Προς το περιεχόμενο

Linux Mint 19.1 Cinnamon - Εκτέλεση προγραμμάτων με διπλό κλικ πάνω τους


cvb~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, cvb~ είπε

 

Το ξαναδοκίμασα με drag n drop στο Terminal και <ENTER> αλλά δεν τρέχει.

 

Έκανα compile το πρόγραμμά σου και παίζει αλλά πρέπει να το κάνεις drag n drop σε ανοιχτό Terminal εκεί θα σου βγάλει 'diadromi_ektelesimou' και απλά πατάς ENTER.

Επίσης έχω cinnamon σε Arch Linux όπου και σε εμένα εμφανίζεται το ίδιο πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να συνεχισω την "λυση" -ας πουμε- που ανεφερα πριν για τον "nemo" , στο xfce , δηλ στον thunar τα πραγματα ειναι ακομα χειροτερα.

Οπως ειπα τετοιου ειδους compiled αρχεια αναγνωριζονται ως "shared library" και οι browsers δεν ξερουν τι να κανουν.Ο thunar δεν καταδεχεται καν να σκεφτει οτι υπαρχει περιπτωση να εκτελειται τετοιου ειδους αρχειου.Δεν εχει στα properties να τικαρεις να το κανει εκτελεσιμο , ουτε πεταει καποιο σχετικο popup για να το εκτελεσει οπως εκανε ο "nemo".
Η μονη λυση στον thunar ειναι να φτιαξεις "custom action" , να το ονομασεις π.χ. "run program" , η εντολη που θα δηλωθει και θα εκτελειται θαναι "bash -c %f" σε αυτο το custom action , τικ στο "other files" στο tab "Apperance Conditions" και μετα απλα δεξι κλικ στο εκτελεσιμο , και κλικ στο custom action (που εμφανιζεται πλεον στο μενου αυτο) και εκτελειται το προγραμμα μας.

Φεξε μου και γλυστρησε κοινως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι launchers εχουν την ευελιξια οτι μπορεις να τις κανεις σε κατηγοριες apps, ολα τα προγραμματα μεσω launcher εκτελουνται, /usr/share/applications (launchers) μπορει να βαλει το εκτελεσιμο στο /usr/bin και μεσω launcher απο το μενου εφαρμογων αναλογα την κατηγορια που επιθυμει να βαλει, θα την βλεπει μονιμα στη λιστα εφαρμογων, δες ενα παραδειγμα

hFkeVJu.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε λύση με launcher σε cinnamon είναι απλή 

δεξί κλικ στο desktop και επιλέγουμε create a new launcer here..

στο name βάζουμε ένα όνομα 

στο command bash -c diadromi_toy_arxeiou

και επιλέγουμε Launch in Terminal

OK 

και τέλος.

==================================================

 

Βρήκα την λύση για να ανοίγει με  κλικ 

Δεξί κλικ στο εκτελέσιμο => Properties => Open With

εκεί που λέει Enter a custom command...

βάζουμε bash -c

και κάνουμε κλικ στο Set as default  και μετά close.

 

Επεξ/σία από coffeex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την λύση με το bash -c στη λίστα των προγραμμάτων που θα ανοίξει το εκτελέσιμο την δοκίμασα αλλά δεν λειτουργεί σε μένα. Ενώ προστήθεται κανονικά η εντολή, όταν μετά διπλοκλικάρο το εκτελέσιμο δε γίνεται τίποτα.

Η λύση με τον εκκινητή όταν τον διπλοκλικάρω μου βγάζει ένα παραθυράκι που οι 2 από τις 4 επιλογές του είναι "Εκτέλεση στο Τερματικό" και "Εκτέλεση". Καμμιά από τις δύο αυτές επιλογές όμως δεν εκκινεί το εκτελέσιμο μετά.

coffex η λύση που γράφεις με το new launcer here μου λειτουργεί. Εκκινεί το εκτελέσιμο κανονικά. Η λύση που γράφεις για να ανοίγει με διπλό κλικ που έγραψε μια όμοια και ο φίλος πιο πάνω δεν μου λειτουργεί

Πάντως τα ίδια προβλήματα είχα και γω και στο Fedora 29 64bit.

Σκέφτομαι μήπως πάω σε άλλη διανομή, θα δω, αλλά εντάξει δεν είναι και τόσο σοβαρό πρόβλημα για να πάω σε άλλη διανομή από την άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cvb~ είπε

Την λύση με το bash -c στη λίστα των προγραμμάτων που θα ανοίξει το εκτελέσιμο την δοκίμασα αλλά δεν λειτουργεί σε μένα. Ενώ προστήθεται κανονικά η εντολή, όταν μετά διπλοκλικάρο το εκτελέσιμο δε γίνεται τίποτα.

Η λύση με τον εκκινητή όταν τον διπλοκλικάρω μου βγάζει ένα παραθυράκι που οι 2 από τις 4 επιλογές του είναι "Εκτέλεση στο Τερματικό" και "Εκτέλεση". Καμμιά από τις δύο αυτές επιλογές όμως δεν εκκινεί το εκτελέσιμο μετά.

coffex η λύση που γράφεις με το new launcer here μου λειτουργεί. Εκκινεί το εκτελέσιμο κανονικά. Η λύση που γράφεις για να ανοίγει με διπλό κλικ που έγραψε μια όμοια και ο φίλος πιο πάνω δεν μου λειτουργεί

Πάντως τα ίδια προβλήματα είχα και γω και στο Fedora 29 64bit.

Σκέφτομαι μήπως πάω σε άλλη διανομή, θα δω, αλλά εντάξει δεν είναι και τόσο σοβαρό πρόβλημα για να πάω σε άλλη διανομή από την άλλη.

Εντάξει δεν έχει νόημα να αλλάξεις διανομή.

Ενεργοποίησε το terminal στο nemo και θα είσαι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά και η λύση με την εντολή bash -c ως προεπιλεγμένη μου λειτουργεί αλλά μόνο μέσα σε διαδρομή με συγκεκριμένα ονόματα. Δηλαδή το εκτελέσιμο όταν βρίσκεται μέσα στο /home/user/ και το διπλοκλικάρω εκτελείται κανονινά. Ωστόσο όταν βρίσκεται στο /home/user/Επιφάνεια εργασίας δεν εκτελείται ποτέ με διπλό κλικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cvb~ είπε

Τελικά και η λύση με την εντολή bash -c ως προεπιλεγμένη μου λειτουργεί αλλά μόνο μέσα σε διαδρομή με συγκεκριμένα ονόματα. Δηλαδή το εκτελέσιμο όταν βρίσκεται μέσα στο /home/user/ και το διπλοκλικάρω εκτελείται κανονινά. Ωστόσο όταν βρίσκεται στο /home/user/Επιφάνεια εργασίας δεν εκτελείται ποτέ με διπλό κλικ.

Για δες αν έχεις το πρόβλημα όταν έχεις Ελληνικά ονόματα φακέλων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

οι launchers εχουν την ευελιξια οτι μπορεις να τις κανεις σε κατηγοριες apps, ολα τα προγραμματα μεσω launcher εκτελουνται, /usr/share/applications (launchers) μπορει να βαλει το εκτελεσιμο στο /usr/bin και μεσω launcher απο το μενου εφαρμογων αναλογα την κατηγορια που επιθυμει να βαλει, θα την βλεπει μονιμα στη λιστα εφαρμογων, δες ενα παραδειγμα

Αυτο που ειπα ειναι οτι αν το παλικαρι κανει compiles πολλα προγραμματα , για δοκιμες και τα ονομαζει π.χ. 17.2 17.3 κλπ..ειτε πρεπει να κανει edit τον ιδιο launcher καθε φορα ειτε πρεπει να φτιαχνει νεο launcher για καθε νεο εκτελεσιμο.Τιποτα απο τα 2 δεν βολευει.Θα μου πεις ας τα ονομασει με το ιδιο ονομα ολα..δεν ξερω αν θα τον βολεψει στις δοκιμες του.

2 ώρες πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

thunar ok

thunar ok  / nemo ok / dolphin ok με launcher..για τραβα να το εκτελεσεις σκετο το εκτελεσιμο να δεις ακυρο που θα φας :) Tουλαχιστον στον thunar δηλαδη...

3 ώρες πριν, cvb~ είπε

Ωστόσο όταν βρίσκεται στο /home/user/Επιφάνεια εργασίας

Εχετε ενα κολλημα ολοι σας με τα ελληνικα..δεν πηγατε φροντιστηριο να μαθετε αγγλικα?δεν γινεται δουλεια στους Η/Υ με ελληνικα...προφανως εκει ειναι το προβλημα..στα ελληνικα..μιλαμε τωρα για φακελο συστηματος με ελληνικα και κενο μεταξυ των 2 λεξεων....

 

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...