Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην πράξη πουλάς ένα ηλιακό (τον Οκτώβρη-Νοέμβρη του 23) του 1000άρικου. Τα 500 τα παίρνεις από τον πελάτη και άρα οκ ως προς αυτό.

Έχεις να λαβαίνεις άλλα 500. Αν τώρα κατάφερες να πουλήσεις 10 ηλιακούς με το πρόγραμμα έχεις να περιμένεις 5k. Στο μεταξύ, επειδή οι ημερομηνίες της εφορίας είναι συγκεκριμένες, έχεις αποδώσει φπα και ότι άλλο σχετικό (δεν είμαι ούτε λογιστής ούτε επιχειρηματίας οπότε δεν ξέρω τις λεπτομέρειες) και για τα λεφτά που ΔΕΝ έχεις εισπράξει. Το κράτος συμψηφισμό με άλλες σου οφειλές δεν κάνει γιατί θα σου πει ότι "δεν στα χρωστάω εγώ, το κράτος, αλλά το...πρόγραμμα".

Εντωμεταξύ, με δεδομένο ότι οι ηλιακοί δεν είναι κλάδος που δουλεύει με 50% κέρδος, από τα 500/ηλιακό που έχεις να λαβαίνεις ΔΕΝ είναι όλα δικά σου. Και όπως είπε και ο φίλος παραπάνω η εξόφληση μεταφέρεται από μήνα σε μήνα.

Κατά συνέπεια ο έμπορος που έχει βιώσει στο πετσί του πως λειτουργεί το πράγμα (έχουν υπάρξει και άλλες φάσεις με επιδότηση) κοιτάει να "προστατευθεί" και να μειώσει λίγο το πρόβλημα ρευστότητας που θα του παρουσιασθεί (στο παράδειγμα περιμένει 5000 για πάνω από 6μηνο και δεν είναι σίγουρο ότι οι κατασκευαστές κάνουν τέτοιες πιστώσεις). Γι' αυτό και παρουσιάζονται τα φαινόμενα με "τσίμπημα" τιμών ή προεξόφληση και μετά επιστροφή χρημάτων (όπως συνηθίζεται στο "εξοικονομώ")

6 λεπτά πριν, sargyrop81 είπε

Η προσκληση απευθυνεται στην υπηρεσια του Υπ. Ενεργειας που θα προετοιμασει το Προγραμμα. Η προθεσμια αφορα αυτους. Οι λεπτομερειες του προγραμματος που θα αφορα ιδιωτες θα δημοσιευθει σε μεταγενεστερο χρονο.

Μακάρι, αλλά αν ήταν έτσι (να υπάρξει πρόγραμμα για ιδιώτες) δεν θα ήταν πιο απλό να συνεχίσει να "τρέχει" με τους επιλαχόντες; Όπως έγινε και στα κλιματιστικά (ή στα ψυγεία, δεν θυμάμαι)

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, haris_216 είπε

Γι' αυτό και παρουσιάζονται τα φαινόμενα με "τσίμπημα" τιμών

Συγνώμη, αλλά δεν είναι "τσίμπημα" αλλά "δάγκωμα" κανονικό. Γύρω στο 20-30% ήταν οι αυξήσεις και κάπου στο 50% οι εργασίες εγκατάστασης. Έχω ιδία εμπειρία, καθώς ήμουν επιλαχών και έκανα επί μακρόν έρευνα αγοράς, πριν και κατά την περίοδο του προγράμματος.

Όλα τα δίκια να έχουν οι επαγγελματίες με αυτά που αναφέρεις, αλλά τα χάνουν με τα καπέλα που έβαλαν. Ειδικά στην αύξηση του κόστους εγκατάστασης, δεν υπάρχει καμία απολύτως δικαιολογία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Συγνώμη, αλλά δεν είναι "τσίμπημα" αλλά "δάγκωμα" κανονικό. Γύρω στο 20-30% ήταν οι αυξήσεις και κάπου στο 50% οι εργασίες εγκατάστασης. Έχω ιδία εμπειρία, καθώς ήμουν επιλαχών και έκανα επί μακρόν έρευνα αγοράς, πριν και κατά την περίοδο του προγράμματος.

Όλα τα δίκια να έχουν οι επαγγελματίες με αυτά που αναφέρεις, αλλά τα χάνουν με τα καπέλα που έβαλαν. Ειδικά στην αύξηση του κόστους εγκατάστασης, δεν υπάρχει καμία απολύτως δικαιολογία.

Μα εγώ δεν μίλησα για "δίκια". Και αν δεις σε παλαιότερες αναρτήσεις μου είμαι της άποψης για τους εμπόρους "αν δε σε συμφέρει το πρόγραμμα, μην μπαίνεις. Αφού όλοι γνωρίζουμε τις αγκυλώσεις του κράτους".

Απλά εξηγώ το γιατί. Σε καμία περίπτωση δεν το δικαιολογώ, αν πιάνεις τη διαφορά.

Πάντως έχω ακούσει (και δεν έχω λόγους να αμφισβητήσω την πηγή) ότι είχαν ζητηθεί από το κράτος (υπουργείο ή ότι άλλο) από τις εταιρίες πίνακες με τιμές, περιθώριο κέρδους, κλπ από το 2022 (προ της αναγγελίας του προγράμματος) και 2023. Τώρα αν δεν έγινε ποτέ η αντιπαραβολή/έλεγχος ή αν ο έλεγχος έγινε στην "πηγή" (κατασκευαστές) και δεν συνέχισε ακολουθώντας την πορεία μέχρι τον τελικό έμπορο, ε τότε μάλλον φταίει και η ανυπαρξία του κράτους.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/6/2024 στις 10:27 ΜΜ, D.PAT είπε

Μπορεί κάποιος να μου αιτιολογήσει για τη βάζετε δοχείο διαστολής πάνω στο καζάνι?

Το καζάνι έχει θύλακα αέρα.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IMG_20240621_230544.jpg.921d011dd38371844cab255be67c5380.jpgIMG_20240621_230525.jpg.22252453835cad03e1118a4bc382dd42.jpgΠήγα να σκεπάσω τον ηλιακό και παρατήρησα αυτα τα βαθουλώματα στο καζάνι.Λες και κάποιος το χτύπησε με σφυρί.Δεν υπάρχει πρόσβαση απο αλλον στη ταράτσα.Πως μπορεί να έγιναν;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, giorgosvet είπε

IMG_20240621_230544.jpg.921d011dd38371844cab255be67c5380.jpgIMG_20240621_230525.jpg.22252453835cad03e1118a4bc382dd42.jpgΠήγα να σκεπάσω τον ηλιακό και παρατήρησα αυτα τα βαθουλώματα στο καζάνι.Λες και κάποιος το χτύπησε με σφυρί.Δεν υπάρχει πρόσβαση απο αλλον στη ταράτσα.Πως μπορεί να έγιναν;

 

Συρρίκνωση της πολυουρεθάνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, hp8 είπε

https://www.electronica.gr/44DD08E0.el.aspx

Θα τον πετάξουμε δηλαδή κάποια στιγμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giorgosvet είπε

Θα τον πετάξουμε δηλαδή κάποια στιγμή;

Μιλας μαζί τους Δεν ξέρω τι παίζεται από πλευράς εγγύησης  Αν λειτουργεί και δεν έχεις απώλειες δεν τίθεται θέμα Επισκευαζεται ? Λογικά ναι Αφού τραβήξεις τα βαθουλώματα ( όπως οι φαναρτζήδες)  ρίχνεις έτοιμο αφρό φιάλης η παίρνεις τα 2 συστατικά ανακατεύεις σένα δοχείο και ρίχνεις στα κενά αφου κάνεις τρύπα στο περίβλημα   Τώρα συμφέρει ? Εννοείται ότι πρέπει να βγει το μποιλερ Αν ανοίξεις το καπάκι της αντίστασης θα δεις αν είναι εκτεταμένη ζημιά η όχι 

ΥΓ Κάποιοι κατασκευαστες για να μην κολλάει η πολυουρεθανη στο εξωτερικό περίβλημα βάζουν νάυλον Κάτι σαν σακούλα και εκεί γίνεται η χύτευση 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, giorgosvet είπε

IMG_20240621_230544.jpg.921d011dd38371844cab255be67c5380.jpgIMG_20240621_230525.jpg.22252453835cad03e1118a4bc382dd42.jpgΠήγα να σκεπάσω τον ηλιακό και παρατήρησα αυτα τα βαθουλώματα στο καζάνι.Λες και κάποιος το χτύπησε με σφυρί.Δεν υπάρχει πρόσβαση απο αλλον στη ταράτσα.Πως μπορεί να έγιναν;

 

"Κλασσική περίπτωση" γεμίσματος του καζανιού με αφρό πολυουρεθάνης βιαστικά και χωρίς να τηρούνται οι απαιτούμενες διαδικασίες (θερμοκρασία, μετακίνηση του καζανιού αμέσως, κλπ)

Το πιθανότερο είναι να μην τεθεί θέμα αντικατάστασης αφού "δεν δημιουργεί θέμα", "συμβαίνουν αυτά", κλπ. Ακόμα και να πιέσεις για αντικατάσταση πιθανότατα θα προσπαθήσουν να σε αποθαρρύνουν αφού (συνήθης όρος εγγύησης και ΟΧΙ μόνο στους ηλιακούς) ακόμα και να στο αλλάξουν εντός εγγύησης "τα όποια έξοδα μεταφοράς του παλιού και το νέου προϊόντος βαρύνουν τον καταναλωτή"

Πάντως πέρα από το γαμώτο της υπόθεσης, αν τα βαθουλώματα είναι μόνο αυτά (σε αριθμό και μέγεθος) όντως δεν έχεις να ανησυχείς για κάτι (πχ απώλειες) και το μόνο που μπορείς να "απωλέσεις" είναι η εμπιστοσύνη σου στην εταιρία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο ηλιακός είναι περίπου 2 ετών. Εγγύηση υπάρχει αλλά προφανώς δεν θα συμφέρει αντικατάσταση μιας και ήρθε από Θεσσαλονίκη, 80 χλμ μακριά μου + την τοποθέτηση..αστο καλύτερα.Τα βαθουλώματα είναι μόνο αυτά. Πρόβλημα λειτουργίας δεν έχει απλώς ανησυχώ αν θα επεκταθεί το θέμα.Σιγουρα πρόκειται για κακής ποιότητας και λάθη στη κατασκευή . Αλλά απ' ότι είδα εδώ στη σελίδα 24 συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες . Σας ευχαριστώ για τις επεξηγήσεις.

image.png.713749618c0878189eb7b99d6e6ddfdd.png

Επεξ/σία από giorgosvet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, giorgosvet είπε

Ο ηλιακός είναι περίπου 2 ετών. Εγγύηση υπάρχει αλλά προφανώς δεν θα συμφέρει αντικατάσταση μιας και ήρθε από Θεσσαλονίκη, 80 χλμ μακριά μου + την τοποθέτηση..αστο καλύτερα.Τα βαθουλώματα είναι μόνο αυτά. Πρόβλημα λειτουργίας δεν έχει απλώς ανησυχώ αν θα επεκταθεί το θέμα.Σιγουρα πρόκειται για κακής ποιότητας και λάθη στη κατασκευή . Αλλά απ' ότι είδα εδώ στη σελίδα 24 συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες . Σας ευχαριστώ για τις επεξηγήσεις.

image.png.713749618c0878189eb7b99d6e6ddfdd.png

Πολλά προβλήματα εμφανίζονται πλέον και λόγω των οικολογικών πολυουρεθανών. Στα παλαιότερα ηλιακά είχε φρέον που πλέον απαγορεύεται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρες,
μιας και είμαι σε αναζήτηση ηλιακού 160/2.6 έχω  ερωτήσεις

1. Τους συλλέκτες apollo πέρα απο την Nobel ποια άλλη μάρκα τους φοράει?

2.Τελικα στο κλειστό κύκλωμα υπάρχει όντως θύλακας εσωτερικά ή βάζουμε δοχείο διαστολής?

3. Σαν μηχανικός αλλά σε άλλο τομέα έχω απορία
Στην απλή εγκατάσταση που  βάζουν το "κακής ποιότητας ανεπίστροφο/βαλβίδα ασφάλειας"  πολλές φορές σε συντήρηση βρίσκουν το ανεπίστροφο να έχει σπάσει μιας και δεν άντεξε την πίεση του καζανιού
Σε εγκατάσταση με σωστή aftermarket βαλβίδα ασφάλειας και δοχείο διαστολής στο ΖΝΧ, όταν αυτά χαλάσουν, θα έχουμε πάλι υπερπιεση στο καζάνι. Γιατί να μην αφήσουμε εκεί την ¨κακή μαμά αντεπίστροφη" ώστε να χαλάσει αυτή και να μην "σκάσει’’  το καζάνι (σκοπός είναι να γίνει η μικρότερη ζημιά). Αν βάλουμε μια καλή αντεπίστροφη το να ραγίσει το καζάνι δεν είναι  μονόδρομος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, πάνοσ2 είπε

Πολλά προβλήματα εμφανίζονται πλέον και λόγω των οικολογικών πολυουρεθανών. Στα παλαιότερα ηλιακά είχε φρέον που πλέον απαγορεύεται.

Πάντως σε έναν παλιότερο ηλιακό που είχα και ο μάστορας που τον πουλαγε και κατασκεύαζε ήρθε να τον τοποθετήσει είχε μια γούβα το μποιλερ και τον ρώτησα τότε τι είναι αυτό;Επειδή τότε ήμουν μικρός ηλικιακά δεν ήξερα πολλά.Μου είχε πει ο πατέρας μου να το αναλάβω.

Προφανώς όταν στεγνώνει η μόνωση κάτι δεν γίνεται καλά και μαζεύει το μποιλερ.

Πάντως πρακτικά ουδεμία απώλεια είχα στην απόδοση.

Πρακτικά δηλαδή μιλώντας δεν επηρεάζει πουθενά 

Μόνο αισθητικά μπορεί να το δει κάποιος αρνητικά.

Τότε στον παλιό μας ηλιακό όταν συνέβη αυτό μας ήρθε έτσι με την γούβα.Δεν έγινε μετά ή σε λίγα χρόνια.Και επειδή ο πατέρας μου τον έχει ακόμη είναι έτσι άκριβως όπως ήταν τότε.

Μάλιστα όταν ρώτησα τον μάστορα τί είναι αυτή η γούβα μου απάντησε δεν είναι τίποτα.Η μόνωση μέσα είναι στουμπηγμενη παντού δεν υπάρχει πρόβλημα.

Παρότι άσχετος τότε εγώ και πιτσιρικάς γύρω στα 16 το παρατήρησα και με χάλασε αλλά ο μάστορας με καθησύχαζε.

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...