Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, charilaos είπε

Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Το τελευταίο σκεφτόμουν να κάνω. Να κόψω τα πόδια της βάσης αφήνοντας λίγο ψαχνό από κάτω, και πάτω σε αυτό να βιδώσω ένα μεταλλικό τελάρο.

Πάνω σε αυτό το τελάρο, να προσαρμοστεί η βάση του νέου ηλιακού. Όμως είδα την υπάρχουσα βάση και δε φαίνεται σε καλή κατάσταση δυστυχώς.

image.jpeg.eb3166d1c11b5f7aa2cf567aaa0c1076.jpeg

 

Όντως δεν δείχνει κάτι που θα είχε νόημα να "επενδύσεις" πάνω του για το μέλλον. Οπότε μάλλον πας για νέα βάση κανονικά (με/χωρίς τρύπημα, εσύ αποφασίζεις). 

Πάντως το δάπεδο σου (αν και μικρή η φωτογραφία) δείχνει σε καλή κατάσταση οπότε ακόμα και στο τρύπημα αν κάνεις σωστή τρύπα και την μονώσεις δεν θα έχεις θέμα. 

Σημ. Πολλές φορές είναι καλύτερα την παλιά την βάση να μην την βγάζουμε τελείως, ειδικά αν το δάπεδο είναι "κάπως" αλλά να την κόβουμε χαμηλά και να την αφήνουμε ήσυχη (αυτό βέβαια αν ο νέος ηλιακός μπει από πάνω και δεν υπάρχει περίπτωση να σκονταψει κάποιος) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, jkoukos είπε

Έχεις ακούσει ποτέ περίπτωση να έχει φύγει ηλιακός ταράτσας; Μόνον για σπασμένα κρύσταλλα σε βαριά χαλαζόπτωση. Δεν μετακινούνται 500 κιλά βάρος, όσο δυνατός κι αν είναι ο άνεμος.

Για ηλιακό όχι δεν έχω ακούσει.

 

1 ώρα πριν, haris_216 είπε

Φίλε μου τζάμπα το συνεχίζεις. Προφανώς όταν του μιλάς για κόλλα (που με κράσπεδα ούτε αυτή χρειάζεται) έχει στο μυαλό του την...UHU. 

Ας πάρει το τρυπάνι του να πάει σε νέα οικοδομή να πει στον κατασκευαστή "ήρθα να τρυπήσω μόνωση". Και αν βρεθεί άνθρωπος να του το επιτρέψει ας ψάξει για καμιά 20ρια πόντους ντιζοστρίφωνο μπας και πετύχει πλάκα 

Για logo έλεγα όχι uhu.

Η νέα οικοδομή έχει εξαρχής πρόβλεψη για ηλιακό βάση νόμου πλέον. Υπάρχει το ενεργειακό πιστοποιητικό.

Για τις αλχημείες που λέτε είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Για ηλιακό όχι δεν έχω ακούσει.

 

Για logo έλεγα όχι uhu.

Η νέα οικοδομή έχει εξαρχής πρόβλεψη για ηλιακό βάση νόμου πλέον. Υπάρχει το ενεργειακό πιστοποιητικό.

Για τις αλχημείες που λέτε είπα.

Δεν τα ξέρεις πολύ καλά. "Πρόβλεψη" σημαίνει να υπάρχουν οι σχετικές αναμονες (ρεύμα, νερό) και όλη η εσωτερική εγκατάσταση. 

Πουθενά δεν μιλάει για "πατήματα" ηλιακού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Δεν τα ξέρεις πολύ καλά. "Πρόβλεψη" σημαίνει να υπάρχουν οι σχετικές αναμονες (ρεύμα, νερό) και όλη η εσωτερική εγκατάσταση. 

Πουθενά δεν μιλάει για "πατήματα" ηλιακού. 

Συνήθως ναι, αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που ο εργολάβος εξαρχής έβαλε ο ίδιος αριθμό ίδιων ηλιακών για μερικά διαμερίσματα. Έχουμε ένα παράδειγμα παρακάτω στον δρόμο μας.

Διαφορετικά δεν θα μπορούσε να βάλει κάτι, αφού κάθε ηλιακός έχει διαφορετικό μέγεθος πλαισίου και σημείου στήριξης, εκτός κι αν αφήνει ένα τελάρο και μετά γίνεται κόλληση επάνω τους με έξτρα σιδεριές.

47 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Για τις αλχημείες που λέτε είπα.

Ποιες αλχημείες βρε φίλε; Κοινή ενδεδειγμένη πρακτική είναι σε περιπτώσεις που ήδη υπάρχει μόνωση. Κανένας δεν θα την τρυπήσει. Φαίνεται ότι δεν γνωρίζεις για τις δυνατότητες που έχουν αυτές οι κόλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση προς ειδήμονες.

Θέλω γερανό να ανεβάσω ηλιακό σε ταράτσα μονοκατοικίας.Καμια οικονομική πρόταση;

Οι γερανοί τους ανεβάζουν μαζί με την παλέτα όπως είναι πακέτο ή λύνουν την παλέτα και τα ανεβάζουν ξεχωριστά μποιλερ και συλλέκτες;

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, sonikk είπε

Μια ερώτηση προς ειδήμονες.

Θέλω γερανό να ανεβάσω ηλιακό σε ταράτσα μονοκατοικίας.Καμια οικονομική πρόταση;

Οι γερανοί τους ανεβάζουν μαζί με την παλέτα όπως είναι πακέτο ή λύνουν την παλέτα και τα ανεβάζουν ξεχωριστά μποιλερ και συλλέκτες;

Ευχαριστώ.

 

Ανάλογα με την χωροταξία του οικοπέδου/σπιτιού/δρόμου μπορεί να σε εξυπηρετεί και απλό αναβατόριο και όχι γερανός. Επίσης ένα συνεργείο εγκατάστασης 3 ατόμων μια χαρά τα ανεβάζει και με σχοινί σε μονοκατοικία.

Δε νομίζω να παραδίδεται ηλιακός με παλέτα (τουλάχιστον οι περισσότεροι) καθώς συνήθως έρχεται σε ξεχωριστά κομμάτια (καζάνι, συλλέκτης/ες, βάση αποσυναρμολογημένη σε κουτί). Ειδικά στην περίπτωση του καζανιού, αν χρησιμοποιηθεί γερανός, θέλει προσοχή που θα μπουν οι ιμάντες για να μην "τραυματίσουν" το εξωτερικό κέλυφος.

Τώρα για το πόσο θα στοιχίσει γερανός/αναβατόριο εξαρτάται από διάφορα. Πχ περιοχή που είσαι, συγκυρία (πχ να τύχει η Χ εταιρία να έχει και άλλη δουλειά στην περιοχή σου και άρα να μην έρθει μόνο για σένα ειδικά αν είσαι μακριά ή, ακόμα πιο κ..λοφαρδία, να πετύχεις να μετακομίζει/παραλαμβάνει κάποιος γείτονας και να "τσιμπήσουν" ένα εξτραδάκι), ώρα που θα τους κρατήσεις, κλπ

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, sonikk είπε

Μια ερώτηση προς ειδήμονες.

Θέλω γερανό να ανεβάσω ηλιακό σε ταράτσα μονοκατοικίας.Καμια οικονομική πρόταση;

Οι γερανοί τους ανεβάζουν μαζί με την παλέτα όπως είναι πακέτο ή λύνουν την παλέτα και τα ανεβάζουν ξεχωριστά μποιλερ και συλλέκτες;

Ευχαριστώ.

 

πριν λιγους μηνες πληρωσα 70 ευρω για αναβατοριο στο Καματερο.Το κανονισε αυτος που αγορασα τον ηλιακο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sonikk είπε

Θέλω γερανό να ανεβάσω ηλιακό σε ταράτσα μονοκατοικίας.Καμια οικονομική πρόταση;

Πρόσφατα ανεβάσαμε έναν 160/3 με έναν φίλο μου σε ταράτσα μονοκατοικίας από εξωτερικές σκάλες. Με λίγο προσοχή, δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Raki-meze είπε

Πρόσφατα ανεβάσαμε έναν 160/3 με έναν φίλο μου σε ταράτσα μονοκατοικίας από εξωτερικές σκάλες. Με λίγο προσοχή, δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολο. 

300 λίτρα μποιλερ από σκάλες πολύ δύσκολο.Δεν χωράει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν έχει ιδιαίτερη πιεση το δίκτυο, θα βάλω δοχείο διαστολής. Ξέρω αυτά έρχονται εργοστασιακα στα 1.5 bar. Ποσο πρεπει να το φουσκώσω σε σχεση με την πιεση του δικτυου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, charilaos είπε

Αν και δεν έχει ιδιαίτερη πιεση το δίκτυο, θα βάλω δοχείο διαστολής. Ξέρω αυτά έρχονται εργοστασιακα στα 1.5 bar. Ποσο πρεπει να το φουσκώσω σε σχεση με την πιεση του δικτυου?

θα κάνεις την εγκατάσταση μονος σου ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, hp8 είπε

θα κάνεις την εγκατάσταση μονος σου ? 

Οχι αλλα δεν ειναι κακο να γνωριζουμε 5 πραγματα. Εδώ δεν ξέρουν οι υδραυλικοί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, charilaos είπε

Οχι αλλα δεν ειναι κακο να γνωριζουμε 5 πραγματα. Εδώ δεν ξέρουν οι υδραυλικοί 

Δεν αντιλέγω Αλλα η ρύθμιση του δοχείου έχει να κάνει με την πίεση του δικτύου στο σημείο εγκατάστασης,  και με την παροχή στις βρύσες όπου παίζει ρόλο και η διατομή των σωλήνων Χοντρικά ΕΓΩ όσα έχω βάλει είναι στα 0,2 κάτω από την πίεση του νερού στο σημείο σύνδεσης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...