Προς το περιεχόμενο

Η Intel θα ξεκινήσει τη μαζική παραγωγή επεξεργαστών στα 10nm τoν Ιούνιο, με τα πρώτα προϊόντα 7nm να έρχονται το 2021


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, kawavn800 είπε

Οπότε να περιμένουμε και ένα update των Windows 10  το οποίο  θα  απαιτεί 4ης γενιάς και πλέον  επεξεργαστή,  τις εταιρείες που  παράγουν games   το ίδιο  κλπ κλπ.  Έχω ένα cnc που δουλεύει  με Windows nt 4 και από όσο  θυμάμαι το μηχάνημα που  εκτελεί τις ακτινογραφία  ο οδοντίατρος  τρέχει Windows 98  αδιάλειπτα  από το 2000.+- 

Κάπως πρέπει να  πουληθεί το  προϊόν. 

Καινούργια μητρική,  μνήμη ραμ  και δεν συμαζεύεται. Νομίζω πως  πιο τακτικά  αναβαθμίζουν οι ερασιτέχνες  παρά  οι επαγγελματίες. Τουλάχιστον οι δεύτεροι  τα βλέπουν ως εργαλεία. 

Η εξέλιξη  δεν σταματάει. 

Καλό σαββατοκύριακο 

δεν είναι ακριβώς σωστό αυτό που λες. επαγγελματικά δεν κάνεις εύκολα αλλαγές. γιατί εάν αλλάξεις το software θα πρέπει να αλλάξεις και το hardware ή και το ανάποδο. και για τους επαγγελματίες είναι αρκετά μεγάλα κόστη αυτά ενώ φαντάσου τον οδοντίατρο να τρέξει πρόγραμμα του 2020. θα τα καταφέρει πιστεύεις; οι ερασιτέχνες αναβαθμίζουν καθώς μια αναβάθμιση δεν κοστίζει τόσα πολλά. παίρνουν από τον θείο τα παράθυρα ή τα αγοράζουν πακέτο με τον υπολογιστή και τέλος. δεν τρέχουν εξειδικευμένα προγράμματα.

στην δουλειά έχουμε σέρβερ σκύλο από το 2008. για να τον αλλάξουμε θέλει πάνω από 6 χιλιάρικα η εταιρεία. δεν τα δίνουν τόσο εύκολα όσο νομίζεις.

Επεξ/σία από james01gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, jgeorgiou said:

Ας πάμε λίγο στην ουσία

Είπε το πιο μπλε στρουμφάκι στο στρουμφοινσόμνια..

Αυτή τη φορά λέω η ιντελ να μη βάλει προστασια ούτε στο firmware των cpu της,μπας και κερδίσει κανά φπς παρά πάνω..

Αντε,καλες αγορες σε νέο σοκετ σου εύχομαι,ευτυχισμένο το τεχνολογικό 2017 να πεις στους μπλε αφέντες σου,και μακριά οι διαδικασίες ασφαλείας απο τα νέα τσιπάκια,μην και δεν τραβάει ο ΝΕΟΣ τετραπύρηνος αι εφτά.

Αι πάενε..

  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, tz_aristotelis είπε

Ακόμα παίζουμε με τους core 2duo.

Το 2035 θα πάρω έναν στα 7 nm...😁

Έτσι ειναι...45nm rules

p125u9.png

13 ώρες πριν, tz_aristotelis είπε

Ακόμα παίζουμε με τους core 2duo.

Το 2035 θα πάρω έναν στ 7 nm...😁

 

Επεξ/σία από obijuan1983
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, james01gr είπε

δεν είναι ακριβώς σωστό αυτό που λες. επαγγελματικά δεν κάνεις εύκολα αλλαγές. γιατί εάν αλλάξεις το software θα πρέπει να αλλάξεις και το hardware ή και το ανάποδο. και για τους επαγγελματίες είναι αρκετά μεγάλα κόστη αυτά ενώ φαντάσου τον οδοντίατρο να τρέξει πρόγραμμα του 2020. θα τα καταφέρει πιστεύεις; οι ερασιτέχνες αναβαθμίζουν καθώς μια αναβάθμιση δεν κοστίζει τόσα πολλά. παίρνουν από τον θείο τα παράθυρα ή τα αγοράζουν πακέτο με τον υπολογιστή και τέλος. δεν τρέχουν εξειδικευμένα προγράμματα.

στην δουλειά έχουμε σέρβερ σκύλο από το 2008. για να τον αλλάξουμε θέλει πάνω από 6 χιλιάρικα η εταιρεία. δεν τα δίνουν τόσο εύκολα όσο νομίζεις.

Καλημέρα. Αυτό ακριβώς  εννοώ. Ότι  ο επαγγελματίας  το  βλέπει ως εργαλείο. Όσο του κάνει την εργασία για την οποία το αγόρασε το  κρατάει.. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, IT chef είπε

Είπε το πιο μπλε στρουμφάκι στο στρουμφοινσόμνια..

Αυτή τη φορά λέω η ιντελ να μη βάλει προστασια ούτε στο firmware των cpu της,μπας και κερδίσει κανά φπς παρά πάνω..

Αντε,καλες αγορες σε νέο σοκετ σου εύχομαι,ευτυχισμένο το τεχνολογικό 2017 να πεις στους μπλε αφέντες σου,και μακριά οι διαδικασίες ασφαλείας απο τα νέα τσιπάκια,μην και δεν τραβάει ο ΝΕΟΣ τετραπύρηνος αι εφτά.

Αι πάενε..

Αντιπαρέρχομαι τους χαρακτηρισμούς και ξαναπροσπαθώ να εστιάσω στην ουσία. Γιατί οι άλλοι με την μικρότερη γεωμετρία δεν πετυχαίνουν καλύτερα TDP/GHZ στα chipακια τους?

Θα σας πω κάτι , η γεωμετρία όπως την μετράει ο καθένας γιατί δεν την μετράνε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο είναι λίγο σαν για MPIXEL των κινέζικων καμερών. Οπότε μην αναρωτιέστε γιατί άλλοι που είναι στα 10/12 νμ βλέπουν τις επιδόσεις και τα Ghz της Intel μόνο σε εφιάλτες το βράδυ.

  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Αντιπαρέρχομαι τους χαρακτηρισμούς και ξαναπροσπαθώ να εστιάσω στην ουσία. Γιατί οι άλλοι με την μικρότερη γεωμετρία δεν πετυχαίνουν καλύτερα TDP/GHZ στα chipακια τους?

Θα σας πω κάτι , η γεωμετρία όπως την μετράει ο καθένας γιατί δεν την μετράνε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο είναι λίγο σαν για MPIXEL των κινέζικων καμερών. Οπότε μην αναρωτιέστε γιατί άλλοι που είναι στα 10/12 νμ βλέπουν τις επιδόσεις και τα Ghz της Intel μόνο σε εφιάλτες το βράδυ.

Μιλάμε επιχειρήματα που μόνο σε ενα τεχνολογικό φόρουμ θα μπορούσες να διαβάσεις , όχι αστεία !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

main-qimg-7ae801896d2ad44cbc53fbff085cd49a

Η πρόσφατη εκστρατεία Τύπου Global Foundries (GF) λέει ότι βρίσκονται μπροστά από την Intel, όταν στην πραγματικότητα ο νέος κόμβος '7nm' είναι ακριβώς αυτό που η Intel καλεί σήμερα '10nm' από την άποψη του μεγέθους των τρανζίστορ στην πραγματικότητα. Αυτό φαίνεται ποιο καθαρά στους αδαείς παρατηρώντας τα TDP/Ghz των chips που έχουν αντίστοιχη ποσότητα τρανζίστορ. Απλά αν η ΙΝΤΕΛ πιάνει 5Ghz με τα 14νμ , που είναι τα 6Ghz που θα έπιαναν τα ποιο σύγχρονα εργοστάσια με πραγματικά καλύτερη γεωμετρία? Γιατί ο RYZEN 2600X που είναι 6cores/12th έχει οροφή 1Ghz χαμηλότερα από τον 9700Κ με 6cores/12threads? Αν ψάξετε τις προδιαγραφές της AMD θα δείτε ότι ο RYZEN κατασκευάζεται σε ποιο σύγχρονο εργοστάσιο των 12νμ.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό πόσταρα και εγώ και ο @Ouranium λέει ότι είναι σχεδόν 1 χρόνου το "άρθρο" (???)

Ξεχάστε τα νανόμετρα, είναι marketing. Αποδεχτείτε ότι έχετε φάει το παραμύθι περί nm όσοι το έχετε φάει (μαζί και εγώ στην αρχή) και πάμε παρακάτω.

ΥΣ.
Το επόμενο μου build λογικά θα είναι Ryzen ή τέλος πάντων ότι είναι καλύτερο vfm τη περίοδο εκείνη.

Επεξ/σία από chocorello
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, akatsim είπε

Οταν αυτοι θα ειναι στα 7, οι αλλοι θα ειναι στα 0,7

Χωρίς να είμαι φανμποι της ιντελ , αλλά χαλάρωσε ρε φίλε που θα είναι κάτω από τα 7 όλοι το 2021. Λογικά στους arm θα είμαστε στα 5 και στα x64 θα είναι στα 7 και η ιντελ και η amd.

58 λεπτά πριν, chocorello είπε

Αυτό πόσταρα και εγώ και ο @Ouranium λέει ότι είναι σχεδόν 1 χρόνου το "άρθρο" (???)

Ξεχάστε τα νανόμετρα, είναι marketing. Αποδεχτείτε ότι έχετε φάει το παραμύθι περί nm όσοι το έχετε φάει (μαζί και εγώ στην αρχή) και πάμε παρακάτω.

ΥΣ.
Το επόμενο μου build λογικά θα είναι Ryzen ή τέλος πάντων ότι είναι καλύτερο vfm τη περίοδο εκείνη.

Ακριβώς αυτό. Τα nm είναι μάρκετινγκ. Η amd αυτή τη στιγμή αξίζει γιατι  πχ με 220 ευρώ έχεις ryzen 2700 με πολύ καλές επιδόσεις. Όλα τα άλλα είναι χαζομάρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, busellatos είπε

- Η Intel θα βγαλει 5G modem  [Ακυρο]

- Η Intel θα βγαλει gpu που θα ταραξει την αγορα [ προς Ακυρωση ]

- Η Intel θα παει στα 7 nm[Ακυρο]

- Η Intel θα παει στα 10nm  [Εγκυρη Μουφα για να μην πεφτει η μετοχη της]

- Η Intel τρεχει και δεν φτανει γιατι ειχε βολευτει με το μεριδιο της στην αγορα και την κοστολογηση της [ Εγκυρο ]

οπότε το 90% του πλανήτη έχουν κάνει λάθος επιλογή... ωραίος

Ρε παιδιά μιας και δεν είμαι επιστήμονας να γνωρίζω αρχιτεκτονικές και την τεχνολογία κατασκευής τόσο προχωρημένων Microchip καθώς και απεχθάνομαι να διαβάζω θεωρίες και απόψεις ονλαιν του κάθε ξερόλα που λιώνει στο διάβασμα στα reviews Και στα benchmark. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει το παρακάτω φαινόμενο?

ΤΟ φαινόμενο έχει ως εξής. (ένα από τα πολλά σενάρια καθημερινής χρήσης θα αναφερθώ).

Windows 10 profesional με όλες τις αναβαθμίσεις σε γραμμή 100άρα. Τα έχουμε σε 3 υπολογιστές διαφορετικούς. Όλοι με 8Gb ddr4 και ένας με 16gb ddr3. Ένας με 4790s ένας με i7 8700 Και τέλος ένας με ryzen 7. Καμία διεργασία και στους 3 εκτός από chrome με το Youtube να παίζει 8k 60 fps hdr αρχείο.. Όλοι συνδεδεμένοι πάνω σε APC pro ups 1200άρι με την οθόνη που σου δείχνει κατανάλωση που τραβάει από την πρίζα.

ο 4790s 23watt με cpu usage ανάμεσα σε 30-40% στον chrome και 10-20% στον edge (smooth video 1-3 πεταμένα καρέ σε πολύ έμπειρο μάτι στον chrome κανένα στον edge)

0 8700 20 watt με cpu usage ανάμεσα σε 20-30% στον chrome και 5-10 στον edge ( λάδι τρεχούμενο και στον chrome και στον edge)

o ryzen 7 74 watt με cpu usage 50-60% στον chrome και 10-20 στον edge. (200-300 καρέ πεταμένα για πλάκα στον chrome και 10+ στον edge)

Υπολογίστε με τον edge το ίδιο βίντεο με ενεργοποιημένο το hdr στις ρυθμίσεις +10% και απενεργοποιημένο το hdr -10%.... Και στα τρια μηχανήματα. 

Θερμοκρασίες τις αγνοώ μιας και δεν έχουν νόημα στην πράξη εκτός και αν θέλει κάποιος να υπερχρονίσει (άλλη τρύπα στον εγκέφαλο)...

Κάποιος να μου εξηγήσει το φαινόμενο? Γιατί όλα τα άλλα η προσωπική μου άποψη είναι για χαζούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...