Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Luciddream είπε

Είναι φυσιολογικό αυτό?

ανάλογα με το καλλυμα και κατά πόσο περνά η ζέστη από το τζάμι (θερμοκρασία) στην επιφάνεια του συλλέκτη Κάποιοι βάζουν τεντοπανο Έχεις κάτσει πίσω από τέντα όταν ο ήλιος πέφτει πάνω της να δεις πόση ζέστη εκπέμπεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Luciddream είπε

Θα τον αφήσω σκεπασμένο μέχρι να τελειώσει το ζεστό

Ίσως φανεί βλακωδης η ερώτηση ,  αλλά συμβαίνει.

Είναι ακόμα σκεπασμένος; Είχε πολύ δυνατούς ανέμους αυτές τις μέρες , αν δεν ήταν καλά δεμένα τα καλύμματα, ίσως έφυγαν από την θέση τους.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 minutes ago, Raki-meze said:

Ίσως φανεί βλακωδης η ερώτηση ,  αλλά συμβαίνει.

Είναι ακόμα σκεπασμένος; Είχε πολύ δυνατούς ανέμους αυτές τις μέρες , αν δεν ήταν καλά δεμένα τα καλύμματα, ίσως έφυγαν από την θέση τους.

Δεν έχω πάει να δω.. θα πάω το απόγευμα μόλις φτάσω σπίτι. Νομίζω ότι δεν θα έχει θέμα πάντως γιατί είχα καλύψει τον μισό εδώ και καιρό χωρίς προβλήματα. Υπάρχει περίπτωση να έχει κάνει βλακεία το συνεργείο και να είναι συνέχεια στο ρεύμα εδώ και 20 μέρες? Όταν τον βάλανε και πήγα σπίτι μετά απο 5 ώρες είχε καυτό νερό.. όταν άλλοι λένε ότι θέλει δύο μέρες να πιάσει θερμοκρασία. Δεν ξέρω μπορεί να αγχώνομαι χωρίς λόγο :P

1 hour ago, hp8 said:

ανάλογα με το καλλυμα και κατά πόσο περνά η ζέστη από το τζάμι (θερμοκρασία) στην επιφάνεια του συλλέκτη Κάποιοι βάζουν τεντοπανο Έχεις κάτσει πίσω από τέντα όταν ο ήλιος πέφτει πάνω της να δεις πόση ζέστη εκπέμπεται ?

Έβαλα ένα απλό όχι τεντόπανο.. το σκεπτικό του εγκαταστάτη ήταν ότι το τεντόπανο δεν αντανακλάει τον ήλιο οπότε το άλλο μπορεί να μην αντέχει τόσο αλλά καλύπτει καλύτερα. Δεν ξέρω τι να πω, πάντως δεν έχω δει ποτέ να βγάζει χλιαρό από την μέρα που τον έβαλα το νερό καίει συνέχεια. (το οποίο μάλλον είναι καλό)

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Luciddream είπε

Εχω καλύψει όλον τον συλλέκτη από την Πέμπτη (γιατί έλειπα μέχρι και Δευτέρα βράδυ). Έχει ακόμα φουλ καυτό νερό 6 μέρες μετά και έχω χρησιμοποιήσει δύο φορές ήδη για μπάνιο. Είναι φυσιολογικό αυτό? Θα τον αφήσω σκεπασμένο μέχρι να τελειώσει το ζεστό, το έχω απορία να καταλάβω τι συμβαίνει.

Οχι. Που σημαινει απο το υλικο που σκεπαζεις περναει μερος της ακτινοβολιας! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θυμηστε μου, οι 'επικινδυνες' θερμοκρασιες στους ηλιακους, που τους ζοριζουν, ειναι πανω απο 85 βαθμους κελσιου;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, panosss567 είπε

Ηλιακός σκεπασμένος εντελώς με τεντόπανο στις 11/06 με αρχική θερμοκρασία 42°  σε δύο βδομάδες έχασε περίπου 4° .

Με χρήση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Ψάχνω ηλιακό κεραμοσκεπής για καινούριο σπίτι..Ο υδραυλικός μου πρότεινε Sonne  Atlas 160 με 2,3 συλλέκτη στα 850€ (χωρίς τοποθέτηση)
Έχει κάποιος εμπειρίας από τον συγκεκριμένο;Αξίζει μήπως να δώσω παραπάνω χρήματα για τον συλλέκτη Phaethon;
Επίσης επειδή θα είναι κοντά στη θάλασσα μήπως αξίζει να πληρώσω έξτρα για να είναι inox αντι για απλή βαφή RAL;
 

Τέλος με προβληματίζει και για χάλκινο κυρίως λόγω του ότι γλιτώνεις συντήρηση (θα είναι και σε ζόρικο σημείο) ωστόσο έχω ακούσει για αστοχίες και μιλάμε για διπλάσια τιμή οπότε δεν ξέρω αν αξίζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/6/2024 στις 1:59 ΠΜ, freelove είπε

Έκανα μία βλακεία καί σέ ηλιακό Nobel έβαλα αντιψυκτικό υγρό που βάζουν στα αυτοκίνητα.

Αποτέλεσμα σκουριά και δεν ξέρω αν πάει για πέταμα τώρα.

Άνοιξα καί τό καθάρισα όμως βλέπω έχει πολύ βρωμιά μέσα.

προπυλενογλυκόλη έβαλα καινούργιο αφού άδειασα το ψυκτικό κύκλωμα.

Τί άλλο μπορώ να κάνω για να το σώσω τώρα??

 

Σήμερα μετά από 2 εβδομάδες είδα ότι στάζει non στοπ.

Έβαλα το λάστιχο με νερό να το πλύνω πάλι το ψυκτικό κύκλωμα καί έβγαζε κομμάτια από το αντιψυκτικό αυτοκινήτων πού είχα βάλει. 

Μετά από καθαρισμό όμως καί πάλι στάζει το ίδιο.

Τί φταίει?? Τί πρέπει να κάνω παρακαλώ??

Εδώ είναι καί τό βίντεο πού τράβηξα.se full screen ανάλυση φαίνεται το πρόβλημα 

https://youtu.be/5CljIZX0vD8?si=pJkuv0GUmvCgwTqW

Επεξ/σία από freelove
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι είδα από το μικρής διάρκειας βίντεο, στάζει υγρό από την βαλβίδα ασφαλείας του κλειστού κυκλώματος. Αυτό είναι φυσιολογικό αυτή την εποχή καθώς αναπτύσσονται υψηλές πιέσεις και γίνεται εκτόνωση. Έχεις καλύψει μέρος του συλλέκτη, ώστε να μην ανεβάζει μεγάλες θερμοκρασίες άρα και πίεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/07/2024 at 10:05, PLACEBO_89 said:

Οχι. Που σημαινει απο το υλικο που σκεπαζεις περναει μερος της ακτινοβολιας!

Ξέχασα να απαντήσω, τελικά είχαν φύγει οι ιμάντες του καλλύματος από τον αέρα και μαζί και το κάλλυμα.  Έπρεπε να τσεκάρω πριν ποστάρω αλλά δεν περίμενα να είχε γίνει αυτό.. πριν φύγω είχε κρατήσει 20 μέρες περίπου, μόλις έφυγα για εξωτερικό αποφάσισε να τα πάρει όλα ο άνεμος :P Μάλλον θα πρέπει να βρω καλύτερη μόνιμη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2024 στις 11:07 ΠΜ, panosss567 είπε

Ηλιακός σκεπασμένος εντελώς με τεντόπανο στις 11/06 με αρχική θερμοκρασία 42°  σε δύο βδομάδες έχασε περίπου 4° .

Πως την μετρας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, freelove είπε

Τί φταίει?? Τί πρέπει να κάνω παρακαλώ??

Εδώ είναι καί τό βίντεο πού τράβηξα.se full screen ανάλυση φαίνεται το πρόβλημα 

Με 5 δεύτερα βίντεο τι να καταλάβουμε Αν κλίσεις  το νερό της  παροχής του ηλιακού εξακολουθεί να στάζει η σταματάει  ? Αν σκεπάσεις ένα κομμάτι του συλλέκτη σταματάει ? Νερό καταναλώνεις ?

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...