Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ποια η διαφορα της διπλης επισμαλτωσης με την μονη ,οπου βγαζει και μια διαφορα στα 160 ευρω στα ιδια λιτρα?

τα καζανια εχουν ιδιο παχος λαμαρινας.

το ενα 7 χρονια εγγυηση το αλλο 12

 

διπλη επισμαλτωση  1100 ευρω ''Duro glass''

https://www.thermitsolar.gr/iliakoi-thermosifones-duro-glass/thermit-iliakos-duro-glass-200lt-3plis-energeias-syllektis-3-00m2

μονη επισμαλτωση  940 ευρω  ''Ecology glass''

https://www.thermitsolar.gr/iliakoi-thermosifones-ecology-glass/thermit-iliakos-ecology-glass-200lt-3plis-energeias-syllektis-3-00m2

εντιτ

 

εδω σαν καζανια μονο 65 ευρω διαφορα

https://www.thermitsolar.gr/filter/boiler-iliakoy/?custom_f_763[0]=36363232&custom_f_7[0]=36343530

 

Επεξ/σία από dimviii
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδη θα μας πουν οτι θελουν αυτοι.

στο κλειδωμενο τοπικ,επεσα πανω σε συζητησεις οτι δεν υπαρχει διπλη επισμαλτωση,οτι απλα πρωτα περνανε ενα ασταρι και μετα την επισμαλτωση,οπου αυτο  καποιοι το λενε διπλη επισμαλτωση.

Για αυτο ρωτησα και εδω μηπως εχουμε καποια σιγουρη απαντηση,χωρις να κρυβονται συμφεροντα απο πισω.

Επεξ/σία από dimviii
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2024 στις 8:00 ΠΜ, dimviii είπε

επειδη θα μας πουν οτι θελουν αυτοι.

στο κλειδωμενο τοπικ,επεσα πανω σε συζητησεις οτι δεν υπαρχει διπλη επισμαλτωση,οτι απλα πρωτα περνανε ενα ασταρι και μετα την επισμαλτωση,οπου αυτο  καποιοι το λενε διπλη επισμαλτωση.

Για αυτο ρωτησα και εδω μηπως εχουμε καποια σιγουρη απαντηση,χωρις να κρυβονται συμφεροντα απο πισω.

Δείτε την μέθοδο Direct. Την ανέπτυξε η Buderus και την πρωτοχρησιμοποίησε ο ΛΑΣΚΑΡΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, νομίζω έχει ξαναειπωθεί εδώ αλλά δεν το βρίσκω. Μπορεί αν γνωρίζει κάποιος να πει πόσες και ποιες εταιρείες -ειδικά εδώ στη βόρεια Ελλάδα - παράγουν δικά τους καζάνια, ποιες κάνουν επισμάλτωση και ποιες παράγουν δικούς τους συλλέκτες; Κάθε φορά που μιλάω με κάποιον υδραυλικό ακούω και κάτι αντίθετο, ο καθένας μου λέει και για διαφορετική μάρκα ότι εισάγει από Σκόπια και, λυπάμαι πραγματικά, αλλά πλεον δεν αισθάνομαι εμπιστοσύνη για κανέναν τους. Μπορεί να μας πει κάποιος τι ισχύει;

Ντρέπομαι που το λέω αλλά ειλικρινά για να βάλω έναν αξιόπιστο 200αρη ηλιακό θα πρέπει να ξοδέψω οικονομίες που δε μου περίσσευαν και τις μάζευα πολύ καιρό κι αν μη τι άλλο δε θέλω να πιαστώ κορόιδο...

Επεξ/σία από armaanid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, armaanid είπε

Καλησπέρα, νομίζω έχει ξαναειπωθεί εδώ αλλά δεν το βρίσκω. Μπορεί αν γνωρίζει κάποιος να πει πόσες και ποιες εταιρείες -ειδικά εδώ στη βόρεια Ελλάδα - παράγουν δικά τους καζάνια, ποιες κάνουν επισμάλτωση και ποιες παράγουν δικούς τους συλλέκτες; Κάθε φορά που μιλάω με κάποιον υδραυλικό ακούω και κάτι αντίθετο, ο καθένας μου λέει και για διαφορετική μάρκα ότι εισάγει από Σκόπια και, λυπάμαι πραγματικά, αλλά πλεον δεν αισθάνομαι εμπιστοσύνη για κανέναν τους. Μπορεί να μας πει κάποιος τι ισχύει;

Ντρέπομαι που το λέω αλλά ειλικρινά για να βάλω έναν αξιόπιστο 200αρη ηλιακό θα πρέπει να ξοδέψω οικονομίες που δε μου περίσσευαν και τις μάζευα πολύ καιρό κι αν μη τι άλλο δε θέλω να πιαστώ κορόιδο...

Στην Κατερίνη γνωρίζω τον Ξάφη και τον ΕΒΥΛ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλιακός Θερμοσίφωνας 120lt τοποθετημένος στην Αττική. Καινούργιος. (Τοποθέτηση Δεκ 2023). 

Αυτή τη εποχή με μέση εξωτερική θερμοκρασία 19 βαθμούς,  η θερμοκρασία του νερού πέφτει κατα τη διάρκεια της νύχτας κατα μέσο όρο 23 βαθμούς. Θεωρώ ότι είναι μεγάλη η απώλεια της θερμοκρασίας.

Δεν είναι καλή η μόνωση του boiler ή είναι η ιδέα μου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Δεν είναι καλή η μόνωση του boiler ή είναι η ιδέα μου ?

πόσα άτομα ? Η χρήση γίνεται κυρίως μετά τις 3 μμ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Jiakometi είπε

(Τοποθέτηση Δεκ 2023). 

Αυτή τη εποχή με μέση εξωτερική θερμοκρασία 19 βαθμούς,  η θερμοκρασία του νερού πέφτει κατα τη διάρκεια της νύχτας κατα μέσο όρο 23 βαθμούς.

το διάστημα που πέρασε είχε την ιδια συμπεριφορά απωλειών ?  Γιατί αν προέκυψε τώρα μήπως κάποια διαρροή στο κλειστό  Τοποθέτηση ταράτσα ? Από σκίαση δεν έχει πρόβλημα φαντάζομαι Μετα την λασποβροχη καθαρίζουμε συλλέκτες 

12 ώρες πριν, Jiakometi είπε

Χρήση κυρίως το πρωί για ντους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, hp8 είπε

το διάστημα που πέρασε είχε την ιδια συμπεριφορά απωλειών ?  Γιατί αν προέκυψε τώρα μήπως κάποια διαρροή στο κλειστό  Τοποθέτηση ταράτσα ? Από σκίαση δεν έχει πρόβλημα φαντάζομαι Μετα την λασποβροχη καθαρίζουμε συλλέκτες 

 

Ναι είχε από την αρχή αυτή τη συμπεριφορά. 
Όχι δεν έχει διαρροή από το κλειστό κύκλωμα, αλλά δεν θα είχε και πολύ σημασία μια και μιλάμε για απώλειες την νύχτα. 
Ο συλλέκτης έχει καθαριστεί. 
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω μικρής ταράτσας δε μπορώ να βάλω δύο συλλέκτες, αλλά χρειάζομαι 200lt.

Έχει κανείς εμπειρία για 200lt με μονό συλλέκτη 3τμ; Θα κάνει δουλειά το χειμώνα με ηλιοφάνεια ή δε θα ζεσταίνει ποτέ. ΘΑ εγκατασταθεί στην Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mindreader είπε

O απογευματινος ηλιος, προσφερει τιποτε στους συλλεκτες ή οχι;

Από τις παρατηρήσεις στις μετρήσεις του δικού μου ηλιακού, βλέπω ότι αυτή την εποχή ο απογευματινός ήλιος βοηθά στην διατήρηση (ή τουλάχιστον να υπάρχει μικρή απώλεια) της θερμοκρασίας που έχει επιτευχθεί (μέγιστη περίπου στις 17:00) έως το βράδυ που συνήθως γίνονται 2 μπάνια (συν ένα πρωϊνό).

Κατά μέσο όρο έχω 0,8°C απώλεια ανά ώρα τις βραδυνές ώρες που κυρίως εξαρτάται από την κατανάλωση, πότε έγινε αυτή, την ημερήσια ηλιοφάνεια και την εξωτερική θερμοκρασία του περιβάλλοντος.

Solar Boiler.png

Ωστόσο η απώλεια που αναφέρω ισχύει για την μέγιστη θερμοκρασία στο ψηλότερο σημείο του boiler, από όπου τραβάμε το ζεστό νερό. Αντίθετα η αντίστοιχη στο χαμηλότερο σημείο, όπου έρχεται το κρύο νερό για αναπλήρωση, αυξάνεται σταδιακά αντί να μειώνεται (εφόσον υπάρξει κατανάλωση).

Επεξ/σία από jkoukos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...