Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, D.PAT είπε

ανεξάρτητα από τον όγκο

Εγώ το γυμνάσιο έμαθα ότι, η πίεση είναι ανάλογη της θερμοκρασίας με την προϋπόθεση σταθερού όγκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, πάνοσ2 είπε

Εγώ το γυμνάσιο έμαθα ότι, η πίεση είναι ανάλογη της θερμοκρασίας με την προϋπόθεση σταθερού όγκου.

Άλλη ήταν η ερώτηση, τπν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο ηλιακός χρηιμοποιεί σπιράλ το κλειστό ή έχουμε αλλαγές στις διατομές η ροή χαρακτηρίζεται ως τυρβώδης. Αυτό σημαίνει ότι στα διαφορετικά σημεία του κλειστού κυκλώματος έχουμε διαφορετικές τιμές στα καταστατικά μεγέθη. Αυτά είναι ο ειδικός όγκος, η θερμοκρασία και η πίεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βλάβη που δεν την συναντάς κάθε μέρα Η έννοια όταν λέμε τρύπησε το μποιλερ και το νερό δικτύου ανακατεύεται με του κλειστού κυκλώματος Ο συγκεκριμενος ειχε προπυλενογλυκολη  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hp8 είπε

Μια βλάβη που δεν την συναντάς κάθε μέρα Η έννοια όταν λέμε τρύπησε το μποιλερ και το νερό δικτύου ανακατεύεται με του κλειστού κυκλώματος Ο συγκεκριμενος ειχε προπυλενογλυκολη  

 

Αυτό το μποιλερ πόσους αιώνες έχανε υγρά και ο ιδιοκτήτης του δεν έκανε τίποτα; Απόλυτα δικαιολογημένα τρύπησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, troi.g είπε

Αυτό το μποιλερ πόσους αιώνες έχανε υγρά και ο ιδιοκτήτης του δεν έκανε τίποτα; Απόλυτα δικαιολογημένα τρύπησε.

είναι ένας ηλιοθερμο 26 ετών Χτες το απόγευμα με ειδοποίησε να του πω τι γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, hp8 είπε

είναι ένας ηλιοθερμο 26 ετών Χτες το απόγευμα με ειδοποίησε να του πω τι γίνεται

Και πολύ καλά κράτησε, αλλά σίγουρα έχανε πολλά χρόνια υγρά. Αν τον σκέπαζε προφανώς θα άντεχε κι άλλα χρόνια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/6/2024 στις 3:04 ΜΜ, troi.g είπε

Και πολύ καλά κράτησε, αλλά σίγουρα έχανε πολλά χρόνια υγρά. Αν τον σκέπαζε προφανώς θα άντεχε κι άλλα χρόνια.

Έχει δοχείο διαστολής στο κλειστό κύκλωμα δεν έχανε υγρά, ίσως να χρειαζόταν συμπλήρωμα αλλά σίγουρα δεν έχανε μέχρι που τρυπησε το καζάνι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μήπως τελικά στη συντήρηση να ειναι επιβεβλημένο το  καθάρισμα του  συλλέκτη και να υπάρχει σωστη αναλογία ανάμιξης καθώς και ποιοτικο υλικο ? 

ΥΓ Μήπως ειναι μύθος ότι όταν τρυπήσει το μποιλερ αναμιγνύεται το νερο χρήσης με του κλειστού ? Αυτό που παρατήρησα το ΖΝΧ ήταν καθαρό το δε κλειστο κύκλωμα το βλέπετε Η φωτο ειναι συνέχεια του παραπάνω βίντεο με το τρύπιο μποιλερ 

image.jpeg.724521c4e07ee266495a047a63a9a236.jpeg

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, apostolossmi είπε

Έχει δοχείο διαστολής στο κλειστό κύκλωμα δεν έχανε υγρά, ίσως να χρειαζόταν συμπλήρωμα αλλά σίγουρα δεν έχανε μέχρι που τρυπησε το καζάνι 

Τα σημάδια που έχει κάνει το εξωτερικό περίβλημα δείχνουν ότι έχανε χρόνια. Το ότι έχει δοχείο διαστολής δε σημαίνει ότι δεν εκτονώνει η βαλβίδα υγρά.

56 λεπτά πριν, hp8 είπε

μήπως τελικά στη συντήρηση να ειναι επιβεβλημένο το  καθάρισμα του  συλλέκτη και να υπάρχει σωστη αναλογία ανάμιξης καθώς και ποιοτικο υλικο ? 

ΥΓ Μήπως ειναι μύθος ότι όταν τρυπήσει το μποιλερ αναμιγνύεται το νερο χρήσης με του κλειστού ? Αυτό που παρατήρησα το ΖΝΧ ήταν καθαρό το δε κλειστο κύκλωμα το βλέπετε Η φωτο ειναι συνέχεια του παραπάνω βίντεο με το τρύπιο μποιλερ 

image.jpeg.724521c4e07ee266495a047a63a9a236.jpeg

Αναμιγνύονται τα υγρά με τα νερά, αλλά η πίεση του δικτύου είναι μεγαλύτερη οπότε διώχνει καθαρό νερό. Αυτή η λάσπη είναι από το ύψος των συλλεκτών και κάτω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους, εχω 2 αποριες για αγορα καινουργιου ηλιακου

1. Καλυτερα σε θεση που μεχρι τις 12 σκιάζεται μερικως (απο ντουβαρι) ή να μπει σε δωμα οπου δεν θα εχω ευκολη προσβαση, αρα οχι σκεπασμα και πιο αραια service? (αραγε ο ηλιος πως αλλαζει θεση σε σχεση με το χειμωνα/καλοκαιρι?)

2. Καλυτερα σε howat με συλεκτη NAVI και 870€ ή σε calpak Mark 5 στα 1200ε? Εστω οτι εχω να δωσω τα χρηματα, πιο value for money τι ειναι? και τα δυο αφορουν 160lt 2.5τμ
 

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Spirosta2 είπε

Καλυτερα σε θεση που μεχρι τις 12 σκιάζεται μερικως (απο ντουβαρι) ή να μπει σε δωμα οπου δεν θα εχω ευκολη προσβαση, αρα οχι σκεπασμα και πιο αραια service? (αραγε ο ηλιος πως αλλαζει θεση σε σχεση με το χειμωνα/καλοκαιρι?)

Ο ηλιος δεν κλείνει ραντεβού Οπότε δεν ξέρεις αν θα έχεις ηλιο πάντα 12:00 με 15:00 γιατί μετα τις 3-3,5 δεν αποδίδει Μια άλλη λύση θα ήταν να αυξήσεις το συλλέκτη αν το βάλεις στο σημείο που σκάζεται  Η σκίαση δεν διορθώνεται αν τον σηκώσεις με βάση κανα 1,5 -  2 μετρα ? 

Μη νομίζεις οτι το ακριβο ειναι πάντα και καλύτερο 

Επεξ/σία από hp8
ω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/06/2024 at 09:44, PLACEBO_89 said:

Ετσι ακριβως! Δεν ειναι κατι τυποποιημενο. Γι αυτο και λεω σκεπαζουμε συμφωνα με τις αναγκες μας.

Φροντιζε οχι πανω απο 70β τους καλοκαιρινους μηνες.

Εχω καλύψει όλον τον συλλέκτη από την Πέμπτη (γιατί έλειπα μέχρι και Δευτέρα βράδυ). Έχει ακόμα φουλ καυτό νερό 6 μέρες μετά και έχω χρησιμοποιήσει δύο φορές ήδη για μπάνιο. Είναι φυσιολογικό αυτό? Θα τον αφήσω σκεπασμένο μέχρι να τελειώσει το ζεστό, το έχω απορία να καταλάβω τι συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...