Προς το περιεχόμενο

εκτυπωνει μαυρα!


vasilisx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ξερω τι επαθε ο εκτυπωτης και εκτυπωνει με μαυρο φοντο, οπως βλεπεται στην εικονα, ενω ειναι ενα αρχειο pdf, της πρωτες 6 σελιδες τις εκτυπωνει κανονικα, μετα ολο το ασπρο το κανει μαυρο. οποτε γουσταρει το κανει.

δηλαδη αν εκτυπωσω μια σελιδα κενη απο word θα μου την βγαλει εντελως μαυρη...

τι λετε να φταιει;;; εκτυπωνε κανονικα παλια με ημιτασιον τορεν

πολυμηχανημα HP laiser cm2320

IMG-e3c20e9487882d0e4e2c8a89aeb98954-V.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, elorant είπε

Πιθανόν drum. Πόσες σελίδες έχεις τυπώσει συνολικά;

Χιλιάδες, έχει λιώσει...

Και μπορώ να το αλλάξω μονος μου ή πρέπει να τον πάω σε κατάστημα service;

Είμαι από επαρχία και πολύ βαρύ το μηχάνημα

Αυτή είναι η αλλαγή; 

 

Επεξ/σία από vasilisx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να το αλλάξεις μόνος σου. Δεν ξέρω βέβαια τι ισχύει στον συγκεκριμένο εκτυπωτή, αλλά στα περισσότερα μοντέλα η αλλαγή toner είναι πανεύκολη και δεν χρειάζεται καν κατσαβίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, elorant είπε

Μπορείς να το αλλάξεις μόνος σου. Δεν ξέρω βέβαια τι ισχύει στον συγκεκριμένο εκτυπωτή, αλλά στα περισσότερα μοντέλα η αλλαγή toner είναι πανεύκολη και δεν χρειάζεται καν κατσαβίδι.

Αλλαγή drum όχι toner.

Drum είναι αυτό στην εικόνα ή όλο αυτό που δείχνει στο βίντεο με όλο αυτη την ταινία;

OPC-Drum-for-HP-CM2320-CM2320fxi-CM2320nf-CP2025-CP2025dn-CP2025N-CP2020-M451-M451dn-M451nw-M375-M375nw.jpg_640x640.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα. Κάθε μοντέλο έχει δικό του κιτ. Το drum είναι αυτό που δείχνει η εικόνα, αλλά η αλλαγή του μπορεί να απαιτεί να αλάξεις ολόκληρο τον μηχανισμό που είναι πάνω. Ορισμένοι εκτυπωτές έχουν toner και drum μαζί. Συνήθως πίσω από το drum υπάρχει ένα τμήμα/δοχείο (παραλληλόγραμμο) που μαζεύει το περισσευούμενο toner και με τα χρόνια αυτό γεμίζει. Αν μπορέσεις να αποσυναρμολογήσεις το μηχανισμό του drum και αδειάσεις ό,τι υπάρχει εκεί μέσα θα μπορούσες μετά να αλλάξεις μόνο το drum κι όχι όλο τον μηχανισμό. Σε έναν Lexmark που έχω το κάνω μια φορά το χρόνο και μετά αλλάζω μόνο το drum. Αλλά είναι μπελάς, πρέπει να προσέξεις γιατί θα γεμίσει ο τόπος toner.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, elorant είπε

Μπορείς να το αλλάξεις μόνος σου. Δεν ξέρω βέβαια τι ισχύει στον συγκεκριμένο εκτυπωτή, αλλά στα περισσότερα μοντέλα η αλλαγή toner είναι πανεύκολη και δεν χρειάζεται καν κατσαβίδι.

Οκ ευχαριστώ πολύ!

Ξέρεις τι θα φταίει ένας άλλος εκτυπωτής laissr που έχω και στην εκτύπωση που κάνει την κόλλα Α4 την ζαρωνει, με αποτέλεσμα να κάνει κύματα σαν να καίει το χαρτί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, elorant είπε

Μήπως στο κάνει όταν τυπώνεις διπλή όψη;

Όχι, ο άλλος εκτυπωτής που αναφέρω έχει χειροκίνητη διπλή όψη. Μονή εκτύπωση και ζαρωνει το χαρτί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δεν ξέρω. Εντελώς στην τύχη θα πω μήπως έχει φθαρεί καμιά ροδέλα που τραβάει το χαρτί και δεν τροφοδοτείται σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πρώτα δοκιμάζεις να αλλάξεις το μαυρο τονερ που έχει ενσωματομένο drum.

Προσοχή δέν μπαινεις στην διαδικασία να αλλάξεις μονο το drum στο Toner....αυτο γίνεται σε κλειστο περιβάλλον γιατι ο γραφίτης/τονερ που σίγουρα θα χυθεί ειναι βλαβερό και δεν πρέπει να εισπνέεται.

Εάν με την αλλαγή του toner δεν αλλάξει η συμπεριφορά τ πιθανα προβλήματα ειναι το laserscanner ή το transfer belt αλλα το κόστος ειναι ασύμφορο για επισκευή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...