Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για φακους Sony?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα μετα απο πολυ ψαξιμο reviews κτλπ πηρα την a7m3 με τον κιτ φακο. τωρα κοιταζω για prime φακους και δν μπορω να καταληξω, για αρχη ειμαι αναμεσα σε 85 1,8 sony και 85 1.4  sigma η διαφορα τους ειναι περιπου 200 με 300 ευρω πιο ακριβος ο sigma, εχετε δουλεψει καποιον απο αυτους? Κυριως και μονο για φωτογραφια. 

Επεξ/σία από Metaksas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη τυχαίνει να έχω την ιδια φωτογραφική με τους sigma 20mm f/1.4 και Sony 85mm f/1.4 GM. Τον sony 85mm f/1.8 τον δοκίμασα και δεν μου άρεσε το bokeh του, δεν ήταν πολύ smooth και θα το ελεγα και ενοχλητικο. Ο Sigma 85mm f/1.4 εχει ποιοτητα εικονας σχεδον  οπως ο sony 85mm  f/1.4 GM , πολυ sharp εικονα και πολυ smooth bokeh αλλα εχει και πολυ βαρος και μετριο autofocus στο βιντεο. Εαν σε ενδιαφέρει το autofocus στο βιντεο μην το σκεφτεσαι καν για sigma. Native sony emount φακους μόνο και στο autofocus δεν θα σε προδώσει ποτε, θα δουλευει πολύ smooth και θα lockαρει τα παντα γρηγορα. Με τον sigma εγω προσωπικα στο βιντεο ειχα πολλες φορες προβληματα, εκανε hunting κλπ. Για λήψη φωτογραφίων και οι δυο δουλευουν πολύ καλα, σε περίπτωση που βγαζεις βεβαια σκηνες action σε burst mode εκει παλι ο sigma απο τις 10 φωτο τις 6 θα πιασει focus ενω ο sony σχεδον 10 στις 10. Δυστυχως η sony δεν εχει κανεναν prime 16mm η 20mm με f/1.4 οπότε αναγκαστικά δεν είχα αλλη επιλογη απο τον sigma μιας και δουλευω πολυ αυτο το focal lenght, αν υπήρχε όμως με κλειστα μάτια θα πηγαινα σε sony φακο κι ας ειναι πιο ακριβοί. Ολοι οι sigma primes επισης εχουν αυξημενο βαρος σε σχεση με τους sony και ειναι λιγο κουραστικο ειδικα οπως εγω που ταξιδευω πολυ και κουβαλαω συνεχως τη μηχανη πανω μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...