Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, Artemisia03 είπε

έχω καταλήξει στα                  👉    2,5 m2

με περιμετρική μόνωση 

20 λεπτά πριν, Artemisia03 είπε

σωλήνες όχι πλαστικούς, όχι tuborama

μιλάς για την παροχή νερού η σύνδεσης συλλέκτη μποιλερ ?

22 λεπτά πριν, Artemisia03 είπε

👉glass ή    inox συλλέκτη ( χάλκινος είναι εκτός προυπολογισμού αν κατάλαβα καλά).

σχεδόν όλοι οι συλλέκτες είναι χάλκινοι Τα μποιλερ είναι glass ή    inox οπότε ανάλογα με το πορτοφόλι

24 λεπτά πριν, Artemisia03 είπε

Επίσης αν μπορεί κάποιος να μου συστήσει μάρκες, αν αυτό δεν θεωρηθεί διαφήμιση. Ή τουλάχιστον ποιες να αποφύγω...

αστοχίες υπάρχουν παντού Ακόμα και στα ακριβότερα ηλιακά υπήρξαν θέματα όπως έχει αναφερθεί από μέλη που τους αγόρασαν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, hp8 είπε
35 λεπτά πριν, Artemisia03 είπε

σωλήνες όχι πλαστικούς, όχι tuborama

μιλάς για την παροχή νερού η σύνδεσης συλλέκτη μποιλερ ?

Νομίζω και στα 2...

 

8 λεπτά πριν, hp8 είπε

σχεδόν όλοι οι συλλέκτες είναι χάλκινοι Τα μποιλερ είναι glass ή    inox οπότε ανάλογα με το πορτοφόλι

συγγνώμη ναι το boiler εννοούσα.

Τι διαφορές έχουν; Γιατί να βάλει κάποιος inox?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Artemisia03 είπε

Νομίζω και στα 2...

οκ Αν τα μέτρα είναι αρκετά θα είναι πολλά τα λεφτά  (Αρη Από την ταινία αυτό)

 

8 λεπτά πριν, Artemisia03 είπε

Τι διαφορές έχουν; Γιατί να βάλει κάποιος inox?

Τα boiler διακρίνονται σε glass, inox, χάλκινα και γαλβανιζέ. Ένας ηλιακός θερμοσίφωνας με χάλκινο boiler είναι λογικά θα έχει την μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. Πρόκειται για το πιο αξιόπιστο υλικό, αλλά με την πιο ακριβή τιμή στην αγορά. Τα boiler από inox υλικό είναι αρκετά ακριβά, αλλά με μεγάλη αντοχή στις διαβρώσεις.  Τα  glass είναι αρκετά αξιόπιστα, δείχνουν ιδιαίτερη αντοχή σε νερό με άλατα Τα γαλβανιζέ boiler είναι  κατασκευή που σε συνδυασμό με βαφή πούδρας εσωτερικά και ψημένη καλά είναι μια λύση  Η απόφαση του αγοραστή 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ!

Από μάρκες καμιά ιδέα;

Είδα Ιntersolar και ηλιοακμή...

Επίσης μια χαζή ερώτηση- τον συνδέουν και με την κουζίνα σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τοση προοδο τεχνολογιας παντως, καλα θα ηταν να υπηρχε και κανενα φορητο συστηματακι ηλιακου θερμοσιφωνα...portable οσο το δυνατον φυσικα, με μικροτερες δυνατοτητες αλλα να κανει δουλιτσα...να το φορτωνεις στο αμαξι να το πας και στο χωριο αν πας για λιγες μερες, που δεν εχεις βαλει εκει ηλιακό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα.

Σε πολυκατοικία του 73 στην Κυψέλη σκέφτομαι να σπάσω αυγά και να βάλω τον πρώτο ηλιακό. Υπάρχει τεράστια ταράτσα αλλά και πολλοί συνιδιοκτήτες, κάποιοι εκ των οποίων αντιδρούν στην τοποθέτηση ηλιακών. Οι ερωτήσεις προς οποίους γνωρίζουν είναι:

χρειάζεται στατική μελέτη πριν την τοποθέτηση για σιγουριά;

Τι κόστος χοντρικά να υπολογίζω πέραν της αγοράς του ηλιακού; Δηλαδή σωληνώσεις από ταράτσα σε εμένα που είμαι ακριβώς από κάτω (5-6 μέτρα), αφαίρεση του ηλεκτρικού θερμοσίφωνα και εγκατάσταση ότι επιπλέον θεωρείτε ότι χρειάζεται;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, thespartian είπε

Σε πολυκατοικία του 73 στην Κυψέλη σκέφτομαι να σπάσω αυγά και να βάλω τον πρώτο ηλιακό. 

χρειάζεται στατική μελέτη πριν την τοποθέτηση για σιγουριά;

1973 δεν ξέρω αν είχε - έχει καταστατικό απαγόρευσης Μελέτη  στατική για έναν δεν Θα σου πρότεινα αντί να τρυπήσετε την πλάκα να δείτε τις τσιμεντένιες  βάσεις Κάτι σαν τα κράσπεδα πεζοδρομίου 

Spoiler

image.jpeg.65182c10a6eb508068e664fd9307d5af.jpeg

https://www.youtube.com/watch?v=ygIgww0Xs_I

32 λεπτά πριν, thespartian είπε

Τι κόστος χοντρικά να υπολογίζω πέραν της αγοράς του ηλιακού; Δηλαδή σωληνώσεις από ταράτσα σε εμένα που είμαι ακριβώς από κάτω (5-6 μέτρα), αφαίρεση του ηλεκτρικού θερμοσίφωνα και εγκατάσταση ότι επιπλέον θεωρείτε ότι χρειάζεται;

Κόστος ανάλογα με τι υλικά θα βάλεις πχ τουμποραμα = οικονομικό η σπιράλ ανοξείδωτο = ακριβό Το θερμοσίφωνα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος εγώ θα τον άφηνα για καβατζα Θα έβαζα μια 3οδη σφαιρική στο κρύο και 2 ανεπίστροφες στο ζεστό  Ξέρει ο μάστορας τι εννοώ 

 

1 ώρα πριν, mindreader είπε

.να το φορτωνεις στο αμαξι να το πας και στο χωριο αν πας για λιγες μερες,

τι αμάξι έχεις Αν έχεις από βανακι και πάνω πάρε έναν 80ρι ανοιχτού κυκλώματος για να είναι ελαφρύτερος και κουβαλατον Εννοείται τον μοντάρεις μόνος σου Χλωμό ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, hp8 said:

 

Τα boiler διακρίνονται σε glass, inox, χάλκινα και γαλβανιζέ. 

Θέλει λίγο προσοχή εδώ στο τι εννοεί ο κάθε κατασκευαστής. Στου Βιολάρη που έβαλα εγώ, inox είναι μόνο το εξωτερικό περίβλημα, και χρειάζεται μόνο σε παραθαλάσσια περιοχή. Εκτός παραθαλάσσιας περιοχής, οι glass αρκούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, sargyrop81 είπε

Θέλει λίγο προσοχή εδώ στο τι εννοεί ο κάθε κατασκευαστής. Στου Βιολάρη που έβαλα εγώ, inox είναι μόνο το εξωτερικό περίβλημα, και χρειάζεται μόνο σε παραθαλάσσια περιοχή. Εκτός παραθαλάσσιας περιοχής, οι glass αρκούν.

έχουν βγει μποιλερ με glass εξωτερικό περίβλημα ?

2 ώρες πριν, Artemisia03 είπε

μια χαζή ερώτηση- τον συνδέουν και με την κουζίνα σωστα;

Η δική μου κουζίνα είναι 10 ετιας Συνδέεται μόνο στο ρεύμα και δεν συνδέεται με τον ηλιακό Αν η δίκη σου είναι τελευταίας τεχνολογίας και έχει τέτοια δυνατότητα πεστο και σε μας  :)

Επεξ/σία από hp8
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, hp8 said:

έχουν βγει μποιλερ με glass εξωτερικό περίβλημα ?

Μονος σου εγραψες παραπανω οτι "τα boiler ειναι glass ή inox". Αυτο δημιουργει τη συγχυση οτι αν δεν ειναι inox το περιβλημα, τοτε θα ειναι glass. Ακομα χειροτερα, μπορει να οδηγησει στο συμπερασμα οτι μπορει να ειναι inox απο μεσα (αν δεν ειναι glass).

Εγω αναφερομουν στην εμπορικη τους ονομασια. Ο Βιολαρης τους λανσαρει ως glass/ral (ή απλώς glass) και ως glass/inox ( κοινώς inox). 

Για να το πουμε απλα, καθως μετα απο 557 σελιδες υπαρχει συγχυση: το boiler ειναι απο χαλυβα. Απο μεσα εχει επιστρωση εμαγιε. Απο εξω μπορει να εχει περιβλημα inox, το οποιο χρειαζεται μονο σε παραθαλασσια περιοχη ή οπου υπαρχει κινδυνος διαβρωσης.

Η Artemisia δε χρειαζεται inox (περιβλημα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sargyrop81  οταν μιλάμε για το υλικο κατασκευής του μποιλερ αναφερόμαστε καταστευαστες και καταναλωτές σε ότι αφορά το κομμάτι που έρχεται σε επαφή με το ΖΝΧ χρονια τώρα και δεν αλλάζει αυτό όπως κι αν το καταλαβαίνει ο καθένας Έχεις δει χάλκινα μποιλερ με χάλκινο εξωτερικά περίβλημα ? ΟΧΙ Αρα όταν λέμε χάλκινο - ανοξείδωτο κλπ αναφερόμαστε σε αυτό που έγραψα και δεν θα επιμείνω περισσότερο Μπορείς να τα λες όπως θέλεις εσυ  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,

εχει καποιος να μου προτεινει τεχνικο για service ηλιακου? εχω να κανω πανω απο 3 χρονια,,,, Αθηνα/Βορεια ειμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zaq1 είπε

καποιος να μου προτεινει τεχνικο για service ηλιακου

 Μάστορα δεν έχω να προτείνω Διάβασε αυτά και δες κάνα βιντεο 
 Προσωπική εκτίμηση είναι  ότι η κατάλληλη εποχή για συντήρηση ηλιακού είναι από μέσα
 Οκτώβρη και μετά λόγο του ότι το καλοκαίρι με τις αυξημένες θερμοκρασίες - πιέσεις 
 μπορεί να χάσει υγρά το κλειστό και να έχεις χαμηλή απόδοση το χειμώνα Τώρα καλό 
 θα είναι να έχεις προσυμφωνήσει τι θέλεις να κάνεις να έχουν σκεπαστεί ο/οι συλλέκτες από το απόγευμα της προηγούμενης και να έχεις καταναλώσει όσο το δυνατόν περισσότερο ΖΝΧ για να μην προκύψουν θέματα   Εσωτερικός καθαρισμός μποιλερ και αναρρόφηση αλάτων με σκούπα  ( με προσοχή να μην κτυπήσει το glass κλπ) Αντικατασταση ανοδιου Καθαρισμός αντίστασης Έλεγχος ανεπίστροφης και λοιπών ασφαλιστικών Τεστ θερμοστάτη Εσωτερικός καθαρισμός συλλέκτη και αντικατασταση υγρών κλειστού κυκλώματος Αντικατασταση φθαρμένων μονώσεων Άδειασμα του μποιλερ από την σωλήνα εισαγωγής και όχι από την αντίσταση Δεν ξέρεις αν πάρει νερό η μόνωση και έχεις θέματα μετά Αυτά πάνω κάτω 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2024 στις 1:07 ΠΜ, sargyrop81 είπε

Μονος σου εγραψες παραπανω οτι "τα boiler ειναι glass ή inox". Αυτο δημιουργει τη συγχυση οτι αν δεν ειναι inox το περιβλημα, τοτε θα ειναι glass. Ακομα χειροτερα, μπορει να οδηγησει στο συμπερασμα οτι μπορει να ειναι inox απο μεσα (αν δεν ειναι glass).

Εγω αναφερομουν στην εμπορικη τους ονομασια. Ο Βιολαρης τους λανσαρει ως glass/ral (ή απλώς glass) και ως glass/inox ( κοινώς inox). 

Για να το πουμε απλα, καθως μετα απο 557 σελιδες υπαρχει συγχυση: το boiler ειναι απο χαλυβα. Απο μεσα εχει επιστρωση εμαγιε. Απο εξω μπορει να εχει περιβλημα inox, το οποιο χρειαζεται μονο σε παραθαλασσια περιοχη ή οπου υπαρχει κινδυνος διαβρωσης.

Η Artemisia δε χρειαζεται inox (περιβλημα). 

Μια χαρα τα λεει ο hp8. Και ο βιολαρης μια χαρα τα αναφερει znx/περιβλημα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...