Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, Philippe είπε

Πώς τα καταφέρνετε και σκεπάζετε με τέτοιο αέρα; Έχω βάλει επάνω ό,τι μπορούσα να φανταστώ: σπάγγους, καραβόσχοινα, χταπόδια, καλαμαράκια μέχρι και τάβλες από ένα κρεβάτι παλιό και κάθε πρωί τα βρίσκω όλα στην άλλη άκρη της ταράτσας.

Έχω γράψει σε παλαιότερο μήνυμα πως τα σκεπάζω. Ο ελαστικός ιμάντας 60cm αν τεντωθεί φθάνει τα 100cm του πλάτους του συλλέκτη και συγκρατεί σφικτά το τεντόπανο.

50 λεπτά πριν, Philippe είπε

Δυστυχώς έχω βλάβη στο ηλεκτρικό δίκτυο, που προβλέπεται να κάνει μέρες για να αποκατασταθεί, με αποτέλεσμα να μη δουλεύει ο κυκλοφορητής της βεβιασμένης. Θα έχουμε μεγάλη φθορά αν μένουν οι συλλέκτες πλημμελώς σκεπασμένοι για καμιά βδομάδα; Αυτά τα εξαεριστικά ηλιακών κάνουν τίποτα, γιατί δεν βλέπω να βγαίνει τίποτα από τη βαλβίδα τους..

Θα πρέπει απαραιτήτως να τα σκεπάσεις, ειδάλλως θα αρχίσει η ατμοποίηση λόγω μη κυκλοφορίας των υγρών και τα όποια προβλήματα στην εγκατάσταση λόγω αυτής.

28 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Μία λύση που είδα κάποια στιγμή (δεν είναι δική μου ιδέα/υλοποίηση) 

Έξυπνη πατέντα και αυτή και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σχοινί, απλός ή ελαστικός ιμάντας αντί του σύρματος.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, mindreader είπε

Το σκεπασμα του ενος απο τους δυο ηλιακους συλλεκτες, σκεφτομαι να ειναι διμηνο: Ιουλιο-Αυγουστο.

 

Από Ιούλιο μέχρι μέσα Σεπτεμβρίου χρειάζεται σε όποιο νομό και να είσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ! Πολύ καλή και η λύση του καθηγητή με τα τεντόπανα με κρίκους, αλλά η πατέντα με τις λαμαρινογωνίες με ενθουσίασε (και λόγω ίδιας ειδικότητας με τον Haris216). Θα πάω τώρα να μετρήσω πάχος συλλέκτη και κατευθείαν στον λαμαρινά. Έχει νόημα να αφήσουμε περιθώριο και για τριάρι εξηλασμένης;

Ευχαριστώ και για το link με την ατμοποίηση της βεβιασμένης που έμεινε χωρίς ρεύμα. Εμένα είναι από την Παρασκευή χωρίς ρεύμα και μάλιστα το Σ/Κ δεν το είχα αντιληφθεί και είχε μείνει 2 μέρες ξεσκέπαστο.. Έχω τα εξαεριστικά τα απλά τα Solar της Brass Form, ένα δεξιά και ένα αριστερά όπως στο video, αλλά δεν βλέπω σε μένα να βγαίνει ατμός. Μήπως αυτό συνεπάγεται ότι έχει ήδη αδειάσει το κύκλωμα;

Έχω όμως την εντύπωση ότι το συγκεκριμένο κλειστό κύκλωμα παίρνει συνεχώς νερό από το δίκτυο για αναπλήρωση. Δεν είμαι και πολύ σχετικός, έτσι γίνεται σε όλα τα συστήματα βεβιασμένης κυκλοφορίας; Πάντως αντιψυκτικό δεν έχω βάλει ποτέ για αυτό το λόγο (ότι μπαίνει νέο νερό όταν έχουμε απώλειες και θα αραίωνε το διάλυμα). Αντ' αυτού, έχει μια ρύθμιση το μηχάνημα ώστε να μπαίνει σε λειτουργία η ανακυκλοφορία σε χαμηλή θερμοκρασία (που την ορίζεις εσύ), για να μην πιάνει πάγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Philippe είπε

Ευχαριστώ! Πολύ καλή και η λύση του καθηγητή με τα τεντόπανα με κρίκους, αλλά η πατέντα με τις λαμαρινογωνίες με ενθουσίασε (και λόγω ίδιας ειδικότητας με τον Haris216). Θα πάω τώρα να μετρήσω πάχος συλλέκτη και κατευθείαν στον λαμαρινά. Έχει νόημα να αφήσουμε περιθώριο και για τριάρι εξηλασμένης;

Ευχαριστώ και για το link με την ατμοποίηση της βεβιασμένης που έμεινε χωρίς ρεύμα. Εμένα είναι από την Παρασκευή χωρίς ρεύμα και μάλιστα το Σ/Κ δεν το είχα αντιληφθεί και είχε μείνει 2 μέρες ξεσκέπαστο.. Έχω τα εξαεριστικά τα απλά τα Solar της Brass Form, ένα δεξιά και ένα αριστερά όπως στο video, αλλά δεν βλέπω σε μένα να βγαίνει ατμός. Μήπως αυτό συνεπάγεται ότι έχει ήδη αδειάσει το κύκλωμα;

Έχω όμως την εντύπωση ότι το συγκεκριμένο κλειστό κύκλωμα παίρνει συνεχώς νερό από το δίκτυο για αναπλήρωση. Δεν είμαι και πολύ σχετικός, έτσι γίνεται σε όλα τα συστήματα βεβιασμένης κυκλοφορίας; Πάντως αντιψυκτικό δεν έχω βάλει ποτέ για αυτό το λόγο (ότι μπαίνει νέο νερό όταν έχουμε απώλειες και θα αραίωνε το διάλυμα). Αντ' αυτού, έχει μια ρύθμιση το μηχάνημα ώστε να μπαίνει σε λειτουργία η ανακυκλοφορία σε χαμηλή θερμοκρασία (που την ορίζεις εσύ), για να μην πιάνει πάγο.

Είναι επικίνδυνο να συμπληρώνει το κλειστό κύκλωμα συνεχώς από το δίκτυο. Γιατί θα μείνει χωρίς αντιψυκτικό με ότι, αυτό συνεπάγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει μείνει χωρίς αντιπαγωτικό εδώ και χρόνια, είναι και παλιά η εγκατάσταση. Άρα λες ότι θα έπρεπε να έχω συνεχώς κλειστό τον διακόπτη της αναπλήρωσης και να του βάζω αντιψυκτικό κανονικά, ε; Φαίνεται με έχει σώσει το ότι μπαίνει ο κυκλοφορητής σε λειτουργία όταν πέσει στους 4 βαθμούς η θερμοκρασία στον αισθητήρα των συλλεκτών και δεν προλαβαίνει να παγώσει και να διασταλεί. Ίσως και τώρα με την πολλή ζέστη να βοήθησε που τον είχα ανοικτό και ό,τι εξατμίστηκε θα αντικαταστάθηκε με φρέσκο κρύο. Αν και το καυτό θα έμεινε πάνω προκαλώντας σχετική φθορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Spirosta2 είπε

Καλημέρες, για ηλιακό 160lt 2.5tm ,τι μέγεθος δοχείο διαστολής ΖΝΧ πρέπει να βάλω?

Ευχαριστώ 

Τι πίεση έχεις στην είσοδο του μποιλερ 8 -12 λίτρα είναι καλά 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, hp8 είπε

Τι πίεση έχεις στην είσοδο του μποιλερ 8 -12 λίτρα είναι καλά 

2.5 bar έχω (λέω να φουσκώσω το δοχείο στις 3 , η βαλβίδα ασφαλείας είναι στις 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Spirosta2 είπε

2.5 bar έχω (λέω να φουσκώσω το δοχείο στις 3 , η βαλβίδα ασφαλείας είναι στις 7

με 2,5 bar είσοδο λογικά δεν πρέπει να έχεις προβλήματα με το ασφαλιστικό Αλλα οκ βάλε ένα 12L 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Καμία λύση για αντικατάσταση ηλιακού με καινούργιο χωρίς επιπλέον τρύπες στην ταράτσα υπάρχει;

Κάποια βάση ίσως που να μη θέλει τρύπημα;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πιάνουν τα χέρια σου και γνωρίζεις σχετικά, φτιάξε από μπετό 4 κύβους 40x40x10 cm και πάνω σε αυτούς βίδωσε την βάση. Πρώτα τους κολλάς με κάποια ισχυρή κόλλα δομικών υλικών.

Επειδή δεν είχα τα κατάλληλα εργαλεία, αγόρασα 2 κράσπεδα κήπου και τα έκοψα με τροχό στη μέση. Η φωτογραφία είναι μετά που έγινε η μόνωση της ταράτσας.

 

Βάση Ηλιακού.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, charilaos είπε

Καλησπέρα.

Καμία λύση για αντικατάσταση ηλιακού με καινούργιο χωρίς επιπλέον τρύπες στην ταράτσα υπάρχει;

Κάποια βάση ίσως που να μη θέλει τρύπημα;

να παραμείνει η ίδια και να προσαρμοστεί ο νέος σε αυτήν δεν γίνεται ?

Αν δεν έχεις πρόβλημα βάρους πάρε 4 κράσπεδα πεζοδρομίου 65 - 80 κιλά το τεμάχιο και βίδωσε τον   πάνω σε αυτά Δεν φαντάζομαι ο αέρας να σηκώσει 500+ κιλά Εναλλακτικα βιδώνεις τα κράσπεδα στις υπάρχουσες με ουπα ντιζας και στα κράσπεδα την νέα βάση 

Επεξ/σία από hp8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Αν πιάνουν τα χέρια σου και γνωρίζεις σχετικά, φτιάξε από μπετό 4 κύβους 40x40x10 cm και πάνω σε αυτούς βίδωσε την βάση. Πρώτα τους κολλάς με κάποια ισχυρή κόλλα δομικών υλικών.

Επειδή δεν είχα τα κατάλληλα εργαλεία, αγόρασα 2 κράσπεδα κήπου και τα έκοψα με τροχό στη μέση. Η φωτογραφία είναι μετά που έγινε η μόνωση της ταράτσας.

 

Βάση Ηλιακού.png

Αυτό που λες είναι εγκληματικό.

Θα κολλήσεις με κόλα και μετά επάνω θα βιώσεις τον ηλιακό?? Έχεις κάνει έγκλημα κυριολεκτικά ελπίζω να μην είναι στην άκρη της πολυκατοικίας και τον φάει κάποιος στο κεφάλι. ΠΟΤΕ δεν κολλάμε κάτι ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΒΙΔΩΜΑ.

36 λεπτά πριν, hp8 είπε

να παραμείνει η ίδια και να προσαρμοστεί ο νέος σε αυτήν δεν γίνεται ?

Αν δεν έχεις πρόβλημα βάρους πάρε 4 κράσπεδα πεζοδρομίου 65 - 80 κιλά το τεμάχιο και βίδωσε τον   πάνω σε αυτά Δεν φαντάζομαι ο αέρας να σηκώσει 500+ κιλά Εναλλακτικα βιδώνεις τα κράσπεδα στις υπάρχουσες με ουπα ντιζας και στα κράσπεδα την νέα βάση 

Το φαντάζομαι εγώ ότι μπορεί να το σηκώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/6/2024 στις 4:53 ΜΜ, SabotazNic είπε

Αυτό δημιουργεί κάποιο άμεσο πρόβλημα και θέλει επιδιόρθωση ή είναι οκ για την ώρα και απλά χάνουμε ζεστό νερό? 

Αμα δεν σε ενοχλει να πινεις το νερο του θερμοσιφωνα ασε το.

Στις 22/6/2024 στις 4:55 ΜΜ, hp8 είπε

Οχι αλλά πρέπει να το δεις Έχεις και θερμοστατική επανω ?

Λογικο.

Στις 22/6/2024 στις 8:45 ΜΜ, jkoukos είπε

Μερικοί υποστηρίζουν ότι υπάρχει εσωτερικό δοχείο διαστολής (ο θύλακας που λες) εντός του κλειστού κυκλώματος. Όταν τους ζητάς να σου δείξουν ένα τέτοιο boiler, είτε δείγμα είτε σε φωτογραφία, κάνουν την πάπια.

Το θέμα δεν είναι η αντεπίστροφη αλλά η βαλβίδα που συνήθως είναι στο όριο του boiler στα 10-12 bar, ενώ κανονικά βάζουμε μικρότερη μέγιστο 8 bar.

Επίσης (επειδή το ανέφερες) έχοντας δοχείο διαστολής και σωστή βαλβίδα ασφαλείας, εξασφαλίζεις μηδενικά προβλήματα και μακροζωία του boiler. Φυσικά χρειάζεται περιοδικός έλεγχος αυτών των δύο για την σωστή λειτουργία τους. Τουλάχιστον στο 3μηνο έλεγχος και ρύθμιση της πίεσης του δοχείου διαστολής.

Φαντασου να μην υπηρχε τι θα ειχε συμβει.Δεν ανακαλυφθηκε τωρα ο τροχος..εεεε ο ηλιακος.

Στις 23/6/2024 στις 9:49 ΜΜ, D.PAT είπε

Μη σωστή αναλογία πολυουρεθάνης και τράβηξε

Το δοχείο διαστολής δεν χρειάζεται, διότι πρέπει να αυξάνετε η πίεση στο κύκλωμα.

Αυξάνουμε την πίεση στα υγρά, αυξάνετε το σημείο βρασμού. Νόμος του Boil.

Όταν τρέχει το ασφαλιστικό από το καταναλώσιμο, το καζάνι έχει θύλακα αέρα.

Δεν με ενδιαφέρουν η εγκαταστάσεις. Ρωτάω μόνο για το δοχείο διαστολής στο κύκλωμα του ηλιακού.

κανένα υγρό δεν συμπιέζεται.

Το αυτοκίνητο έχει και θερμοστάτη, έχει και βεντιλατέρ.

Το δοχείο στο καταναλώσιμο δεν με ενδιαφέρει, αν και λάθος τοποθετημένο, γι¨αυτό και θα ανοίγει το ασφαλιστικό.

 

1 ώρα πριν, jkoukos είπε

Αν πιάνουν τα χέρια σου και γνωρίζεις σχετικά, φτιάξε από μπετό 4 κύβους 40x40x10 cm και πάνω σε αυτούς βίδωσε την βάση. Πρώτα τους κολλάς με κάποια ισχυρή κόλλα δομικών υλικών.

Επειδή δεν είχα τα κατάλληλα εργαλεία, αγόρασα 2 κράσπεδα κήπου και τα έκοψα με τροχό στη μέση. Η φωτογραφία είναι μετά που έγινε η μόνωση της ταράτσας.

 

Βάση Ηλιακού.png

θελει στηριγμα ενας δυνατος αερας θα τον τουμπαρει ...ΚΑΠΟΤΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, charilaos είπε

Καλησπέρα.

Καμία λύση για αντικατάσταση ηλιακού με καινούργιο χωρίς επιπλέον τρύπες στην ταράτσα υπάρχει;

Κάποια βάση ίσως που να μη θέλει τρύπημα;

Στις ίδιες τρύπες γιατί δεν τον βάζεις.εφοσον θα ξηλώσεις τον παλιό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή (κάποιοι) πιστεύετε ότι ο ηλιακός βιδωνεται για να μην τον πάρει ο αέρας; Ότι δηλαδή ένας αέρας που θα σήκωνε ένα μηχάνημα 500 κιλά (ηλιακός + κράσπεδα που αναφέρθηκαν) θα αποτυγχανε να σηκώσει το ίδιο μηχάνημα στα 300 κιλά (βγάζουμε τα κράσπεδα) επειδή θα είχε τέσσερις βίδες (στριφονια αν προτιμάτε) που θα είχαν πιάσει σε ένα σαθρό ή μη μπετόν, που θα είχαν μπει μέσα 3-4 εκατοστά ή θα ήταν πάνω σε ένα πλυσταριό ή μια απόληξη κλιμακοστασίου από τσιμςντόλιθους ή με πλάκα 5 εκατοστά; 

Ο βασικός λόγος βιδώματος ή της όποιας άλλης σταθεροποιησης (γιατί περί σταθεροποιησης πρόκειται) είναι η αποφυγή ταλαντώσεων από τον μικρό ή μεγάλο αέρα όπου, με δεδομένο ότι το κέντρο βάρους είναι ψηλά, θα οδηγούσε σε ξε-αλφάδιασμα του συλλέκτη (που πρέπει να είναι οριζόντιος για την σωστή λειτουργία φυσικής ροής), χαλάρωση των σημείων που έχουν βίδες και γενικά ένα ξεχαρβάλωμα. Και για όλα αυτά μια χαρά τα καταφέρνουν κράσπεδα, αντιρήδες και άλλες σχετικές λύσεις. 

Και για όσους βιαστούν να βάλουν στην "εξίσωση" την κλιματική αλλαγή να θυμίσω ότι οι τεχνικές που αναφέρθηκαν είναι ήδη 50 ετών, από τότε που ξεκίνησαν οι ηλιακοί (οκ, τότε δεν έβρισκες τόσο εύκολα/φθηνά κράσπεδα αλλά μια χαρά φτιάχνονταν τσιμεντένια μπλοκ με τενεκεδάκια) όπου τα σταθεροποιουσαν αν και δεν ανησυχούσαν για" έντονα καιρικά φαινόμενα" καθώς ήταν η εποχή των περιγραφων των παλιών αναγνωστικων (πρωτοβροχια το Σεπτέμβρη, μελισσούλες τον Απρίλη και ο...κολιός τον Αύγουστο) 

Σημ. Με δεδομένο τον ιδιαίτερα μεγάλο αριθμό ηλιακών που υπάρχουν στην Ελλάδα και με ακόμα πιο δεδομένη την τσαπατσουλια που διακρίνει πολλούς "μαστόρους" θεωρώ ότι "ηλιακός προσγειώθηκε πάνω σε αυτοκίνητο" δεν θα ήταν σπάνιο στα δελτία ειδήσεων αν οι ηλιακοί είχαν "βλέψεις" προς την αεροπλοΐα 😀

4 ώρες πριν, charilaos είπε

Καλησπέρα.

Καμία λύση για αντικατάσταση ηλιακού με καινούργιο χωρίς επιπλέον τρύπες στην ταράτσα υπάρχει;

Κάποια βάση ίσως που να μη θέλει τρύπημα;

Επειδή δεν υπάρχει τυποποίηση στο χώρο είναι αρκετά δύσκολο να βρεις κάτι να ταιριάξει χωρίς πατέντα. 

Μία λύση, εκτός από κράσπεδα κλπ που αναφέρθηκαν και θεωρώντας ότι η παλιά βάση είναι σε καλή κατάσταση, είναι να κόψεις τα πόδια της παλιάς βάσης χαμηλά (πχ 10cm από το δάπεδο) κι εκεί πάνω να φτιαχτεί πλαίσιο με σιδηρογωνια (πιο φθηνό) ή κοιλοδοκο (πιο ακριβό) στις σωστές διαστάσεις της νέας βάσης η οποία θα (ηλεκτρικό)κολληθεί εκεί πάνω. Βέβαια είναι λύση δαπανηρή αλλά πετυχαίνεις το αποτέλεσμα του βιδώματος χωρίς όμως να "τραυματισεις" εκ νέου πλάκα ή μόνωση 

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...