Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, ZACHARIS είπε

Έκανα dispute στο  AliExpress για το USB TYPE-C HUB που δεν ήρθε ποτέ. Ο πωλητής δεν δέχτηκε και το AliExpress προτείνει να ρωτήσω τα ΕΛΤΑ εφόσον έφτασε Ελλάδα (από εκεί και πέρα δεν δίνει στοιχεία το cainaio economy global). Αρνήθηκα και είπα ότι θεωρώ χαμένο το δεματάκι. Είμαι σε αναμονή προς απάντηση τους. Ποια είναι η εμπειρία σας όσον αφορά το refund σε τέτοια περίπτωση?

Θελει παραπανω χρονο θα φανει απο το τρακινγκ οτι εχει κολλήσει ή χαθηκε κ δεν παρελαβες τιποτα τελικά κ αυτο ειναι σημαντικό αποδεικτικο/στοιχείο που πρεπει να αναφερεις στο dispute για επιστροφη χρηματων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, ZACHARIS είπε

Έκανα dispute στο  AliExpress για το USB TYPE-C HUB που δεν ήρθε ποτέ. Ο πωλητής δεν δέχτηκε και το AliExpress προτείνει να ρωτήσω τα ΕΛΤΑ εφόσον έφτασε Ελλάδα (από εκεί και πέρα δεν δίνει στοιχεία το cainaio economy global). Αρνήθηκα και είπα ότι θεωρώ χαμένο το δεματάκι. Είμαι σε αναμονή προς απάντηση τους. Ποια είναι η εμπειρία σας όσον αφορά το refund σε τέτοια περίπτωση?

Παρε και στο τελωνειο αεροδρομιου μηπως και το "βρουν"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας Απο alli συνήθως με ποιο τρόπο παραλαμβάνουμε τα δέματα? μέσω ελτα? Το Tracking μου βγάζει οτι εχει έρθει στην περιοχή μου απο 02/01/23 αλλα εγω δεν εχω λάβει τίποτα ακόμα.

 

 

DEMA.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, dimitris_p είπε

Καλησπερα σας Απο alli συνήθως με ποιο τρόπο παραλαμβάνουμε τα δέματα? μέσω ελτα? Το Tracking μου βγάζει οτι εχει έρθει στην περιοχή μου απο 02/01/23 αλλα εγω δεν εχω λάβει τίποτα ακόμα.

 

 

DEMA.PNG

Καλησπέρα,

Αν έχει tracking number LA*********HU/UA*********HU/LS***********NL/LT***********NL με ΕΛΤΑ.

Αν έχει tracking number 5UGR********* με Γενική Ταχυδρομική

Αν έχει tracking number 10ψηφιο έρχεται με DPD και το παραδίδει η ACS

Αλλά βλέπω τα κόκκινα γράμματα που λένε ειναι οικονομική αποστολή και δεν θα έχεις άλλη ενημέρωση άρα έχεις UA*********HU .

Βάλε το tracking εδώ https://parcelsapp.com/    H τελευταία ενημέρωση που θα δεις ειναι αυτή που βλέπεις στη φώτο κάτω, σε αυτή τη φάση τα ΕΛΤΑ μόλις θα έχουν σκανάρει το δέμα σου (στην Αθήνα) και θα δρομολογηθεί προς εσένα.

Εγώ δεν έχω παραλάβει αυτό που βλέπεις κάτω ακόμα αλλά φαντάζομαι αύριο μεθαύριο να έχω παραλάβει. (να έχεις μια ιδέα από χρόνο)

 

UA-HU..JPG

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, dimitris_p είπε

Eιναι από LS. Aυτο με της 8 ημέρες που γράφει τι θέλει να πει ακριβώς? 

paketo.PNG

Εκτιμώμενη παράδοση ειναι, αλλά μη δίνεις και πολύ βάση σε αυτό.

Τρόπος αποστολής θυμάσαι, ήταν Cainiao standard for special goods?

Αυτός ο τρόπος αποστολής ειναι για ειδικά υλικά υγρά, σκόνες, αλοιφές κ.τ.λ και είναι πιο αραιές οι πτήσεις, και γενικά είναι λίγο πιο αργή η παράδοση κάνουνε 45-60 μέρες περίπου.

Το δέμα σου δεν έχει φύγει από Κίνα ακόμα μετά θα πάει Ολλανδία θα περάσει εκεί τελωνείο και μετά θα έρθει στα ΕΛΤΑ να στο παραδώσουν.

Αυτός ο εκτιμώμενος χρόνος που βλέπεις εδώ ειναι πιο κοντά στην πραγματικότητα - (11 Μαρτίου)  https://global.cainiao.com/newDetail.htm?mailNoList=LS486504220NL&otherMailNoList=

LS_NL.JPG

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κάτι άλλο. Σε ενα άλλο δέμα που περιμένω μου εχει βγάλει 5-6 φορες αυτό το μήνυμα. 

The company or receiver name is incorrect. This will delay delivery. We're attempting to update this information. / We require a phone number for the delivery address.
Athens
Πρέπει να κανω κάτι? Είναι απο ebay.  To track αρχίζει απο 1Z7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ειναι απο ebay κανε login k πηγαινε ρυθμισεις λογαριασμου να δεις αν εχεις συμπληρώσει τα στοιχεια σωστα κ αν λείπει κάτι συμπλήρωσε το στις ρυθμίσεις λογαριασμού eBay 

αν εχει φυγει/σταλεί η παραγγελία αναγκαστικά επικοινώνησε πρωτα με τον πωλητή κ μετα ανοιξε ticket sto ebay support

》》Αν εχεις ελληνικούς χαρακτήρες άλλαξε τους σε αγγλικά πχ το όνομα  μηπως κ δεν το αναγνωρίσει με ελληνικα  κ κολλαει το τρακινγκ/παράδοση κλπ

Επεξ/σία από aces
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, dimitris_p είπε

Να ρωτησω κάτι άλλο. Σε ενα άλλο δέμα που περιμένω μου εχει βγάλει 5-6 φορες αυτό το μήνυμα. 

The company or receiver name is incorrect. This will delay delivery. We're attempting to update this information. / We require a phone number for the delivery address.
Athens
Πρέπει να κανω κάτι? Είναι απο ebay.  To track αρχίζει απο 1Z7

 

17 ώρες πριν, aces είπε

Αν ειναι απο ebay κανε login k πηγαινε ρυθμισεις λογαριασμου να δεις αν εχεις συμπληρώσει τα στοιχεια σωστα κ αν λείπει κάτι συμπλήρωσε το στις ρυθμίσεις λογαριασμού eBay 

αν εχει φυγει/σταλεί η παραγγελία αναγκαστικά επικοινώνησε πρωτα με τον πωλητή κ μετα ανοιξε ticket sto ebay support

》》Αν εχεις ελληνικούς χαρακτήρες άλλαξε τους σε αγγλικά πχ το όνομα  μηπως κ δεν το αναγνωρίσει με ελληνικα  κ κολλαει το τρακινγκ/παράδοση κλπ

Δεν έχω σκοπό να "θολώσω τα νερά", αλλά το tracking που ξεκινά από 1Z εγώ το συναντώ μόνο σε παραγγελίες από Amazon (κι όχι eBay), και μάλιστα από Αγγλία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, draculias είπε

 

Δεν έχω σκοπό να "θολώσω τα νερά", αλλά το tracking που ξεκινά από 1Z εγώ το συναντώ μόνο σε παραγγελίες από Amazon (κι όχι eBay), και μάλιστα από Αγγλία...

Δεν νομίζω να εχω κάποιο λόγο να πω ανακρίβειες. Ολα τα στοιχεία μου είναι στα αγγλικά και σωστά, το τσέκαρα.

 

 

ebay.PNG

Επεξ/σία από dimitris_p
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παίδες.. Θέλω να πάρω από aliexpress μία συσκευή που κάνει 60 ευρώ και την έχουν και δύο καταστήματα που την στέλνουν από Γαλλία αλλά δεν γράφει tracking available και στα δύο που δοκίμασα.. Από Κίνα αν το πάρω το ίδιο αντικείμενο γράφουν κανονικά tracking available απλά θα αργήσει περισσότερο να έρθει..Και σκάλωσα αφού δεν γράφει παρακολούθηση από Γαλλία μην γίνει μπέρδεμα και χαθεί η συσκευή.. Να επιλέξω καλύτερα το κατάστημα που στέλνει από Κίνα?Όλα τα καταστήματα έχουν από 90-94% αξιολογήσεις.. 

 

Screenshot_20230122_110045_com.gspace.android.jpg

Screenshot_20230122_105844_com.gspace.android.jpg

Screenshot_20230122_110943_com.gspace.android.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, vagosvts7 είπε

Καλημέρα παίδες.. Θέλω να πάρω από aliexpress μία συσκευή που κάνει 60 ευρώ και την έχουν και δύο καταστήματα που την στέλνουν από Γαλλία αλλά δεν γράφει tracking available και στα δύο που δοκίμασα.. Από Κίνα αν το πάρω το ίδιο αντικείμενο γράφουν κανονικά tracking available απλά θα αργήσει περισσότερο να έρθει..Και σκάλωσα αφού δεν γράφει παρακολούθηση από Γαλλία μην γίνει μπέρδεμα και χαθεί η συσκευή.. Να επιλέξω καλύτερα το κατάστημα που στέλνει από Κίνα?Όλα τα καταστήματα έχουν από 90-94% αξιολογήσεις.. 

 

Screenshot_20230122_110045_com.gspace.android.jpg

Screenshot_20230122_105844_com.gspace.android.jpg

Screenshot_20230122_110943_com.gspace.android.jpg

Καλημερα δεν υπαρχει λόγος να επιλεξεις 3 χωρα η la poste ειναι απο αποθηκη γαλλια κ ερχεται χωρις τελωνειακο ελεγχο.

Εφοσον εχουν θετικες αξιολογησεις κ υπαρχει κ η προστασια του aliexpress σε περίπτωση που χαθει κατι για επιστροφή χρηματων επελέξε απο Γαλλία καλυτερα κ για γρηγοροτερη παραλαβή.

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, vagosvts7 είπε

Καλημέρα παίδες.. Θέλω να πάρω από aliexpress μία συσκευή που κάνει 60 ευρώ και την έχουν και δύο καταστήματα που την στέλνουν από Γαλλία αλλά δεν γράφει tracking available και στα δύο που δοκίμασα.. Από Κίνα αν το πάρω το ίδιο αντικείμενο γράφουν κανονικά tracking available απλά θα αργήσει περισσότερο να έρθει..Και σκάλωσα αφού δεν γράφει παρακολούθηση από Γαλλία μην γίνει μπέρδεμα και χαθεί η συσκευή.. Να επιλέξω καλύτερα το κατάστημα που στέλνει από Κίνα?Όλα τα καταστήματα έχουν από 90-94% αξιολογήσεις.. 

 

Screenshot_20230122_110045_com.gspace.android.jpg

Screenshot_20230122_105844_com.gspace.android.jpg

Screenshot_20230122_110943_com.gspace.android.jpg

Εγώ θα επέλεγα Γαλλία για γρηγορότερη παραλαβή. Μην φανταστείς μεγάλη διαφορά. Τελωνειακη χρέωση δεν υπάρχει σε καμία από τις δύο περιπτώσεις.  Επίσης αυτήν την εποχή (μέχρι τέλος Ιανουαρίου) στην Κίνα έχουν αργία οπότε θα υπάρχει παραπάνω καθυστέρηση στην αποστολή. 

Επεξ/σία από Nnoutas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...