ηλιακά.

Τώρα κατάλαβα γιατί πολλές μεγάλες εταιρείες ηλιακών δεν συμμετείχαν στο πρόγραμμα.Δυο τρεις που ρώτησα μου το είπαν ευθέως.Πολλα τα προβλήματα με την γραφειοκρατία τους και τεράστιες καθυστερήσεις στις πληρωμές των εταιρειών.

Δυστυχώς αυτό το πρόγραμμα ήταν αποτυχία όπως το έστησαν.Το απλό το έκαναν δύσκολο.

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, sonikk είπε

Μα ανακοινώθηκε σήμερα οτι βγαίνει σε ένα μήνα, δηλαδη ξεκινά από Οκτώβρη .Πρωτα θα επιλεχθούν οι επιλαχοντες και κατόπιν θα υπάρξουν οι νέοι δικαιούχοι.

Γκουγκλαρε το....Εγώ σήμερα το διάβασα.

Λογικά αυτοί οι δημοσιογράφοι έχουν ενημέρωση από μέσα και τα αναρτούν σε site.

Προσωπικά για μένα είναι λάθος όλο αυτό.Πρωτον πέφτει καπέλο 150-200 ευρώ αύξηση στους ηλιακούς λόγω καθυστέρησης πληρωμών από τα κράτος που με τόση ακρίβεια ήδη αυτό είναι αδιανόητο να γινεται και δεύτερον μένουν έξω εκατοντάδες χιλιάδες δικαιούχοι.

Κανονικα έπρεπε να δώσουν σε επιλαχόντες μόνο και όταν εξαντληθούν αυτοί τότε του χρόνου να πανε  σε νέο πρόγραμμα. 

Τραγικά σφάλματα που θα τα πληρώσουν στις νέες εκλογές.Κακοδιαχειριση και προχειρότητα συν ακρίβεια.Ενα ακόμη λάθος κυβερνητικό.

Μια τρύπα στον νερό για να δείχνουν ότι κάτι κάνουν.

Εταιρεία γνωστοί μου έλεγε ότι ακόμη να πληρωθούν από το κράτος από το παλιότερο περσινό πρόγραμμα.

Το ίδιο συνέβη και με την επιδότηση ηλεκτρικών αυτοκινήτων.Στο περίμενε ακόμη.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα κάνουν τόσο δύσκολα.Κανε εκεί μια απευθείας έκπτωση όπως έγινε και με το πρόγραμμα αλλάζω συσκευή να μην μπερδεύονται όλοι μαζί.

Στο πρόγραμμα αλλάζω συσκευή εγώ προσωπικά που άλλαξα δυο συσκευες ηλεκτρικες η τιμή δεν ήταν αυξημένη όπως το καπέλο που βάζουν στα ηλιακά.

Τώρα κατάλαβα γιατί πολλές μεγάλες εταιρείες ηλιακών δεν συμμετείχαν στο πρόγραμμα.Δυο τρεις που ρώτησα μου το είπαν ευθέως.Πολλα τα προβλήματα με την γραφειοκρατία τους και τεράστιες καθυστερήσεις στις πληρωμές των εταιρειών.

Δυστυχώς αυτό το πρόγραμμα ήταν αποτυχία όπως το έστησαν.Το απλό το έκαναν δύσκολο.

 

 

 

 

 

Όταν ήταν να ξεκινήσει το πρόγραμμα, πήρα την απόφαση να μην συμμετάσχω γιατί δεν ήξερα πότε θα πληρωθώ. Ο προμηθευτής μου, μού έλεγε ότι μέχρι τον Φεβρουάριο του 2024 θα έχει γίνει η εξόφληση του προγράμματος. Κατέληξα να μην συμμετέχω, ούτε και στα προγράμματα συμμετέχω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, sonikk είπε

.............................Μια τρύπα στον νερό για να δείχνουν ότι κάτι κάνουν.

Εταιρεία γνωστοί μου έλεγε ότι ακόμη να πληρωθούν από το κράτος από το παλιότερο περσινό πρόγραμμα.

Το ίδιο συνέβη και με την επιδότηση ηλεκτρικών αυτοκινήτων.Στο περίμενε ακόμη.......................

 

Μα έτσι καταφέρνουν να δείχνουν ότι κάνουν κάτι. Νομίζεις ότι είναι πολλοί από τους περσινούς δικαιούχους (από αυτούς που πήραν τελικά ηλιακό/επιδότηση) που ξέρουν τι έγινε;

Νομίζουν ότι τους έδωσε επιδότηση το κράτος και ελάχιστοι γνωρίζουν/ενδιαφέρονται ότι μέχρι και αυτή τη στιγμή (1 χρόνο μετά) την επιδότηση τους την "έδωσε" το κατάστημα που αγόρασαν το ηλιακό. Προφανώς το κατάστημα αυτό κάποια στιγμή θα πληρωθεί, αλλά μέχρι τότε κακώς τα όποια εύσημα πηγαίνουν στην κυβέρνηση, υπουργό ή ότι άλλο. Με "ξένα κόλλυβα" κι εγώ ξέρω να κάνω "καλές πράξεις" ή μπίζνεσ :P

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χθες τοποθετήσαμε τον ηλιακό 160lt.

Τι δοχείο διαστολής για το αντιψυκτικό να πάρω?

Κοιτούσα αυτό αλλά αναφέρουν οτι μετά από καιρό βγάζει σκουριά, ισχύει αυτό?

https://www.skroutz.gr/s/33585223/Venman-VXT-2-Docheio-Diastolis-Iliakou-Katheto-1lt.html

Επίσης κοιτούσα αυτό που είναι ίδιο αλλά άλλη μάρκα. Τι διαφορά έχουν μεταξύ τους?

https://www.skroutz.gr/s/34904287/Solaire-Titane-SXT-3-Docheio-Diastolis-Iliakou-Katheto-1lt.html

Επίσης μου έβαλαν βαλβίδα ασφαλείας τις κλασικές που βάζουν https://www.skroutz.gr/s/33732755/05031-Valvida-Asfaleias-Iliakou-THermosifona.html τι προτείνετε να πάρω να βάλω. 

Ακόμη και στα κρύα νερά έβαλαν αυτήν την βαλβίδα https://www.skroutz.gr/s/46083362/5004-Valvida-Asfaleias-Iliakou-THermosifona.html 

Τι προτείνετε να πάρω ?

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...