Προς το περιεχόμενο

Linux και ασφάλεια δεδομένων


gekamp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ. Παρότι σχεδόν πάντα σε κάποιο, παλιό, μηχάνημα έτρεχε πάντα κάποια διανομή, αυτή την περίοδο είμαι με Manjaro, για τις δουλειές και τα επίσημα ήμουν με windows ή mac os. Αυτή την περίοδο σκεφ να ασχοληθώ ενεργά και σοβαρά με ένα blog που ελπίζω να εξελιχθεί σε κάτι καλό. Σκέφτομαι λοιπόν ως μια καινούργια αρχή αν θα ήταν ασφαλές, για τα δικά μου δεδομένα και των πιθανών επισκεπτών, ο υπολογιστής μέσω του οποίου θα κάνω τις αναρτήσεις μου και θα έχω πρόσβαση στο blog (ή απλό site, αν εξελιχθεί έτσι) να είναι με Linux. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος. Δηλαδή τι εννοείς όταν λες ασφάλεια δεδομένων; Στο Linux μπορείς να έχεις encrypted όλο το filesystem. Επιπλέον όπως και σε άλλα λειτουργικά να έχεις ένα δυνατό user password. 

Το θέμα του blog είναι άλλη υπόθεση και δε σχετίζεται με το που θα έχεις τα δεδομένα σου καθώς θα μπορείς να έχεις πρόσβαση στο υλικό του blog σου από όπου θες.

Το blog υπάρχει ή θα το φτιάξεις;

Επεξ/σία από becoming_I
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, gekamp είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ. Παρότι σχεδόν πάντα σε κάποιο, παλιό, μηχάνημα έτρεχε πάντα κάποια διανομή, αυτή την περίοδο είμαι με Manjaro, για τις δουλειές και τα επίσημα ήμουν με windows ή mac os. Αυτή την περίοδο σκεφ να ασχοληθώ ενεργά και σοβαρά με ένα blog που ελπίζω να εξελιχθεί σε κάτι καλό. Σκέφτομαι λοιπόν ως μια καινούργια αρχή αν θα ήταν ασφαλές, για τα δικά μου δεδομένα και των πιθανών επισκεπτών, ο υπολογιστής μέσω του οποίου θα κάνω τις αναρτήσεις μου και θα έχω πρόσβαση στο blog (ή απλό site, αν εξελιχθεί έτσι) να είναι με Linux. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Από την στιγμή που θα μπαίνεις με https:// δεν έχει διαφορά για εσένα και τους επισκέπτες σου, από που θα μπαίνεις, όσον αφορά την ασφάλεια μετάδοσης των δεδομένων.

Όσον αφορά θέματα υποκλοπής με άλλους τρόπους (trojans, keyloggers κλπ malware) τότε ναι, τα Windows και mac δέχονται μεγαλύτερες απειλές οπότε είναι σχετικά πιο ασφαλές το να χρησιμοποιείς μια διανομή Linux της αρεσκείας σου, και να είσαι ήσυχος ότι δεν θα πέσεις θύμα hacking.

Όσον αφορά την ασφάλεια του ίδιου του blog, και των δεδομένων που εκεί βρίσκονται, αυτό αφορά τον server που θα τρέχει, και την διαχείρισή του (π.χ. να γίνονται συχνά update τα scripts, το λειτουργικό που τρέχει ο ίδιος ο server, να γίνονται τα backups που πρέπει, να αναβαθμίζεις τυχόν plug ins που θα βάλεις στο blog σου, το ίδιο το theme που θα χρησιμοποιήσεις μπορεί να έχει κάποιο vulnerability και να πρέπει να το αναβαθμίσεις κι αυτό κάποια στιγμή, γενικά υπάρχουν δεκάδες πράγματα που πρέπει να προσέξεις και να είσαι τακτικός όσον αφορά την ασφάλεια, αν είσαι εσύ ο ίδιος ο admin του blog. Θα σου πρότεινα να πας σε κάτι hosted τύπου wordpress.org που σου παρέχει έτοιμο όλο το πακέτο διαχείρισης, για να μην βάλεις αυτόν τον μπελά στο κεφάλι σου).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Συγγνώμη για την καθυστέρηση απάντησης, σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τη βοήθεια σας. Θα το φτιάξω, ή τουλάχιστον ελπίζω, ως χόμπι, αλλά θα ήθελα και κάτι ασφαλές κι αυτός είναι και ο λόγος που, τουλάχιστον σε πρώτη φάση, δε θα δοκιμάσω να προσπαθήσω να καταφέρω και το hosting. Ένα βουνό κάθε φορά. Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...