Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, yiannis_1 είπε

Double account μάλλον.

Και σωστά να τα λέει κάνει τόσα ορθογραφικά που μπορεί να τα καταλάβω λάθος, οπότε δεν τα διαβάζω... 

Ναι  εκεί είναι το πρόβλημα, σωστή η παρατήρηση. θες να πάμε και στην γλώσσα όπου μεγάλωσα? όσων αφορά το double account, δεν θυμούμουν το password του D.PAT για να το περάσω στον δεύτερο υπολογιστή, μήπως ενοχλεί ?

Επεξ/σία από Dimis1957
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή η χαζομαρίτσα έκανε 12 ευρώ αλλά τελικά φαίνεται να τα αξίζει.

image.jpeg

Απο αυτό.

20240814_122943.jpg

Σε αυτό. 

20240817_132119.jpg

Σε 20 δευτερόλεπτα!

Self bonding tape.

Δεν εχει κόλλα. Την τσιτώνεις και κολλάει το ενα της κομμάτι με το άλλο!

Για όποιον θέλει να επισκευάσει καμμένες απο τον ήλιο μονώσεις.

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/7/2024 στις 3:59 ΜΜ, stelios85 είπε

Καλησπερα.Αυριο προκειται να εγκαταστησω εναν ηλιακο 200L διπλης.Ο υδραυλικος μ προτεινε να μη βαλω τριωδη μεσα στο μπανιο και να καταργησω το boiler που εχω στο παταρι για ζεστο.Θα συνεχισει να ζεσταινει με τη θερμανση πετρελαιου μου ειπε,και οποτε δεν εχω ηλιοφανεια να αναβω τον ηλιακο να ζεσταινει.Ποια η γνωμη σας?Μου ανεφερε πως οικονομικα αυτο με συμφερει.

εξαρταται απο πολλους παραγοντες αν σε συμφερει οικονομικα ή οχι.Για την απλοτητα του συστηματος θα προτεινα ο ηλιακος να μην συνδεθει με καλοριφερ αν δεν εχεις διακοπτη στο καλοριφερ ΜΟΝΟ για ζεστα νερα.

Στις 13/8/2024 στις 6:00 ΜΜ, πάνοσ2 είπε

Νομίζω ότι είναι λάθος η ύπαρξη αυτομάτου πλήρωσης.

Γεμίζει το κλειστό κύκλωμα με νεράκι και δεν υπάρχει αντιψυκτικό στο κύκλωμα των υλλεκτών.

Αυτό μπορεί να έχει σαν αποτέλεσμα το σπάσιμο των συλλεκτών.

απαιτειται παρολο που ειναι κλειστου συστηματος.

Στις 14/8/2024 στις 11:30 ΠΜ, πάνοσ2 είπε

Βεβαίως να σας υπενθυμίσω ότι σστο εξωτερικό απαγορεύεται η χρήση αυτόματου πλήρωσης.

σε ποιο "εξωτερικο" αν επιτρεπεται και γιατι?Σε ολα τα συστημα ή μονο τα ηλιακα?

Στις 16/8/2024 στις 10:55 ΠΜ, hp8 είπε

Αφού δεν τις βλέπει ο ήλιος και εφόσον είναι μονωμένες και με σωστές διατομές δεν έχεις θέμα

Αν είναι σίγουρο θα πρέπει να το δεις γιατί το αισθητήριο θα διχνει λάθος φωτο)

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.jpeg.1de21cc031497699b492c496d3aefb6a.jpeg

 

και αν δεν την ανοίξει ο κυκλοφορητής ?  λόγο μανομετρικου το ρισκάρεις ? Ο Φαντακης άλλα λέει 

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.jpeg.f790140ffabc4dcac2ac18d5069ca69d.jpeg

 

Δεν ξερω που το εχετε χασει,αλλα αν θεωρησουμε οτι ο κυκλοφορητης συνδεεται στο κρυο μερος των σωληνωσεων (στην επιστροφη δηλαδη του νερου προς την εισοδο των συλλεκτων) μαλλον τα λετε σε διαφορετικες γλωσσες και οι δυο. Παντως για τον λογο πληγματων δεν ειναι καλο να μπαινουν κοντα σε αντλιες κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vasilllis είπε

εξαρταται απο πολλους παραγοντες αν σε συμφερει οικονομικα ή οχι.Για την απλοτητα του συστηματος θα προτεινα ο ηλιακος να μην συνδεθει με καλοριφερ αν δεν εχεις διακοπτη στο καλοριφερ ΜΟΝΟ για ζεστα νερα.

απαιτειται παρολο που ειναι κλειστου συστηματος.

σε ποιο "εξωτερικο" αν επιτρεπεται και γιατι?Σε ολα τα συστημα ή μονο τα ηλιακα?

Δεν ξερω που το εχετε χασει,αλλα αν θεωρησουμε οτι ο κυκλοφορητης συνδεεται στο κρυο μερος των σωληνωσεων (στην επιστροφη δηλαδη του νερου προς την εισοδο των συλλεκτων) μαλλον τα λετε σε διαφορετικες γλωσσες και οι δυο. Παντως για τον λογο πληγματων δεν ειναι καλο να μπαινουν κοντα σε αντλιες κλπ.

Έχετε δίκιο. Ζητάω συγγνώμη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, vasilllis είπε

Παντως για τον λογο πληγματων δεν ειναι καλο να μπαινουν κοντα σε αντλιες κλπ.

για να μην χάσουμε την μπάλα  :) μιλάμε για αντεπιστροφες !!!! δες το βίντεο του κιτ 

https://youtu.be/4ZwVXiQ-RNo?si=EZMpNWIa-4W2bK-W&t=184

 

4 ώρες πριν, yiannis_1 είπε

Αυτή η χαζομαρίτσα έκανε 12 ευρώ αλλά τελικά φαίνεται να τα αξίζει.

εγώ τα σημεία που τα βλέπει ο ήλιος τα τύλιξα  πριν 3 χρόνια με επίδεσμο γάζας (όχι ελαστικό) και τα πέρασα μετά με λευκό  επαλειφόμενο στεγανωτικό ταρατσών

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά απορία σχετικά με καθαρισμό-service που θα ήθελα να κάνω. Έχω έναν ηλιακό 10 χρόνια που δεν έχει καθαριστεί ποτέ και ένα ηλεκτρομπόιλερ οριζόντιο στο πατάρι που παρομοίως δεν έχει καθαριστεί ποτέ απο τότε που αγοράστηκε το 2006. Η απορία μου ειναι να φωνάξω κάποιον υδραυλικό να τα κάνει ενα service-καθαρισμό, άλλαγμα ανοδίου κτλπ ή μόλις τα ανοίξει θα μας μείνουν στα χέρια (?) θα αρχίσουν διαρροές και θα πάνε για πέταμα ;  Δηλαδή αυτό που ρωτάω είναι να το ρισκάρω γιατί τα φοβάμαι λόγω παλαιότητας ή να περιμένω μέχρι να διαλυθούν και να τα αλλάξω μια και καλή τότε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, HellhammeR είπε

Δηλαδή αυτό που ρωτάω είναι να το ρισκάρω γιατί τα φοβάμαι λόγω παλαιότητας

του παταριού εγώ θα το ξεχνούσα Τον ηλιακό κανονικά  από Οκτώβρη  Ο δικός μου είναι 14 ετών και έχει μπει στο πρόγραμμα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κανονικα ολα θελει κ ανοδιο,κ τα ασφαλιστικα αλλαγη κ μπορει να χρειαστει κ αλλαγη αντισταση ευκαιρια ειναι αμα λυθει.

Επεξ/σία από predator77
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, hp8 said:

εγώ τα σημεία που τα βλέπει ο ήλιος τα τύλιξα  πριν 3 χρόνια με επίδεσμο γάζας (όχι ελαστικό) και τα πέρασα μετά με λευκό  επαλειφόμενο στεγανωτικό ταρατσών

Φαντασία να έχεις και όλα γίνονται!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2024 στις 9:34 ΜΜ, turbat0s είπε

Αλλάζετε και τα αντιψυκτικά ή μόνο τσιμούχα, άδειασμα άλατα και τέλος?

Καλημέρα Σας!!!

Το αντιψυκτικό υγρό είναι απαραίτητο. Η ελαστική φλάτζα, τις βαλβίδες και το καθάρισμα από τα άλατα.

Επιπλέον ότι ακόμα δει ο υδραυλικός ότι απαιτείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, πάνοσ2 said:

Καλημέρα Σας!!!

Το αντιψυκτικό υγρό είναι απαραίτητο. Η ελαστική φλάτζα, τις βαλβίδες και το καθάρισμα από τα άλατα.

Επιπλέον ότι ακόμα δει ο υδραυλικός ότι απαιτείται.

Service κάθε πότε γίνεται σε αυτό το επίπεδο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, doll είπε

Service κάθε πότε γίνεται σε αυτό το επίπεδο?

Για την ράβδο μαγνησίου, δεν είναι κάτι δεδομένο. Συνήθως οι εταιρείες λένε κάθε δυο χρόνια.

Αν όμως διαπιστωθεί νωρίτερα ότι είναι φθαρμένη θέλει αλλαγή. Για τα υγρά κάθε χρόνο συνήθως τον Οκτώβριο. Τα υπόλοιπα αν διαπιστωθεί ότι χρήζουν αντικατάστασης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...