Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οικονομικότερη λύση είναι ένα δίχτυ σκίασης. Το βάζεις μονό ή διπλό, ανάλογα πόσο σκίαση θέλεις να πετύχεις. Πωλούνται  με το μέτρο και έχουν πλάτος 1 μέτρο, οπότε με 8 μέτρα πρέπει να είσαι καλυμμένος και με τους 2 συλλέκτες.

Το είχα δοκιμάσει παλαιότερα και όντως έκανε δουλειά. Αλλά το θέμα είναι ότι δεν έχει αντοχή για πολλά χρόνια και είχες σχετική δυσκολία για σωστό δέσιμο ώστε να μην κοπεί από δυνατό αέρα (μου είχε συμβεί).

Πέρυσι με 40€ έφτιαξα σε κατάστημα τεντών στην γειτονιά μου 2 τεμάχια 1x2 με 6 κρίκους περιμετρικά στο καθένα, ώστε να καλύπτω πλήρως ή μερικώς κάθε συλλέκτη, ανάλογα τα δεδομένα. Δεν υπάρχει καμία σύγκριση στην ποιότητα και την αντοχή με τα απλά ηλιακά καλύμματα που πωλούνται στην ίδια σχεδόν τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, _^ThEo^_ είπε

Καλημέρα, έχω 2 συλλέκτες στον θερμοσίφωνα και θα ήθελα να σκεπάσω και τους 2 με κάτι ημιδιαφανές αντι να σκεπάσω τον 1. Υπάρχει κάποια ιδέα με το τι μπορώ να τους σκεπάσω ώστε να περνάει κάποια ηλιακή ακτινοβολία άλλα όχι όλη; 

Παρε αυτα τα πρασινα πανια που σκεπαζουν τα φυτα ( σαν τα πανια που μαζευουμε τις ελιες μοιαζουν). Βγαινουν σε διαφορες τιμες για την σκιαση, πχ 30% κτλπ. Τα εχω δοκιμασει και ειναι ανθεκτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, θα ψάξω και θα ενημερώσω ότι πάρω.

 

Σήμερα το πρωί έγινε η εγκατάσταση του ηλιακού, 160 λίτρα με 3τμ συλλέκτες. Πριν 1 ώρα που ανέβηκα είδα την βαλβίδα ασφαλείας να στάζει. Είναι λογικό πρώτη μέρα; Το νερό είναι καυτό ήδη, δεν αντέχει το χέρι κάτω απο τη βρύση.

 

 

Spoiler

Screenshot 2024-06-04 at 14.19.52.png

 

Επεξ/σία από _^ThEo^_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τόση ζέστη και ηλιοφάνεια, και μόνο που χτυπούσε ο ήλιος το καζάνι ζεστό θα ήταν το νερό ακόμα και τους συλλέκτες να μην είχες συνδέσει.

Να σου απαντήσουν οι πιο σχετικοί για τη διαρροή, αλλά νομίζω πρέπει να σκεπάσεις μέρος των συλλεκτών.

Επεξ/σία από phanispal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, _^ThEo^_ είπε

160 λίτρα με 3τμ συλλέκτες. Πριν 1 ώρα που ανέβηκα είδα την βαλβίδα ασφαλείας να στάζει. Είναι λογικό πρώτη μέρα; Το νερό είναι καυτό ήδη, δεν αντέχει το χέρι κάτω απο τη βρύση.

σκέπασε τον έναν με κανονικό κάλυμμα και αφήστε τις πατέντες Το κάθε υλικό οι κατασκευαστες το παράγουν για συγκεκριμένες δουλειές   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, _^ThEo^_ είπε

Σήμερα το πρωί έγινε η εγκατάσταση του ηλιακού, 160 λίτρα με 3τμ συλλέκτες. Πριν 1 ώρα που ανέβηκα είδα την βαλβίδα ασφαλείας να στάζει. Είναι λογικό πρώτη μέρα; Το νερό είναι καυτό ήδη, δεν αντέχει το χέρι κάτω απο τη βρύση.

Για το παρόν τουλάχιστον 6μηνο, είναι μεγάλη η συλλεκτική επιφάνεια για την συγκεκριμένη ποσότητα του boiler και είναι λογικό να εκτονώνει η βαλβίδα. Πάλι καλά που είναι από τις καλές και με μικρότερο όριο λειτουργίας σε σχέση με τις κοινές που έρχονται με τους ηλιακούς.

Τώρα φροντίζεις να σκεπάσεις τον έναν, έως τον χειμώνα που τότε θα χρειαστείς όλη την συλλεκτική επιφάνεια.

2 ώρες πριν, hp8 είπε

σκέπασε τον έναν με κανονικό κάλυμμα και αφήστε τις πατέντες Το κάθε υλικό οι κατασκευαστες το παράγουν για συγκεκριμένες δουλειές   

Αν βάλω ένα παλιό διπλό σκούρο σεντόνι ή οποιοδήποτε πανί, κουβέρτα, dow ή οτιδήποτε, δεν θα κάνω δουλειά; Η τέντα ή το δίχτυ σκίασης δεν κάνει; 

Έχω δοκιμάσει διάφορα και έχω ίδια γνώμη για τα αντηλιακά που πωλούν οι κατασκευαστές και πολλά παρόμοια του εμπορίου, πόσο κρατάνε αν τύχει και έρθει ξαφνικό μπουρίνι κατακαλόκαιρο. Έχω ξοδέψει αρκετά λεφτά σε τέτοιες λύσεις τα τελευταία 10+ χρόνια και τελικά κατέληξα σε τεντόπανο.

Όποιος θέλει, βάζει ότι θέλει, αρκεί να παρέχει ικανοποιητική σκίαση στους συλλέκτες. Κάποιοι το έχουν πάει σε άλλο επίπεδο, βάζοντας ηλεκτρικά ρολά με ενεργοποίηση εκ του μακρόθεν και με αυτοματισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, _^ThEo^_ είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, θα ψάξω και θα ενημερώσω ότι πάρω.

 

Σήμερα το πρωί έγινε η εγκατάσταση του ηλιακού, 160 λίτρα με 3τμ συλλέκτες. Πριν 1 ώρα που ανέβηκα είδα την βαλβίδα ασφαλείας να στάζει. Είναι λογικό πρώτη μέρα; Το νερό είναι καυτό ήδη, δεν αντέχει το χέρι κάτω απο τη βρύση.

 

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Screenshot 2024-06-04 at 14.19.52.png

 

Καλό θα είναι να σκεπάσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/31825102/Solarcare-Adiavrocho-Kalymma-Prostasias-Iliakou-THermosifona-130x150cm.html#reviews

Εχει κανεις να προτεινει καλη μονωση για τους σωληνες του ηλιακου? γιατι τους εχω τρια χρονια και χρειαζονται αλλαγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα sonoff και εγώ με αισθητήρα σε 2ο κυάθιο και το σύνδεσα με home assistant. Χτες το βράδυ το άδειασα επίτηδες το περισσότερο ζεστό νερό επειδή είχε πάει 85 βαθμούς και σήμερα το πρωί το άφησα χλιαρό. Υπήρχε και κατανάλωση το μεσημέρι και δεν ανέβηκε πολύ λόγω συνεφιάς. Είναι άλλος στην Αττική να δείξει αν θέλει σημερινό διάγραμμα;

 

 

Screenshot 2024-06-06 at 20.29.12.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2024 στις 2:20 ΜΜ, _^ThEo^_ είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, θα ψάξω και θα ενημερώσω ότι πάρω.

 

Σήμερα το πρωί έγινε η εγκατάσταση του ηλιακού, 160 λίτρα με 3τμ συλλέκτες. Πριν 1 ώρα που ανέβηκα είδα την βαλβίδα ασφαλείας να στάζει. Είναι λογικό πρώτη μέρα; Το νερό είναι καυτό ήδη, δεν αντέχει το χέρι κάτω απο τη βρύση.

 

 

 

Εχει να κανει με τα bar του ασφαλιστικου σε συναρτηση πιεση δικτυου,θερμοκρασιες/διαστολη.

Ποσα bar ειναι? Καυτο? Απο τους 60β θεωρειται καυτο.

Γενικα οταν δεν χρειαζεται να φτανει σε μεγαλες θερμοκρασιες και αρχιζει να σταζει ΜΟΝΟ καλο κανει!

Το προστατευτικο της μονωσης ειναι μαπα..  Οπου το βλεπει ο ηλιος στον 2ο χρονο θα ξεκιναει να καταστρεφεται. Τυλιξε το με ταινια pvc ή περασε το με πλαστικο χρωμα.

Ο μαστορας,σου ανεφερε για την ποιοτητα του,συντομη φθορα?

Θα μπορουσε να σου βαλει μια προσθηκη και μετα το ασφαλιστικο.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Εχει να κανει με τα bar του ασφαλιστικου σε συναρτηση πιεση δικτυου,θερμοκρασιες/διαστολη.

Ποσα bar ειναι? Καυτο? Απο τους 60β θεωρειται καυτο.

Γενικα οταν δεν χρειαζεται να φτανει σε μεγαλες θερμοκρασιες και αρχιζει να σταζει ΜΟΝΟ καλο κανει!

Το προστατευτικο της μονωσης ειναι μαπα..  Οπου το βλεπει ο ηλιος στον 2ο χρονο θα ξεκιναει να καταστρεφεται. Τυλιξε το με ταινια pvc ή περασε το με πλαστικο χρωμα.

Ο μαστορας,σου ανεφερε για την ποιοτητα του,συντομη φθορα?

Θα μπορουσε να σου βαλει μια προσθηκη και μετα το ασφαλιστικο.

 

8 bar ειναι η βαλβίδα ασφαλείας. Πρώτη μέρα ανέβασε 73 και χτες ανέβασε 85. Δεν μου ειπε κατι για την μόνωση. Μπορώ να βάλω επιπλέον προστατευτικό και απο πάνω ταινία pvc για καλύτερα; Υπάρχει τέτοιο; Να κάνω το ίδιο και στις σωλήνες του κλειστού κυκλώματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, _^ThEo^_ είπε

8 bar ειναι η βαλβίδα ασφαλείας. Πρώτη μέρα ανέβασε 73 και χτες ανέβασε 85. Δεν μου ειπε κατι για την μόνωση. Μπορώ να βάλω επιπλέον προστατευτικό και απο πάνω ταινία pvc για καλύτερα; Υπάρχει τέτοιο; Να κάνω το ίδιο και στις σωλήνες του κλειστού κυκλώματος;

Δηλαδη 1η μερα απο θερμοκρασια δικτυου και σου εδωσε στην βρυση 73β???

Δεν χρειαζεται επιπλεον μονωση απλα να προστατεψεις το υλικο που προστατευει την μονωση/αρμαφλεξ.

Στο κλειστο σου εβαλε την ιδια μονωση?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι έγραψε ο αισθητήρας που εβαλα στο 2ο κυάθιο που έχει το boiler. Δεν ξέρω αν εχει απόκλιση.

Στο κλειστό οι σωλήνες ήταν μαζί με το θερμοσίφωνα. Τις άλλες τις έφερε αυτός.

Τα σημεία που δεν έχουν μόνωση, δλδ το ταφ, η αντεπίστροφη και η βαλβίδα ασφαλείας χρειάζεται να μονωθούν με κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, _^ThEo^_ είπε

Έτσι έγραψε ο αισθητήρας που εβαλα στο 2ο κυάθιο που έχει το boiler. Δεν ξέρω αν εχει απόκλιση.

Στο κλειστό οι σωλήνες ήταν μαζί με το θερμοσίφωνα. Τις άλλες τις έφερε αυτός.

Τα σημεία που δεν έχουν μόνωση, δλδ το ταφ, η αντεπίστροφη και η βαλβίδα ασφαλείας χρειάζεται να μονωθούν με κάτι;

Οχι τ αφηνεις ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, _^ThEo^_ είπε

Έβαλα sonoff και εγώ με αισθητήρα σε 2ο κυάθιο και το σύνδεσα με home assistant.

Το κυάθιο σε ποιο ύψος είναι περίπου στο δοχείο; Είναι στην αντίσταση δίπλα από αυτό του θερμοστάτη;

Ρωτώ διότι ανάλογα το σημείο που είναι, διαφέρει η ένδειξη αρκετά ή λίγο, ανάλογα την ελάχιστη που έχει το νερό στο κάτω μέρος.

Έχω τοποθετήσει 5 αισθητήρες ανά 30° αλλά εδώ και ένα σχεδόν μήνα η μόνη ένδειξη που είναι σταθερή είναι η δεύτερη χαμηλότερη από το ψηλότερο σημείο. Προσπαθώ να βρω τι κόλλημα έχει φάει το ESP αλλά χωρίς λύση, σε ένα θέμα που το έχουν και άλλοι. Είχα βάλει παλαιότερα ένα γράφημα, ενώ τις τελευταίες 4 μέρες που σκέπασα κατά το ήμισυ και τους 2 συλλέκτες, η κατάσταση είναι η παρακάτω (Αθήνα, περιοχή Γηροκομείου):

 

SB4_temp.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...