Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Εχοντας 2 πάνελς επιλεκτικά και σκεπασμένω το ένα, το νερό βράζει. Να σκεπάσω και το άλλο μέχρι την μέση (από κάτω μέχρι την μέση?)?

Επίσης καμία φωτογραφία για την διάταξη εισαγωγής του νερού στο boiler? Τι πρέπει να έχει πριν τον διακόπτη on/off?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, sonikk είπε

Τί απόσταση πρέπει να έχει ένας ηλιακός όταν μπροστά του ακριβώς βρίσκεται άλλος για να μην σκιάζεται;

Οποιοδήποτε "εμπόδιο" υπάρχει μπροστά από τον ηλιακό θέλει απόσταση 1,5 χ ύψος εμποδίου προκειμένου να μην σου κάνει καθόλου σκιά ακόμα και στο μέσο του χειμώνα (που είναι δηλαδή ο ήλιος στο χαμηλότερό του σημείο)

Πχ τοιχίο στο 1μ---ιδανική απόσταση 1,5μ. Ηλιακός με ύψος 1,7μ---ιδανική απόσταση 2,55, κλπ

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, haris_216 είπε

Οποιοδήποτε "εμπόδιο" υπάρχει μπροστά από τον ηλιακό θέλει απόσταση 1,5 χ ύψος εμποδίου προκειμένου να μην σου κάνει καθόλου σκιά ακόμα και στο μέσο του χειμώνα (που είναι δηλαδή ο ήλιος στο χαμηλότερό του σημείο)

Ο τύπος ύψος εμποδίου * 1,5 είναι παραδοχή μέσης τιμής του έτους. Κατά τον χειμώνα που ο ήλιος είναι στο χαμηλότερο σημείο (όπως σωστά αναφέρεις), η σκιά αυξάνει το μήκος της κι έτσι ο κανόνας που χρησιμοποιείται είναι ύψος εμποδίου * 2, αν θέλουμε μέγιστη ωφέλεια αυτό το διάστημα. Αντίστοιχα το καλοκαίρι μειώνεται το μήκος της σκιάς.

spacer.png

12 ώρες πριν, doll είπε

Εχοντας 2 πάνελς επιλεκτικά και σκεπασμένω το ένα, το νερό βράζει. Να σκεπάσω και το άλλο μέχρι την μέση (από κάτω μέχρι την μέση?)?

Προσωπικά είχα σκεπασμένους κατά το ήμισυ και τους 2 συλλέκτες αλλά επειδή αυτή την εποχή ανέβαζε αρκετά την θερμοκρασία, κάλυψα την περασμένη Τετάρτη πλήρως τον ένα και μισοσκεπασμένο τον άλλο συλλέκτη.

ΖΝΧ.png

13 ώρες πριν, doll είπε

Επίσης καμία φωτογραφία για την διάταξη εισαγωγής του νερού στο boiler? Τι πρέπει να έχει πριν τον διακόπτη on/off?

Για ποια διάταξη ρωτάς; Συνήθως εκτός της βάνας και του ασφαλιστικού, δεν χρησιμοποιείται κάτι άλλο. Βέβαια για καλύτερη προστασία υπάρχουν και άλλα που μπορείς να βάλεις, κάποια απαραίτητα για μερικούς και άλλα όχι. Για παράδειγμα, ξεχωριστή βαλβίδα ασφαλείας και αντεπίστροφο, μειωτής πίεσης, δοχείο διαστολής, κλπ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, jkoukos said:

spacer.pngΠροσωπικά είχα σκεπασμένους κατά το ήμισυ και τους 2 συλλέκτες αλλά επειδή αυτή την εποχή ανέβαζε αρκετά την θερμοκρασία, κάλυψα την περασμένη Τετάρτη πλήρως τον ένα και μισοσκεπασμένο τον άλλο συλλέκτη.

Παίζει ρόλο μισό από επάνω ή από κάτω? και αν ναι ποιό μισό καλύπτεις?

8 hours ago, jkoukos said:

Για ποια διάταξη ρωτάς; Συνήθως εκτός της βάνας και του ασφαλιστικού, δεν χρησιμοποιείται κάτι άλλο. Βέβαια για καλύτερη προστασία υπάρχουν και άλλα που μπορείς να βάλεις, κάποια απαραίτητα για μερικούς και άλλα όχι. Για παράδειγμα, ξεχωριστή βαλβίδα ασφαλείας και αντεπίστροφο, μειωτής πίεσης, δοχείο διαστολής, κλπ.

Για αυτά που λές. Τι να βάλω ως πρόταση, μάρκες και συνδεσμολογία........ ξεχωριστή βαλβίδα ασφαλείας και αντεπίστροφο, μειωτής πίεσης, δοχείο διαστολής,κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, doll είπε

Παίζει ρόλο μισό από επάνω ή από κάτω? και αν ναι ποιό μισό καλύπτεις?

To μισό κάτω. Έχω αναφέρει ποια είναι η πρόταση μηχανολόγου κατασκευαστή και στο επόμενο μήνυμα φωτογραφία πως είχα μισοσκεπασμένους τους συλλέκτες.

1 ώρα πριν, doll είπε

Για αυτά που λές. Τι να βάλω ως πρόταση, μάρκες και συνδεσμολογία........ ξεχωριστή βαλβίδα ασφαλείας και αντεπίστροφο, μειωτής πίεσης, δοχείο διαστολής,κλπ.

Στην εικόνα είναι το περίφημο "σουβλάκι του Γιαννούδη" που περιέχει μερικά από αυτά τα επιπλέον. Γράφω την δική μου σειρά προτίμησης και τον λόγο, χωρίς να σημαίνει ότι ντε και καλά είναι όλα απαραίτητα:

  1.  Δοχείο διαστολής κλειστού κυκλώματος: Για να αποθηκεύεται το υγρό σε περίπτωση αύξησης της πίεσης λόγω θερμοκρασίας, ώστε να μην χάνεται από την βαλβίδα ασφαλείας και να χρειάζεται τακτικός περιοδικός έλεγχος και αναπλήρωση ειδικά τους ζεστούς μήνες και με μεγάλη ημερήσια ηλιοφάνεια (κάτι που σχεδόν κανείς δεν κάνει).
  2.  Ξεχωριστή βαλβίδα ασφαλείας και αντεπίστροφου στα 8 bar: Διότι αυτό που βάζουν οι κατασκευαστές είναι στα 10-12 bar (όριο λειτουργίας καζανιού) και συνήθως σπάει το εσωτερικό αντεπίστροφο λόγω των πιέσεων.
  3.  Κάλυμμα συλλεκτών: Για μερική ή πλήρη σκίαση ανάλογα την περίπτωση.
  4.  Μειωτής πίεσης: Ρυθμισμένος στα 4 bar, εφόσον το δίκτυο ύδρευσης στην περιοχή δεν είναι σταθερό.
  5.  Δοχείο διαστολής στο κρύο νερό: Με πίεση ρυθμισμένη λίγο παρακάτω από αυτή του μειωτή. Αυτά τα δύο εξασφαλίζουν σταθερή πίεση και αποφυγή υδραυλικών πληγμάτων σε όλο το δίκτυο.
  6.  Θερμομικτική βαλβίδα: Ρύθμιση θερμοκρασίας ΖΝΧ ώστε να μην καταπονείτε το δίκτυο (σύνδεσμοι, βάνες κλπ) προς το σπίτι και κυρίως αν ο σωλήνας είναι τουμπόραμα, αλλά και προστασία από πιθανά εγκαύματα λόγω μεγάλης θερμοκρασίας.
  7.  Επιπλέον βάνες, βρύση, φίλτρα, stopcor κλπ, ανάλογα την εγκατάσταση και την τσέπη ιδιοκτήτη.

 

Σουβλάκι Γιαννούδι.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Αυριο προκειται να εγκαταστησω εναν ηλιακο 200L διπλης.Ο υδραυλικος μ προτεινε να μη βαλω τριωδη μεσα στο μπανιο και να καταργησω το boiler που εχω στο παταρι για ζεστο.Θα συνεχισει να ζεσταινει με τη θερμανση πετρελαιου μου ειπε,και οποτε δεν εχω ηλιοφανεια να αναβω τον ηλιακο να ζεσταινει.Ποια η γνωμη σας?Μου ανεφερε πως οικονομικα αυτο με συμφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, jkoukos είπε

Επιπλέον  φίλτρα

μήπως το φίλτρο γραμμής έπρεπε να το έχεις στην είσοδο ? Το ζεστο τραβάει από ψιλά δεν εχει σκουπίδια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι δικιά μου η εικόνα, την βρήκα στο διαδίκτυο και έβαλα τις ονομασίες. Φίλτρο δεν έχω βάλει στους δικούς μου. Μόνον τα 3 πρώτα από τα παραπάνω και βρύση. Σκέφτομαι για τα επόμενα 2 (περισσότερο στο χωριό), αλλά μέχρι τώρα δεν είχα θέματα.

Έχω έξτρα αισθητήρες θερμοκρασίας νερού και εξωτερική περιβάλλοντος, ηλιοφάνειας και κατανάλωσης ΖΝΧ, μέσω ESP32 και Home Assistant.

Επεξ/σία από jkoukos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/7/2024 στις 10:36 ΜΜ, jkoukos είπε

To μισό κάτω. Έχω αναφέρει ποια είναι η πρόταση μηχανολόγου κατασκευαστή και στο επόμενο μήνυμα φωτογραφία πως είχα μισοσκεπασμένους τους συλλέκτες.

Στην εικόνα είναι το περίφημο "σουβλάκι του Γιαννούδη" που περιέχει μερικά από αυτά τα επιπλέον. Γράφω την δική μου σειρά προτίμησης και τον λόγο, χωρίς να σημαίνει ότι ντε και καλά είναι όλα απαραίτητα:

  1.  Δοχείο διαστολής κλειστού κυκλώματος: Για να αποθηκεύεται το υγρό σε περίπτωση αύξησης της πίεσης λόγω θερμοκρασίας, ώστε να μην χάνεται από την βαλβίδα ασφαλείας και να χρειάζεται τακτικός περιοδικός έλεγχος και αναπλήρωση ειδικά τους ζεστούς μήνες και με μεγάλη ημερήσια ηλιοφάνεια (κάτι που σχεδόν κανείς δεν κάνει).
  2.  Ξεχωριστή βαλβίδα ασφαλείας και αντεπίστροφου στα 8 bar: Διότι αυτό που βάζουν οι κατασκευαστές είναι στα 10-12 bar (όριο λειτουργίας καζανιού) και συνήθως σπάει το εσωτερικό αντεπίστροφο λόγω των πιέσεων.
  3.  Κάλυμμα συλλεκτών: Για μερική ή πλήρη σκίαση ανάλογα την περίπτωση.
  4.  Μειωτής πίεσης: Ρυθμισμένος στα 4 bar, εφόσον το δίκτυο ύδρευσης στην περιοχή δεν είναι σταθερό.
  5.  Δοχείο διαστολής στο κρύο νερό: Με πίεση ρυθμισμένη λίγο παρακάτω από αυτή του μειωτή. Αυτά τα δύο εξασφαλίζουν σταθερή πίεση και αποφυγή υδραυλικών πληγμάτων σε όλο το δίκτυο.
  6.  Θερμομικτική βαλβίδα: Ρύθμιση θερμοκρασίας ΖΝΧ ώστε να μην καταπονείτε το δίκτυο (σύνδεσμοι, βάνες κλπ) προς το σπίτι και κυρίως αν ο σωλήνας είναι τουμπόραμα, αλλά και προστασία από πιθανά εγκαύματα λόγω μεγάλης θερμοκρασίας.
  7.  Επιπλέον βάνες, βρύση, φίλτρα, stopcor κλπ, ανάλογα την εγκατάσταση και την τσέπη ιδιοκτήτη.

 

Σουβλάκι Γιαννούδι.jpg

"Δοχείο διαστολής στο κρύο νερό: Με πίεση ρυθμισμένη λίγο παρακάτω από αυτή του μειωτή" αν το δοχειο διαστολης έχει μικρότερη πίεση απ το δίκτυο  του μειωτή, δεν θα γεμίσει με το νερό του δικτύου τότε;; μήπως πρέπει να είναι λίγο πιο πάνω από  την πίεση του μειωτή;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το δοχείο μπαίνει μεταξύ αντεπίστροφου και εισόδου στο καζάνι. Εκτός της περίπτωσης όλο το νερό εντός του καζανιού να είναι κρύο, πάντα αυτό το σημείο θα έχει μεγαλύτερη πίεση και το δοχείο απορροφά μόνον την κατάλληλη ποσότητα νερού από αυτό, αφού το αντεπίστροφο είναι κλειστό.

Όταν γίνεται χρήση ΖΝΧ, τότε ανοίγει το αντεπίστροφο και έχουμε ροή νερού δικτύου. Αλλά άμεσα πέφτει η πίεση λόγω της ζήτησης κάτω από το όριο του μειωτή και παράλληλα λόγω του ότι το δοχείο είναι φορτισμένο* σε μεγαλύτερη τιμή λόγω της πρότερης κατάστασης, φεύγει μικρή ποσότητα από αυτό προς το καζάνι που θα αναπληρωθεί στη συνέχεια.

Σύμφωνα με έναν οδηγό που είχα διαβάσει, η πίεση στο δοχείο πρέπει να είναι ίση ή λίγο μικρότερη από τον μειωτή σε δίκτυα πόσιμου νερού. Στο YouTube, όσοι εγκαταστάτες έχουν κανάλια, δεν λένε ακριβώς την τιμή που πρέπει να ρυθμιστεί η πίεση αλλά ότι αυτή εξαρτάται από τα δεδομένα κάθε εγκατάστασης.

* Η πίεση του δοχείου ρυθμίζεται όταν αυτό είναι άδειο. Όταν πάρει ποσότητα νερού λόγω της πίεσης από το καζάνι, αυτόματα αυξάνεται η δική του εσωτερική πίεση ανάλογα της εισερχόμενης ποσότητας νερού, οπότε θα γίνει μεγαλύτερη από αυτή που έχει ρυθμιστεί ο μειωτής.

Επεξ/σία από jkoukos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μου φέρανε τον ηλιακό, maltezos inox. Παρατηρώ ότι η μία είσοδος ή έξοδος (δεν ξέρω τι είναι) είναι στραβή. Επισυνάπτω φωτογραφία.

Maltezos.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nikos3000 είπε

Μόλις μου φέρανε τον ηλιακό, maltezos inox. Παρατηρώ ότι η μία είσοδος ή έξοδος (δεν ξέρω τι είναι) είναι στραβή. Επισυνάπτω φωτογραφία.

Maltezos.jpg

Να ζητήσετε αντικατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, nikos3000 είπε

Μόλις μου φέρανε τον ηλιακό, maltezos inox. Παρατηρώ ότι η μία είσοδος ή έξοδος (δεν ξέρω τι είναι) είναι στραβή. Επισυνάπτω φωτογραφία.

Maltezos.jpg

Δεν είμαι σίγουρος από τη φωτογραφία για το σημείο που βρίσκεται και μπορεί όντως να είναι κάτι προβληματικό.

ΕΚΤΟΣ αν είναι στην μέση του boiler και ακριβώς κάτω από το αυτοκόλλητο. Τότε αφορά την είσοδο του κλειστού κυκλώματος (που παίρνει από το πάνω μέρος των συλλεκτών) και όντως έτσι είναι η κατασκευή (φεύγει ευθεία κάτω ο σωλήνας σύνδεσης με τους συλλέκτες, χωρίς να χρειάζεται να κάνει κούρμπα)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...