Προς το περιεχόμενο

filesystem full


kllado

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, kllado είπε

υπάρχει δυνατότητα να μου δείξει πώς πρεπει να βαλω τα καινουργια νούμερα στο /etc/fstab, σε περίπτωση που χρειαστεί, και, θεωρείς πως 20 gb θα είναι αρκετά για να αναπνεει το συστημα;

Koιτα το /home ειναι 70gb.Πες οτι δημιουργεις κενο χωρο , 40gb.Δεν ξερω ποσο θα δημιουργησεις , εσυ ξερεις τι αρχεια πιανουν χωρο εκει περα και ποσα γιγα ειναι.Τυχαιο παραδειγμα λοιπον το 40.

Απο αυτα τα 40 , κρατα τα 15 περιπου (τυχαιο νουμερο παλι , αν παιζεις με μεγαλου μεγεθους downloads κρατα περισσοτερα) , και τα υπολοιπα 25 τα κολλας στο / .Oπως ειπα με bootable usb stick του gparted...δημιουργεις μεσω αυτου κενο χωρο απο το διαθεσιμο χωρο του /home και το κολλας στο partition του / .
Αν χρειαστει το /etc/fstab αλλαγες , θα πρεπει να εχεις προνοησει να εχεις φτιαξει ενα live cd/stick απο καποια διανομη (oποιαδηποτε , δεν παιζει ρολο πoια..μιας και εχεις ubuntu..και το ubuntu μας κανει ιδανικα) , ωστε να μπουταρεις με αυτην , να κανεις mount το root partition της εγκατεστημενης διανομης σου (που δεν θα μπουταρει) , και να πειραξεις το /etc/fstab καταλληλα.Τι αλλαγες πρεπει να γινουν , οταν ερθει η ωρα :) Οπως ειπα αν τα παρτιτιονς ειναι δηλωμενα με το ονομα των παρτιτιονς π.χ. sda1 , sda2 κλπ λογικα δεν θελει αλλαγες και λογικα θα μπουταρει το συστημα κανονικα.Αν ειναι δηλωμενα τα uuid , τοτε θα πρεπει να βαλεις τα νεα ...ισως το κοψιμο/ραψιμο να διαφοροποιει το uuid των partitions.
Υπαρχει το blkid (ανηκει στο πακετο util-linux , στο ubuntu) , που αναφερει το τρεχον uuid ολων των διαθεσιμων partitions...οποτε αν αλλαξει καποιο για καποιον λογο και δεν αντιστοιχει στο σωστο που αναφερεται στο /etc/fstab , το αλλαζεις αναλογα...

31 λεπτά πριν, kllado είπε

btw δεν ξέρω για τον φακελο media. Πώς μπορώ να βρω τι συμβαίνει;

Για δειξε μας τι δειχνει το περιβοητο /etc/fstab

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, kllado είπε

υπάρχει δυνατότητα να μου δείξει πώς πρεπει να βαλω τα καινουργια νούμερα στο /etc/fstab, σε περίπτωση που χρειαστεί, και, θεωρείς πως 20 gb θα είναι αρκετά για να αναπνεει το συστημα;

btw δεν ξέρω για τον φακελο media. Πώς μπορώ να βρω τι συμβαίνει;

Nα πω ότι όντως στις δύο τελευταίες αναλύσεις είχα αποσυνδέσει όλους τους εξωτερικούς δίσκους. Ίσως να βρίσκεται σε κάποιον από αυτούς για λόγους που δε γνωρίζω :)  αλλά δεν ξέρω πώς να βρω τι συμβαίνει γιατί φάκελος με αυτό το όνομα γνωρίζω ότι δεν υπάρχει σε εξωτερικό μεσο

34 λεπτά πριν, mphxths είπε

Koιτα το /home ειναι 70gb.Πες οτι δημιουργεις κενο χωρο , 40gb.Δεν ξερω ποσο θα δημιουργησεις , εσυ ξερεις τι αρχεια πιανουν χωρο εκει περα και ποσα γιγα ειναι.Τυχαιο παραδειγμα λοιπον το 40.

Απο αυτα τα 40 , κρατα τα 15 περιπου (τυχαιο νουμερο παλι , αν παιζεις με μεγαλου μεγεθους downloads κρατα περισσοτερα) , και τα υπολοιπα 25 τα κολλας στο / .Oπως ειπα με bootable usb stick του gparted...δημιουργεις μεσω αυτου κενο χωρο απο το διαθεσιμο χωρο του /home και το κολλας στο partition του / .
Αν χρειαστει το /etc/fstab αλλαγες , θα πρεπει να εχεις προνοησει να εχεις φτιαξει ενα live cd/stick απο καποια διανομη (oποιαδηποτε , δεν παιζει ρολο πoια..μιας και εχεις ubuntu..και το ubuntu μας κανει ιδανικα) , ωστε να μπουταρεις με αυτην , να κανεις mount το root partition της εγκατεστημενης διανομης σου (που δεν θα μπουταρει) , και να πειραξεις το /etc/fstab καταλληλα.Τι αλλαγες πρεπει να γινουν , οταν ερθει η ωρα :) Οπως ειπα αν τα παρτιτιονς ειναι δηλωμενα με το ονομα των παρτιτιονς π.χ. sda1 , sda2 κλπ λογικα δεν θελει αλλαγες και λογικα θα μπουταρει το συστημα κανονικα.Αν ειναι δηλωμενα τα uuid , τοτε θα πρεπει να βαλεις τα νεα ...ισως το κοψιμο/ραψιμο να διαφοροποιει το uuid των partitions.
Υπαρχει το blkid (ανηκει στο πακετο util-linux , στο ubuntu) , που αναφερει το τρεχον uuid ολων των διαθεσιμων partitions...οποτε αν αλλαξει καποιο για καποιον λογο και δεν αντιστοιχει στο σωστο που αναφερεται στο /etc/fstab , το αλλαζεις αναλογα...

Για δειξε μας τι δειχνει το περιβοητο /etc/fstab 

to fstab δεν ξερω που να το βρω, το etc βρισκεται στο screeshot. Nα πω ότι σε αυτό εχω συνδέσει τους εξωτερικούς, στους οποίους φαίνεται ενας media κατάλογος αλλά δεν καταλαβαίνω γρι τι συμβαίνει με αυτόν

etc.png

37 λεπτά πριν, mphxths είπε

Koιτα το /home ειναι 70gb.Πες οτι δημιουργεις κενο χωρο , 40gb.Δεν ξερω ποσο θα δημιουργησεις , εσυ ξερεις τι αρχεια πιανουν χωρο εκει περα και ποσα γιγα ειναι.Τυχαιο παραδειγμα λοιπον το 40.

Απο αυτα τα 40 , κρατα τα 15 περιπου (τυχαιο νουμερο παλι , αν παιζεις με μεγαλου μεγεθους downloads κρατα περισσοτερα) , και τα υπολοιπα 25 τα κολλας στο / .Oπως ειπα με bootable usb stick του gparted...δημιουργεις μεσω αυτου κενο χωρο απο το διαθεσιμο χωρο του /home και το κολλας στο partition του / .
Αν χρειαστει το /etc/fstab αλλαγες , θα πρεπει να εχεις προνοησει να εχεις φτιαξει ενα live cd/stick απο καποια διανομη (oποιαδηποτε , δεν παιζει ρολο πoια..μιας και εχεις ubuntu..και το ubuntu μας κανει ιδανικα) , ωστε να μπουταρεις με αυτην , να κανεις mount το root partition της εγκατεστημενης διανομης σου (που δεν θα μπουταρει) , και να πειραξεις το /etc/fstab καταλληλα.Τι αλλαγες πρεπει να γινουν , οταν ερθει η ωρα :) Οπως ειπα αν τα παρτιτιονς ειναι δηλωμενα με το ονομα των παρτιτιονς π.χ. sda1 , sda2 κλπ λογικα δεν θελει αλλαγες και λογικα θα μπουταρει το συστημα κανονικα.Αν ειναι δηλωμενα τα uuid , τοτε θα πρεπει να βαλεις τα νεα ...ισως το κοψιμο/ραψιμο να διαφοροποιει το uuid των partitions.
Υπαρχει το blkid (ανηκει στο πακετο util-linux , στο ubuntu) , που αναφερει το τρεχον uuid ολων των διαθεσιμων partitions...οποτε αν αλλαξει καποιο για καποιον λογο και δεν αντιστοιχει στο σωστο που αναφερεται στο /etc/fstab , το αλλαζεις αναλογα...

Για δειξε μας τι δειχνει το περιβοητο /etc/fstab 

ή κάτι δεν κάνω σωστά και δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς μου ζητάς :) sorry I dont want to be a pain and a bum but I can't help it.... my ignorance you see

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, kllado είπε

αλλά δεν ξέρω πώς να βρω τι συμβαίνει γιατί φάκελος με αυτό το όνομα γνωρίζω ότι δεν υπάρχει σε εξωτερικό μεσο

Ο φακελος media , κατα πασα πιθανοτητα ειναι καποιος φακελος που υπαρχει στο linux (στο / δηλ)  και μολις συνδεεις καποιον εξωτερικο δισκο , κανει mount τον δισκο και δημιουργει καποιον υποφακελο μεσα στον φακελο media για να δειξει τα περιεχομενα του εξωτ. δισκου.
Ο φακελος δηλ δεν υφισταται στον εξωτερικο δισκο , αλλα στην εγκατασταση του λινουξ ...απλα χρησιμοποιειται για να βλεπεις εσυ ο χρηστης τα περιεχομενα των εξωτ. δισκων.

To df(c) δειχνει partitions ή/και φακελους που χρησιμοποιουνται για mounted εξωτ. δισκους.

Αρα στο df(c) δεν προκειται να δεις ποτε το /etc ή οποιονδηποτε αλλο φακελο του συστηματος :) Για να δεις τα περιεχομενα του αρχειου που σου λεω αρκει ενα :
 

cat /etc/fstab

Στο τελευταιο σκρινσοτ τι πανικος παιζει?Ποσους δισκους συνδεσες ρε αθεοφοβε? :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Ο φακελος media , κατα πασα πιθανοτητα ειναι καποιος φακελος που υπαρχει στο linux (στο / δηλ)  και μολις συνδεεις καποιον εξωτερικο δισκο , κανει mount τον δισκο και δημιουργει καποιον υποφακελο μεσα στον φακελο media για να δειξει τα περιεχομενα του εξωτ. δισκου.
Ο φακελος δηλ δεν υφισταται στον εξωτερικο δισκο , αλλα στην εγκατασταση του λινουξ ...απλα χρησιμοποιειται για να βλεπεις εσυ ο χρηστης τα περιεχομενα των εξωτ. δισκων.

To df(c) δειχνει partitions ή/και φακελους που χρησιμοποιουνται για mounted εξωτ. δισκους.

Αρα στο df(c) δεν προκειται να δεις ποτε το /etc ή οποιονδηποτε αλλο φακελο του συστηματος :) Για να δεις τα περιεχομενα του αρχειου που σου λεω αρκει ενα :
 


cat /etc/fstab

Στο τελευταιο σκρινσοτ τι πανικος παιζει?Ποσους δισκους συνδεσες ρε αθεοφοβε? :)

 

klubuntu@klubuntu:~$ cat /etc/fstab
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
# / was on /dev/sda5 during installation
UUID=1b711275-a8fa-4dbf-a394-701e5990c6d4 /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# /home was on /dev/sdb7 during installation
UUID=03241ef3-5982-4dad-89ce-9f763e4bf081 /home           ext4    defaults        0       2
# swap was on /dev/sdb6 during installation
UUID=f70d722b-bd63-44f9-a589-7ad4632147eb none            swap    sw              0       0

Aυτά μου έβγαλε με το cat /etc/fstab. Δεν κατάλαβα λέξη.... :( Όσο για τους δίσκους απλώς δεν έχω χρήματα για έναν αξιοπρεπή και αξιόπιστο nas. Το αρχείο μου είναι μεγαλύτερο από 16 ΤΒ οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν φταίει η έλλειψη θεοσεβειας αλλά η έλλειψη χρημάτων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@kllado

Kατσε ρε αδελφε , το "/" (sda5) με το /home (sdb7) ειναι σε διαφορετικους δισκους?Αποσυνδεσε ολους τους εξωτερικους δισκους...και τρεξε το gparted..τι δισκους δειχνει?τι partitions?screenshots...

Το χεις μαλακισει μου φαινεται :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mphxths είπε

@kllado

Kατσε ρε αδελφε , το "/" (sda5) με το /home (sdb7) ειναι σε διαφορετικους δισκους?Αποσυνδεσε ολους τους εξωτερικους δισκους...και τρεξε το gparted..τι δισκους δειχνει?τι partitions?screenshots...

Το χεις μαλακισει μου φαινεται :)

o σδα1 είναι ο ssd όπου έχω εγκατεστημενα τα windows & το / του ubuntu. O sdb είναι εσωτερικός σκληρός στόν οποίο έχω το home & swap. Το swap για προφανείς λόγους, το home διότι δεν θέλω να χαλάσω γρήγορα τον  ssd. Λόγω εργασίας (δεν εννοώ τα κατεβάσματα αλλά επεξεργασία κλπ) δουλεύει συνέχεια.

sdb.png

sda1.png

9 λεπτά πριν, mphxths είπε

@kllado

Kατσε ρε αδελφε , το "/" (sda5) με το /home (sdb7) ειναι σε διαφορετικους δισκους?Αποσυνδεσε ολους τους εξωτερικους δισκους...και τρεξε το gparted..τι δισκους δειχνει?τι partitions?screenshots...

Το χεις μαλακισει μου φαινεται :)

δεν ξερω γιατι την κατατμηση των win την βγαζει με μήνυμα λάθους γιατί τις λιγες φορες που χρειαζεται δουλευω τα win κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kllado Αρα αλλαζουν τα δεδομενα... οταν /home και root partition (/) ειναι σε διαφορετικους δισκους..δεν γινεται να κοψεις απο το ενα να ενωσεις στο αλλο..ειναι προφανες πιστευω...

Οσον αφορα το root partition (/) που ειναι στον ssd το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να τσιμπησεις καποιο κομματι απο το windows partition (/dev/sda1) και να του το κολλησεις.Δεν ξερω ποσο διαθεσιμο χωρο εχει το windows partition , δεν αναγραφεται στο gparted.

Για το /home που ειναι στον αλλον τον δισκο , δεν βλεπω φως στο τουνελ...και τα αλλα partitions του δισκου αυτου τα βλεπω ψιλοτιγκαρισμενα.Το /dev/sdb5 που εχει 50gb ελευθερα δεν καταλαβαινω τι partition ειναι και τι εχει μεσα και αν μπορεις απο κει να δωσεις μερικα gbytes στο /home.

Εφτιαξες partition scheme περιεργο και δεν ειναι καθολου ευελικτο πια.Ο ssd ειναι πολυ μικρος για να χωραει 2 λειτουργικα + οποια προγραμματα θες να χεις σε αυτα.
Επισης οι ssd δεν χαλανε τοσο ευκολα και γρηγορα οσο νομιζεις.
Επισης τα swap partitions σαν φιλοσοφια ειναι απαρχαιωμενη..πλεον ευελικτη λυση ειναι τα swap files ή μεσω systemd (γοογλαρε τα).Αρα δεν χρειαζεται πλεον να κοβουμε partition για swap.

Στην θεση σου , αυτο που θα εκανα εγω , αν το συστημα εχει 8+ γιγα ραμ , θα εσβηνα τελειως το λινουξ και θα το εβαζα σε virtual machine μεσα στα windows...Aν μιλαμε για φορητο αυτο θα εκανα.
Αν μιλαμε για desktop , απλα θα επαιρνα εναν φθηνο ssd με 20-30ευρω και θα εβαζα εκει το λινουξ μονο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mphxths είπε

@kllado Αρα αλλαζουν τα δεδομενα... οταν /home και root partition (/) ειναι σε διαφορετικους δισκους..δεν γινεται να κοψεις απο το ενα να ενωσεις στο αλλο..ειναι προφανες πιστευω...

Οσον αφορα το root partition (/) που ειναι στον ssd το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να τσιμπησεις καποιο κομματι απο το windows partition (/dev/sda1) και να του το κολλησεις.Δεν ξερω ποσο διαθεσιμο χωρο εχει το windows partition , δεν αναγραφεται στο gparted.

Για το /home που ειναι στον αλλον τον δισκο , δεν βλεπω φως στο τουνελ...και τα αλλα partitions του δισκου αυτου τα βλεπω ψιλοτιγκαρισμενα.Το /dev/sdb5 που εχει 50gb ελευθερα δεν καταλαβαινω τι partition ειναι και τι εχει μεσα και αν μπορεις απο κει να δωσεις μερικα gbytes στο /home.

Εφτιαξες partition scheme περιεργο και δεν ειναι καθολου ευελικτο πια.Ο ssd ειναι πολυ μικρος για να χωραει 2 λειτουργικα + οποια προγραμματα θες να χεις σε αυτα.
Επισης οι ssd δεν χαλανε τοσο ευκολα και γρηγορα οσο νομιζεις.
Επισης τα swap partitions σαν φιλοσοφια ειναι απαρχαιωμενη..πλεον ευελικτη λυση ειναι τα swap files ή μεσω systemd (γοογλαρε τα).Αρα δεν χρειαζεται πλεον να κοβουμε partition για swap.

Στην θεση σου , αυτο που θα εκανα εγω , αν το συστημα εχει 8+ γιγα ραμ , θα εσβηνα τελειως το λινουξ και θα το εβαζα σε virtual machine μεσα στα windows...Aν μιλαμε για φορητο αυτο θα εκανα.
Αν μιλαμε για desktop , απλα θα επαιρνα εναν φθηνο ssd με 20-30ευρω και θα εβαζα εκει το λινουξ μονο του.

Nαι έχεις δίκιο για τον ssd, απλώς αυτό το καιρό που δουλεύω δεν έχω καιρό για δραματικες αλλαγες με επανεγκατασταση λειτουργικού κλπ. Για virtual machine  χλωμό το βλέπω γιατί το λίνουξ είναι το λειτουργικό στο οποίο εργάζομαι εδώ και λίγα χρόνια. Έχω στήσει τα πάντα όπως τα χρειάζομαι για να μπορω να δουλευω απρόσκοπτα. Για την ακρίβεια έχω μέχρι και σε virtual machine τα xp για κάποια προγράμματα τα οποία δεν δουλεύουν σε 7 και άνω, το αντίστροφο από αυτό που πρότεινες δηλαδή.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής: στον sdb ανακάλυψα πως ειχα ξεχασμενο unallocated χωρο τον οποίο φορμάρισα και έχω μερικες εκατοντάδες gb ελευθερα τώρα. Το πρόβλημα είναι ότι μεταξύ αυτού του νέου κενού χωρου και του home παρεμβάλεται το swap. Μπορεί να γίνει κάτι για αυτό;

Για τον sda θα πάρω λίγο χωρο απο τα win, ελπίζω να μη δημιουργηθεί πρόβλημα που θα αλλάξει η αρχή της κατάτμησης του λινουξ, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kllado είπε

Το πρόβλημα είναι ότι μεταξύ αυτού του νέου κενού χωρου και του home παρεμβάλεται το swap. Μπορεί να γίνει κάτι για αυτό;

Δεν ξερω πως θα γινει η δουλεια..δηλ αν μπορεις να το περασεις απο το swap και να το κολλησεις στο home απευθειας..ή αν πρεπει να το κολλησεις στο swap..να κοψεις κομματι (απο το τελος του swap) μετα και να το κολλησεις στο home.
 

4 λεπτά πριν, kllado είπε

Για τον sda θα πάρω λίγο χωρο απο τα win, ελπίζω να μη δημιουργηθεί πρόβλημα που θα αλλάξει η αρχή της κατάτμησης του λινουξ, έτσι;

Τι να σου πω..οταν παιζουμε με τα partitions , ολες οι μαλακιες ειναι πιθανες :)

Σε καθε περιπτωση φτιαξε ενα bootable usb stick του gparted , μπουταρε με αυτο και δες πως διαχειριζεται τα partitions , κενους χωρους κλπ.Αποσυνδεσε ολους τους εξωτερικους δισκους για να μην γινει κανα μπερδεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mphxths είπε

Δεν ξερω πως θα γινει η δουλεια..δηλ αν μπορεις να το περασεις απο το swap και να το κολλησεις στο home απευθειας..ή αν πρεπει να το κολλησεις στο swap..να κοψεις κομματι (απο το τελος του swap) μετα και να το κολλησεις στο home.
 

Τι να σου πω..οταν παιζουμε με τα partitions , ολες οι μαλακιες ειναι πιθανες :)

Σε καθε περιπτωση φτιαξε ενα bootable usb stick του gparted , μπουταρε με αυτο και δες πως διαχειριζεται τα partitions , κενους χωρους κλπ.Αποσυνδεσε ολους τους εξωτερικους δισκους για να μην γινει κανα μπερδεμα...

Mphxth ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθειά σου, νασαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/5/2019 στις 2:57 ΜΜ, mphxths είπε

Ναι αλλα υπαρχει , οπως και το "lsd"...γαμανε αυτα τα 2..πρεπει να υπαρχουν προεγκατεστημενα σε καθε σοβαρη διαμονη.

Απο την αλλη στο ubuntu δεν υπαρχουν καν :) Oχι ψεματα , το dfc υπαρχει...το lsd..ουχι...

Nα προσθέσω στις προτάσεις και το εξαιρετικό duc:
https://duc.zevv.nl/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...