Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από που και να το πάρω τελωνείο δεν περνάει αφού περιλαμβάνει το ΦΠΑ και είναι κάτω από 150 ευρώ το αντικείμενο(για αγορές από Κίνα) .. Το θέμα είναι ότι και τα δύο καταστήματα από Γαλλία δεν σου δίνουν tracking number για συσκευή 60 ευρώ, εκεί είναι το περίεργο για εμένα.. Γιαυτό σκέφτομαι να το πάρω από το κατάστημα από Κίνα που έχει tracking number στην αποστολή.. 

Επεξ/σία από vagosvts7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, vagosvts7 είπε

Από που και να το πάρω τελωνείο δεν περνάει αφού περιλαμβάνει το ΦΠΑ και είναι κάτω από 150 ευρώ το αντικείμενο(για αγορές από Κίνα) .. Το θέμα είναι ότι και τα δύο καταστήματα από Γαλλία δεν σου δίνουν tracking number για συσκευή 60 ευρώ, εκεί είναι το περίεργο για εμένα.. Γιαυτό σκέφτομαι να το πάρω από το κατάστημα από Κίνα που έχει tracking number στην αποστολή.. 

Εγώ δεν θα το φοβόμουν. Στην πολύ μικρή πιθανότητα να χαθεί, υπάρχει η ασφάλεια του Αλί από πίσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vagosvts7 είπε

Από που και να το πάρω τελωνείο δεν περνάει αφού περιλαμβάνει το ΦΠΑ και είναι κάτω από 150 ευρώ το αντικείμενο(για αγορές από Κίνα) .. Το θέμα είναι ότι και τα δύο καταστήματα από Γαλλία δεν σου δίνουν tracking number για συσκευή 60 ευρώ, εκεί είναι το περίεργο για εμένα.. Γιαυτό σκέφτομαι να το πάρω από το κατάστημα από Κίνα που έχει tracking number στην αποστολή.. 

Αναφερθηκε οτι υπαρχει το AliPay σαν εγγυηση του AliExpress κ οτι το La Poste/Collisimo ειναι το γαλλικο ταχυδρομειο. Σημερα ειναι η κινεζική πρωτοχρονιά στην Κίνα οποτε ολα υπολειτουργουν.

Περα ομως απο αυτο η αποστολη & παραλαβη θα ειναι γρηγοροτερη κατα πολυ από Γαλλία. Για αυτο τα κατ/ματα βαζουν ευρωπαικες αποθηκες να κανουν τη ζωη μας λιγάκι παραπανω ευκολοτερη ;)

Επεξ/σία από aces
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, vagosvts7 είπε

Από που και να το πάρω τελωνείο δεν περνάει αφού περιλαμβάνει το ΦΠΑ και είναι κάτω από 150 ευρώ το αντικείμενο(για αγορές από Κίνα) .. Το θέμα είναι ότι και τα δύο καταστήματα από Γαλλία δεν σου δίνουν tracking number για συσκευή 60 ευρώ, εκεί είναι το περίεργο για εμένα.. Γιαυτό σκέφτομαι να το πάρω από το κατάστημα από Κίνα που έχει tracking number στην αποστολή.. 

Έχω πάρει κάμποσα δέματα απο Aliexpress Ευρώπη (Πολωνία, Γαλλία,Τσεχία)  Όλα γράφανε tracking unavailable αλλά σε όλα είχα κανονικά tracking απλός δεν υπάρχει ενημέρωση στην εφαρμογή του Aliexpress αλλά στο parcelsapp φαίνεται κανονικά.

Νομίζω το tracking unavailable αφορά το Aliexpress και την εφαρμογή.

Επίσης αν θυμάμαι καλά η LAPOSTE στέλνει με ΕΛΤΑ και tracking number τύπου LD********FR

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2023 στις 10:04 ΜΜ, dimitris_p είπε

Δεν νομίζω να εχω κάποιο λόγο να πω ανακρίβειες. Ολα τα στοιχεία μου είναι στα αγγλικά και σωστά, το τσέκαρα.

 

 

ebay.PNG

Σήμερα έβγαλα άκρη με το παραπάνω δέμα, αν δεν το έψαχνα θα γύριζε πίσω σε λίγες ημέρες. Στο https://parcelsapp.com/ μου έβγαζε σαν εταιρία την UPS. Παίρνω σήμερα τηλ και λενε οτι το δέμα βρίσκετε  απο την περασμένη εβδομάδα στην γενική ταχυδρομική. Παω εκεί και ρωτάω γιατί δεν έλαβα ειδοποίηση. Ο πωλητής δεν είχε βάλει τηλέφωνο παρά μόνο διεύθυνση και λόγο που εδώ που μένω δεν υπάρχει αριθμοδότηση, δεν μπορούσαν να με βρουν. Να πως χάνονται τζάμπα τα δέματα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, nikoslpp είπε

Καλησπέρα,αν κάνω αγορά από Αγγλία θα έρθει με ΕΛΤΑ η ACS?

Tracked

Ανάλογα πλατφόρμα/κατάστημα και μέθοδο αποστολής. Αν γράψεις περισσότερες πληροφορίες κάποιος θα μπορεί να σε βοηθήσει.

Επεξ/σία από sakisgri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Έχω κάνει μια παραγγελία από Καναδά μέσω DHL. Μου έδωσαν αρ. αποστολής που ξεκινάει με DBNH... καθώς και αρ. αποστολής, αυτά που δίνουν σε ταχυδρομείο. Στη σελίδα των ΕΛΤΑ δείχνει ότι "Αναμένεται ολοκλήρωση τελωνειακής διαδικασίας". Στη DHL με τον ίδιο αριθμό λέει πως είναι Ελλάδα, αλλά με τον αριθμό της DHL δεν έχει ενημερωθεί, όπως βλέπετε στις εικόνες που είχα παραθέσει. Τελικά τι παίζει; Θα έρθει με DHL ή ΕΛΤΑ στην τελική; 

LWDE.jpeg

DHL.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, zurabi είπε

Καλημέρα. Έχω κάνει μια παραγγελία από Καναδά μέσω DHL. Μου έδωσαν αρ. αποστολής που ξεκινάει με DBNH... καθώς και αρ. αποστολής, αυτά που δίνουν σε ταχυδρομείο. Στη σελίδα των ΕΛΤΑ δείχνει ότι "Αναμένεται ολοκλήρωση τελωνειακής διαδικασίας". Στη DHL με τον ίδιο αριθμό λέει πως είναι Ελλάδα, αλλά με τον αριθμό της DHL δεν έχει ενημερωθεί, όπως βλέπετε στις εικόνες που είχα παραθέσει. Τελικά τι παίζει; Θα έρθει με DHL ή ΕΛΤΑ στην τελική; 

LWDE.jpeg

DHL.jpeg

Λογικά με ΕΛΤΑ οταν ολοκληρωθει η διαδικασια ελεγχου. Το tracking LWxxxxxDE ειναι το ενημερωμενο & αλλαξε οταν εγινε αφιξη στη χωρα προορισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια...

απλη και γρηγορη ερωτηση.... αγορες απο shein περνανε τελωνειο? γιατι καπου διαβασα οτι τα στελνουν απο ευρωπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, InsertCoinToJoi είπε

Καλησπερα παιδια...

απλη και γρηγορη ερωτηση.... αγορες απο shein περνανε τελωνειο? γιατι καπου διαβασα οτι τα στελνουν απο ευρωπη

Αν εχουν ευρωπαικη αποθηκη κ στελνονται απο ΕΕ δεν θα περασει ελεγχο.

Διαφορετικα θα μπει για τελωνειακο ελεγχο εκτος αν τα στελνουν με τριγωνικη αποστολή κ γινεται ο ελεγχος σε αλλη χώρα πριν την αφιξη στην Ελλαδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, InsertCoinToJoi είπε

Καλησπερα παιδια...

απλη και γρηγορη ερωτηση.... αγορες απο shein περνανε τελωνειο? γιατι καπου διαβασα οτι τα στελνουν απο ευρωπη

Στέλνουν από Κίνα αλλά είναι τριγωνική παρόμοια με αυτή του banggood. Δεν περνάει τελωνείο. 

Επεξ/σία από Nnoutas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/1/2023 στις 1:57 ΜΜ, aces είπε

Λογικά με ΕΛΤΑ οταν ολοκληρωθει η διαδικασια ελεγχου. Το tracking LWxxxxxDE ειναι το ενημερωμενο & αλλαξε οταν εγινε αφιξη στη χωρα προορισμού.

Λογικα θα παει ΚΔ Αττικης ή κατευθειαν προορισμο; Εχει περασει πολυς καιρος που να μου ερχεται κατι μεσω ΕΛΤΑ, και αλλαξαν αρκετα. 

1051B010-AC29-4A6E-BC11-D8ACD1CF9696.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...