Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/5/2024 στις 9:45 ΠΜ, luminosa είπε

Αυτό φαίνεται ενδιαφέρον. Το έχετε χρησιμοποιήσει ή το έχετε δει εγκατεστημένο;

Το έχω ψάξει και εγώ, στην πρώτη φωτογραφία είναι αυτό που λένε full και στη δεύτερη το fin, είναι το εξάρτημα που απορροφάει την ακτινοβολία, και είτε είναι ενιαίο είτε σε ροδέλες.

High-Pressure-Copper-Core-Flat-Solar-Panels-for-Water-Heater.webp

Solar-Fins-Heat-Absorbing-Plate-Core-for-Flat-Plate-Solar-Collector.jpg

Ευχαριστω τον φίλο! Ξερει κανει πιο απο τους δυο εχει καλυτερη αποδοση και γιατι? Σιγουρα ο full type ειναι πιο δυσκολος στην κατασκευη, αλλα αυτο απο μονο του δεν λεει κατι

Ψάχνοντας για θερμοσίφωνα, σε επίσημο αντιπρόσωπο της thermic, όταν είπα για δοχείο διαστολής στο κλειστό κύκλωμα, μου είπε ότι αυτά τα βάζανε πριν μια 10ετια και ότι τώρα το έχουν φτιαγμένο μέσα οι θερμοσίφωνες. Εμένα μου ακούγεται  τρελη πα…τζα, καθότι θα έκανε την κατασκευή του μανδύα αρκετά πιο πολύπλοκη (να είχε θήκη που κατά το γέμισμα με αντιψυκτικό να κρατάει συγκεκριμένη ποσότητα αέρα για την διαστολή των υγρών.   Ξέρει κάνει αν ισχύει?

Επεξ/σία από Spirosta2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Spirosta2 είπε

Ευχαριστω τον φίλο! Ξερει κανει πιο απο τους δυο εχει καλυτερη αποδοση και γιατι? Σιγουρα ο full type ειναι πιο δυσκολος στην κατασκευη, αλλα αυτο απο μονο του δεν λεει κατι

Ψάχνοντας για θερμοσίφωνα, σε επίσημο αντιπρόσωπο της thermic, όταν είπα για δοχείο διαστολής στο κλειστό κύκλωμα, μου είπε ότι αυτά τα βάζανε πριν μια 10ετια και ότι τώρα το έχουν φτιαγμένο μέσα οι θερμοσίφωνες. Εμένα μου ακούγεται  τρελη πα…τζα, καθότι θα έκανε την κατασκευή του μανδύα αρκετά πιο πολύπλοκη (να είχε θήκη που κατά το γέμισμα με αντιψυκτικό να κρατάει συγκεκριμένη ποσότητα αέρα για την διαστολή των υγρών.   Ξέρει κάνει αν ισχύει?

Αυτή λοιπόν την "παπατζα" την έλεγαν και πριν 10 χρόνια που ρώταγα και εγώ. Δεν ισχύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Spirosta2 είπε

Ευχαριστω τον φίλο! Ξερει κανει πιο απο τους δυο εχει καλυτερη αποδοση και γιατι? Σιγουρα ο full type ειναι πιο δυσκολος στην κατασκευη, αλλα αυτο απο μονο του δεν λεει κατι

Ψάχνοντας για θερμοσίφωνα, σε επίσημο αντιπρόσωπο της thermic, όταν είπα για δοχείο διαστολής στο κλειστό κύκλωμα, μου είπε ότι αυτά τα βάζανε πριν μια 10ετια και ότι τώρα το έχουν φτιαγμένο μέσα οι θερμοσίφωνες. Εμένα μου ακούγεται  τρελη πα…τζα, καθότι θα έκανε την κατασκευή του μανδύα αρκετά πιο πολύπλοκη (να είχε θήκη που κατά το γέμισμα με αντιψυκτικό να κρατάει συγκεκριμένη ποσότητα αέρα για την διαστολή των υγρών.   Ξέρει κάνει αν ισχύει?

δεν υπάρχει κανένα δοχείο μέσα σε κανένα καζάνι. Και γιατί να βάλεις δοχείο διαστολής?

Στις 24/5/2024 στις 10:09 ΜΜ, apostolossmi είπε

Μήπως μπορεί να καταλάβει κάποιος το έτος κατασκευής του θερμοσίφωνα; 

IMG_20240524_220651.jpg

28/6/2020

Στις 23/5/2024 στις 1:17 ΜΜ, thespartian είπε

Καλησπέρα στην παρέα.

Σε πολυκατοικία του 73 στην Κυψέλη σκέφτομαι να σπάσω αυγά και να βάλω τον πρώτο ηλιακό. Υπάρχει τεράστια ταράτσα αλλά και πολλοί συνιδιοκτήτες, κάποιοι εκ των οποίων αντιδρούν στην τοποθέτηση ηλιακών. Οι ερωτήσεις προς οποίους γνωρίζουν είναι:

χρειάζεται στατική μελέτη πριν την τοποθέτηση για σιγουριά;

Τι κόστος χοντρικά να υπολογίζω πέραν της αγοράς του ηλιακού; Δηλαδή σωληνώσεις από ταράτσα σε εμένα που είμαι ακριβώς από κάτω (5-6 μέτρα), αφαίρεση του ηλεκτρικού θερμοσίφωνα και εγκατάσταση ότι επιπλέον θεωρείτε ότι χρειάζεται;

 

Δεν χρειάζεται ούτε στατική μελέτη, ούτε μπορεί κάποιος να σου το απαγορέψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, D.PAT είπε

Και γιατί να βάλεις δοχείο διαστολής?

Κατά κύριο λόγο για να μην χάνει τα υγρά του κλειστού κυκλώματος κατά την εκτόνωση της βαλβίδας ασφαλείας όταν ανεβαίνει η εσωτερική πίεση. Αντί να γίνεται εκτόνωση και απώλεια υγρών, αυτά αποθηκεύονται στο δοχείο διαστολής και όταν πέσει η θερμοκρασία και η πίεση, επιστρέφουν πίσω κι έτσι δεν χρειάζεται περιοδική πλήρωση του κυκλώματος.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κάτι φύλλα που βάζουν ως μόνωση στις οικοδομές.Ειναι  κάτι μπλε γαλάζιου χρώματος λεπτά πάχους 5-7 εκατοστών και  διαφορων διαστασεων συνηθως 1,5x2 ή και μικρότερα.

Επειδή λόγω υψηλών θερμοκρασιών που έρχονται ετοιμάζω να σκεπάσω δύο ηλιακούς,τους συλλέκτες εννοώ μήπως σαν ιδέα θα ήταν καλύτερο να βάλω σε κάθε συλλέκτη και από ένα τέτοιο φύλλο και από πάνω να βάλω ένα κάλυμμα  ηλιακού που εχω πάρει;

Πέρυσι είχα βάλει μόνο τα αντηλιακά καλυμματα στους συλλέκτες και παρατήρησα ότι από κάτω το τζαμί ακουμπώντας το ήταν κάπως ζεστό.

Αν βάλω αυτά τα φύλλα μόνωσης και από πάνω το κάλυμμα μήπως προστατεύει καλύτερα από τις υψηλές θερμοκρασίες ή θα το κάνω χειρότερο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία αν είναι ζεστό το κρύσταλλο των συλλεκτών. Αυτό που επιδιώκουμε με την σκίαση είναι να μην αυξάνεται σε υπερθετικό βαθμό, λόγο της πολύωρης ηλιοφάνειας, το υγρό του κλειστού κυκλώματος που γίνεται από την έκθεση του απορροφητή στις ηλιακές ακτίνες και όχι από την εξωτερική θερμοκρασία του περιβάλλοντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, sonikk είπε

Υπάρχουν κάτι φύλλα που βάζουν ως μόνωση στις οικοδομές.Ειναι  κάτι μπλε γαλάζιου χρώματος λεπτά πάχους 5-7 εκατοστών και  διαφορων διαστασεων συνηθως 1,5x2 ή και μικρότερα.

Επειδή λόγω υψηλών θερμοκρασιών που έρχονται ετοιμάζω να σκεπάσω δύο ηλιακούς,τους συλλέκτες εννοώ μήπως σαν ιδέα θα ήταν καλύτερο να βάλω σε κάθε συλλέκτη και από ένα τέτοιο φύλλο και από πάνω να βάλω ένα κάλυμμα  ηλιακού που εχω πάρει;

Πέρυσι είχα βάλει μόνο τα αντηλιακά καλυμματα στους συλλέκτες και παρατήρησα ότι από κάτω το τζαμί ακουμπώντας το ήταν κάπως ζεστό.

Αν βάλω αυτά τα φύλλα μόνωσης και από πάνω το κάλυμμα μήπως προστατεύει καλύτερα από τις υψηλές θερμοκρασίες ή θα το κάνω χειρότερο;

 

Dow.

Αν βαλεις κουκουλα στο αυτοκινητο το ιδιο πραγμα συμβαινει! Αρα?  Λογικο ειναι να δημιουργειται μια θερμοκρασια. Μπορεις να βαλεις dow αν αυτο στην τοποθετηση, σου ειναι πιο ευκολο..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπλε μονωτικό μια χαρά είναι (αν το έχεις). Τώρα το να πας να πάρεις, ενώ έχεις τα πανιά και, ακόμα περισσότερο, να τα βάλεις όλα μαζί είναι λίγο overkill (κατά τη γνώμη μου πάντα). Τώρα αν εσύ έχεις το χρόνο και την διάθεση να ασχοληθείς τόσο πολύ με τον ηλιακό προφανώς είναι δικαίωμά σου.

Να επαναλάβω μόνο ότι ο ηλιακός χρειάζεται μία απλή σκίαση και όχι "απομόνωση", "αντανάκλαση" ή ότι άλλο σχετικό.

Γενικά μιλώντας σε ατμόσφαιρα καλοκαιριού τα πάντα είναι ζεστά. Από τα σύκα πάνω στο δέντρο μέχρι όλο το χώρο του αμαξιού σου (εκεί λογικά θα έπρεπε να ανησυχείς περισσότερο με το πολλά και ακριβά ηλεκτρονικά που έχουν μέσα)

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρει καλυμματα για panel, πουλαει στο skroutz, επιλεγεις διαστασεις. Μοιαζουν με κουκουλα αυτοκινητου.

Δεν τα χρησιμοποιησα περυσι, δεν ξερω αν εκανα καλα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/5/2024 στις 8:27 ΜΜ, D.PAT είπε

δεν υπάρχει κανένα δοχείο μέσα σε κανένα καζάνι. Και γιατί να βάλεις δοχείο διαστολής?

28/6/2020

Δεν χρειάζεται ούτε στατική μελέτη, ούτε μπορεί κάποιος να σου το απαγορέψει.

Σε ευχαριστώ αλλά δεν παίζει να είναι 4ετίας, το 19 μπήκαμε σπίτι και ήταν ήδη μέσα από καιρό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mindreader είπε

Εχω παρει καλυμματα για panel, πουλαει στο skroutz, επιλεγεις διαστασεις. Μοιαζουν με κουκουλα αυτοκινητου.

Δεν τα χρησιμοποιησα περυσι, δεν ξερω αν εκανα καλα...

Σκεπάζεις χθες...Αν έχεις δύο συλλέκτες τον ένα..Άμεσα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, sonikk said:

Σκεπάζεις χθες...Αν έχεις δύο συλλέκτες τον ένα..Άμεσα!

Φθορα λογω υψηλων θερμοκρασιων;

Δε λεω, καλο ειναι, και αφου υπαρχει για μενα η δυνατοτητα (ταρατσα), μαλλον πρεπει.

Αλλα οταν το ειπα στον εγκαταστατη που ειναι και φιλος, μου λεει μην αγχωνεσαι, κι αυτοι που τους εχουν στα κεραμιδια τι να κανουν, πορευονται κι αυτοι!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, επειδή αρχίζουν και σφίγγουν οι ζέστες, το νερό στον ηλιακό είναι βραστό.., αυτές τις μέρες επειδή δεν κάνουμε τόση κατανάλωση, σκέφτομαι σιγά-σιγά να σκεπάσω 

Μιλάμε για Sonne glass 200lt με 3.4τμ συλλέκτες, όπου η έξοδος των ζεστών είναι (οπως βλέπουμε από μπροστά τον ηλιακό) πάνω αριστερά και η εισαγωγή στους συλλέκτες κάτω δεξιά.

Πως είναι καλύτερα να σκεπάσω; τον ένα ή και τους δύο μισούς, ή κάτι άλλο; δεν ανησυχώ προς στιγμήν γιατί έχω τοποθετήσει δοχείο διαστολής και ασφάλειας 8 bar, η πίεση δικτύου στο κρύο είναι στα 4bar. Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Μιλάμε για Sonne glass 200lt με 3.4τμ συλλέκτες, όπου η έξοδος των ζεστών είναι (οπως βλέπουμε από μπροστά τον ηλιακό) πάνω αριστερά και η εισαγωγή στους συλλέκτες κάτω δεξιά.

Πως είναι καλύτερα να σκεπάσω; τον ένα ή και τους δύο μισούς, ή κάτι άλλο;

εγώ χρόνια τώρα σκεπάζω εναλλάξ κάθε χρόνο τον έναν αλλά  έχει είσοδο - έξοδο στο κέντρο  χωρίς θέματα Δοκίμασε και τους 2  τρόπους ανά μήνα να δεις διαφορές  

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την Δευτερα σκεπασα το ενα γυαλι (2 χ 1,5τμ @200λιτρα) και σημερα μετρησα 67 βαθμους στις 17,30 το απογευμα,ενω εχει γινει και χρηση του ζεστου νερου.

φανταζομαι οτι με τις ζεστες μαλλον θα πρεπει να σκεπασω και το μισο δευτερο γυαλι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...