Προς το περιεχόμενο

δημιουργια και αλλαγη μεγεθους κατατμησεων σε ubuntu mate 18.04 LTS


kllado

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλημέρα σε όλους,

Ανακάλυψα πως ειχα ξεχασμενο unallocated χωρο τον οποίο φορμάρισα και έχω μερικες εκατοντάδες gb ελευθερα τώρα. Το πρόβλημα είναι ότι μεταξύ αυτού του νέου κενού χωρου και του home παρεμβάλεται το swap. Υπάρχει πρόβλημα -και ποιο- εάν μετακινήσω τον swap πχ στην αρχή της νέας κατατμησης ώστε να μεγαλώσω το μέγεθος του home; Επίσης, μήπως μπορεί να γίνει και το αντίστροφο, να βάλω τον swap στο τέλος και να μεταφέρω τον home στην αρχή (δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει);

Θέλωνα πάρω λίγο χωρο απο την κατάτμηση των  win, ώστε να μεγαλώσω το μέγεθος του filesystem του λινουξ. Τι πρόβλημα θα μπορούσε να δημιουργηθεί με το να αλλάξει η αρχή της κατάτμησης του λινουξ (προηγείται η κατάτμηση των win και έπεται του λινουξ), είναι δυνατό κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα !

 Κατ' αρχήν πριν επιχειρήσεις οποιαδήποτε αλλαγή στις κατατμήσεις του σκληρού δίσκου, επιβάλλεται να πάρεις ένα πλήρες αντίγραφο ασφαλείας με ένα πρόγραμμα όπως είναι πχ το Clonezilla, το οποίο διανέμεται δωρεάν στο Internet.  
 Από εκεί και πέρα πιστεύω ότι όλα αυτά που περιγράφεις, ναι, μπορούν να γίνουν, αλλά εδώ που τα λέμε, δεν υπάρχει κατά τη γνώμη μου κανείς ιδιαίτερος λόγος να αλλάξεις τη σειρά των κατατμήσεων. Δεν θα προσφέρει κάτι το ιδιαίτερο από άποψη ταχύτητας απόκρισης του συστήματος, εκτός ίσως από λίγο παραπάνω ενιαίο χώρο, όπως λες.
 Το πιο γνωστό πρόγραμμα που χρησιμοποιείται στο Linux για να γίνουν αλλαγές στις κατατμήσεις του σκληρού δίσκου ονομάζεται gparted και διανέμεται κι αυτό δωρεάν. Απλά, δηλαδή, κατεβάζεις ένα αρχείο τύπου ISO image, το γράφεις σε CD και μετά εκκινείς τον υπολογιστή από το CD.  Το πρόγραμμα gparted θα σου δώσει τη δυνατότητα να κάνεις όλες τις αλλαγές που θέλεις μέσω γραφικής διεπαφής και χωρίς ιδιαίτερο κόπο.
 Επαναλαμβάνω όμως και πάλι ότι επιβάλλεται να έχεις πάρει ένα πλήρες αντίγραφο ασφαλείας όλων των δεδομένων του δίσκου πριν απ' οποιαδήποτε ενέργεια, γιατί αλλιώς, εμένα που σου προτείνω να δοκιμάσεις το gparted, ή θα με κυνηγήσεις με κανένα σκουπόξυλο ή θα μου κόψεις την ουρά.... Μην ξεχνάς ότι ενώ θα δουλεύει το gparted μπορεί να κοπεί το ρεύμα...

Νιάαααααααου !

Ο Άσπρος Γάτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...