Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, jkoukos είπε

Επιπλέον με τις καιρικές συνθήκες αυτή την εποχή, μειώνονται οι απώλειες. Μέχρι τον Απρίλη έβλεπα στην μέγιστη θερμοκρασία στο boiler απώλειες ανά ώρα (από την δύση έως την ανατολή) περίπου 0,8° και τώρα έχουν πέσει στους 0,5°.

Φυσιολογική είναι ή αύξηση στην πίεση και λόγω αυτής ξεσπά η βαλβίδα ασφαλείας. Όπως δείχνει και ο φίλος hp8 από πάνω, αν έχεις αμφιβολία για την λειτουργία της βαλβίδας, βάλε έναν μανόμετρο να δεις την μέτρηση όταν ανοίγει.

Σίγουρα παίζει ρόλο και τι θερμοκρασία έχει κρατήσει το boiler το βράδυ, δλδ λογικά αν δεν έχει γίνει χρήση όλη τη μέρα και έχει ψηλή θερμοκρασία, τότε θα πέφτει γρηγορότερα η θερμοκρασία το βράδυ. Για παράδειγμα, εμένα χτες το βράδυ στις 00.00 είχε 59.3° και στις 06.00 είχε 56.5°, που σημαίνει ότι έπεφτε με 0.46° την ώρα. Αν είχε 70° στις 00.00 θα έπεφτε με πιο γρήγορο ρυθμό και αν είχε 50° θα έπεφτε με πιο αργό ρυθμό.

 

Screenshot 2024-06-09 at 10.51.52.png

Επεξ/σία από _^ThEo^_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, _^ThEo^_ είπε

Σίγουρα παίζει ρόλο και τι θερμοκρασία έχει κρατήσει το boiler το βράδυ, δλδ λογικά αν δεν έχει γίνει χρήση όλη τη μέρα και έχει ψηλή θερμοκρασία, τότε θα πέφτει γρηγορότερα η θερμοκρασία το βράδυ. Για παράδειγμα, εμένα χτες το βράδυ στις 00.00 είχε 59.3° και στις 06.00 είχε 56.5°, που σημαίνει ότι έπεφτε με 0.46° την ώρα. Αν είχε 70° στις 00.00 θα έπεφτε με πιο γρήγορο ρυθμό και αν είχε 50° θα έπεφτε με πιο αργό ρυθμό.

 

Screenshot 2024-06-09 at 10.51.52.png

Τα μπόιλερ θα πρέπει να έχουν ενεργειακό πιστοποιητικό. Το ενεργειακό πιστοποιητικό σου δείχνει τις απώλειες ισχύος που έχει το μπόιλερ. Το ενεργειακό πιστοποιητικό εκδίδεται από ινστιτούτο. Αν δεν έχει ενεργειακό πιστοποιητικό δεν μπορεί να κυκλοφορήσει στην Ευρώπη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, sonikk είπε

Εσείς τί έχετε βάλει;Πώς το δένετε το κάλυμμα; Εκτός και αν είναι πιο μεγάλο μέγεθος και πιάνει και από κάτω λίγο οπότε είστε οκ.Το δικο μου κάλυμμα είναι τσίμα τσίμα.

Όπως έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα, έχω δοκιμάσει διάφορες λύσεις και μακράν χειρότερη επιλογή είναι τα φθηνά ηλιακά καλύμματα που βρίσκεις παντού και συχνά τα πωλούν και οι εταιρείας. Μόλις εμφανισθούν τα μελτέμια του καλοκαιριού, ψάχνεις να τα βρεις και παράλληλα δεν κρατάνε πάνω από 1-2 χρόνια (κυριολεκτικά διαλύονται).

Από τα χαρακτηριστικά του πρέπει να αξίζει (δεν το έχω δοκιμάσει) αυτό που είναι από τεντόπανο, αλλά με κόστος 50€ το κομμάτι 1x2 μέτρα, έφτιαξα πέρυσι σε τοπικό μαγαζί τεντών 2 ίδια με συνολικό κόστος 40€, με το καθένα να έχει από 3 κρίκους σε κάθε πλευρά. Στην φωτογραφία είναι διπλωμένα ακριβώς στη μέση και συγκρατούνται με ελαστικό ιμάντα ("χταπόδι"), το οποίο είναι μήκους 60cm το καθένα και με το τέντωμα φθάνει στο διπλάσιο, οπότε κρατά σταθερά την τέντα στον συλλέκτη και δεν κουνιέται ακόμη και σε πολλά βοφόρ ενώ παράλληλα δεν έχουν πρόβλημα με τις καιρικές συνθήκες για πολλά χρόνια (είναι περίπου 15 μηνών και είναι σαν καινούργια).

17179208484721.jpg

56 λεπτά πριν, _^ThEo^_ είπε

Σίγουρα παίζει ρόλο και τι θερμοκρασία έχει κρατήσει το boiler το βράδυ, δλδ λογικά αν δεν έχει γίνει χρήση όλη τη μέρα και έχει ψηλή θερμοκρασία, τότε θα πέφτει γρηγορότερα η θερμοκρασία το βράδυ. Για παράδειγμα, εμένα χτες το βράδυ στις 00.00 είχε 59.3° και στις 06.00 είχε 56.5°, που σημαίνει ότι έπεφτε με 0.46° την ώρα. Αν είχε 70° στις 00.00 θα έπεφτε με πιο γρήγορο ρυθμό και αν είχε 50° θα έπεφτε με πιο αργό ρυθμό.

Από τις δικές μου μετρήσεις όταν έπαιζαν και οι 5 αισθητήρες, αν εξαιρέσουμε τις εξωτερικές συνθήκες, κυριότερος λόγος του μεγέθους της απώλειας είναι η διαφορά θερμοκρασίας του νερού μεταξύ του ανώτερου και του κατώτερου σημείου του boiler. Όσο μεγαλύτερη είναι αυτή η διαφορά το βράδυ, αντίστοιχα μεγαλύτερη είναι η απώλεια έως το πρωί. Επίσης σπουδαίο ρόλο παίζει το σημείο από το οποίο λαμβάνουμε την μέτρηση. Άλλη θερμοκρασία έχουμε στο υψηλότερο σημείο του boiler, άλλη στη μέση και άλλη στο κατώτερο σημείο.

Κι εδώ έρχεται αυτό που έγραψες ότι οι απώλειες είναι μεγαλύτερες όταν η θερμοκρασία του νερού είναι υψηλότερη. Από το βράδυ έως το πρωί, η καμπύλη του κρύου νερού στο κάτω μέρος του boiler θα ανεβαίνει με κάποιον ρυθμό και αντίστοιχα του πάνω μέρους θα κατεβαίνει με αργότερο ρυθμό, κάτι που είναι απόλυτα φυσιολογικό λόγω της διαστρωμάτωσης. Είναι συνάρτηση καταρχήν της διαφοράς μέγιστης ελάχιστης και στη συνέχεια πόση είναι η θερμοκρασία της μέγιστης και σε ποιο σημείο του boiler λήφθηκε αυτή.

Οι απώλειες που ανέφερα είναι ο μέσος όρος μεγάλου χρονικού διαστήματος (περίπου 2-3 βδομάδων), καθώς διαφέρουν λίγο-πολύ η καθημερινή χρήση και οι εξωτερικές συνθήκες.

 

Επεξ/σία από jkoukos
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/6/2024 στις 8:50 ΜΜ, Jiakometi είπε

Η μόνωση του είναι η τυπική 50 mm που έχουν οι -περισσότεροι θερμοσίφωνες της αγοράς. 
Δεν έχω πρόχειρα τα τεχνικά χαρακτηριστικά της μονώσεως, αλλά θυμάμαι την εποχή της αγοράς (Δεκ 2023), ήταν άμεσα συγκρίσιμη, να μην πω ίδια με τους υπόλοιπους της αγοράς. 
Μερικές σελίδες πίσω διάβασα (πράγμα που δεν ήξερα κατά την ώρα της αγοράς) ότι οι χάλκινοι έχουν περισσότερες απώλειες λόγω της αυξημένης θερμο απαγωγής του boiler. 
 

Σύντομα θα πάω σε inox, με συλλέκτες κενού. 

O χαλκός έιναι καλυτερος αγωγος αγωγος της θερμοτητας σωστα.Δεν ειναι ομως εκτεθειμένο στο περιββάλον. Αυτη η θερμοτητα καπου αποβαλλεται.Προφανως οσο καλυτερη η μόνωση τοσο μικρότερη η αποβολή της θερμοκρασίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jkoukos να ρωτήσω κάτι;Ο ηλιακός σου βλέποντας την φωτό που ανέβασες είναι 200/4 ή 160/3;

Για να καταλάβω πόσα τμ συλλέκτη έχει σκεπάσει.Αν έχουν σκεπαστεί δηλ 2τμ ή 1,5τμ δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, jkoukos είπε

200/4 είναι ο ηλιακός.

Γιατί σκεπάζεις τους μισούς συλλέκτες και όχι τον έναν από τους δύο συλλεκτες αλλά ολόκληρο; Για καλύτερη κατανομή στο κλειστό κύκλωμα;

Εγώ σκεπάζω έναν αλλά ολόκληρο στον 200/4 που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος μηχανολόγος μπορεί με υπολογισμούς να βρει αν είναι καλύτερα να καλύπτουμε ολόκληρο τον έναν συλλέκτη ή μερικώς και τους 2.

Δεν έχω τέτοιες γνώσεις και απλά σκέφτηκα ότι καθώς το υγρό του κλειστού κυκλώματος μεταφέρεται σε είσοδο και έξοδο από τους συλλέκτες ενδιάμεσά τους, λογικά θα μοιράζεται ροή και ποσότητα, οπότε καλύτερα θα ήταν να τους καλύψω μερικώς. Η μέγιστη θερμοκρασία του ΖΝΧ φθάνει τους 55-65°,  ανάλογα την ηλιοφάνεια τις τελευταίες 10 μέρες.

Αν στους συλλέκτες ήταν σε διαφορετικά σημεία είσοδος και έξοδος (όπως συμβαίνει σε άλλους) του κλειστού κυκλώματος, πιθανόν να είναι καλύτερη λύση η κάλυψη μόνο του ενός.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/6/2024 στις 4:58 ΜΜ, _^ThEo^_ είπε

 

Εγώ δεν το έχω σκεπάσει ακόμα αλλά θα το κάνω. Η σημερινή μέρα είναι έτσι χωρίς καμία χρήση από το πρωί και μετά.

 

 

 

image_123650291.JPG

Ετσι οπως σκαρφαλωνει η θερμοκρασια εμενα αυτο μου ''βγαζει'' μεγαλυτερο συλλεκτη για το μποιλερ,χαμηλη κλιση συλλεκτη ή και τα δυο μαζι! Ενδεχεται να εχεις και λιγοτερα λιτρα απο τα ονομαστικα του κατασκευαστη..  Ολα αυτα παραγοντες στο να ανεβαζει πιο ευκολα θερμοκρασιες και το καθενα εχει το δικο του ''βαρος''

Μετρας απο το υψος της αντιστασης που ξεκιναει απο 35β και τερματιζει στους 75+! Αποδοση μιας μερας!!! Φαντασου στην κορυφη τι θερμοκρασιες συγκεντρωνονται και που μπορει να βρισκονται οι θερμοκρασιες στο κλειστο!!!

Αν ανταποκρινεται ετσι τους καλοκαιρινους μηνες τοτε (προφανως) τον χειμωνα θα εχεις μειωμενη αποδοση! Οπως και η μακροζωια παει περιπατο απο τις υπερθερμανσεις..

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PLACEBO_89 είπε

Μετρας απο το υψος της αντιστασης που ξεκιναει απο 35β και τερματιζει στους 75+! Αποδοση μιας μερας!!! Φαντασου στην κορυφη τι θερμοκρασιες συγκεντρωνονται και που μπορει να βρισκονται οι θερμοκρασιες στο κλειστο!!!

Από τις μετρήσεις που έχω, στο τέλος της προς χρήση ηλιοφάνειας (περίπου 17:00) αυτή την εποχή, η διαφορά του νερού στο μέσον του boiler με το ανώτερο σημείο, κυμαίνεται 4-10 βαθμούς και μεσοσταθμικά στους 7-8°. Οπότε εκτιμώ ότι η μέγιστη που θα είχε την συγκεκριμένη μέρα θα ήταν το πολύ 85°. Μεγάλη είναι αλλά όχι τεράστια και λόγω του ότι έχει ξεχωριστή βαλβίδα στα 8 bar, δεν έχει θέμα η εγκατάσταση, εκτός του σωλήνα προς το σπίτι αν είναι τουμπόραμα.

Την ίδια μέρα και με 7+ ώρες πλήρη ηλιοφάνεια (40000-42000 lux), αλλά με καλυμμένους κατά το ήμισυ τους 2 συλλέκτες, ξεκίνησα από τους 37,5° και κατέληξα στους 55,8°. Κλίση στις 43°, ευθυγραμμισμένος 200/4.

Το κλειστό κύκλωμα δεν έχει θέμα εκτός αστοχίας υλικών, όσο κι αν ανεβάζει θερμοκρασία. Ο λόγος είναι ότι η βαλβίδα ασφαλείας συνήθως είναι στα 3 bar οπότε στην χειρότερη θα σκάει τακτικά και θα χάνει υγρά που θα χρειάζονται αναπλήρωση συντομότερα. Εδώ βοηθά η περιβόητη φούσκα, στο να μην χάνει καθόλου υγρά απορροφώντας την έξτρα εσωτερική πίεση.

Κι ένα γράφημα 8 ημερών κατά την διάρκεια του Πάσχα που ενώ λείπαμε, θεώρησα ότι δεν θα ανέβει τόσο η θερμοκρασία και δεν κάλυψα τους συλλέκτες. Η διαφορά ελάχιστης και μέγιστης ήταν περίπου 4-5°, χωρίς καθόλου κατανάλωση. Παράλληλα η άνοδος πάντα είναι απότομη και σε μικρότερη διάρκεια έναντι της απώλειας που έχει χαμηλότερο ρυθμό και σε μεγαλύτερο χρόνο.

Pasxa.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα είναι 160/3 στις 40° κλίση, 9° δυτικότερα από τον νότο. Θα ήθελα λίγη μεγαλύτερη κλίση αλλα οκ. Στο σημείο που είναι ο αισθητήρας έχω δει και 85°C αλλά δεν ξέρω τι απόκλιση έχει από την πραγματικότητα. Παρήγγειλα ένα φτηνό πανί να τον καλύψω για αρχή και θα ενημερώσω.

 

Screenshot 2024-06-11 at 18.40.21.png

 

Θα ήθελα να ρωτήσω, επειδή θέλω να βάλω ένα μανόμετρο σταθερό στη βάνα του πλυντηρίου με ένα ταφ, αυτό θα δείχνει την πίεση του κρύου νερού στο σπίτι. Δεν θα έχει σχέση με την πίεση μετα το αντεπίστροφο στην είσοδο του κρύου νερού στο θερμοσίφωνα, σωστά; Αν δεν υπήρχε αντεπίστροφο θα ήταν ίδια η πίεση στη βαλβίδα ασφαλείας του θερμοσίφωνα;

Επεξ/σία από _^ThEo^_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, _^ThEo^_ είπε

Εμένα είναι 160/3 στις 40° κλίση, 9° δυτικότερα από τον νότο. Θα ήθελα λίγη μεγαλύτερη κλίση αλλα οκ. Στο σημείο που είναι ο αισθητήρας έχω δει και 85°C αλλά δεν ξέρω τι απόκλιση έχει από την πραγματικότητα. Παρήγγειλα ένα φτηνό πανί να τον καλύψω για αρχή και θα ενημερώσω.

 

Screenshot 2024-06-11 at 18.40.21.png

 

Θα ήθελα να ρωτήσω, επειδή θέλω να βάλω ένα μανόμετρο σταθερό στη βάνα του πλυντηρίου με ένα ταφ, αυτό θα δείχνει την πίεση του κρύου νερού στο σπίτι. Δεν θα έχει σχέση με την πίεση μετα το αντεπίστροφο στην είσοδο του κρύου νερού στο θερμοσίφωνα, σωστά; Αν δεν υπήρχε αντεπίστροφο θα ήταν ίδια η πίεση στη βαλβίδα ασφαλείας του θερμοσίφωνα;

Σωστα.Αλλη θα δειχνει πριν αλλη μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Σωστα.Αλλη θα δειχνει πριν αλλη μετα.

Άρα η πίεση στο νερό του boiler ξεκινάει μετά την αντεπίστροφη στα κρύα και που τελειώνει; Εκεί που είναι η έξοδος του ζεστού πάνω στο boiler ή είναι ίδια με την πίεση που υπάρχει στις σωλήνες του ζεστού νερού στο σπίτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jkoukos είπε

Από τις μετρήσεις που έχω, στο τέλος της προς χρήση ηλιοφάνειας (περίπου 17:00) αυτή την εποχή, η διαφορά του νερού στο μέσον του boiler με το ανώτερο σημείο, κυμαίνεται 4-10 βαθμούς και μεσοσταθμικά στους 7-8°. Οπότε εκτιμώ ότι η μέγιστη που θα είχε την συγκεκριμένη μέρα θα ήταν το πολύ 85°. Μεγάλη είναι αλλά όχι τεράστια και λόγω του ότι έχει ξεχωριστή βαλβίδα στα 8 bar, δεν έχει θέμα η εγκατάσταση, εκτός του σωλήνα προς το σπίτι αν είναι τουμπόραμα.

Την ίδια μέρα και με 7+ ώρες πλήρη ηλιοφάνεια (40000-42000 lux), αλλά με καλυμμένους κατά το ήμισυ τους 2 συλλέκτες, ξεκίνησα από τους 37,5° και κατέληξα στους 55,8°. Κλίση στις 43°, ευθυγραμμισμένος 200/4.

Το κλειστό κύκλωμα δεν έχει θέμα εκτός αστοχίας υλικών, όσο κι αν ανεβάζει θερμοκρασία. Ο λόγος είναι ότι η βαλβίδα ασφαλείας συνήθως είναι στα 3 bar οπότε στην χειρότερη θα σκάει τακτικά και θα χάνει υγρά που θα χρειάζονται αναπλήρωση συντομότερα. Εδώ βοηθά η περιβόητη φούσκα, στο να μην χάνει καθόλου υγρά απορροφώντας την έξτρα εσωτερική πίεση.

Κι ένα γράφημα 8 ημερών κατά την διάρκεια του Πάσχα που ενώ λείπαμε, θεώρησα ότι δεν θα ανέβει τόσο η θερμοκρασία και δεν κάλυψα τους συλλέκτες. Η διαφορά ελάχιστης και μέγιστης ήταν περίπου 4-5°, χωρίς καθόλου κατανάλωση. Παράλληλα η άνοδος πάντα είναι απότομη και σε μικρότερη διάρκεια έναντι της απώλειας που έχει χαμηλότερο ρυθμό και σε μεγαλύτερο χρόνο.

Pasxa.png

Σχεδόν 56 βαθμούς κ με το ήμισυ σκεπασμένους δεν το λες και λίγο.

Αν δεν κάνετε υψηλές καταναλώσεις σκέπασε άλλο μισό τετραγωνικό για να δεις θερμοκρασίες αν σε βολεύει.Εγω αυτό έκανα.

Άλλωστε είμαστε στην αρχή του καλοκαιριού κ σε λίγο θα βαράει 35-38 συνεχομενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sonikk είπε

Αν δεν κάνετε υψηλές καταναλώσεις σκέπασε άλλο μισό τετραγωνικό για να δεις θερμοκρασίες αν σε βολεύει.Εγω αυτό έκανα.

Δεν παίζει αυτό το σενάριο σε μας. Με 3 θηλυκά στο σπίτι δεν θα φθάσει το νερό για όλους. Η σύζυγος κάνει μπάνιο κάθε πρωί και οι υπόλοιποι από το απόγευμα ως το βράδυ. Η μικρή όσο και να της μιλάμε, χρησιμοποιεί 60-80 λίτρα, 40 η μεγάλη και άλλα 30 εγώ. Τα 30-40 λίτρα που μένουν έχουν ελάχιστη θερμοκρασία, αφού έχει εισέλθει άφθονο κρύο νερό.

Δες ένα παράδειγμα 24ώρου όπου με λιγότερη ηλιοφάνεια στις 6 του μήνα, η θερμοκρασία έφθασε τους 50° (είναι σχεδόν η μέγιστη στο πάνω μέρος του boiler). Με 3 μπάνια η θερμοκρασία κατέβηκε στους 30° και λόγω του ότι προβλεπόταν μερική ηλιοφάνεια την άλλη μέρα, αναγκαστήκαμε (μετά από 2+ μήνες) να ανάψουμε την αντίσταση για 30' για το πρωινό μπάνιο. Λόγω της χρήσης που κάνουμε, δεν υπάρχει περίπτωση να μας φθάνει το νερό με κάτω από 50°. Μια χαρά θερμοκρασία είναι οι 60, όπου εκεί επίσης είναι ρυθμισμένες οι περισσότερες αντιστάσεις, αλλά και το μέγιστο όριο των θερμομικτικών βαλβίδων.

ZNX_usage.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...