Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, πάνοσ2 είπε

Για την ράβδο μαγνησίου, δεν είναι κάτι δεδομένο. Συνήθως οι εταιρείες λένε κάθε δυο χρόνια.

Αν όμως διαπιστωθεί νωρίτερα ότι είναι φθαρμένη θέλει αλλαγή. Για τα υγρά κάθε χρόνο συνήθως τον Οκτώβριο. Τα υπόλοιπα αν διαπιστωθεί ότι χρήζουν αντικατάστασης.

Τα υγρά κάθε χρόνο συμπλήρωση εννοείς;

Αν έχεις δοχείο διαστολής κλειστού μήπως δεν χρειάζεται ανά έτος η συμπλήρωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, sonikk είπε

Τα υγρά κάθε χρόνο συμπλήρωση εννοείς;

Αν έχεις δοχείο διαστολής κλειστού μήπως δεν χρειάζεται ανά έτος η συμπλήρωση;

Αν έχετε δοχείο θα το κρίνει επιτόπου ο υδραυλικός.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, πάνοσ2 είπε

Αν έχετε δοχείο θα το κρίνει επιτόπου ο υδραυλικός.

Το ελέγχω και εγώ,είναι κάτι απλο.Βγαζω το δοχείο και η στάθμη είναι μέχρι πάνω.Δεν ξέρω αν είναι αυτή η διαδικασία ακριβώς αλλά με το που ξαναβιδωνω το δοχείο συμπληρώνω και 20-30 ml νερό.

Πάντως μέχρι στιγμής δεν έχει τύχει ποτέ να δω το εξαεριστικό πάνω από το δοχείο να πετάξει νερό.Θα φαινόταν αν ήταν γιατί θα εγλυφε το δοχείο και το καζάνι, αφήνει αποτύπωμα όταν διαφεύγει το νερό.

Εσείς συμπληρώνετε ανά έτος νερό στο δοχείο του κλειστού; Ή το βγάζετε και ελέγχετε και συμπληρώνετε στο κλειστό κύκλωμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, sonikk είπε

Το ελέγχω και εγώ,είναι κάτι απλο.Βγαζω το δοχείο και η στάθμη είναι μέχρι πάνω.Δεν ξέρω αν είναι αυτή η διαδικασία ακριβώς αλλά με το που ξαναβιδωνω το δοχείο συμπληρώνω και 20-30 ml νερό.

Πάντως μέχρι στιγμής δεν έχει τύχει ποτέ να δω το εξαεριστικό πάνω από το δοχείο να πετάξει νερό.Θα φαινόταν αν ήταν γιατί θα εγλυφε το δοχείο και το καζάνι, αφήνει αποτύπωμα όταν διαφεύγει το νερό.

Εσείς συμπληρώνετε ανά έτος νερό στο δοχείο του κλειστού; Ή το βγάζετε και ελέγχετε και συμπληρώνετε στο κλειστό κύκλωμα;

Καλημέρα Σας! Συμπληρώνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκεφτόμαστε να βάλουμε ηλιακό στο σπίτι Βέροια κέντρο.

Ήμαστε 2 άτομα με νεογέννητο.

Ο μηχανικός που μας έκανε την αίτηση για το εξοικονομώ μας πρότεινε αυτούς τους δυο.

Λατο 160 λίτρα με 2,5m2 στα 1200 με όλα μέσα και Technosol 160 λίτρα με 2,5m2 στα 1250 με όλα μέσα.

Εγώ αυτές τις μάρκες πρώτη φορά τις βλέπω. Σε τιμή δεν θέλουμε να ξεφύγουμε από τα 1300. Στο σπίτι των γονιών μου είχαμε 25 χρόνια wilco και πριν 4 χρόνια τον αλλάξαμε και βάλαμε πάλι ίδια μάρκα.

Τι γνώμη έχετε, να κοιτάξω για άλλη μάρκα?

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, pavloa είπε

Σκεφτόμαστε να βάλουμε ηλιακό στο σπίτι Βέροια κέντρο.

Ήμαστε 2 άτομα με νεογέννητο.

Ο μηχανικός που μας έκανε την αίτηση για το εξοικονομώ μας πρότεινε αυτούς τους δυο.

Λατο 160 λίτρα με 2,5m2 στα 1200 με όλα μέσα και Technosol 160 λίτρα με 2,5m2 στα 1250 με όλα μέσα.

Εγώ αυτές τις μάρκες πρώτη φορά τις βλέπω. Σε τιμή δεν θέλουμε να ξεφύγουμε από τα 1300. Στο σπίτι των γονιών μου είχαμε 25 χρόνια wilco και πριν 4 χρόνια τον αλλάξαμε και βάλαμε πάλι ίδια μάρκα.

Τι γνώμη έχετε, να κοιτάξω για άλλη μάρκα?

Από ένα γρήγορο googlάρισμα που έκανα βλέποντας το ποστ σου ή πρώτη εταιρία που αναφέρεις (Λατο) φαίνεται να υπάρχει πολλά χρόνια στο χώρο κι έχει κάποιες θετικές κριτικές (αν και συνολικά έχει πολύ λίγες, κάτω από 50 πράγμα περίεργο για εταιρία με πολύχρονη παρουσία. 

Για την 2η, χωρίς να ξέρω κάτι θετικό ή αρνητικό, θα ήμουν μάλλον λίγο "κουμπωμένος". Ανύπαρκτο site ("υπό κατασκευή" για την ακρίβεια), countdown ρολόι για την έναρξη του site που έχει μηδενίσει και εξωτερικές φωτογραφίες του εργοστασίου που, πέρα από την ύπαρξη της ταμπέλας, δεν δείχνει να συμβαίνει τίποτα εκεί, σίγουρα δεν με προδιαθέτουν θετικά. 

Σημ. Γενικά μιλώντας μην θεωρείτε σαν δεδομένο ότι επειδή κάποιος είναι μηχανικός ή έχει πιστοποιηθεί σαν ενεργειακός επιθεωρητής γνωρίζει γύρω από τα πρακτικά θέματα για την σωστή επιλογή/εγκατάσταση ενός ηλιακού. Εκείνο που γνωρίζει και τον ενδιαφέρει είναι να "του βγουν τα νούμερα" (λίτρα, τμ συλλέκτη, αποδόσεις σύμφωνα με το δελτίο προϊόντος, κλπ) έτσι ώστε να μην σκαλώσει το πρόγραμμα. Χωρίς να είμαι ούτε υδραυλικός ούτε εγκαταστάτης εχω μιλήσει με μηχανικούς που εντόπισα  πραγματικά βασικές ελλείψεις γνώσεων ή αδιαφορία για θέματα όπως πχ σκιάσεις κατά τη χειμερινή περίοδο, κλπ. 

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, haris_216 είπε

Από ένα γρήγορο googlάρισμα που έκανα βλέποντας το ποστ σου ή πρώτη εταιρία που αναφέρεις (Λατο) φαίνεται να υπάρχει πολλά χρόνια στο χώρο κι έχει κάποιες θετικές κριτικές (αν και συνολικά έχει πολύ λίγες, κάτω από 50 πράγμα περίεργο για εταιρία με πολύχρονη παρουσία. 

Για την 2η, χωρίς να ξέρω κάτι θετικό ή αρνητικό, θα ήμουν μάλλον λίγο "κουμπωμένος". Ανύπαρκτο site ("υπό κατασκευή" για την ακρίβεια), countdown ρολόι για την έναρξη του site που έχει μηδενίσει και εξωτερικές φωτογραφίες του εργοστασίου που, πέρα από την ύπαρξη της ταμπέλας, δεν δείχνει να συμβαίνει τίποτα εκεί, σίγουρα δεν με προδιαθέτουν θετικά. 

Σημ. Γενικά μιλώντας μην θεωρείτε σαν δεδομένο ότι επειδή κάποιος είναι μηχανικός ή έχει πιστοποιηθεί σαν ενεργειακός επιθεωρητής γνωρίζει γύρω από τα πρακτικά θέματα για την σωστή επιλογή/εγκατάσταση ενός ηλιακού. Εκείνο που γνωρίζει και τον ενδιαφέρει είναι να "του βγουν τα νούμερα" (λίτρα, τμ συλλέκτη, αποδόσεις σύμφωνα με το δελτίο προϊόντος, κλπ) έτσι ώστε να μην σκαλώσει το πρόγραμμα. Χωρίς να είμαι ούτε υδραυλικός ούτε εγκαταστάτης εχω μιλήσει με μηχανικούς που εντόπισα  πραγματικά βασικές ελλείψεις γνώσεων ή αδιαφορία για θέματα όπως πχ σκιάσεις κατά τη χειμερινή περίοδο, κλπ. 

Kai εγώ που το έψαξα, πράγματι δεν είναι και τόσο γνωστές σαν μάρκες ειδικά η δεύτερη. 

Όπως είπα ήμαστε Βέροια κέντρο 2 άτομα με νεογέννητο. Τι άλλες επιλογές υπάρχουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας,θα ηθελα να ρωτησω για καλυμμα ηλιακου 3τμ(150x200 cm μεγεθος πανελ).

Βρηκα https://www.skroutz.gr/s/36224135/SolarCare-Adiavrocho-Kalymma-Prostasias-Iliakou-THermosifona-150x200cm.html?stm=eyJ0YWciOiJzdG06L2Mvc2ltL3Qvcy8zNjIyNDEzNS94L3NrdSJ9

Το μοναδικο που βρηκα σε αυτη τη διασταση να καλυπτει ολο το πανελ.Τεντοπανο με καλες κριτικες.Θα μπορω αραγε να καλυψω το μισο πανελ τους καλοκαιρινους μηνες,ρυθμιζεται?Θα ηθελα προτασεις

Επισης σε επισκεψη μου προσφατη Τουρκια,παρατηρησα ΟΛΟΙ οι ηλιακοι ειχαν δοχειο διαστολης 1 L.Googlara πρωτα να καταλαβω τι ηταν αυτο το δοχειο.Μου προτεινετε καποιο για boiler giga xs calpak 200L?Ειδα απο 1 L eως 24L και δεν ξερω τι να αγορασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, stelios85 είπε

Καλησπερα σας,θα ηθελα να ρωτησω για καλυμμα ηλιακου 3τμ(150x200 cm μεγεθος πανελ).

Βρηκα https://www.skroutz.gr/s/36224135/SolarCare-Adiavrocho-Kalymma-Prostasias-Iliakou-THermosifona-150x200cm.html?stm=eyJ0YWciOiJzdG06L2Mvc2ltL3Qvcy8zNjIyNDEzNS94L3NrdSJ9

Το μοναδικο που βρηκα σε αυτη τη διασταση να καλυπτει ολο το πανελ.Τεντοπανο με καλες κριτικες.Θα μπορω αραγε να καλυψω το μισο πανελ τους καλοκαιρινους μηνες,ρυθμιζεται?Θα ηθελα προτασεις

Επισης σε επισκεψη μου προσφατη Τουρκια,παρατηρησα ΟΛΟΙ οι ηλιακοι ειχαν δοχειο διαστολης 1 L.Googlara πρωτα να καταλαβω τι ηταν αυτο το δοχειο.Μου προτεινετε καποιο για boiler giga xs calpak 200L?Ειδα απο 1 L eως 24L και δεν ξερω τι να αγορασω.

Καλησπέρα. Εάν εννοείς για το κλειστό κύκλωμα, δηλαδή για τα υγρά των συλλεκτών, τότε θες 1 λίτρο. Αν και προσωπικά θεωρώ ότι, στη περίπτωση που έχουμε κατανάλωση και το καλοκαίρι σκεπάζουμε αναλόγως, δε βρίσκω το λόγο να βάλεις.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, troi.g είπε

Καλησπέρα. Εάν εννοείς για το κλειστό κύκλωμα, δηλαδή για τα υγρά των συλλεκτών, τότε θες 1 λίτρο. Αν και προσωπικά θεωρώ ότι, στη περίπτωση που έχουμε κατανάλωση και το καλοκαίρι σκεπάζουμε αναλόγως, δε βρίσκω το λόγο να βάλεις.

Το δικό μου δοχείο είναι 800ml πάντως.

Δεν ξέρω αν η διαφορά των 200 ml παίζει καποιο ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sonikk είπε

Το δικό μου δοχείο είναι 800ml πάντως.

Δεν ξέρω αν η διαφορά των 200 ml παίζει καποιο ρόλο.

Δε νομίζω, έτσι κι αλλιώς ενδεικτικά μίλησα για ένα λίτρο. Νομίζω ότι όλα είναι λιγότερα από 1 λίτρο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/8/2024 στις 11:04 ΠΜ, stelios85 είπε

Καλησπερα σας,θα ηθελα να ρωτησω για καλυμμα ηλιακου 3τμ(150x200 cm μεγεθος πανελ).

Βρηκα https://www.skroutz.gr/s/36224135/SolarCare-Adiavrocho-Kalymma-Prostasias-Iliakou-THermosifona-150x200cm.html?stm=eyJ0YWciOiJzdG06L2Mvc2ltL3Qvcy8zNjIyNDEzNS94L3NrdSJ9

Το μοναδικο που βρηκα σε αυτη τη διασταση να καλυπτει ολο το πανελ.Τεντοπανο με καλες κριτικες.Θα μπορω αραγε να καλυψω το μισο πανελ τους καλοκαιρινους μηνες,ρυθμιζεται?Θα ηθελα προτασεις

Εγώ έβαλα χοντρό μουσαμά 600 γρ. σε διάσταση 2χ2 που υπάρχει και το διπλώνω από κάτω. Ελπίζω να αντέξει στο χρόνο. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά την βαλβίδα ασφαλείας και την μικρή πάνω σωλήνα (μισό μέτρο νομίζω είναι)  που πάει από τους συλλέκτες προς το κλειστό κύκλωμα του boiler είναι απαραίτητο να τα καλύπτουμε με μόνωση ; Γιατί ο υδραυλικός τα άφησε ακάλυπτα την τελευταία φορά που ήρθε, αν ειναι να παω να πάρω λίγο μόνωση σωληνώσεων να τα καλύψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, HellhammeR είπε

την βαλβίδα ασφαλείας και την μικρή πάνω σωλήνα (μισό μέτρο νομίζω είναι)  που πάει από τους συλλέκτες προς το κλειστό κύκλωμα του boiler είναι απαραίτητο να τα καλύπτουμε με μόνωση ;

καλύπτεις ότι μπορείς χωρίς να επηρεάζεις την σωστή και ασφαλή λειτουργία Ο λόγος της κάλυψης δεν νομίζω ότι θέλει ανάλυση Μόνωση = μείωση απωλειών στο ζεστό προστασία από πάγωμα στο κρύο όσο είναι δυνατό  

image.jpeg.fe84736f36ad5021291aaca7f9b3697b.jpeg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάλυψα με μόνωση οτιδήποτε εκτεθειμένο φαίνεται σε σωλήνα, ακόμα τις ενώσεις των συλλεκτών. Άφησα μόνο τις εξόδους απο την βαλβίδα ασφαλείας ανοιχτές. Επηρεάζει κάτι στην λειτουργία του ηλιακού όπως το βλέπεται;

image.jpeg.8b265e88ef32c4b383b4dfdfa589f022.jpegimage.jpeg.d4f144a982ff20c0900afcc717ee1028.jpeg

IMG_4201.jpg

IMG_4200.jpg

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...