Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/7/2024 στις 9:19 ΠΜ, haris_216 είπε

Δεν είμαι σίγουρος από τη φωτογραφία για το σημείο που βρίσκεται και μπορεί όντως να είναι κάτι προβληματικό.

ΕΚΤΟΣ αν είναι στην μέση του boiler και ακριβώς κάτω από το αυτοκόλλητο. Τότε αφορά την είσοδο του κλειστού κυκλώματος (που παίρνει από το πάνω μέρος των συλλεκτών) και όντως έτσι είναι η κατασκευή (φεύγει ευθεία κάτω ο σωλήνας σύνδεσης με τους συλλέκτες, χωρίς να χρειάζεται να κάνει κούρμπα)

Για τον φίλο που ρωταγε παραπάνω για τον ηλιακό αν είναι προβληματικός κλπ...

Αυτό όπως λέει και ο haris όντως είναι στη μέση του μποιλερ και αφορά την είσοδο του κλειστού 

Δηλαδή έτσι τον κατασκευάζουν αυτοί.

Είχα πάει praktiker και είχε μέσα στο κατάστημα κάτι ηλιακούς.Ο ένας o sammler νομίζω ήταν ακριβώς έτσι.Μερικοι κατασκευαστές τους φτιάχνουν έτσι.

Οπότε δεν έχει πρόβλημα ο φίλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά απο πολλαααά χρόνια χωρίς διαφορικό θερμοστάτη σε βεβιασμένης, ουσιαστικά με θερμοστάτη υδραυλικού τζακιού (αυτόν ήξερε αυτόν εμπιστεύτηκε ο "υδραυλικός"' που έκανε την εγκατάσταση...)προχώρησα σήμερα μόνος σε αλλαγή.

20240804_171005.jpg

Τον χειμώνα το παλιό σετάπ μου κρύωνε το νερό και το καλοκαίρι δούλευε τον άμοιρο τον κυκλοφορητή υπερωρίες μπορεί και 16 ώρες την μέρα.

Έβαλα τον πιο απλό οικονομικό ελεγκτή με διαφορικό που βρήκα st112 και μου ήρθε απο θεσσαλονίκη μέσα σε μια μέρα!  

Μόνο απο ώρες που θα γλυτώσει τον κυκλοφορητή απο άσκοπη λειτουργία θα τα βγάλει στο χρόνο τα 80 του ευρώ.

Δεν θα πω ότι δεν ζορίστικα στην τοποθέτηση...

20240804_162554.jpg

Αλλά τον έβαλα.

20240804_164313_exported_1036.jpg

Ξεκίνησα πρωί και με έπιασε το βράδυ.

Άρα αύριο θα δω και πως δουλεύει.

Στο τέστ που έχει μέσα μου ξεκινάει τον κυκλοφορητή και λίγο που κατέβασα το dt πήρε μπρος κανονικά.

Προς τα παρόν το αφήνω στα preset Τ1,Τ2,Dt.

Αν τον έχει δουλέψει κάποιος ίσως χρειστώ βοήθεια γιατί το μάνουαλ δεν είναι καλό...

Και ας το παλεύω επιμένω στην άποψή μου πως οι απλοί, κλασικοί ηλιακοί απο έλληνες κατασκευαστές είναι μονόδρομος για ελλάδα.

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, yiannis_1 είπε

Τον χειμώνα το παλιό σετάπ μου κρύωνε το νερό και το καλοκαίρι δούλευε τον άμοιρο τον κυκλοφορητή υπερωρίες μπορεί και 16 ώρες την μέρα.

 

ανεπίστροφη στο κλειστό κύκλωμα των συλλεκτών έχεις ? 

Προφανώς για κάποιο λόγο δεν σταματούσε 

Είτε γιατί δεν ζέσταινε το νερό στο μποιλερ είτε γιατί δεν έχεις θερμοστάτη στο μποιλερ που να κόβει  στους 70 - 80 τον κυκλοφορητή 

10 ώρες πριν, yiannis_1 είπε

Αν τον έχει δουλέψει κάποιος ίσως χρειστώ βοήθεια γιατί το μάνουαλ δεν είναι καλό...

 

Για τον  συγκεκριμένο δεν έχω εικόνα Αλλα πριν τον αγοράσεις θα μπορούσες να ρωτήσεις αν και πιστεύω θα την βρεις την λύση   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 minutes ago, hp8 said:

ανεπίστροφη στο κλειστό κύκλωμα των συλλεκτών έχεις ? 

Προφανώς για κάποιο λόγο δεν σταματούσε 

Είτε γιατί δεν ζέσταινε το νερό στο μποιλερ είτε γιατί δεν έχεις θερμοστάτη στο μποιλερ που να κόβει  στους 70 - 80 τον κυκλοφορητή 

Για τον  συγκεκριμένο δεν έχω εικόνα Αλλα πριν τον αγοράσεις θα μπορούσες να ρωτήσεις αν και πιστεύω θα την βρεις την λύση   

Αντεπίστροφο δεν ξέρω αν έχει.

Ο tieme tc110 που ήταν ο κυκλοφορητής που είχε μπεί δεν έιχε διαφορικό είχε ενα θερμόμετρο μόνο στον συλλεκτη το οποίο είχε κάποιες τιμές ανα περιόδους που δούλευε καλά.

Απο 35 χειμώνα με 45 καλοκαίρι.

10 χρόνια έτσι δούλευε καλος ή κακώς.

 

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2024 στις 5:12 ΠΜ, sonikk είπε

Συγγνώμη που επεμβαίνω στην επιχειρηματολογίας σας για βάσεις ή όχι αλλά έχει τύχει παλιά να διαβασω manual ηλιακού  περί τοποθέτησης και συνδεσμολογίας που είχε και σχέδια της  manual και στο τέλος υπέγραφε ως συντάκτης μηχανολόγος μηχανικός του Μετσόβιου Πολυτεχνείου.

Η στήριξη της βάσης λοιπόν ανέφερε ότι πραγματοποιείται τρυπώντας.την πλάκα με συγκεκριμένης διαμέτρου τρυπάνι εννοώ δηλ αυτό που παίρνει μπροστά το τρυπάνι.

Ως επιστήμονας δεν έδινε επιλογές για κόλλες ή βάθρο.

Δεν θυμάμαι εταιρεία αλλά ήταν καποια από τις πολλές γνωστές και μεγάλες.

Τώρα εάν διάβαζε αυτό ένας πολιτικός μηχανικός βέβαια μπορεί να διαφωνούσε με τον μηχανολογο μηχανικό.

Αλλά τόσες καινούριες πολυκατοικίες που χτίζονται εγώ βλέπω ότι όλοι τρυπάνε στις ταράτσες.Δεν είδα πουθενά βάθρα,πλάκες στήριξης,κόλλες κλπ.

Αφού οι πολυκατοικίες χτίζονται σε συνεργασία πολιτικών μηχανικών, μηχανολόγων μηχανικών και αρχιτεκτόνων γιατί αφήνουν να συμβαίνει αυτό και στο τέλος όλοι συμφωνούν;

Μήπως το θεωρούν ένα μικρό ατόπημα και περνάει στο ντουκου επειδή δεν επηρεάζει την στατικότητα του κτιρίου;

 

Έτσι είναι όπως τα λες. Κάποιοι παίρνουν το ρίσκο και τα βάζουν σε πλάκα. Στις καινούργιες πολυκατοικίες βιδωνουν τις βάσεις ώστε να εξέχουν και να βιδωθει μετά ο ηλιακός και ρίχνουν την μόνωση. Όλα τα άλλα είναι ρίσκο. Μάστορας είμαι και ξέρω την σημασια του να είναι κάτι σταθερό. 

Στις 12/7/2024 στις 11:33 ΜΜ, haris_216 είπε

Αν και το έχουμε παρακουράσει το θέμα ας σου απαντήσω εγώ. 

Το αυτοκίνητο μπορεί να είναι ένα τόνο αλλά, σε σχέση με ένα ηλιακό έχει πολύ μεγαλύτερη πλευρική επιφάνεια και κατά συνέπεια μεγαλύτερη "φόρτιση" από τον αέρα (λειτουργεί σαν μεγάλο πανί). 

Επίσης το αυτοκίνητο, καθώς είναι πάνω σε ελαστικά με αέρα, ξεκινάει ταλάντωση η οποία σιγά σιγά μεγαλώνει (θα έχεις δει φαντάζομαι ανθρώπους να προσπαθούν να μετακινήσουν κλειδωμένο όχημα και να το κάνουν με "πάνω-κάτω, πάνω-κάτω"). Για τον ίδιο λόγο ακόμα και για μικρή εκφορτωση τα γερανοφόρα δεν στηρίζονται στα λάστιχα τους αλλά βγάζουν τα πέλματα τα οποία ακόμα και αν δεν τα εκτεινουν πολύ στα πλάγια δημιουργούν πάντα μια σταθερή πλατφόρμα. 

Τέλος, άσχετα από το τι λέω εγώ, εσύ ή ο άλλος η ειδησεογραφια έχει αναφέρει αρκετές φορές ανατροπές οχημάτων ενώ ΠΟΤΕ (από όσο ξέρω τουλάχιστον) τους ιπτάμενους ηλιακούς για τους οποίους φοβάστε και κινδυνολογειτε. Τη στιγμή που όπως ξαναείπαμε στην Ελλάδα υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες ηλιακοί, από πόλεις και πιο προστατευομενο περιβάλλοντα μέχρι ανεμοδαρμενα κυκλαδονησια 

Συνεχίζεις να πιθανολογεις. Και ΌΧΙ ο νόμος δεν υποχρεώνει/προβλέπει βάση, παρά μόνο εσωτερική εγκατάσταση και αναμονες στην ταράτσα. 

Με δεδομένο δε ότι γίνεται της τρελής από διαστάσεις ανάμεσα στους ηλιακούς μόνο κατασκευαστής που θα βάλει ΕΚΕΙΝΟΣ συγκεκριμένο μοντέλο θα μπορούσε να βάλει βάση. Οι λοιποί ακόμα και να ήθελαν δεν θα μπορούσαν να κάνουν κάτι για να ταιριάξει επάνω ο 160άρης της Χ εταιρίας με μονο συλλέκτη 2τμ ανάμεσα σε δύο 200αρηδες της Ψ εταιρείας ο ένας με μονο συλλέκτη 3τμ και ο άλλος με διπλό στα 4τμ

Ο νόμος υποχρεώνει να έχει ενεργειακή απόδοση. Και χωρίς ηλιακό δεν βγαίνει,άρα είναι υποχρεωτικός. Γι'αυτό και στις καινούργιες οικοδομές βλέπεις και φωτοβολταϊκά πλέον για τον κοινόχρηστο χώρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κάνω μια ερώτηση αρχάριου μιας και μόλις έβαλα ηλιακό και δεν κατέχω ακόμα από το άθλημα. Θέλω να βάλω δίχτυ σκίασης πάνω στο ένα από τα δύο πάνελ. Μπορεί να ακουμπήσει απευθείας πάνω στο γυαλί και να το δέσω γύρω-γύρω ή χρειάζεται για κάποιο λόγο να μπει ψηλότερα και να γίνει όπως το έχουν κάνει εδώ;

Monterey GolfNet Installation

(οι συγκεκριμένοι το έχουν κάνει για άλλους λόγους, κυρίως για προστασία από χαλάζι κλπ)

Επίσης αυτές τις μέρες που έχει πολύ ήλιο και η ανάγκη για ζεστό νερό είναι περιορισμένη, είναι προτιμότερο να σκεπάσω και τα δύο πάνελ μέχρι τη μέση με κανονικό πανί και το υπόλοιπο μισό με δίχτυ σκίασης ή να σκεπάσω ένα πάνελ εξ' ολοκλήρου με πανί και το άλλο με το δίχτυ; Κάνει διαφορά η μία περίπτωση με τη άλλη;

(edit: άκυρο, βρήκα την απάντηση εδώ)

 

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nzeppos είπε

Να κάνω μια ερώτηση αρχάριου μιας και μόλις έβαλα ηλιακό και δεν κατέχω ακόμα από το άθλημα. Θέλω να βάλω δίχτυ σκίασης πάνω στο ένα από τα δύο πάνελ. Μπορεί να ακουμπήσει απευθείας πάνω στο γυαλί και να το δέσω γύρω-γύρω ή χρειάζεται για κάποιο λόγο να μπει ψηλότερα και να γίνει όπως το έχουν κάνει εδώ;

Monterey GolfNet Installation

(οι συγκεκριμένοι το έχουν κάνει για άλλους λόγους, κυρίως για προστασία από χαλάζι κλπ)

Επίσης αυτές τις μέρες που έχει πολύ ήλιο και η ανάγκη για ζεστό νερό είναι περιορισμένη, είναι προτιμότερο να σκεπάσω και τα δύο πάνελ μέχρι τη μέση με κανονικό πανί και το υπόλοιπο μισό με δίχτυ σκίασης ή να σκεπάσω ένα πάνελ εξ' ολοκλήρου με πανί και το άλλο με το δίχτυ; Κάνει διαφορά η μία περίπτωση με τη άλλη;

(edit: άκυρο, βρήκα την απάντηση εδώ)

 

Θα σκεπάσεις το 60% της επιφάνειας ΣΊΓΟΥΡΑ. Με φελιζολ όχι πανί σκίασης για καλύτερο αποτέλεσμα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, vaggooss said:

Θα σκεπάσεις το 60% της επιφάνειας ΣΊΓΟΥΡΑ. Με φελιζολ όχι πανί σκίασης για καλύτερο αποτέλεσμα. 

Ευχαριστώ. Του έβαλα σήμερα πανί στο ένα πάνελ (1,5τμ), αυτό το ασημένιο το αδιάβροχο. Δεν είναι εντελώς της πλάκας και οι ιμάντες φαίνεται να είναι καλής ποιότητας οπότε πιστεύω θα κρατήσει αρκετά, αλλά θα κοιτάξω κάποια στιγμή και τις τέντες ή τα θερμομονωτικά οικοδομών που γράφουν στις προηγούμενες σελίδες.

Στο άλλο πάνελ θα δοκιμάσω σε λίγο να βάλω δίχτυ σκίασης 90% και να δω πόση διαφορά θα κάνει. Γενικά η εγκατάσταση είναι στην αρχή της ακόμα, δεν έχουν μπει ούτε δοχεία διαστολής, ούτε θερμόμετρα/μανόμετρα, ούτε τίποτα έξτρα, οπότε τα "πειράματα" γίνονται με θερμόμετρα υπερύθρων και λοιπές πατέντες. Αλλά όπως τη βλέπω την κατάσταση και με την ηλιοφάνεια αυτής της εποχής, το μεγαλύτερο μέρος της επιφάνειας θα πρέπει να παραμένει σκεπασμένο τελικά.

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Υπάρχουν κάπου στα 500+ posts συγκεντρωμένες αναφορές για το τι περιφερειακά προτείνεται να έχει ένας ηλιακός; Όπως το post με το σουβλάκι εδώ για παράδειγμα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nzeppos είπε

Ευχαριστώ. Του έβαλα σήμερα πανί στο ένα πάνελ (1,5τμ), αυτό το ασημένιο το αδιάβροχο. Δεν είναι εντελώς της πλάκας και οι ιμάντες φαίνεται να είναι καλής ποιότητας οπότε πιστεύω θα κρατήσει αρκετά, αλλά θα κοιτάξω κάποια στιγμή και τις τέντες ή τα θερμομονωτικά οικοδομών που γράφουν στις προηγούμενες σελίδες.

Στο άλλο πάνελ θα δοκιμάσω σε λίγο να βάλω δίχτυ σκίασης 90% και να δω πόση διαφορά θα κάνει. Γενικά η εγκατάσταση είναι στην αρχή της ακόμα, δεν έχουν μπει ούτε δοχεία διαστολής, ούτε θερμόμετρα/μανόμετρα, ούτε τίποτα έξτρα, οπότε τα "πειράματα" γίνονται με θερμόμετρα υπερύθρων και λοιπές πατέντες. Αλλά όπως τη βλέπω την κατάσταση και με την ηλιοφάνεια αυτής της εποχής, το μεγαλύτερο μέρος της επιφάνειας θα πρέπει να παραμένει σκεπασμένο τελικά.

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Υπάρχουν κάπου στα 500+ posts συγκεντρωμένες αναφορές για το τι περιφερειακά προτείνεται να έχει ένας ηλιακός; Όπως το post με το σουβλάκι εδώ για παράδειγμα. 

 

Με τα λοιπά δεν έχω ασχοληθεί θα στα πούνε άλλοι καλύτερα. Αλλά με δίχτυ σκίασης δεν γίνεται καλή δουλειά είχα και εγώ διπλό κιόλας και δεν έπεφτε πάλι με τίποτα η θερμοκρασία.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, vaggooss είπε

Με τα λοιπά δεν έχω ασχοληθεί θα στα πούνε άλλοι καλύτερα. Αλλά με δίχτυ σκίασης δεν γίνεται καλή δουλειά είχα και εγώ διπλό κιόλας και δεν έπεφτε πάλι με τίποτα η θερμοκρασία.

από Ιούνιο μέχρι Σεπτέμβριο χρησιμοποιώ μόνιμα δίχτυ σκίασης σε όλη την επιφάνεια (2 τετρ. μέτρα πάνελ). Φτηνή, αξιόπιστη λύση, επιτρέπει στο κύκλωμα να ανεβάζει θερμοκρασίες μέχρι ένα σημείο (π.χ. στο δικό μου που έχω θερμόμετρο η θερμοκρασία φτάνει μέχρι 55 βαθμούς). Μετά το Σεπτέμβρη και ανάλογα τον καιρό το αφαιρώ. Σε περίπτωση που κάποιος λείπει για διάστημα πάνω από 2 ημέρες θεωρώ πως ο ηλιακός πρέπει να σκεπαστεί πλήρως με αδιαφανή υλικό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, 111111 said:

από Ιούνιο μέχρι Σεπτέμβριο χρησιμοποιώ μόνιμα δίχτυ σκίασης σε όλη την επιφάνεια (2 τετρ. μέτρα πάνελ). Φτηνή, αξιόπιστη λύση, επιτρέπει στο κύκλωμα να ανεβάζει θερμοκρασίες μέχρι ένα σημείο (π.χ. στο δικό μου που έχω θερμόμετρο η θερμοκρασία φτάνει μέχρι 55 βαθμούς). Μετά το Σεπτέμβρη και ανάλογα τον καιρό το αφαιρώ. Σε περίπτωση που κάποιος λείπει για διάστημα πάνω από 2 ημέρες θεωρώ πως ο ηλιακός πρέπει να σκεπαστεί πλήρως με αδιαφανή υλικό.

Σκεπαζω το ενα απο τα δυο πανελ. Δεν ειναι ενταξει ως λυση αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.png.2951c1542b7fef8c3b81f1e157889965.png

Ίδιες θερμοκρασίες ίσως και καλύτερες χωρίς άσκοπη λειτουργεία του κυκλοφορητή για περίπου 5 - 6 ώρες.

Ξεκινάει λίγο πιο αργά και σταματάει αφου πιάνει το dt στις 6 το απόγευμα.

Λογικά σήμερα θα εβδομηνταρίσει και ας είμαι με τον ενα συλλέκτη σκεπασμένο, γιατί είμαι μόνος σπίτι.

Να δω πότε θα φτιάξω τα υπόλοιπα...

Ο κυκλοφορητής έχει ανάποδη φορά προς συλλέκτη και boiler, δεν υπάρχει βαλβίδα αντεπιστροφής στο κύκλωμα και οι συλλέκτες είναι με την κλήση των κεραμιδιών στις 25 με 35 μοίρες.

Ενα πράγμα σωστό δεν είχε το σύστημα.:lol:

Βαλβίδες χρειάζονται μια ή δυο και προς τα πάνω και προς τα κάτω? 

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis_1 είπε

Ο κυκλοφορητής έχει ανάποδη φορά προς συλλέκτη και boiler,

για να μην ζεσταίνεται ο κυκλοφορητής καλό θα είναι να στέλνει στους συλλέκτες  και αμέσως μετά να μπει η ανεπίστροφη Με το βέλος να στέλνει στους συλλέκτες Τώρα σε εσένα αστον κυκλοφορητή στην θέση του και βάλε μια (χρειάζεται) που το βέλος της να έχει την ίδια φορά με το βέλος του κυκλοφορητή Το βεβιασμένης είναι μυστήριο σύστημά θέλει solar kit και πολλά άλλα Δεν ξέρω τι έχεις στο σύστημα σου Δες κάνα βίντεο 

1 ώρα πριν, yiannis_1 είπε

δεν υπάρχει βαλβίδα αντεπιστροφής στο κύκλωμα

1 ώρα πριν, yiannis_1 είπε

οι συλλέκτες είναι με την κλήση των κεραμιδιών στις 25 με 35 μοίρες.

Αυτη η κλίση για  χειμώνα μην περιμένεις πολλά Θέλεις 45 - 53

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...