Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ φίλε.

Θα παραγγείλω θερμοσίφωνα και

1. θα βάλω στο κλειστό κύκλωμα δοχειο διαστολής και την βαλβίδα ασφαλείας 6 bar που θα περιλαμβάνει η αγορά του θερμοσίφωνα. Χρειάζεται να πάρω κάποια άλλη; Συνήθως τι bar βαζουμε στη βαλβίδα που βιδώνει στο δοχείο διαστολής του κλειστού κυκλώματος;

2. Στην είσοδο του κρύου νερού στο ανοιχτό κύκλωμα, δεν θα χρησιμοποιήσω τη βαλβίδα ασφαλείας - αντεπίστροφο 8 bar που θα έχει μαζί ο θερμοσίφωνας αλλά θα πάρω α.) Αντεπίστροφο cim 30 1/2, β) Βαλβίδα ασφαλείας 1/2 x 3/4, 8 bar μπλε της watts. Είναι οκ αυτά; Για τη βαλβίδα ασφαλείας οι διαστάσεις είναι σωστές; Ουσιαστικά θα συνδεθεί με το ταφ το 1/2 και το 3/4 θα ειναι εκει που θα βγαίνει το νερό αν σκάσει;

 

Θέλω να πετύχω κάτι τέτοιο που είδα σε φώτο στο σκρουτζ.

 

Spoiler

20240416165757_9d8236c4.jpeg.3d3e240cc3ddffdbdf8b8156641f7c5b.jpeg

 

Επεξ/σία από _^ThEo^_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, _^ThEo^_ είπε

Θέλω να πετύχω κάτι τέτοιο που είδα σε φώτο στο σκρουτζ.

μπορείς να βάλεις ότι υλικό θέλεις είτε σαν της φωτο είτε σαν τα σουβλάκια των Γιουτιούμπερ Εγώ θα έβαζα τα εργοστασιακά υλικά που συνοδεύουν τον ηλιακό και θα έβαζα έναν μειωτη πίεσης στην παροχή ρυθμισμένο στα 3 bar 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hp8 είπε

Εγώ θα έβαζα τα εργοστασιακά υλικά που συνοδεύουν τον ηλιακό και θα έβαζα έναν μειωτη πίεσης στην παροχή ρυθμισμένο στα 3 bar 

Πώς βοηθά αυτό στις υψηλές πιέσεις εντός του boiler που αναπτύσσονται λόγω της θερμοκρασίας (εκτός από το να καλύπτουμε τους συλλέκτες);

Όταν το εργοστασιακό ασφαλιστικό δουλεύει σωστά (συχνά έχουν αστοχίες), λόγω του αντεπίστρωφου, η μεγάλη πίεση παραμένει εγκλωβισμένη εντός του boiler και αυτό ακριβώς είναι το θέμα που επιδρά στην μακροζωία του. Τα εργοστασιακά είναι συνήθως στα 10 bar και πάνω ενώ θέλουμε μέγιστο 6-8 bar για να μην υπάρχει ποτέ θέμα.

2 ώρες πριν, _^ThEo^_ είπε

Θα παραγγείλω θερμοσίφωνα και

1. Η βαλβίδα ασφαλείας του κλειστού κυκλώματος είναι  το μέγιστο 3 bar. Κι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Πώς βοηθά αυτό στις υψηλές πιέσεις εντός του boiler που αναπτύσσονται λόγω της θερμοκρασίας (εκτός από το να καλύπτουμε τους συλλέκτες);

δεν θα έχουμε υψηλές πιεσεις γιατί θα έχουμε 3 bar αντί για 5-6-7 που εχει το δίκτυο Οπότε η οποια αύξηση προκύψει από τις θερμοκρασίες θα  είναι στα  ανεκτά ορια της βαλβίδας ασφαλείας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, _^ThEo^_ είπε

Ενδιαφέρομαι και εγώ για το συγκεκριμένο δοχείο διαστολής κλειστού κυκλώματος επειδή φαίνεται να είναι χάλκινο. Βλέπω ότι έχει 2 παραλλαγές.

1.) Αρσενικό-θηλυκό (https://www.skroutz.gr/s/49744507/T-Fittings-3202-Docheio-Diastolis-Iliakou-Katheto-0-9lt.html)

2.) Θηλυκό-θηλυκό (https://www.skroutz.gr/s/36555770/T-Fittings-3201-Docheio-Diastolis-Iliakou-Katheto-0-9lt.html)

Λογικά πηγαίνουμε σε αρσενικό-θηλυκό ώστε να βιδώνουμε πάνω κατευθείαν την βαλβίδα ασφαλείας χωρις να χρειάζεται μαστός/νίπελ?

Υποθέτω είναι ανάλογα με το καζάνι σου. Επίσης υποθέτω ότι δεν βάζεις στο δοχείο διαστολής, βαλβίδα ασφαλείας όπως γράφεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Υποθέτω είναι ανάλογα με το καζάνι σου. Επίσης υποθέτω ότι δεν βάζεις στο δοχείο διαστολής, βαλβίδα ασφαλείας όπως γράφεις

Εννοείς ότι τη βαλβίδα τη βάζεις τη βάζεις στην άλλη τρύπα και πάνω στο δοχείο διαστολής βάζεις τάπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλειοψηφία των κατασκευαστών βάζουν μια βαλβίδα ασφαλείας που γράφει επάνω 10-12 bar.

Οι βαλβίδες ασφαλείας βγαίνουν πάντα ανά δύο bar;

Έχω δει και βαλβίδα στα 6 bar που συνέχεια άνοιγε και έσταζε νερό.Αυτο είναι ασύμφορο θεωρώ οικονομικά γιατί χαλάς πολυ  νερο.

Για μένα το πιο σωστό είναι στα 8 bar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Βρίσκομαι στην αναζήτηση ηλιακού θερμοσίφωνα. Έως 160 λίτρα και budget μέχρι 1000. Ποιες εταιρείες προτείνετε;

 

Επεξ/σία από AlpineLemon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, hp8 είπε

δεν θα έχουμε υψηλές πιεσεις γιατί θα έχουμε 3 bar αντί για 5-6-7 που εχει το δίκτυο Οπότε η οποια αύξηση προκύψει από τις θερμοκρασίες θα  είναι στα  ανεκτά ορια της βαλβίδας ασφαλείας 

Ας πούμε ότι το δίκτυο ύδρευσης έχει 6 bar πίεση. Αυτή είναι τουλάχιστον στο μισό από την ενεργοποίηση της εργοστασιακής βαλβίδας ασφαλείας. Οπότε που βοηθά στην μακροζωία του boiler; Πουθενά απαντώ, καθώς θα έπρεπε η βαλβίδα να λειτουργούσε σε χαμηλότερες πιέσεις και όχι στα όρια που έχουν σχεδιασθεί να λειτουργούν τα boiler.

Και αυτός είναι ο κύριος λόγος που στις εργοστασιακές βαλβίδες είναι σύνηθες το φαινόμενο να χαλά το εσωτερικό πλαστικό (συνήθως) αντεπίστροφο και να χρειάζεται αντικατάστασή τους, πράγμα που δεν συμβαίνει στις περιπτώσεις με χαμηλότερης πίεσης βαλβίδες και διακριτά αντεπίστροφα.

11 ώρες πριν, sonikk είπε

Έχω δει και βαλβίδα στα 6 bar που συνέχεια άνοιγε και έσταζε νερό.Αυτο είναι ασύμφορο θεωρώ οικονομικά γιατί χαλάς πολυ  νερο.

Λύση σε αυτό είναι η χρήση δοχείου αδρανείας στο ανοικτό κύκλωμα, που θα απορροφά την ποσότητα του νερού πριν την εκτόνωση του ασφαλιστικού και θα το αποδίδει πάλι αργότερα όταν πέσει η πίεση στο κύκλωμα. Επιπλέον κέρδος ότι ακόμη και αν δεν υπάρχει μειωτής πίεσης, αυτή παραμένει σταθερή σε όλο το κύκλωμα μετά το αντεπίστροφο και έως όλες τις καταναλώσεις από την έξοδο του ΖΝΧ του boiler, εξαλείφοντας τα υδραυλικά πλήγματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jkoukos είπε

αυτός είναι ο κύριος λόγος που στις εργοστασιακές βαλβίδες είναι σύνηθες το φαινόμενο να χαλά το εσωτερικό πλαστικό (συνήθως) αντεπίστροφο και να χρειάζεται αντικατάστασή τους

Τα ιδια λέμε ο καθένας με το τρόπο του Ο κατασκευαστής πρέπει να κατασκευάζει προϊόντα που να αντέχουν (οσο αντέξουν) στις υπάρχουσες συνθήκες Ο καταναλωτής οφείλει να φροντίζει για την μακροζωία της αγοράς του 

7 λεπτά πριν, _^ThEo^_ είπε

Παρήγγειλα έναν sol-violaris 160άρη.

αν αυτόν ήθελες καλα έκανες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, ηρθε ο ηλιακος του Βιολάρη με τους 2 συλλέκτες. Θα ήθελα να ρωτήσω για την απόδοση των συλλεκτών. Πάνω στο ταμπελάκι γράφει 72%.

 

1. Οι navi τι απόδοση έχουν, έχει κάποιος να μας δείξει το ταμπελάκι;

2. Το empty collector που λέει 20 κιλά τι είναι; Η χωρητικότητα του κλειστού κυκλώματος;

 

Spoiler

IMG_6402.jpeg

 

Επεξ/σία από _^ThEo^_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, _^ThEo^_ είπε

Καλησπέρα, ηρθε ο ηλιακος του Βιολάρη με τους 2 συλλέκτες. Θα ήθελα να ρωτήσω για την απόδοση των συλλεκτών. Πάνω στο ταμπελάκι γράφει 72%.

 

1. Οι navi τι απόδοση έχουν, έχει κάποιος να μας δείξει το ταμπελάκι;

2. Το empty collector που λέει 20 κιλά τι είναι; Η χωρητικότητα του κλειστού κυκλώματος;

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

IMG_6402.jpeg

 

Τα 20kg είναι το βάρος του συλλέκτη άδειου (όπως σου παραδόθηκε δηλαδή, χωρίς να έχει μέσα υγρά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Μένω σε μια παλιά μονοκατοικία μαζί με τα 3 μου παιδιά. Είμαι προς αναζήτηση ηλιακού και από τα σχόλιά σας

έχω καταλήξει στα  👉150 lt σε2-2,5 m2

                                       👉σωλήνες όχι πλαστικούς, όχι tuborama (ό,τι κι αν ειναι αυτό🙂) , αλλά inox με μόνωση

Ζητώ την γνώμη σας, επειδή δεν υπάρχει αντρική βοήθεια🙂,

στην επιλογή                  👉glass ή    inox συλλέκτη ( χάλκινος είναι εκτός προυπολογισμού αν κατάλαβα καλά).

Απ ό,τι έγραφε κάποιος το γυαλί δεν μαζεύει μικρόβια αλλά χρειάζεται καθε 2 χρόνια ανόδιο, ενώ το inox κάθε 4 χρόνια αλλά είναι πιο ακριβό.

Επίσης αν μπορεί κάποιος να μου συστήσει μάρκες, αν αυτό δεν θεωρηθεί διαφήμιση. Ή τουλάχιστον ποιες να αποφύγω...

Ευχαριστώωω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...