Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, jkoukos είπε

Το κυάθιο σε ποιο ύψος είναι περίπου στο δοχείο; Είναι στην αντίσταση δίπλα από αυτό του θερμοστάτη;

Ρωτώ διότι ανάλογα το σημείο που είναι, διαφέρει η ένδειξη αρκετά ή λίγο, ανάλογα την ελάχιστη που έχει το νερό στο κάτω μέρος.

Έχω τοποθετήσει 5 αισθητήρες ανά 30° αλλά εδώ και ένα σχεδόν μήνα η μόνη ένδειξη που είναι σταθερή είναι η δεύτερη χαμηλότερη από το ψηλότερο σημείο. Προσπαθώ να βρω τι κόλλημα έχει φάει το ESP αλλά χωρίς λύση, σε ένα θέμα που το έχουν και άλλοι. Είχα βάλει παλαιότερα ένα γράφημα, ενώ τις τελευταίες 4 μέρες που σκέπασα κατά το ήμισυ και τους 2 συλλέκτες, η κατάσταση είναι η παρακάτω (Αθήνα, περιοχή Γηροκομείου):

 

SB4_temp.png

Ναι, ειναι στην αντίσταση δίπλα στο θερμοστάτη. Δεύτερη χαμηλότερη απο το ψηλότερο σημείο τι εννοείς; Μπορείς να το δείξεις με πρόχειρο σχήμα; Σταθερή εννοείς ότι ειναι πιο κοντά συγκριτικά με τη θερμοκρασία στη βρύση;

Εγώ δεν το έχω σκεπάσει ακόμα αλλά θα το κάνω. Η σημερινή μέρα είναι έτσι χωρίς καμία χρήση από το πρωί και μετά.

 

 

 

image_123650291.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε περίπτωση που δεν λειτουργεί η βαλβίδα ασφαλείας η πίεση πού διοχετεύεται; Εκτός των σωληνώσεων νερού του σπιτιού εννοώ.

Ενώ έχω σκεπάσει τον έναν από τους δύο συλλέκτες σε έναν ηλιακό 200/4 το νερό βγαίνει βραστό ακόμη.Και δεν βλέπω να στάζει και η βαλβίδα ασφαλείας.Φοβαμαι μήπως χάλασε.Την έχω καμία 5ετια.

Μάλλον θα σκεπάσω και τον δεύτερο συλλέκτη αλλά αυτόν το μισό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sonikk είπε

Σε περίπτωση που δεν λειτουργεί η βαλβίδα ασφαλείας η πίεση πού διοχετεύεται;

  • Εφόσον δεν έχει θέμα το αντεπίστροφο, η πίεση εξασκείται σε αυτό, στο Boiler και την σωλήνα του ζεστού νερού.
  • Αν έχει πρόβλημα το αντεπίστροφο, μοιράζεται σε boiler και τις 2 σωλήνες (κρύου-ζεστού).

Κυρίως "την ακούνε" αντεπίστροφο και το εσωτερικό τοίχωμα του boiler (ειδικά η επίστρωση) και οι ραφές.

5 ώρες πριν, _^ThEo^_ είπε

Δεύτερη χαμηλότερη απο το ψηλότερο σημείο τι εννοείς; Μπορείς να το δείξεις με πρόχειρο σχήμα;

Έβαλα 5 αισθητήρια (όπως εδώ), αλλά περιμετρικά ανά 30° , δηλαδή στις 30°, 60°, 90°, 120° και 150° του κύκλου. Μου δουλεύει τώρα μόνον αυτός στις 60°.

Η μέγιστη θερμοκρασία είναι πάντα αυτού στις 30° και αντίστοιχα η ελάχιστη αυτού στις 150°. Αυτή στις 90° σπανίως έχει διαφορά από την μέση τιμή και των 5 αισθητήρων και αυτό γίνεται όταν έχει μεγάλη διαφορά η ελάχιστη από την μέγιστη θερμοκρασία και ταυτόχρονα η μέγιστη είναι χαμηλή (δηλαδή έχει γίνει αρκετή χρήση ΖΝΧ).

Επεξ/σία από jkoukos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/6/2024 στις 8:36 ΜΜ, hp8 είπε

αυτό εννοούσα 

το σκεπτικο  ειναι να μην  λειτουργεί το βράδυ και όταν ειναι στη δουλειά Να υπάρχει ον-οφ διακόπτης απομόνωσης ενεργοποίησης και 2 αισθητήρες σε απόσταση πριν και μετά του κυκλοφορητή 

 

 δεν το παίζω οικολόγος κλπ αλλά αν σκεφτείς ποσες χιλιάδες κμ νερού πετάμε τα 2-2,5 κατοστάρικα που θα μου πάει μπορεί και να αξίζει Φιλος αγόρασε 500 € εισιτήριο για τον αγωνα προχθές αλλά δεν θα τα εδινε για μια τέτοια δουλειά 

Θερμοκρασιες διαβαζει .Να εχεις στο κολεκτερ την θερμοκρασια χρησης (ας πουμε 40 βαθμους) ,αν η θερμοκρασιας ειναι στο δοχειο μεγαλυτερη.χρονοδιακοπτης πολαπλων ρυθμισεων θα βοηθουσε στην εξοικονομηση ενεργειας.

3 ώρες πριν, sonikk είπε

Σε περίπτωση που δεν λειτουργεί η βαλβίδα ασφαλείας η πίεση πού διοχετεύεται; Εκτός των σωληνώσεων νερού του σπιτιού εννοώ.

Ενώ έχω σκεπάσει τον έναν από τους δύο συλλέκτες σε έναν ηλιακό 200/4 το νερό βγαίνει βραστό ακόμη.Και δεν βλέπω να στάζει και η βαλβίδα ασφαλείας.Φοβαμαι μήπως χάλασε.Την έχω καμία 5ετια.

Μάλλον θα σκεπάσω και τον δεύτερο συλλέκτη αλλά αυτόν το μισό.

 

 

Αν δεν λειτουργει η ανακουφιστικη επιβαρυνεται το καζανι και οι σωληνωσεις μεχρι κατι να μην αντεξει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος θέλει και έχει ελέγξει τον ηλιακό του ας πει εδώ στο φόρουμ αν στάζει η βαλβίδα ασφαλείας του.

Έρχονται θερμοκρασιες ρεκόρ από βδομάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις φάει κόλλημα. Καλά κάνει και στάζει. Αυτή είναι η δουλειά της και έτσι γίνεται η εκτόνωση.

Αν δεν θέλεις να στάζει, βάλε δοχείο διαστολής μεταξύ αντεπίστρωφου και boiler.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jkoukos είπε

Έχεις φάει κόλλημα. Καλά κάνει και στάζει. Αυτή είναι η δουλειά της και έτσι γίνεται η εκτόνωση.

Αν δεν θέλεις να στάζει, βάλε δοχείο διαστολής μεταξύ αντεπίστρωφου και boiler.

Όχι ρε συ άλλο θέλω να δω.Αν γενικά αυτό που συμβαίνει σε μένα με τόση ευκολία συμβαίνει και σε άλλους ηλιακούς.

Εγώ παρόλο που κάνω και κατανάλωση λογικά δεν θα έπρεπε να στάζει τόσο εύκολα.

Βέβαια με αυτόν τον καιρό και μεγάλη  κατανάλωση ζεστού να κάνεις αναθερμαινεται πάλι πολύ γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sonikk είπε

Βέβαια με αυτόν τον καιρό και μεγάλη  κατανάλωση ζεστού να κάνεις αναθερμαινεται πάλι πολύ γρήγορα.

Επιπλέον με τις καιρικές συνθήκες αυτή την εποχή, μειώνονται οι απώλειες. Μέχρι τον Απρίλη έβλεπα στην μέγιστη θερμοκρασία στο boiler απώλειες ανά ώρα (από την δύση έως την ανατολή) περίπου 0,8° και τώρα έχουν πέσει στους 0,5°.

Φυσιολογική είναι ή αύξηση στην πίεση και λόγω αυτής ξεσπά η βαλβίδα ασφαλείας. Όπως δείχνει και ο φίλος hp8 από πάνω, αν έχεις αμφιβολία για την λειτουργία της βαλβίδας, βάλε έναν μανόμετρο να δεις την μέτρηση όταν ανοίγει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, jkoukos είπε

απώλειες. Μέχρι τον Απρίλη έβλεπα στην μέγιστη θερμοκρασία στο boiler απώλειες ανά ώρα (από την δύση έως την ανατολή) περίπου 0,8° και τώρα έχουν πέσει στους 0,5°.

Δυστυχώς στο αντίστοιχο διάστημα οι απώλειες  στον δικό μου ήταν ακριβώς οι διπλάσιες. 20 βαθμοί στο 12ωρο της νύχτας.
Μετάνοιωσα που πήρα χάλκινο που έχει αυξημένες απώλειες τη νύχτα. Η μακροζωία,  δεν είναι αρκετή έναντι αυτού του φαινομένου ….

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Jiakometi είπε

Δυστυχώς στο αντίστοιχο διάστημα οι απώλειες  στον δικό μου ήταν ακριβώς οι διπλάσιες. 20 βαθμοί στο 12ωρο της νύχτας.
Μετάνοιωσα που πήρα χάλκινο που έχει αυξημένες απώλειες τη νύχτα. Η μακροζωία,  δεν είναι αρκετή έναντι αυτού του φαινομένου ….

θεωρω οτι δεν εχει να κανει το υλικο του δοχειου αλλα η μονωση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vasilllis είπε

θεωρω οτι δεν εχει να κανει το υλικο του δοχειου αλλα η μονωση του.

Η μόνωση του είναι η τυπική 50 mm που έχουν οι -περισσότεροι θερμοσίφωνες της αγοράς. 
Δεν έχω πρόχειρα τα τεχνικά χαρακτηριστικά της μονώσεως, αλλά θυμάμαι την εποχή της αγοράς (Δεκ 2023), ήταν άμεσα συγκρίσιμη, να μην πω ίδια με τους υπόλοιπους της αγοράς. 
Μερικές σελίδες πίσω διάβασα (πράγμα που δεν ήξερα κατά την ώρα της αγοράς) ότι οι χάλκινοι έχουν περισσότερες απώλειες λόγω της αυξημένης θερμο απαγωγής του boiler. 
 

Σύντομα θα πάω σε inox, με συλλέκτες κενού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, jkoukos είπε

Επιπλέον με τις καιρικές συνθήκες αυτή την εποχή, μειώνονται οι απώλειες. Μέχρι τον Απρίλη έβλεπα στην μέγιστη θερμοκρασία στο boiler απώλειες ανά ώρα (από την δύση έως την ανατολή) περίπου 0,8° και τώρα έχουν πέσει στους 0,5°.

Φυσιολογική είναι ή αύξηση στην πίεση και λόγω αυτής ξεσπά η βαλβίδα ασφαλείας. Όπως δείχνει και ο φίλος hp8 από πάνω, αν έχεις αμφιβολία για την λειτουργία της βαλβίδας, βάλε έναν μανόμετρο να δεις την μέτρηση όταν ανοίγει.

Τελικά ξέρεις τί συνέβη;Καλά όχι ότι θα με σώσει αυτό από τον αφρικανικό καύσωνα που έρχεται αλλά λέμε.

Έφυγε το κάλυμμα που έβαλα στον ένα συλλέκτη!

Η πλάκα είναι ότι έβαλα την γυναίκα να ελέγξει την βαλβίδα αλλά δεν κοίταξε μπροστά τους συλλέκτες ώστε να δει ότι έφυγε τι κάλυμμα! Εγώ φταίω δεν λέω.. Ειναι αρχάρια δεν έχει περάσει στην επόμενη πίστα χαχα.

Άκου να δεις τι γινεται.Περυσι που σκέπασα τον ένα συλλέκτη σε δύο μέρες μου έφυγε.Με άνεμο ενος μποφόρ.

Δένω το κάλυμμα με σχοινιά τελικά και όλο το καλοκαίρι ήταν οκ.

Έχω πάρει αυτά τα αντηλιακά καλυμματα του πρακτικερ για ηλιακούς και για να πιάνει γύρω γύρω με το σχοινακι που δινουν έχει κάτι θυλάκια τα οποία με άνεμο ένα μποφόρ κόπηκαν! Αχρηστα τελείως!! Οπότε το έδεσα με σχοινιά το καλυμμα κ ήταν οκ.

Τώρα όμως πρέπει να φύσηξε κάποια μέρα αρκετα και μου γλυστρησε το καλυμμα κάτω από τα σχοινιά και έφυγε πάλι.

Αυτό το κάλυμμα του πρακτικερ που πήρα είναι δύο επί ένα ακριβως όσο ο συλλέκτης σε μέγεθος η επιφάνεια του και εφάπτεται ακρίβως και δεν πιάνει και λίγο από κάτω από τον συλλέκτη για να κρατήσει το ρημαδι και φεύγει ενώ το δένω με σχοινιά πάνω κάτω και πλαγίως!

Τί διάολο να βάλω για να κρατήσει;

Να αγοράσω κάτι άγκιστρα πλαστικά  σαν και αυτά που έχω δει κάτι μικροπωλητές που βάζουν στις λαϊκές αγορές και πιάνουν τους μουσαμάδες τους; Είναι κάτι πλαστικά μανταλάκια μεγάλα σαν σφιγκτήρες.

Θα κρατήσουν αυτά;

Εσείς τί έχετε βάλει;Πώς το δένετε το κάλυμμα; Εκτός και αν είναι πιο μεγάλο μέγεθος και πιάνει και από κάτω λίγο οπότε είστε οκ.Το δικο μου κάλυμμα είναι τσίμα τσίμα.

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα "ειδικά" καλύμματα (αλουμινόπανα, αντανακλαστικά και τα ρέστα), πέρα από το ότι δεν χρειάζονται είναι και τελείως του κ..λου. 

Τεντόπανο από τεντά, στις διαστάσεις που το θέλουμε (θέλουμε ακριβώς; θέλουμε να περισσεύει;) και μεταλλικούς κρίκους (μπουντούζια) στις 4 γωνίες (ή και στη μέση, αν είναι μεγάλη η επιφάνεια του συλλέκτη) και θα αντέξει πολύ περισσότερα χρόνια από τους ηλιακούς των περισσότερων 

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...