Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/8/2024 στις 4:35 ΜΜ, freelove είπε

Έχοντας το ηλιακό https://www.skroutz.gr/s/47508547/Nobel-Classic-Iliakos-THermosifonas-160lt-Glass-Triplis-Energeias-Antlias-THermotitas-3t-m-Epilektikos.html από τό 2015 έχει γίνει η αγορα και σήμερα το boiler 99% τρύπησε...

Τί έχετε να μου προτείνετε για να πάρω?? Απογοητεύτηκα από το Nobel . Τα πάνελ που έχω είναι 2 Χ 1.5τμ όπως φαίνεται και στο link.

Σκέφτομαι να πάω σε 200λτ boiler με τά υπάρχων συλλέκτες πού έχω. Διπλής ενέργειας  με ενδιαφέρει μίας που το  τριπλής ενέργειας boiler Nobel δεν έγινε χρήση για τριπλή ποτέ.

Τί μου προτείνετε γιατί από Nobel κάηκα.

Αν δεν βαριεσαι να κανεις μια ερευνα.Ανοδιο στο λεβητα εχουν αλλαξει ποτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 24/08/2024 at 21:41, HellhammeR said:

 

 

IMG_4201.jpg

IMG_4200.jpg

Οι συλλέκτες ειδικά ο δεξίς μου φαίνεται θολός.

Είναι διαφορετικοί ο ένας απ τον άλλο?

Η απλά εχει γίνει κάτι?

Είναι εσωτερικές υγροποιήσεις ή εξωτερικά άνοιξαν κάποια στιγμή οι βαλβίδες ασφαλείας και στέγνωσαν τα νερά αυτά πάνω στο συλλέκτη???

Επίσης γιατί πάει η έξοδος των ζεστών απ την μέση πάνω και όχι απ την δεξιά πλευρά των συλλεκτών?

Έχει και άλλη έξοδο ζεστών προς τα πάνω δεξιά του δεξιού πάνελ?

Επεξ/σία από yiannis_1
ορθογραφικά λάθη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, yiannis_1 είπε

Οι συλλέκτες ειδικά ο δεξίς μου φαίνεται θολός.

Είναι διαφερετικοί ο ένας απ τον άλλο?

Η απλά εχει γίνει κάτι?

Είναι εσωτερικές υγροποιήσεις ή εξωτερικά άνοιξαν κάποια στιγμή οι βαλβίδες ασφαλείας και στέγνωσαν τα νερά αυτά πάνω στο συλλέκτη???

Επίσης γιατί πάει η έξοδος των ζεστών απ την μέση πάνω και όχι απ την δεξιά πλευρά των συλλεκτών?

Έχει και άλλη έξοδο ζεστών προς στα πάνω δεξιά του δεξιού πάνελ?

Μου φαίνονται διαφορετικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2024 στις 10:32 ΜΜ, cger είπε

Δυστυχώς είναι γνωστό για τα καζάνια της Nobel αυτό το πρόβλημα και για 2πλής και της 3πλής ενέργειας (με καλοριφέρ). Αυτή τη χρονική στιγμή τα καζάνια τους είναι βελτιωμένα και δεν παρουσιάζουν αυτά τα προβλήματα. Καθρέφτες λογικά έχεις τους Apollo οπότε μείνε σε αυτούς. Οποιαδήποτε διαφορετική μάρκα καζανιού αν πάρεις να φροντίσεις να έχουν ίδιες αποστάσεις από τις βάσεις του ηλιακού για να πατήσει σωστά το καζάνι. (να ανέσεις να μετρήσεις την απόσταση από τις 2 τρύπες που πατπαει το καζάνι σου.)

Φιλε μου αν το μποιλερ ειχε θεμα δεν θα τρυπουσε στα 8-9 χρονια αλλα πιο νωρις! Αν βαλουμε το σεναριο οτι ετρωγε καποια  καταπονηση σε πιεσεις/θερμοκρασιες αυτη ειναι η διαρκεια ζωης ενος ''καλου'' glass. 

Τον ηλιακο αυτον δεν τον κανεις καλα το καλοκαιρι με φυσιολογικη χρηση. Θελει σκεπασμα ή να τραβας κουβαδες νερο ή το ασφαλιστικο να δουλευει οπως πρεπει που αυτο συνεπαγεται με νερα στην ταρατσα!

Να φανταστεις μαλτεζος ινοξ που ποναει στην τσεπη και βαζει μικροτερους συλλεκτες για τα λιτρα μποιλερ!

Αν και η nobel καταργησει τον συνδυασμο 160/3τμ και τον βγαζει μονο 2.5 θα παρατηρησεις οτι θα ανεβει η διαρκεια ζωης του μποιλερ!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Φιλε μου αν το μποιλερ ειχε θεμα δεν θα τρυπουσε στα 8-9 χρονια αλλα πιο νωρις! Αν βαλουμε το σεναριο οτι ετρωγε καποια  καταπονηση σε πιεσεις/θερμοκρασιες αυτη ειναι η διαρκεια ζωης ενος ''καλου'' glass. 

Τον ηλιακο αυτον δεν τον κανεις καλα το καλοκαιρι με φυσιολογικη χρηση. Θελει σκεπασμα ή να τραβας κουβαδες νερο ή το ασφαλιστικο να δουλευει οπως πρεπει που αυτο συνεπαγεται με νερα στην ταρατσα!

Να φανταστεις μαλτεζος ινοξ που ποναει στην τσεπη και βαζει μικροτερους συλλεκτες για τα λιτρα μποιλερ!

Αν και η nobel καταργησει τον συνδυασμο 160/3τμ και τον βγαζει μονο 2.5 θα παρατηρησεις οτι θα ανεβει η διαρκεια ζωης του μποιλερ!

Στο τελευταίο κομμάτι συμφωνώ και εγώ.Εννοω οι δύο τελευταίες παράγραφοι.

Αλλά σε αυτό που λες οτι ένας καλός glass διαρκεί μόνο 8-9 χρόνια θα διαφωνήσω.Αν είναι έτσι θα χρεοκοπήσουμε 

Δηλαδή αν ισχύει αυτό καλύτερα μην μπει στον κοπο κάποιος να αγοράσει ηλιακό.Δεν θα κάνει απόσβεση ποτέ εκτός και αν έχει υψηλές καταναλώσεις άνω των 5-6 ατόμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sonikk είπε

Στο τελευταίο κομμάτι συμφωνώ και εγώ.Εννοω οι δύο τελευταίες παράγραφοι.

Αλλά σε αυτό που λες οτι ένας καλός glass διαρκεί μόνο 8-9 χρόνια θα διαφωνήσω.Αν είναι έτσι θα χρεοκοπήσουμε 

Δηλαδή αν ισχύει αυτό καλύτερα μην μπει στον κοπο κάποιος να αγοράσει ηλιακό.Δεν θα κάνει απόσβεση ποτέ εκτός και αν έχει υψηλές καταναλώσεις άνω των 5-6 ατόμων.

Οι glass εκει παιζουν 8-12 χρονια.  Ασε τι ξερεις απο το κοντινο σου περιβαλλον..

Ενας επαγγελματιας που κανει χρονια αυτη την δουλεια αυτο θα σου πει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Οι glass εκει παιζουν 8-12 χρονια.  Ασε τι ξερεις απο το κοντινο σου περιβαλλον..

Ενας επαγγελματιας που κανει χρονια αυτη την δουλεια αυτο θα σου πει!

Ε τότε δεν αξίζει τον κόπο να έχεις ηλιακό.

Ξέρω πάντως πολλούς ηλιακούς glass από φιλούς,γνωστούς κλπ που έχουν κλείσει 20ετια και είναι λειτουργικοί.

Με τα service τους αλλά χωρίς σκεπάσματα.

Εγώ τους λέω να σκεπάσουν βέβαια αλλά φωνή βοωντος...

Δηλαδή οι inox πόσα χρόνια αντέχουν πιστεύεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2024 στις 9:13 ΜΜ, yiannis_1 είπε

Οι συλλέκτες ειδικά ο δεξίς μου φαίνεται θολός.

Είναι διαφορετικοί ο ένας απ τον άλλο?

Η απλά εχει γίνει κάτι?

Είναι εσωτερικές υγροποιήσεις ή εξωτερικά άνοιξαν κάποια στιγμή οι βαλβίδες ασφαλείας και στέγνωσαν τα νερά αυτά πάνω στο συλλέκτη???

Επίσης γιατί πάει η έξοδος των ζεστών απ την μέση πάνω και όχι απ την δεξιά πλευρά των συλλεκτών?

Έχει και άλλη έξοδο ζεστών προς τα πάνω δεξιά του δεξιού πάνελ?

Ναι είναι διαφορετικοί, ο αριστερός αλλάχτηκε γιατι τρύπησε ύστερα απο μετακίνηση και έσταζε το υγρό.
Εσωτερικές υγροποιήσεις, μετά απο εξωτερικό καθαρισμό. Είχαν εξαφανιστεί μετά απο λίγες ώρες.
Έχει έξοδο εσωτερικά και απο τους δύο συλλέκτες που πάει στο εσωτερικό κύκλωμα. Δεν έχουν εξόδους στις εξωτερικές γωνίες οι συλλέκτες.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Raki-meze είπε

Με σκέπασμα και σέρβις;

 

18 ώρες πριν, sonikk είπε

Ε τότε δεν αξίζει τον κόπο να έχεις ηλιακό.

Ξέρω πάντως πολλούς ηλιακούς glass από φιλούς,γνωστούς κλπ που έχουν κλείσει 20ετια και είναι λειτουργικοί.

Με τα service τους αλλά χωρίς σκεπάσματα.

Εγώ τους λέω να σκεπάσουν βέβαια αλλά φωνή βοωντος...

Δηλαδή οι inox πόσα χρόνια αντέχουν πιστεύεις;

Δεν υπαρχει συγκεκριμενη απαντηση γιατι το θεμα ειναι πολυπαραγοντικο.  Το μονο σιγουρο οσο πιο χαμηλα κρατας τις θερμοκρασιες τοσο αυξανεις την μακροζωια του μποιλερ με βαση την ποιοτητα του!

Αυτοι που εχουν κρατησει 20 χρονια ειναι τετοιες οι συνθηκες που δεν τρωνε θερμοκρασιες/πιεσεις.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/9/2024 στις 2:39 ΜΜ, PLACEBO_89 είπε

 

Δεν υπαρχει συγκεκριμενη απαντηση γιατι το θεμα ειναι πολυπαραγοντικο.  Το μονο σιγουρο οσο πιο χαμηλα κρατας τις θερμοκρασιες τοσο αυξανεις την μακροζωια του μποιλερ με βαση την ποιοτητα του!

Αυτοι που εχουν κρατησει 20 χρονια ειναι τετοιες οι συνθηκες που δεν τρωνε θερμοκρασιες/πιεσεις.

 

Ξέρετε τι έχει γίνει και πλέον δεν αντέχουν τα μπόιλερς;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...