Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 minutes ago, hp8 said:

για να μην ζεσταίνεται ο κυκλοφορητής καλό θα είναι να στέλνει στους συλλέκτες  και αμέσως μετά να μπει η ανεπίστροφη Με το βέλος να στέλνει στους συλλέκτες Τώρα σε εσένα αστον κυκλοφορητή στην θέση του και βάλε μια (χρειάζεται) που το βέλος της να έχει την ίδια φορά με το βέλος του κυκλοφορητή Το βεβιασμένης είναι μυστήριο σύστημά θέλει solar kit

Αυτη η κλίση για  χειμώνα μην περιμένεις πολλά Θέλεις 45 - 53

Ο κυκλοφορητής πάει προς τους συλλέκτες αλλά προς το ψηλότερο σημείο δηλαδή ανάποδη φορά υγρού του κλειστού κυκλώματος.

Ανάποδα μπαίνει και στο boiler απο το κάτω μέρος της σερπαντίνας του ηλιακού.

Μάλλον δεν είχε χώρο μάλλον να μπεί στην σωλήνωση προς το κάτω μέρος του συλλέκτη και τοποθετήθηκε στην άλλη απο το σωστό ζεστό της σερπαντίνας του boiler προς το ανώτερο σημείο του πάνελ.

Αρχικά η κυκλοφορία πρέπει να ήταν σωστή αλλά με λάθος σημείο τοποθέτησης του κυκλοφορητή γιατί δεν εκπλήρωνε αυτό ακριβώς που γράφεις και έχω υπογραμμίσει.

Ένας καμένος wilo που κείτεται νεκρός πάνω μάλλον είναι το αποτέλεσμα αυτού του λάθους...

Για να το σώσουν μάλλον γύρισαν ανάποδα την φορά των νερών...

Δουλεύει και έτσι τους εύκολους μήνες, αλλά το χειμώνα σίγουρα δε θα βοηθάει να μπαίνει το ζεστό σε 15-17 βαθμούς νερό δικτύου.

Οι μοίρες φταίνε και περισσότερο αλλά πρέπει να μπεί σιδεράς και μάλλον και υδραυλικός να επεκτείνει τις σωληνώσεις.

Το αντεπίστροφο όμως φαίνεται εύκολο αν είναι απλά να το βάλω μετά τον κυκλοφορητή με την ίδια κατεύθυνση στο βελάκι. Υπάρχουν και διακοπτάκια πριν και μετά τον κυκλοφορητή οπότε δε θα γίνει πολύ χαμός.

Θα δω γιατί και boiler που δούλευε πρωί νερό είχα και δεν είχα.

Ο διαφορικός καλά έκανε και μπήκε αλλά δεν περιμένω να σώσει το σύστημα.

Απλός δεν θα καίει τζάμπα ρεύμα.

Αυτό είναι και το νόημα του ηλιακού.

Thanks φιλαράκι!!!

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Ένας καμένος wilo που κείτεται νεκρός πάνω μάλλον είναι το αποτέλεσμα αυτού του λάθους.

δες μια πλήρη εγκατάσταση 

 

Spoiler

image.jpeg.4314dae70a616f276ffa6a1fa14e5559.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 minutes ago, hp8 said:

δες μια πλήρη εγκατάσταση 

 

  Hide contents

image.jpeg.4314dae70a616f276ffa6a1fa14e5559.jpeg

 

Εγω το ξέρω πως πρέπει να είναι έτσι.

Αλλά οι υδραυλικοί που πέρασαν πρέπει να είχαν αχρωματοψία στο κόκκινο και στο μπλέ.

:lol:

Το solar kit τι να πώ. Άλλαξε ρούχα ο κυκλοφορητής πρόσθεσαν 2 - 3 άλλα εξαρτήματα και το ονόμασαν solar kit με τιμή απο 400 ευρώ και πάνω...

Δλδ αν έχεις κυκλοφορητή, βάνες, ροόμετρο στο κλειστό, αντεπίστροφη και δοχεία διαστολής στο ζεστό και το κρύο τι διαφορετικό έχεις?

Ωραία φαίνονται πάντως. Νοικοκυρεμένα και με μονοσούλα. 

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Δλδ αν έχεις κυκλοφορητή, βάνες, ροόμετρο στο κλειστό, αντεπίστροφη και δοχεία διαστολή στο ζεστό και το κρύο τι διαφορετικό έχεις?

Χωρίς κυκλοφορητή πως θα πάει το νερό στη σκεπή Το ροομετρο  κανονίζει την ποσότητα του νερού σε λίτρα που θα περάσει από τους συλλέκτες και την σερπαντίνα του μποιλερ  στη μονάδα χρόνου προκειμένου να ζεσταθεί η να κρυώσει αντίστοιχα Αυτό επιτυγχάνεται και με βάνες στο περίπου  (πχ το χειμώνα θέλεις μικρότερη ροή για να προλάβουν οι συλλέκτες να το ζεστάνουν Η αντεπιστροφη διακόπτει την φυσική ανακυκλοφορια όταν δεν λειτουργεί ο κυκλοφορητής με αποτέλεσμα να μην κρυώνει το νερό το βράδυ λόγο φυσικής ροής  Το ζεστό να πάει προς συλλέκτες να κρυώσει και με την βαρύτητα επιστρέφει στο μποιλερ Και πάλι απ την αρχή Το δοχείο διαστολής απορροφά τις παραπάνω πιέσεις που δημιουργουνται Κάτι σαν τ αμορτισερ στο αυτοκίνητο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, hp8 said:

Χωρίς κυκλοφορητή πως θα πάει το νερό στη σκεπή Το ροομετρο  κανονίζει την ποσότητα του νερού σε λίτρα που θα περάσει από τους συλλέκτες και την σερπαντίνα του μποιλερ  στη μονάδα χρόνου προκειμένου να ζεσταθεί η να κρυώσει αντίστοιχα Αυτό επιτυγχάνεται και με βάνες στο περίπου  (πχ το χειμώνα θέλεις μικρότερη ροή για να προλάβουν οι συλλέκτες να το ζεστάνουν Η αντεπιστροφη διακόπτει την φυσική ανακυκλοφορια όταν δεν λειτουργεί ο κυκλοφορητής με αποτέλεσμα να μην κρυώνει το νερό το βράδυ λόγο φυσικής ροής  Το ζεστό να πάει προς συλλέκτες να κρυώσει και με την βαρύτητα επιστρέφει στο μποιλερ Και πάλι απ την αρχή Το δοχείο διαστολής απορροφά τις παραπάνω πιέσεις που δημιουργουνται Κάτι σαν τ αμορτισερ στο αυτοκίνητο

Συγκρίνω αυτά που γράφω και εχεις κάνει quote με ενα solar kit και μου φαίνονται τα ίδια.

Δεν είπα να μη βάλεις τπτ προς θεού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, yiannis_1 είπε

Συγκρίνω αυτά που γράφω και εχεις κάνει quote με ενα solar kit και μου φαίνονται τα ίδια.

Δεν είπα να μη βάλεις τπτ προς θεού.

Καλημέρα Σας. Σε τι τιμή το βρήκατε το Solar Kit;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω εναν hansa και έχω πλέον διαφορικό θερμοστάτη τον οποίο εγκατέστησα την προηγούμενη βδομάδα σε αντικατάσταση ενος μη κατάλληλου κυκλοφορητή με ενα θερμομετρο στους συλλέκτες που άνηγε τον κυκλοφορητή σε ότι θερμοκρασία το όριζες.

Όλα καλά προς ώρας.

Στην προηγούμενη σελίδα έχω και φωτογραφίες.

Έκανα και μια δοκιμή απο απόγευμα 10/08 εως το πρωί 11/08 έκλεισα τις βάνες του κλειστού να δω τι θα πάρω απο το αντεπίστροφο και όντως είδα διαφορά ως προς την διατήρηση του ζεστού.

Χάνω περίπου διπλάσια θερμοκρασία απο αυτή που θα έχανα αν υπήρχε αντεπίστροφο να κόβει την φυσική ροή.

Νομίζω ότι είναι εμφανές και στο γράφημα.

image.png.dc2bfc8ed4388d9c7adbcd2b2b4f1376.png

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis_1 είπε

 με ενα θερμομετρο στους συλλέκτες που άνηγε τον κυκλοφορητή σε ότι θερμοκρασία το όριζες

θερμοστάτη εννοείς Βάλε μια φωτο με το αισθητήριο τοποθετημένο Εξαεριστικο έβαλες ? Μην ξεχασεις αυτοματο πληρωσης και βαλβιδα στους συλλεκτες  που ανοιγει στους 90

1 ώρα πριν, yiannis_1 είπε

Έκανα και μια δοκιμή απο απόγευμα 10/08 εως το πρωί 11/08 έκλεισα τις βάνες του κλειστού να δω τι θα πάρω απο το αντεπίστροφο και όντως είδα διαφορά ως προς την διατήρηση του ζεστού.

Σε βλέπω να ξεκινάς εγκαταστασεις 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, hp8 said:

θερμοστάτη εννοείς Βάλε μια φωτο με το αισθητήριο τοποθετημένο Εξαεριστικο έβαλες ? Μην ξεχασεις αυτοματο πληρωσης και βαλβιδα στους συλλεκτες  που ανοιγει στους 90

Σε βλέπω να ξεκινάς εγκαταστασεις 

 

:lol:

Θερμοστάτη σωστά.

Εχει αυτόματο πλήρωσης και εξαεριστικό αν και γερασμένα και αμφίβολης ποιότητας.

Το θερμοστάτη πάνω δεν βρήκα κυάθιο και μάλλον το έχω χώσει στην βαλβίδα πλήρωσης ψυκτικού υγρού αυτή πάνω σε ενα Υ δεν ξέρω πως λέγεται μαζί με το εξαεριστικό που είναι και το ψηλότερο σημείο στα πάνελ. (εκεί το είχε και ο εγκαταστάτης).

Για να μην μπαίνει νερό βροχής το εχω ταπώσει με μαύρο μονωτικό σωληνώσεων και το έχω τυλίξει με ενα κομμάτι λευκού μονωτκού για να μην καεί απ το ήλιο.

Θα ανέβω κάποια στιγμή για φώτος αλλά σίγουρα δε θα σας αρέσει το αισθητικό αποτέλεσμα.

Η κλίση μου είναι χειρότερη απο αυτήν που εγραφα και σύμφωνα με την εφαρμογή που έβαλα στο κινητό είναι με το ζόρι 20 μοίρες.

Αυτό εξηγεί και την ανεμική απόδοση των συλλεκτών απο Νοέμβρη εως Φλεβάρη.

Θέλω σήκωμα μισό μέτρο για να φτάσω το γεωγραφικό πλάτος της περιοχής μου.

Αν γίνουν όλα σωστά θα γίνει Βεζούβιος το σύστημα. 2 συλλέκτες 2χ1 μέτρο ο καθένας για boiler 150 λίτρα. 

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Η κλίση μου είναι χειρότερη απο αυτήν που εγραφα και είναι σύμφωνα με τηνεφαρμογή στο κινητό που έβαλα είναι με το ζόρι 20 μοίρες.

Αυτό εξηγεί και την ανεμική απόδοση των συλεκτών απο Νοέμβρη εως Φλεβάρη.

Θέλω σήκωμα μισό μέτρο για να φτάσω το γεωγραφικό πλάτος της περιοχής μου.

αν είναι πρόβλημα το σήκωμα προσθετεις ένα πάνελ και σκεπάζεις όταν πρέπει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είναι λάθος η ύπαρξη αυτομάτου πλήρωσης.

Γεμίζει το κλειστό κύκλωμα με νεράκι και δεν υπάρχει αντιψυκτικό στο κύκλωμα των υλλεκτών.

Αυτό μπορεί να έχει σαν αποτέλεσμα το σπάσιμο των συλλεκτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, πάνοσ2 said:

Νομίζω ότι είναι λάθος η ύπαρξη αυτομάτου πλήρωσης.

Γεμίζει το κλειστό κύκλωμα με νεράκι και δεν υπάρχει αντιψυκτικό στο κύκλωμα των υλλεκτών.

Αυτό μπορεί να έχει σαν αποτέλεσμα το σπάσιμο των συλλεκτών.

Είναι αλλά έτσι πως μου το έχουν φτιάξει δεν το νιώθω και τόσο κλειστό... Καλύτερα με άλατα πάρα χωρίς καθόλου νερό. Και είναι και μόνος λόγος που φοβάμαι το αντεπίστροφο. Θα δουλέψει καλά για χρόνια ή θα κολλήσει απ τα αλατα σε κάποια χρόνια?

Επισης με την τωρινή του σύσταση φαντάζομαι χωρίς σχεδόν αντιψυκτικο δεν έχει σπάσει χειμώνα. Λογικά η φυσική κυκλοφορία του νερού το βοηθάει να μην παγώνει. 

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, yiannis_1 είπε

Είναι αλλά έτσι πως μου το έχουν φτιάξει δεν το νιώθω και τόσο κλειστό... Καλύτερα με άλατα πάρα χωρίς καθόλου νερό. Και είναι και μόνος λόγος που φοβάμαι το αντεπίστροφο. Θα δουλέψει καλά για χρόνια ή θα κολλήσει απ τα αλατα σε κάποια χρόνια?

Επισης με την τωρινή του σύσταση φαντάζομαι χωρίς σχεδόν αντιψυκτικο δεν έχει σπάσει χειμώνα. Λογικά η κυκλοφορία του νερού το βοηθάει να μην παγώνει. 

Αν κολλήσει η αντεπαγετική θα υπάρχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...