Προς το περιεχόμενο

Πολυμηχανημα epson vs canon???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα διαφωνησω σε τιποτα απο οσα αναφερθηκαν.Μια υπερβολη μονο οτι βουλωνει αν δεν λειτουργησει καθε εβδομαδα.Σε εμενα προσωπικα δεν εχει συμβει ποτε,και εχει περασει και διμηνο με διαφορους εκτυπωτες.

Επισης τοσο καθαρο laser δεν εχω δει ποτε μου (εχω δουλεψει πανω απο 6-7 τα τελευταια χρονια) και προσπαθουμε να συγκρινουμε ανομοια πραγματα .Οι μεν ειναι εκτυπωτες γραφειου ,κατασκευασμενοι να εκτυπωνουν ενα μεγαλο ποσο σελιδων και κοστος αγορας χ3 απο εναν φτηνο Inkjet.Aυτος ο lexmark που προτεινεται ειναι μονοχρωμος και εχει μεταχειρισμενος 370€.Αγοραζεις 7 εκτυπωτες σαν αυτους που προτεινα (σιγουρα υπαρχουν και αλλοι στην ιδια τιμη που παιζουν μεφτηνα μελανια)και περισσευουν και να παρεις και 10πακετα χαρτι.Ασε που μονοχρωμος το 2019 μονο σε τυπογραφειο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, andreaspA είπε

364dn το παλιο μου laser πολυμηχανημα που δυστυχως δεν υπαρχει πια για αγορά. Το έχω βάλει στο σπίτι του πατέρα μου και του πίνει το αίμα σε φωτοτυπίες και fax.

Το γεμίζω μόνος μου, ενώ φοράω λευκό πουκάμισο! Ειναι 10ετίας και βάλε, και η βλάβη που έχει βγάλει είναι το duplex.

Θές printer σκέτο? Πάρε ένα refurbished Lexmark 360 απο το cosmodata. Φοράει ακριβώς το ίδιο τόνερ, και γεμίζει με τον ίδιο πανεύκολο τρόπο. Ανοίγεις την τάπα, και ρίχνεις τόνερ.

mx310dn εχω αυτη την στιγμή στο γραφείο, και αγοράζω refill toner απο άνθρωπο που ψωνίζω πάνω απο 20 χρόνια προς 30€

Στο σπίτι το καταραμμένο HP είναι ένα deskjet 4256 ? 4526 ? κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Hp650 μελάνια φοράει.

Oki c301dn ειναι ο έγχρωμος printer που εχω στο γραφείο.

Οτι και να πάρεις , αν έχεις σκοπό refill , ΠΟΤΕ μην αναβαθμίσεις το firmware. Ο μόνος λόγος που αναβαθμίζουν firmware στους εκτυπωτές είναι για να κλείνουν τρύπες που εκμεταλεύονται τα τσιπάκια. Για το ποιον εκτυπωτή θα πάρεις, θα ρωτήσεις τον άνθρωπο που έχεις αποφασίσει να σου κάνει refill.

Το drum αντέχει πολλές δεκάδες χιλιάδες σελίδες. Δεν τίθεται θέμα συζήτησης. Ακόμα και όταν και αν χαλάσει, αν υπάρχει ακόμα ο εκτυπωτής τότε, και αν θέλεις να τον κρατήσεις, θα δώσεις 50-60-70 ευρώ και θα πάρεις συμβατό.

Κανένας inkjet πάντως δεν θα φτάσει ποτέ σε τέτοιες εκτυπώσεις , τόσες ώστε ένας laser να χρειαστεί drum. Ασε που ακόμα και αν έφτανε, θα είχες πουλήσει το νεφρό σου σε μελάνια μέχρι τότε.

Τα συμπτώματα που αναφέρεις παραπάνω είναι αποτέλεσμα κακού refill απο άσχετους που έχουν κατακλύσει την αγορά. Σε εβδομαδιάια βάση περνάνε απο το γραφείο πωλητές που πουλάνε refill σε εξωπραγματικές τιμές. Οσο αφορά τα κινητά μέρη του τονερ, στο 364dn για παράδειγμα κρατάνε εύκολα 8-10 refill. Μετά πέταγα και το τόνερ και αγόραζα απο τον "μελανά μου" έτοιμο refill τόνερ και όχι σκόνη, απο τονερ το οποίο είχε δουλευτεί μία φορά ώς "μαμά". 5 ευρώ χρέωση το άδειο τόνερ.

Οι φωτογραφίες που βλέπεις παρακάτω είναι απο εκτυπωτή Lexmark 310dn που το μοναδικό γνήσιο τόνερ που μπήκε ποτέ είναι το αρχικό του. Υπόψιν ότι δεν το έχω φυσήξει ΠΟΤΕ το μηχάνημα.

Βλέπεις έστω και έναν κόκκο γραφίτη?

IMG_20190603_084351.jpg

Δεν σύγκρινα inkject με laser απλά ανέφερα + και -

1) Το drum όντως αντέχει αρκετές χιλιάδες εκτυπώσεις... όταν όμως παίρνεις ένα έτοιμο αναλώσιμο ξέρεις πόσες φορές έχει ξαναγεμιστεί ή πόσες χιλιάδες σελίδες? όχι...

2)"άσχετους που έχουν κατακλύσει την αγορά"   είναι πολλοί αυτοί οι άσχετοι και την πληρώνει ο πελάτης πάντα 

3) στην φωτογραφία που στέλνεις δεν φαίνεται εκεί που πέφτει το  τόνερ... το σημείο που γίνεται η ζημιά ειναι κάτω απο το drum και συνήθως αριστερά και δεξιά (to drum ρίχνει το extra το τονερ)
http://prntscr.com/nx4387


4) στα μοντέλα mx310-410-510 κτλ προβλήματα εμφανίζονται κυρίως στο σημείο που κουμπώνει το chip του τόνερ στον εκτυπωτή  σε 4 "σιδεράκια" τα οποία από κακή τοποθέτηση του "πειραγμένου toner chip" στραβώνουν ή σπάνε και ο εκτυπωτής δεν αναγνωρίζει το τόνερ ή το drum.

5)Αγοράζοντας έτοιμο συμβατό toner-drum δεν ξέρεις πόσα χιλιόμετρα γράψανε τα γρανάζια και το drum και πόσο καλή συναρμογή έγινε και δεν γεμίζουν όλα έτσι εύκολα με μια τάπα.
το 80%+ αγοράζει έτοιμο συμβατό και μετα απο λίγο καιρό κλαίει τον εκτυπωτη.
Έχω απειρα παραδείγματα που μετά απο 1-2 χρόνια χρήσης συμβατού βγάζει ένα μήνυμα ο εκτυπωτής Service Motor Error   και τον κλαις γιατί θέλει επισκευή όλη η γραναζιέρα.

6)Refil αν εσύ κρίνεις ότι μια διαδικασία που κανονικά γίνεται  σε αεροστεγή χώρο ώστε ο άνθρωπος να μην έρχεται σε επαφή με τον γραφίτη να την κάνεις σπίτι σου κάντο..

7) Δεν γυσάμε ποτέ σκτυπωτη 1 γιατί ο γραφίτης πάει παντου!!!!  στο laser scanner,  σε φωτοκύτταρα, σε roller και δημιουργεί μόνο προβλήματα.
Αυτοί που ρουφάν με απλές σκούπες ή φυσάβ με blower και σπρει είναι τσαρλατάνοι....
Εκτός άν γίνει με 3m toner vacuum που είναι για αυτήν τη χρήση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, norther είπε

Δεν σύγκρινα inkject με laser απλά ανέφερα + και -

1) Το drum όντως αντέχει αρκετές χιλιάδες εκτυπώσεις... όταν όμως παίρνεις ένα έτοιμο αναλώσιμο ξέρεις πόσες φορές έχει ξαναγεμιστεί ή πόσες χιλιάδες σελίδες? όχι...

2)"άσχετους που έχουν κατακλύσει την αγορά"   είναι πολλοί αυτοί οι άσχετοι και την πληρώνει ο πελάτης πάντα 

3) στην φωτογραφία που στέλνεις δεν φαίνεται εκεί που πέφτει το  τόνερ... το σημείο που γίνεται η ζημιά ειναι κάτω απο το drum και συνήθως αριστερά και δεξιά (to drum ρίχνει το extra το τονερ)
http://prntscr.com/nx4387


4) στα μοντέλα mx310-410-510 κτλ προβλήματα εμφανίζονται κυρίως στο σημείο που κουμπώνει το chip του τόνερ στον εκτυπωτή  σε 4 "σιδεράκια" τα οποία από κακή τοποθέτηση του "πειραγμένου toner chip" στραβώνουν ή σπάνε και ο εκτυπωτής δεν αναγνωρίζει το τόνερ ή το drum.

5)Αγοράζοντας έτοιμο συμβατό toner-drum δεν ξέρεις πόσα χιλιόμετρα γράψανε τα γρανάζια και το drum και πόσο καλή συναρμογή έγινε και δεν γεμίζουν όλα έτσι εύκολα με μια τάπα.
το 80%+ αγοράζει έτοιμο συμβατό και μετα απο λίγο καιρό κλαίει τον εκτυπωτη.
Έχω απειρα παραδείγματα που μετά απο 1-2 χρόνια χρήσης συμβατού βγάζει ένα μήνυμα ο εκτυπωτής Service Motor Error   και τον κλαις γιατί θέλει επισκευή όλη η γραναζιέρα.

6)Refil αν εσύ κρίνεις ότι μια διαδικασία που κανονικά γίνεται  σε αεροστεγή χώρο ώστε ο άνθρωπος να μην έρχεται σε επαφή με τον γραφίτη να την κάνεις σπίτι σου κάντο..

7) Δεν γυσάμε ποτέ σκτυπωτη 1 γιατί ο γραφίτης πάει παντου!!!!  στο laser scanner,  σε φωτοκύτταρα, σε roller και δημιουργεί μόνο προβλήματα.
Αυτοί που ρουφάν με απλές σκούπες ή φυσάβ με blower και σπρει είναι τσαρλατάνοι....
Εκτός άν γίνει με 3m toner vacuum που είναι για αυτήν τη χρήση.

Γεμιζω τονερ 20 χρονια. Τιποτα απο όλα αυτά που λες δεν μου έχει συμβεί.

Τωρα αν μετα απο 10 χρονια και πολλές δεκάδες κούτες χαρτί, που εκτυπωνω στο γραφειο, εχω φυσηξει 3 φορες τον printer, και την 3η φορα παει η σκονη σε καποιον αισθητηρα, και χαλασει ο αισθητηρας, οπως ειναι το πεταω ολοκληρο το μηχανημα και παιρνω αλλο. Μου θυμίζεις μια κοπέλα που με είχε πάρει απο την Samsung και προσπαθούσε να με πείσει ότι με refill θα χαλάσει το SCX4521f που είχα.

Την στιγμή εκείνη είχα γλυτώσει εύκολα 3000€ απο γνήσια τόνερ.

Η απάντηση μου ήταν "Δε πα να πάρει φωτιά να καεί ολόκληρο!"

Οσο αφορά το παραμέσα του εκτυπωτή,  δες το και πες μου.

Δεν ξερω τι κανουν στα refill στην αγορά. Εγώ ψωνίζω απο συγκεκριμένο άνθρωπο ειτε σκόνη είτε έτοιμο πάνω απο 20 χρόνια, και ΠΟΤΕ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. 

Προσωπικά το κόστος εκτύπωσης μου τείνει στο μηδέν. Οποιος θέλει να του συστήσω τον Γιάννη, ευχαρίστως. Εξαλλου όποιος παρακολουθεί και άλλα forum , έχω αναφέρει πολλάκις το όνομα του.

 

IMG_20190604_122909.jpg

Μου άρεσε και η ιδέα που είπες για την σκούπα. Οποιος είναι τόσο ψείρας λοιπόν, παίρνει και ένα τέτοιο.

https://www.ebay.com/itm/SCS-3M-Electronic-Service-Vacuum-Cleaner-SV-497AJN-120v-Type-2-Toner-Dust-Filter-/283505218861

Είναι τόσο χαώδης οι διαφορές των τιμών μεταξύ original toner και μελανιών, σε σχέση με τα refill που ΟΤΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ και αν χρειάζεται, αξίζει τον κόπο!

Ο OKI301dn το γνήσιο τόνερ του εχει 80€ και φοράει 4. Πρέπει να έχεις μεγάλο εγκεφαλικό πρόβλημα για να δώσεις 320€ να αγοράσεις τόνερ για εκτυπωτή που αγοράστηκε 150€ για να μην "χαλάσει"

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, andreaspA είπε

Γεμιζω τονερ 20 χρονια. Τιποτα απο όλα αυτά που λες δεν μου έχει συμβεί.

Τωρα αν μετα απο 10 χρονια και πολλές δεκάδες κούτες χαρτί, που εκτυπωνω στο γραφειο, εχω φυσηξει 3 φορες τον printer, και την 3η φορα παει η σκονη σε καποιον αισθητηρα, και χαλασει ο αισθητηρας, οπως ειναι το πεταω ολοκληρο το μηχανημα και παιρνω αλλο. Μου θυμίζεις μια κοπέλα που με είχε πάρει απο την Samsung και προσπαθούσε να με πείσει ότι με refill θα χαλάσει το SCX4521f που είχα.

Την στιγμή εκείνη είχα γλυτώσει εύκολα 3000€ απο γνήσια τόνερ.

Η απάντηση μου ήταν "Δε πα να πάρει φωτιά να καεί ολόκληρο!"

Οσο αφορά το παραμέσα του εκτυπωτή,  δες το και πες μου.

Δεν ξερω τι κανουν στα refill στην αγορά. Εγώ ψωνίζω απο συγκεκριμένο άνθρωπο ειτε σκόνη είτε έτοιμο πάνω απο 20 χρόνια, και ΠΟΤΕ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. 

Προσωπικά το κόστος εκτύπωσης μου τείνει στο μηδέν. Οποιος θέλει να του συστήσω τον Γιάννη, ευχαρίστως. Εξαλλου όποιος παρακολουθεί και άλλα forum , έχω αναφέρει πολλάκις το όνομα του.

IMG_20190604_122909.jpg

Μου άρεσε και η ιδέα που είπες για την σκούπα. Οποιος είναι τόσο ψείρας λοιπόν, παίρνει και ένα τέτοιο.

https://www.ebay.com/itm/SCS-3M-Electronic-Service-Vacuum-Cleaner-SV-497AJN-120v-Type-2-Toner-Dust-Filter-/283505218861

Είναι τόσο χαώδης οι διαφορές των τιμών μεταξύ original toner και μελανιών, σε σχέση με τα refill που ΟΤΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ και αν χρειάζεται, αξίζει τον κόπο!

Ο OKI301dn το γνήσιο τόνερ του εχει 80€ και φοράει 4. Πρέπει να έχεις μεγάλο εγκεφαλικό πρόβλημα για να δώσεις 320€ να αγοράσεις τόνερ για εκτυπωτή που αγοράστηκε 150€ για να μην "χαλάσει"

Εσύ συγκρίνεις την προσωπική σου εμπειρία με δυο μοντέλα που σου εκατσαν καλά και την δέχομαι... δεν είπα ότι δεν υπάρχουν καλά συμβατά
Όπως είπα πιο πάνω δεν γεμίζουν όλα εύκολα... δεν είναι όλα τα drum ίδια...
Έχουν περάσει από τα χέρια μου  πάνω από 3000 εκτυπωτές...
http://prntscr.com/nxj103
http://prntscr.com/nxj1cm
http://prntscr.com/nxj1mh

Οι φωτογραφίες δεν είναι η εξαίρεση σε αυτά που κυκλοφορούν... είναι ο κανόνας...    
Και αυτό που λές στο τέλος πρέπει συμβαίνει ανάλογα και οταν κάποιος δίνει 800-1000ε για εκτυπωτή και δε δινει 200 για αναλώσιμα αλλα δίνει 20ε  και μετα από 5-6 μήνες πληρώνει 100 στην καλύτερη για επισκευή + τον χρόνο που θα είναι στο service.
Στον εκτυπωτή του κατοστάρικου βάλτου   και με το φτυάρι γραφίτη αφού δε θα σε νοιάζει.... και δεν ειναι του κατοστάρικου αλλά του 50αρικου αφού σου δίνει και τόνερ μέσα...  τι περιμένεις με 50ε εκτυπωτή...  τόσο έχουν και οι inkject. 

Πάνε σε μία δημόσια υπηρεσία και ρώτα αν έχουν θέμα με τους εκτυπωτές τους....90% θα σου πούν ναι  γιατί αγοράζουν με διαγωνισμο το φθηνότερο...
Εσύ το έψαξες λιγο παραπάνω ή σου έτυχε ο Γιαννης κλπ....    Ο άλλος που θα πάρει απο skroutz όποιο βρεί φθηνό θα τον κλαίει... 

Επεξ/σία από norther
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2019 στις 6:19 ΜΜ, norther είπε

Εσύ συγκρίνεις την προσωπική σου εμπειρία με δυο μοντέλα που σου εκατσαν καλά και την δέχομαι... δεν είπα ότι δεν υπάρχουν καλά συμβατά
Όπως είπα πιο πάνω δεν γεμίζουν όλα εύκολα... δεν είναι όλα τα drum ίδια...
Έχουν περάσει από τα χέρια μου  πάνω από 3000 εκτυπωτές...
http://prntscr.com/nxj103
http://prntscr.com/nxj1cm
http://prntscr.com/nxj1mh

Οι φωτογραφίες δεν είναι η εξαίρεση σε αυτά που κυκλοφορούν... είναι ο κανόνας...    
Και αυτό που λές στο τέλος πρέπει συμβαίνει ανάλογα και οταν κάποιος δίνει 800-1000ε για εκτυπωτή και δε δινει 200 για αναλώσιμα αλλα δίνει 20ε  και μετα από 5-6 μήνες πληρώνει 100 στην καλύτερη για επισκευή + τον χρόνο που θα είναι στο service.
Στον εκτυπωτή του κατοστάρικου βάλτου   και με το φτυάρι γραφίτη αφού δε θα σε νοιάζει.... και δεν ειναι του κατοστάρικου αλλά του 50αρικου αφού σου δίνει και τόνερ μέσα...  τι περιμένεις με 50ε εκτυπωτή...  τόσο έχουν και οι inkject. 

Πάνε σε μία δημόσια υπηρεσία και ρώτα αν έχουν θέμα με τους εκτυπωτές τους....90% θα σου πούν ναι  γιατί αγοράζουν με διαγωνισμο το φθηνότερο...
Εσύ το έψαξες λιγο παραπάνω ή σου έτυχε ο Γιαννης κλπ....    Ο άλλος που θα πάρει απο skroutz όποιο βρεί φθηνό θα τον κλαίει... 

Τα μοντελα δεν τα πηρα στην τυχη. Τα πηρα μετα απο προτροπη του Γιάννη.

Ενταξει... δεν βλεπω και κάτι τραγικό στις φωτογραφίες, αλλά σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω ότι θέλει ψάξιμο γιατί ένα κακό refill μπορεί να στα κάνει μαντάρα. Εμένα γινόταν έτσι κάποιες φορές όταν είχα γεμίσει 7-8 φορές το ίδιο κουτί τονερ και είχε γεμίσει η αποθήκη του waste toner. Ειχα μάθει όμως και το είχα αδειάσει κανα 2 φορές.

Σίγουρα δεν μπορείς να πάρεις όποιο εκτυπωτή σου κάτσει και να φορτώνεις όποιο τονερ βρεις φθηνοτερο στο skroutz.

Εδω οπως καταλαβαινω ομως δεν μιλαμε για 1000€ εκτυπωτή. Μιλάμε για εκτυπωτή σπιτιού που θα έχει 50-100-150 € Οπότε η συμβουλή μου παραμένει. Να πάρει κάποιον laser που γεμίζει φθηνά και αξιόπιστα. Ακόμα και τον χειροτερο laser να πάρει, θα είναι καλύτερος απο αντίστοιχης τιμής inkjet. Προσωπικά πέρα απο καλή εκτύπωση φωτογραφιών σε inkjet δεν βρίσκω κανένα θετικό.

 

Αυτά και καλή επιλογή έυχομαι να κάνει ο φίλος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, andreaspA είπε

 

Εδω οπως καταλαβαινω ομως δεν μιλαμε για 1000€ εκτυπωτή. Μιλάμε για εκτυπωτή σπιτιού που θα έχει 50-100-150 € Οπότε η συμβουλή μου παραμένει. Να πάρει κάποιον laser που γεμίζει φθηνά και αξιόπιστα. Ακόμα και τον χειροτερο laser να πάρει, θα είναι καλύτερος απο αντίστοιχης τιμής inkjet. Προσωπικά πέρα απο καλή εκτύπωση φωτογραφιών σε inkjet δεν βρίσκω κανένα θετικό.

Αυτά και καλή επιλογή έυχομαι να κάνει ο φίλος.

Sorry κιολας για την προσωπικη αντιπαραθεση,αλλα τοση ωρα προτεινεις laser εκτυπωτη φτηνο κλπ με 100-150 και οσοι εχεις προτεινει ειναι μονοχρωμοι.Επισης μιλας για 3000 €(σχημα λογου) σε toner οταν ο φιλος θελει να κανει 100 εκτυπωσεις τον χρονο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2019 στις 10:07 ΜΜ, vasilllis είπε

Sorry κιολας για την προσωπικη αντιπαραθεση,αλλα τοση ωρα προτεινεις laser εκτυπωτη φτηνο κλπ με 100-150 και οσοι εχεις προτεινει ειναι μονοχρωμοι.Επισης μιλας για 3000 €(σχημα λογου) σε toner οταν ο φιλος θελει να κανει 100 εκτυπωσεις τον χρονο.

Καμια αντιπαράθεση δεν υπάρχει. Μόνο αντιπαράθεση απόψεων.

Δεν θα του πω ποιο να παρει. Να ψαξει ΣΗΜΕΡΑ ποιο γεμιζει ευκολα και φθηνα. Απλα του προτεινω την κατηγορια εκτυπωτη. Αν θέλει να του δώσω και το τηλέφωνο του "μελανά μου" να του προτεινει ποιον να πάρει (αν και εχει καποια προβλημα υγειας αυτον τον καιρό, και δεν μπορει να ανταποκριθεί άριστα ακόμα). Εγώ αυτό κάνω κάθε φορά που θέλω να αγοράσω εκτυπωτή.

Ειτε 5000 εκτυπωσεις κανεις, ειτε 100 τον χρονο, για μενα οι Inkjet δεν κανουν. Ειτε λόγω καταναλωσης και κόστους, είτε και πάλι κόστους λόγω των ξεραμένων μελανιών.

Πιθανον να υπαρχει και καποιος Inkjet που να ειναι καλυτερος απο τα σαπια που εχουν περασει απο τα χέρια μου. Απλα ως τεχνολογια, θεωρώ ότι δεν κάνει για τίποτα άλλο εκτός απο εκτύπωση φωτογραφιών.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που διάβασα σε αυτό το thread και με προβλημάτισε λίγο που είπε ο ο @norther μιας και δεν έχω καμία εμπειρία με εκτυπωτές. 

Να ανεφερω για την ιστορία ότι σκέφτομαι να πάρω έναν εκ των 2, canon ts9150 η Epson xp960. H χρηση θα είναι κυρίως για φωτογραφίες και πολύ Light χρήση εκτυπώσεων. Και οι δύο κάνουν χρήση 6διαφορετικων cartridge. Η ερώτηση λοιπόν ειναι η εξής, τι γινεται με τα συμβατά μελάνια, χαλάνε - μπουκώνουν τις κεφαλές και πάνε για πέταμα? 

Για την ιστορία νμζ ότι τα μελάνια τις epson είναι πιο συμφερουσα οικονομική λύση από το ψάξιμο που έκανα και βραχυπροθεσμα και σε βάθος χρόνου, βέβαια δεν ειναι σαν την νέα της τεχνολογία των ecotank αλλά δεν μπορώ να συγκρίνω πόσο καλά αποτελέσματα σε φωτογραφίες θα βγάζουν  οι εκτυπωτές των EcoTank σε σχέση με τους 2 που προανέφερα. 

Επεξ/σία από franky10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/5/2019 στις 8:44 ΜΜ, alex253947 είπε

Καλησπερα φιλοι μου θελω την βοηθεια σας.  Nox Vidmate VLC Θελω να αγορασω ενα πολυμηχανημα οικονομικο. Εκτυπωνω περιπου  30 σελιδες/μηνα. Θελω να ειναι τα μελανια οικονικα.  Εχω δει αυτους: τι λετε??

Epson xp-352 

Canon mg 5750

Με ακριβοτερα μελανια/toner.Μπορει να ειναι φτηνοτερη η εκτυπωση τους αλλα για ενα σπιτι να παρεις 200-300€ τονερ να τα κρατησεις 10 χρονια μου φαινεται καπως.

Επεξ/σία από hanifanze
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...