Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft ετοιμάζει παιχνίδι Minecraft AR για smartphones


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο τέλος του keynote του CEO της Microsoft, Satya Nadella, που σηματοδότησε την έναρξη του συνεδρίου για προγραμματιστές της εταιρείας, Build 2019, παρακολουθήσαμε ένα βίντεο που έδειχνε μία έκδοση επαυξημένης πραγματικότητας (AR) του Minecraft.

Στο βίντεο, ο διευθυντής δημιουργικού του Minecraft, Saxs Persson αφήνει το κινητό του σε ένα παγκάκι έξω από το συνεδριακό κέντρο που πραγματοποιείται το συνέδριο της Microsoft αυτές τις ημέρες (Washington State Convention Center). Μία περαστική γυναίκα βρίσκει το κινητό, το ανοίγει και βλέπει το Minecraft να «τρέχει» σε AR, κάτι που ενδεχομένως να δείχνει ότι η Microsoft ετοιμάζει κάποιο νέο παιχνίδι.

Ακόμα δεν γνωρίζουμε και πολλά πράγματα για το παιχνίδι, ωστόσο μπορεί να αποδειχτεί «killer app» για την επαυξημένη πραγματικότητα. Δεν έχουμε δει και πολλά παιχνίδια ή εφαρμογές από την εποχή του Pokémon Go –τα downloads του οποίου έχουν ξεπεράσει τα 500 εκατομμύρια- που να επιδεικνύουν στο μέγιστο βαθμό τις δυνατότητες της επαυξημένης πραγματικότητας και να έχουν τόσο μεγάλη επιρροή στο κοινό.

Η Microsoft αρνήθηκε να σχολιάσει τα σχέδια της για το Minecraft AR. Στο video teaser όμως γίνεται γνωστό ότι περισσότερες λεπτομέρειες θα μάθουμε στις 17 Μαΐου, ημέρα που σηματοδοτεί την 10τη επέτειο του Minecraft.

The Verge


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, macboy said:

Για τα δεκαχρονα καλά θα κάνει δεν κοιτάει να φτιάξει το Software στα PC παιχνίδι θέλει!!! 

First!!! 

Τελικα θέλει η δεν θελει τι λες να μην θελει που να θελει αφου δεν θελει... 

 

Το AR στα google maps που εχω εχει πλακα... Για παιχνίδι δεν ξέρω δύσκολο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαπα το καρπουζι, ειναι και η εποχη τους τωρα. η κοπελιτσα στο βιντεο πολυ ενθουσιασμενη ομως, ισως ειμαι εγω λαθος.  Οτι ar εχω δοκιμασει δεν προσφερει κατι ιδιαιτερο, θα ελεγα περισσοτερο προβληματα εχεις. Ειτε προβαλεις το παιχνιδι στον δρομο ομως ειτε στο πλακακι, παλι την οθονη του κινητου θα κοιτας, απο αυτην παιζεις και αυτην βλεπεις.  με τα hololens κατι γινεται, αν και ασχετο θεμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι στιγμής κανένα δεν έχει παιχνίδι AR που να είναι καλό και να σε κάνει να κολλάς. 

Επεξ/σία από Hatsos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Hatsos είπε

Μέχρι στιγμής κανένα δεν έχει παιχνίδι AR που να είναι καλό και να σε κάνει να κολλάς. 

Ξεχνας τον παροξυσμο με τα Pokemon go πριν καιρο? χαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pentraks είπε

Ξεχνας τον παροξυσμο με τα Pokemon go πριν καιρο? χαχαχαχα

Δεν το ξέχασα αλλά να έχω παίξει στο σύνολο δύο ώρες. Ντάξει σίγουρα υπήρξε μια τρέλα αλλά δεν το λες και καλό παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Hatsos είπε

Δεν το ξέχασα αλλά να έχω παίξει στο σύνολο δύο ώρες. Ντάξει σίγουρα υπήρξε μια τρέλα αλλά δεν το λες και καλό παιχνίδι.

Ενταξει το "καλο" ειναι και λίγο υποκειμενικο. Για καποιους (και μαλιστα πολλους) ηταν. Απλα σαν δειγμα AR gaming ισως να ειναι το πιο αντιπροσωπευτικο (και επιτυχημενο ασχέτως hype).

 

Επισης έρχεται και το πολλά υποσχόμενο harry potter wizards unite

Επεξ/σία από pentraks
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, zodiacskipper είπε

Να βελτιώσει τα Windows θα έλεγα εγώ και όχι να φτιάξει παιχνίδια για ανήλικα 

Λογικά μπορεί να τα κάνει και τα δύο μαζί. Δε νομίζω οι ίδιοι που φτιάχνουν το minecraft να φτιάχνουν και τα windows :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, zio10 είπε

Λογικά μπορεί να τα κάνει και τα δύο μαζί. Δε νομίζω οι ίδιοι που φτιάχνουν το minecraft να φτιάχνουν και τα windows :)

Λογικά η Microsoft τα λεφτά που θα δώσει για να φτιαχτεί το Minecraft μπορεί να τα δώσει στο Windows αυτό εννοώ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...