Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, jkoukos είπε

 

Με 5 δευτερόλεπτα βίντεο και μόλις 1 να φαίνεται η βαλβίδα., εγώ προσωπικά δεν βγάζω το ίδιο συμπέρασμα. Αυτό που βλέπω καθαρά είναι να πέφτει στο κάτω μέρος μία σταγόνα κάθε δευτερόλεπτο.

Δεν λέω ότι δεν μπορεί να προέρχεται από τρύπημα, αλλά με το χέρι στην φωτιά επ' ουδενί βγαίνει αυτό το συμπέρασμα με τα παρόντα δεδομένα. Ας κάνει έλεγχο όπως ειπώθηκε και να δούμε το αίτιο.

 

 

 

Εγω ομως με τα δεδομενα αυτα κρινω οτι ειναι τρυπημα τουλαχιστον 90%!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 6/7/2024 στις 12:31 ΜΜ, freelove είπε

Σήμερα μετά από 2 εβδομάδες είδα ότι στάζει non στοπ.

Έβαλα το λάστιχο με νερό να το πλύνω πάλι το ψυκτικό κύκλωμα καί έβγαζε κομμάτια από το αντιψυκτικό αυτοκινήτων πού είχα βάλει. 

Μετά από καθαρισμό όμως καί πάλι στάζει το ίδιο.

Τί φταίει?? Τί πρέπει να κάνω παρακαλώ??

Εδώ είναι καί τό βίντεο πού τράβηξα.se full screen ανάλυση φαίνεται το πρόβλημα 

https://youtu.be/5CljIZX0vD8?si=pJkuv0GUmvCgwTqW

Καλύτερα να φωνάξετε έναν υδραυλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jkoukos είπε

Σε ποια ακριβώς φθορά αναφέρεσαι;

νομίζω ήμουν σαφής Ξαναδιάβασε την ανάρτηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hp8 είπε

νομίζω ήμουν σαφής Ξαναδιάβασε την ανάρτηση 

Και εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω ποιά ακριβώς "ανομοιόμορφη φθορά θα επέλθει στην επιφάνεια του συλλέκτη" και και για ποιον λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, jkoukos είπε

Και εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω ποιά ακριβώς "ανομοιόμορφη φθορά θα επέλθει στην επιφάνεια του συλλέκτη" και και για ποιον λόγο.

Ακόμη και φθορά να γινόταν για τέσσερις  μήνες σκεπασμα θα γίνει τέτοιος χαμός από φθορά;Να ήταν κάτι εσωτερικό,λειτουργικό να το καταλάβω,αλλά εξωτερικά τί κακό μπορεί να συμβεί; Οκ τι να πω...

Εγώ πλέον σκεπάζω για έξι μήνες.Μαιος-Οκτωβριος.

Μήπως εννοεί τα εξωτερικά λάστιχα μόνωσης που εφάπτονται με το τζάμι ότι ξεραίνονται;

 

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δεδομένο ότι οι ηλιακοί είναι φτιαγμένοι για να είναι στην ταράτσα και να έχουν τα πάρε-δώσε τους με τον ήλιο και τα καιρικά φαινόμενα, θεωρώ ότι στην φάση του σκεπάσματος ουδεμία (ή τουλάχιστον ελάχιστη) σχέση έχει το αν θα σκεπάσουμε τον ένα από τους δύο, αν θα τους εναλλάσουμε ή και τους δύο μαζί (στη μισή έκταση).

Το εναλλάξ έχει μία απλότητα και λογική για μένα αλλά μου είναι απόλυτα κατανοητό ότι αφορά τον δικό μου ψυχαναγκασμό και αίσθηση "ισορροπίας" παρά την όποια ουσιαστική τεχνική απαίτηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεπασα φετος για πρωτη φορα, το ενα πανελ απο τα δυο.

Ωστοσο, με τα δυο πανελ αυτη την εποχη εφτανε τους 65 βαθμους - με μετρηση με ασυρματο θερμομετρο σε λεκανη με καυτο νερο, ενω με σκεπασμενο το ενα πανελ, πλεον εχει περιπου 50 βαθμους.

Ειναι φυσιολογικα νουμερα αυτα;

Θα σημειωνω ποιο πανελ σκεπαζω καθε χρονο, ωστε να σκεπαζω καθε χρονο εκ περιτροπης.

Φοβαμαι μηπως περυσι καλοκαιρι που δεν σκεπασα, πιεστηκε και εχασε υγρα, και γενικοτερα ειναι λιγοτερο αποτελεσματικος, αν και φετος το χειμωνα την βγαλαμε μια χαρα, παντα ζεστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαμβάνοντας υπόψη ότι υπάρχει κάποια σχετική απώλεια θερμοκρασίας μέχρι να κατέβει το νερό από την ταράτσα και να γεμίσεις την λεκάνη παίρνοντας την μέτρηση, θεωρώ ότι είναι φυσιολογικές οι θερμοκρασίες.

Ωστόσο να έχεις υπόψη ότι κάθε χρόνο το φθινόπωρο έως αρχή χειμώνα, θα πρέπει να κάνεις έλεγχο του υγρού στο κλειστό κύκλωμα και να συμπληρώνεις ποσότητα αν χρειάζεται (απαραίτητα αν δεν έχεις δοχείο διαστολής σε αυτό). Αν λείπει έστω και μικρή ποσότητα, το σύστημα υπολειτουργεί. Κατά τις ζεστές μέρες και με ηλιοφάνεια στις 3 εποχές του έτους δεν φαίνεται το πρόβλημα, που γίνεται αντιληπτό τον χειμώνα και ειδικά αν υπάρχει μεγάλη ζήτηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Περσινός νέος ηλιακός 2 πάνελς (επιλεκτικοί) με φούσκα από επάνω. Πέρισι σκέπασα κανονικά αλλά φέτος δίπλα έκαναν φωλιά γλάροι (!!!!) και όταν πάω επάνω μαζεύονται καμιά 10-αρια και ορμάνε. Καμιά ιδέα-λύση παίδες? Γιατί το ζεστό έχει πάει στο θεό και κάθε απόγευμα πέρα από το νερό χρήσης προσπαθώ να αδειάζω και αρκετό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, doll είπε

Πέρισι σκέπασα κανονικά αλλά φέτος δίπλα έκαναν φωλιά γλάροι (!!!!) και όταν πάω επάνω μαζεύονται καμιά 10-αρια και ορμάνε. Καμιά ιδέα-λύση παίδες?

ΓΛΑΡΟΣΟΥΠΑ

ΥΛΙΚΑ ΣΥΝΤΑΓΗΣ
1 Γλάρος Νερό θάλασσας
1 κρεμμύδι κομμένο στη μέση 2 καρότα κομμένα στη μέση 3 πατάτες κομμένες στα τέσσερα
3 κοτσάνια σέλινο με φύλλα 1 κουταλιά της σούπας καλά υδρογονωμένου λίπους
διάφορα μυρωδικά
λίγο τυρί λίγο πιπέρι αλάτι 8 κουταλιές της σούπας ρύζι
2 αβγά γλάρου
1 λεμόνι

  • Like 2
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, hp8 said:

ΓΛΑΡΟΣΟΥΠΑ

ΥΛΙΚΑ ΣΥΝΤΑΓΗΣ
1 Γλάρος Νερό θάλασσας
1 κρεμμύδι κομμένο στη μέση 2 καρότα κομμένα στη μέση 3 πατάτες κομμένες στα τέσσερα
3 κοτσάνια σέλινο με φύλλα 1 κουταλιά της σούπας καλά υδρογονωμένου λίπους
διάφορα μυρωδικά
λίγο τυρί λίγο πιπέρι αλάτι 8 κουταλιές της σούπας ρύζι
2 αβγά γλάρου
1 λεμόνι

Μερακλής!!

Αλλά θα προτιμούσα  κάτι να τους διώχνει χωρίς να τους κάνω σούπα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πώς τα καταφέρνετε και σκεπάζετε με τέτοιο αέρα; Έχω βάλει επάνω ό,τι μπορούσα να φανταστώ: σπάγγους, καραβόσχοινα, χταπόδια, καλαμαράκια μέχρι και τάβλες από ένα κρεβάτι παλιό και κάθε πρωί τα βρίσκω όλα στην άλλη άκρη της ταράτσας.

Δυστυχώς έχω βλάβη στο ηλεκτρικό δίκτυο, που προβλέπεται να κάνει μέρες για να αποκατασταθεί, με αποτέλεσμα να μη δουλεύει ο κυκλοφορητής της βεβιασμένης. Θα έχουμε μεγάλη φθορά αν μένουν οι συλλέκτες πλημμελώς σκεπασμένοι για καμιά βδομάδα; Αυτά τα εξαεριστικά ηλιακών κάνουν τίποτα, γιατί δεν βλέπω να βγαίνει τίποτα από τη βαλβίδα τους..

Επεξ/σία από Philippe
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Philippe είπε

Πώς τα καταφέρνετε και σκεπάζετε με τέτοιο αέρα; Έχω βάλει επάνω ό,τι μπορούσα να φανταστώ: σπάγγους, καραβόσχοινα, χταπόδια, καλαμαράκια μέχρι και τάβλες από ένα κρεβάτι παλιό και κάθε πρωί τα βρίσκω όλα στην άλλη άκρη της ταράτσας.

Δυστυχώς έχω βλάβη στο ηλεκτρικό δίκτυο, που προβλέπεται να κάνει μέρες για να αποκατασταθεί, με αποτέλεσμα να μη δουλεύει ο κυκλοφορητής της βεβιασμένης. Θα έχουμε μεγάλη φθορά αν μένουν οι συλλέκτες πλημμελώς σκεπασμένοι για καμιά βδομάδα; Αυτά τα εξαεριστικά ηλιακών κάνουν τίποτα, γιατί δεν βλέπω να βγαίνει τίποτα από τη βαλβίδα τους..

Μία λύση που είδα κάποια στιγμή (δεν είναι δική μου ιδέα/υλοποίηση) 

Μεταλλικά σε σχήμα Π αγκαλιάζουν το προφίλ του συλλέκτη και κρατάνε στη θέση του το όποιο συμπαγές φύλο (όπως χαρτόνι, φελιζόλ, κλπ) βάλουμε.

Σημ. Θεωρώ ατυχή (αν και προφανέστατα αποτελεσματική στο κομμάτι της σκίασης) την επιλογή του χαρτονιου της φωτογραφίας λόγω των πιθανών βροχών. 

1α_copy_1600x2133.jpg

Επεξ/σία από haris_216
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...