Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 5/7/2024 στις 6:26 ΜΜ, sakisgri είπε

Απ' ότι φαινεται δεν το έχει παραλάβει ακόμα τα ΕΛΤΑ, γιαυτό και δεν εμφανίζεται ακόμα.

What is transit unit deconsolidation?
Deconsolidation is the process of breaking down a single shipment of cargo into several smaller shipments and processing those shipments for final inland delivery directly from the port of entry to a store or distribution center. Deconsolidation is an important component of the distribution process.
 
Μετάφραση:
Τι είναι η αποενοποίηση μονάδων διαμετακόμισης;
Η αποενοποίηση είναι η διαδικασία διάσπασης μιας μεμονωμένης αποστολής φορτίου σε πολλές μικρότερες αποστολές και επεξεργασίας αυτών των αποστολών για τελική εσωτερική παράδοση απευθείας από το λιμάνι εισόδου σε ένα κατάστημα ή κέντρο διανομής. Η αποενοποίηση είναι ένα σημαντικό στοιχείο της διαδικασίας διανομής.

Μίλησα με τα ΕΛΤΑ γιατί μέχρι και σήμερα δεν υπάρχει ενημέρωση σχετικά με το δέμα. Έχει κολλήσει εκεί 5 μέρες (θυμίζει εποχές 2015) και μου είπαν ότι δεν παραλαμβάνουν αυτοί 1000%. 

Επίσης το πακέτο είναι κοντά στα 4 κιλά και μου φαίνεται δύσκολο να το πάρουν τα ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Niiikoc είπε

Μίλησα με τα ΕΛΤΑ γιατί μέχρι και σήμερα δεν υπάρχει ενημέρωση σχετικά με το δέμα. Έχει κολλήσει εκεί 5 μέρες (θυμίζει εποχές 2015) και μου είπαν ότι δεν παραλαμβάνουν αυτοί 1000%. 

Επίσης το πακέτο είναι κοντά στα 4 κιλά και μου φαίνεται δύσκολο να το πάρουν τα ΕΛΤΑ.

Όλα τα κρατικά ταχυδρομεία συνεργάζονται αναμεταξύ τους. Και βαριά δέματα τα διακινεί κανονικά τα ΕΛΤΑ απλώς δεν το φέρνει σπίτι σου, πρέπει να πας εσύ να το παραλάβεις.

Τις πιο πολλές φορές οι υπάλληλοι στα ΕΛΤΑ δεν ξέρουν τι τους γίνεται.... Αν δεν παραλάβει το δέμα τα ΕΛΤΑ δεν το βλέπουν καν, λογικά γιαυτό και σου δώσανε αυτή την απάντηση.

Όταν το παραλάβουν τοτε θα το δεις και στα https://parcelsapp.com/ και τοτε θα ξέρουν και τα ΕΛΤΑ...

Επισης το tracking number λογικά θα ειναι της μορφής 2 γράμματα μπροστά - νούμερα στη μέση - και 2 γράμματα στο τέλος.

Δες εδώ να δεις ότι η Austrian post συνεργάζεται με τα ΕΛΤΑ. Βάζω και φώτο κάτω. https://www.supereverything.gr/odigos/diethni-taxidromia-apostoles-ellada

Austrian post.JPG

Επεξ/σία από sakisgri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, sakisgri said:

Έκανα edit πάλι 😁 Σήμερα δεν είμαι σε φόρμα 😂 Μάλλον η 2,5€ η 5€ θα πληρωσεις. (πιο πιθανό για 2,5€ το βλέπω)

@sakisgri αγαπητέ συμφορουμίτη (σε έχω ξανασυγχαρεί για το κουράγιο σου), πάρε επειγόντως άδεια (αν όχι από την εργασία σου, σίγουρα από το φόρουμ) ή ξεκίνα να χρεώνεις τις απαντήσεις σου 🤣

Έχεις λαλήσει με το ρόλο του οικονομικού ιατροδικαστή εδώ μέσα να βρίσκεις κάθε πιθανό pattern σε κάθε απορία του καθενός.

(το ξέρεις βέβαια) φιλικά πάντα.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sakisgri είπε

Όλα τα κρατικά ταχυδρομεία συνεργάζονται αναμεταξύ τους. Και βαριά δέματα τα διακινεί κανονικά τα ΕΛΤΑ απλώς δεν το φέρνει σπίτι σου, πρέπει να πας εσύ να το παραλάβεις.

Τις πιο πολλές φορές οι υπάλληλοι στα ΕΛΤΑ δεν ξέρουν τι τους γίνεται.... Αν δεν παραλάβει το δέμα τα ΕΛΤΑ δεν το βλέπουν καν, λογικά γιαυτό και σου δώσανε αυτή την απάντηση.

Όταν το παραλάβουν τοτε θα το δεις και στα https://parcelsapp.com/ και τοτε θα ξέρουν και τα ΕΛΤΑ...

Επισης το tracking number λογικά θα ειναι της μορφής 2 γράμματα μπροστά - νούμερα στη μέση - και 2 γράμματα στο τέλος.

Δες εδώ να δεις ότι η Austrian post συνεργάζεται με τα ΕΛΤΑ. Βάζω και φώτο κάτω. https://www.supereverything.gr/odigos/diethni-taxidromia-apostoles-ellada

Austrian post.JPG

Μίλησα με τον αποστολέα και μου είπαν ότι κάπου έχει χαθεί το πακέτο 🤷

Επίσης το tracking number που μου έδωσαν δεν έχει γράμματα παρά μόνο αριθμούς.

Μου είπαν ότι θα κάνουν refund τα χρήματα.

Αλλά μου φαίνεται πολύ κουλό να χάνεται πακέτο έτσι εν έτει 2024.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, επειδή δεν εχω εμπειρία με τελωνείο και γενικα αγορές απο το εξωτερικό θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Θελω να αγοράσω ενα acrylic stand απο Ασία το οποιο κοστιζει γύρω στα $26 και το shipping ειναι στα $25, δυστυχως ήταν η πιο φθηνη επιλογη κι ήταν με Fedex, εχω ακουσει οτι η fedex χρεωνει τραγικα ποσα, οποτε θα ηθελα να μαθω πόσο περίπου θα μου βγουν τα εξοδα εκτωλινισμού για ενα πακετο συνολικης αξιας 52 ευρω μαζι με μεταφορικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Justaguest01 είπε

καλησπέρα, επειδή δεν εχω εμπειρία με τελωνείο και γενικα αγορές απο το εξωτερικό θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Θελω να αγοράσω ενα acrylic stand απο Ασία το οποιο κοστιζει γύρω στα $26 και το shipping ειναι στα $25, δυστυχως ήταν η πιο φθηνη επιλογη κι ήταν με Fedex, εχω ακουσει οτι η fedex χρεωνει τραγικα ποσα, οποτε θα ηθελα να μαθω πόσο περίπου θα μου βγουν τα εξοδα εκτωλινισμού για ενα πακετο συνολικης αξιας 52 ευρω μαζι με μεταφορικα. 

Καλησπέρα, εφόσον δεν το εχεις αγοράσει ακόμα θα σου πρότεινα να κοιτάξεις στο Aliexpress που κατά 90% θα βρεις αυτό που ψάχνεις και δεν θα πληρωσεις τπτ παραπάνω από την αρχική τιμή. Τελωνείο θα περασει σε άλλη Ευρωπαικη χώρα και όχι στην Ελλαδα, έτσι δεν θα χρεωθείς κάτι παραπάνω.

Αν σε ενδιαφέρει εδώ https://www.insomnia.gr/forums/topic/657816-αγορες-απο-aliexpress-τελωνειο/?do=findComment&comment=60122907 θα βρεις οδηγό με ασφαλή τρόποι αποστολής.

Εναλλακτικά υπάρχει και το Banggood που επίσης ειναι ασφαλής και δεν περνάνε τα δέματα τελωνειο. Απλώς δεν έχει την ποικιλία που έχει το Aliexpress.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sakisgri είπε

Καλησπέρα, εφόσον δεν το εχεις αγοράσει ακόμα θα σου πρότεινα να κοιτάξεις στο Aliexpress που κατά 90% θα βρεις αυτό που ψάχνεις και δεν θα πληρωσεις τπτ παραπάνω από την αρχική τιμή. Τελωνείο θα περασει σε άλλη Ευρωπαικη χώρα και όχι στην Ελλαδα, έτσι δεν θα χρεωθείς κάτι παραπάνω.

Αν σε ενδιαφέρει εδώ https://www.insomnia.gr/forums/topic/657816-αγορες-απο-aliexpress-τελωνειο/?do=findComment&comment=60122907 θα βρεις οδηγό με ασφαλή τρόποι αποστολής.

Εναλλακτικά υπάρχει και το Banggood που επίσης ειναι ασφαλής και δεν περνάνε τα δέματα τελωνειο. Απλώς δεν έχει την ποικιλία που έχει το Aliexpress.

Ευχαριστώ πού για την απάντηση! Δυστυχως το συγκεκριμενο προϊόν δεν υπάρχει πουθενα αλλου, κοιταξα κι στο aliexpress και σε καποι αλλα σαιτ που θα μπορουσε να ειναι και τζίφος! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Justaguest01 είπε

Ευχαριστώ πού για την απάντηση! Δυστυχως το συγκεκριμενο προϊόν δεν υπάρχει πουθενα αλλου, κοιταξα κι στο aliexpress και σε καποι αλλα σαιτ που θα μπορουσε να ειναι και τζίφος! 

Λογικά θα σου βγει περίπου άλλο τόσο ίσως και παραπάνω. Για σιγουριά όμως κανε ένα τηλ. στη Fedex και ρώτα, στο google βγάζει αυτό το τηλ. 2108905900

Δες και αν βρεις στο Aliexpress κάτι παραπλήσιο.

6 ώρες πριν, Niiikoc είπε

Μίλησα με τον αποστολέα και μου είπαν ότι κάπου έχει χαθεί το πακέτο 🤷

Επίσης το tracking number που μου έδωσαν δεν έχει γράμματα παρά μόνο αριθμούς.

Μου είπαν ότι θα κάνουν refund τα χρήματα.

Αλλά μου φαίνεται πολύ κουλό να χάνεται πακέτο έτσι εν έτει 2024.

Ναι περίεργο να χάθηκε, ειδικά τα συστημενα ειναι πάρα πολύ σπάνιο να χαθεί κάποιο δέμα. Μπορεί όμως και καποια στιγμή να σκάσει μύτη από εκεί που δεν το περιμένεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Λογικά θα σου βγει περίπου άλλο τόσο ίσως και παραπάνω. Για σιγουριά όμως κανε ένα τηλ. στη Fedex και ρώτα, στο google βγάζει αυτό το τηλ. 2108905900

Δες και αν βρεις στο Aliexpress κάτι παραπλήσιο.

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση,στο συγκεκριμενο σαιτ απο το οποιο θελω να πάρω το  stand γράφει αυτό:''

We use FedEx, DHL and region specific door-to-door services.

If you have a preference, please let us know and we will try to ship with this courier.'' 

Αρα αυτό σημαινει οτι μπορω να επικονωνήσω μαζί τους να μου το στείλουν με αλλα κουριερ περα απο εκεινα που συνεργάζονται; μπορω ισως έτσι να γλιτώσω την φεντεξ και τις εξωφρενικές τιμές τους; Και αν ναι ποια εταιρεία κουριερ είναι πιο οικονομική να επιλέξω; Εχω πολλες ερωτησεις γιατί δεν εχω ξανακάνει αγορες απο εξωτερικο και μου φαίνονται ολα βουνο 😭

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Justaguest01 είπε

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση,στο συγκεκριμενο σαιτ απο το οποιο θελω να πάρω το  stand γράφει αυτό:''

We use FedEx, DHL and region specific door-to-door services.

If you have a preference, please let us know and we will try to ship with this courier.'' 

Αρα αυτό σημαινει οτι μπορω να επικονωνήσω μαζί τους να μου το στείλουν με αλλα κουριερ περα απο εκεινα που συνεργάζονται; μπορω ισως έτσι να γλιτώσω την φεντεξ και τις εξωφρενικές τιμές τους; Και αν ναι ποια εταιρεία κουριερ είναι πιο οικονομική να επιλέξω; Εχω πολλες ερωτησεις γιατί δεν εχω ξανακάνει αγορες απο εξωτερικο και μου φαίνονται ολα βουνο 😭

Μονο με τα ΕΛΤΑ συμφέρει δλδ να στείλει με China post.

Αν έρθει με τα ΕΛΤΑ και στην τιμή ειναι και ο Φ.Π.Α (Vat Included) τοτε θα πληρωσεις μόνο Τέλη εκτελωνισμού 5€. Αν δεν ειναι ο Φ.Π.Α στην τιμη θα χρεωθείς στα ΕΛΤΑ τον Φ.Π.Α + Τέλη εκτελωνισμού δλδ περίπου 10 - 11€.

Όποια ιδιωτική courier και να επιλεξεις περίπου το ίδιο ειναι, ίσως η DHL να ειναι λίγο πιο φτηνή, αλλά πάλι θα ειναι πολλά για το κόστος του προϊόντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Μονο με τα ΕΛΤΑ συμφέρει δλδ να στείλει με China post.

Αν έρθει με τα ΕΛΤΑ και στην τιμή ειναι και ο Φ.Π.Α (Vat Included) τοτε θα πληρωσεις μόνο Τέλη εκτελωνισμού 5€. Αν δεν ειναι ο Φ.Π.Α στην τιμη θα χρεωθείς στα ΕΛΤΑ τον Φ.Π.Α + Τέλη εκτελωνισμού δλδ περίπου 10 - 11€.

Όποια ιδιωτική courier και να επιλεξεις περίπου το ίδιο ειναι, ίσως η DHL να ειναι λίγο πιο φτηνή, αλλά πάλι θα ειναι πολλά για το κόστος του προϊόντος.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αγορα σκελετου ορασεως (γυαλια) απο Σαν Μαρινο θα εχω προβλημα με τελωνεια και λοιπες αηδιες; Κοστος με μεταφορικα καπου 90€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/7/2024 στις 6:25 ΜΜ, dmtri3 είπε

Καλησπέρα! Έχω παραγγείλει γυαλιά απο ZenniOptical και έχω μια απορία.

Είδα ότι χθες έφτασε Ελλάδα και είναι στη κατάσταση "Αναμένεται ολοκλήρωση τελωνειακής διαδικασίας".

Στο site του EΛΤΑ φαίνεται ότι έρχεται απο Σουηδία ενώ στο 17track δίχνει απο Σιγκαπούρη.

Τι γίνεται σε αυτη τη περίπτωση? Θα περάσει τελωνείο?

Screenshot2024-07-09at18-09-34ELTAPORTAL.png.8f74fad31edd0e4c748dd786527e623f.png

Screenshot2024-07-09at18-10-01ALL-IN-ONEPACKAGETRACKING17TRACK.png.092a9320d377b92ea8559028a3edb39d.png 

Update: Τελικά δεν χρεώθηκα και το έφεραν στην πόρτα.

Screenshot2024-07-17at20-51-01ALL-IN-ONEPACKAGETRACKING17TRACK.png.b642edaf5a777c1b7ed1d7e1e6e97f0d.png

Screenshot2024-07-17at20-00-15Courier-_e.png.98acb0d936888221125a1bf677a0d811.png

Επεξ/σία από dmtri3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από Ισπανία, έχετε υπόψη κάποια υπηρεσία που να μπορεί να στείλει δέμα από κατάστημα εκεί; Κάποια υπηρεσία που να είναι ασφαλής και να μην μας βάλει σε περιπέτειες.

Επίσης και από Αγγλία προς Ελλάδα με ενδιαφέρει.

Επεξ/σία από gousias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...