Προς το περιεχόμενο

VHS κασέτα σε mp4.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσφατα βρήκα κάτι παλιές βιντεοκασέτες και θέλω να τις μετατρέψω σε ψηφιακή μορφή.Διάβασα ότι γίνεται με συσκευές σαν αυτή https://www.skroutz.gr/s/8356146/Easycap.html Θα χρειαστεί κάποιο επιπλέον καλώδιο? Το pc που θα χρησιμοποιήσω για το record έχει cpu 1,35ghz με 8gb ram,είναι αρκετό?

Επεξ/σία από Iliaskrs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γίνεται αλλά θα πρέπει να έχεις και ένα video που να λειτουργεί. Μην περιμένεις φυσικά καμία τρομερή ποιότητα μιας και η ανάλυση και μόνο είναι εξωφρενικά χαμηλή για το σήμερα αν και μεγαλύτερο αγκάθι (τουλάχιστον από τη δική μου εμπειρία) είναι ο συνδιασμός κακών κασετών με μάλλον κακή αρχική εγγραφή. Για καλύτερο αποτέλεσμα δοκίμασε και έναν καθαρισμό στο video σου...

Το αποτέλεσμα είναι σε γενικές γραμμες ΟΚ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, ZauZ είπε

Ναι γίνεται αλλά θα πρέπει να έχεις και ένα video που να λειτουργεί. Μην περιμένεις φυσικά καμία τρομερή ποιότητα μιας και η ανάλυση και μόνο είναι εξωφρενικά χαμηλή για το σήμερα αν και μεγαλύτερο αγκάθι (τουλάχιστον από τη δική μου εμπειρία) είναι ο συνδιασμός κακών κασετών με μάλλον κακή αρχική εγγραφή. Για καλύτερο αποτέλεσμα δοκίμασε και έναν καθαρισμό στο video σου...

Το αποτέλεσμα είναι σε γενικές γραμμες ΟΚ...

Δεν είναι και μεγάλο πρόβλημα η ποιότητα,απλά η συσκευή απ ότι θυμάμαι δεν λειτουργούσε.Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να γίνει η μετατροπή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα με κάποιο τρόπο πρέπει να παίξεις τις βιντεοκασέτες ώστε με τη συσκευή που έδειξες να κάνεις grab το σήμα και να το αποθηκευσεις σε ψηφιακή μορφή. Ο μοναδικός mainstream τρόπος που γνωρίζω είναι με ένα video ή από την ίδια την βιντεοκάμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ZauZ είπε

Μα με κάποιο τρόπο πρέπει να παίξεις τις βιντεοκασέτες ώστε με τη συσκευή που έδειξες να κάνεις grab το σήμα και να το αποθηκευσεις σε ψηφιακή μορφή. Ο μοναδικός mainstream τρόπος που γνωρίζω είναι με ένα video ή από την ίδια την βιντεοκάμερα.

Επιβεβαιωνω...
Αυτο το μαραφετι στο Link το ειχα παρει απο το E-shop πριν καμια δεκαρια χρονια. Ο λογος που δεν εκατσα να κανω την μετατροπη ηταν οτι επρεπε να παιζει στην βιντεοκαμερα ή στο Video.
Δεν χρειαζεται καποιο Extra καλωδιο, απλα να ειναι στο ρευμα η καμερα...Η μπαταρια δεν θα αντεχε. Αν θυμαμαι ειχα κατεβασει καποιο προγραμμα για να δουλεψει.
Βαρεθηκα...Σιγουρα οι στιγμες ειναι χαραγμενες μεσα μας και δεν το σκεφτομαι πια για μετατροπη μιας και στα βιντεο υπαρχουν ανθρωποι που δεν βρισκονται κοντα μας.

Υγ΄΄ Το μαραφετι Βρισκεται σε μια κουτα στο παταρι , καποια στιγμη πρεπει να το βρω να το δωσω αλλα ποτε θα γινει...


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Lshow είπε

Επιβεβαιωνω...
Αυτο το μαραφετι στο Link το ειχα παρει απο το E-shop πριν καμια δεκαρια χρονια. Ο λογος που δεν εκατσα να κανω την μετατροπη ηταν οτι επρεπε να παιζει στην βιντεοκαμερα ή στο Video.
Δεν χρειαζεται καποιο Extra καλωδιο, απλα να ειναι στο ρευμα η καμερα...Η μπαταρια δεν θα αντεχε. Αν θυμαμαι ειχα κατεβασει καποιο προγραμμα για να δουλεψει.
Βαρεθηκα...Σιγουρα οι στιγμες ειναι χαραγμενες μεσα μας και δεν το σκεφτομαι πια για μετατροπη μιας και στα βιντεο υπαρχουν ανθρωποι που δεν βρισκονται κοντα μας.

Υγ΄΄ Το μαραφετι Βρισκεται σε μια κουτα στο παταρι , καποια στιγμη πρεπει να το βρω να το δωσω αλλα ποτε θα γινει...


 

Κρίμα είναι να χαθούν...

 

14 ώρες πριν, ZauZ είπε

Μα με κάποιο τρόπο πρέπει να παίξεις τις βιντεοκασέτες ώστε με τη συσκευή που έδειξες να κάνεις grab το σήμα και να το αποθηκευσεις σε ψηφιακή μορφή. Ο μοναδικός mainstream τρόπος που γνωρίζω είναι με ένα video ή από την ίδια την βιντεοκάμερα.

Εννοούσα κάποιο vhs σε dvd  converter αλλά απ ότι είδα δεν υπάρχει σε ελληνικά καταστήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Iliaskrs είπε

Κρίμα είναι να χαθούν...

΄΄Κριμα ειναι να μην περναμε τον χρονο μας με αγαπημενα προσωπα, κριμα ειναι να μην τους λεμε αυτα που νιωθουμε οσο ειναι κοντα μας...
Κριμα ειναι να προσπαθουμε να αναστησουμε στιγμες που δεν τις εκμεταλλευτηκαμε αλλιως.

΄΄Αν τελικα αποφασισεις να παρεις αυτο το μαραφετι για να προχωρησεις, πες μου να ψαξω,να το βρω και να στο βαλω σε ενα λεωφορειο να ερθει κοντα στην πολη σου.
Μονο με το ονομα σου και την περιοχη σου. Δεν θελω να μαθω διευθυνσεις...Χωρις χρεωσεις και βλακειες...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αγορασα μια βιντεοκαμερα hi8 γιατι η δικια μου τα ειχε παιξει 50 ευρω ....ακομα μεταφερω απο hi8 στο pc...χρειαστηκε και ενα καλωδιο της KONIG που εχει και το προγραμμα για να κανεις και 2 αλλα πραγματα οταν τα μεταφερεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τις δίνω έξω. Με 7.50 ευρώ , μου μετατρέπουν μια 90λεπτη Hi8 σε dvd. Χρησιμοποιεί παλιά επαγγελματικά επιτραπέζια βίντεο Hi8 . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι ακριβα...αλλα εγω δεν τα θελω σε dvd γιατι εχουν και σαβουρα που θελει πεταμα

αλλα μιας και το ανεφερες Αθηνα ειναι το μαγαζι που ειπες ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...