Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 Δεκεμβρίου έκανα παραγγελία μέσω AliExpress μπαταρία για mi Max 2. Ακόμα βρίσκεται στο στάδιο awaiting seller dispatch.. σχεδόν δέκα μέρες δηλαδή 😳 σας έχει τύχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, ZACHARIS είπε

15 Δεκεμβρίου έκανα παραγγελία μέσω AliExpress μπαταρία για mi Max 2. Ακόμα βρίσκεται στο στάδιο awaiting seller dispatch.. σχεδόν δέκα μέρες δηλαδή 😳 σας έχει τύχει?

Έχω και εγώ ένα τώρα από της 14 Δεκεμβρίου, μετά από 7 μέρες μου άλλαξε και tracking number αλλά ειναι ακόμα στην ίδια φάση "Awaiting seller dispatch".

Μάλλον δεν έχουν το προϊόν και το περιμένουν και ανέβασαν tracking number  για να μην τους έληγε ο χρόνος που είχαν για shipping.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, sakisgri είπε

Έχω και εγώ ένα τώρα από της 14 Δεκεμβρίου, μετά από 7 μέρες μου άλλαξε και tracking number αλλά ειναι ακόμα στην ίδια φάση "Awaiting seller dispatch".

Μάλλον δεν έχουν το προϊόν και το περιμένουν και ανέβασαν tracking number  για να μην τους έληγε ο χρόνος που είχαν για shipping.

Σου άλλαξε το tracking number? Εμένα μου το έδωσε από την αρχή... Έχει λογική αυτό που γράφεις, να μην έχουν στοκ υπομονή. Καλές γιορτές καλά Χριστούγεννα εύχομαι 🙂😁

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ZACHARIS είπε

Σου άλλαξε το tracking number? Εμένα μου το έδωσε από την αρχή... Έχει λογική αυτό που γράφεις, να μην έχουν στοκ υπομονή. Καλές γιορτές καλά Χριστούγεννα εύχομαι 🙂😁

 

Μου άλλαξε ναι, αλλά έμενα μπορεί να το άλλαξε για άλλο λόγο.

Είχα κάνει 3 παραγγελίες μαζί, 2 με απλό τρόπο αποστολής (saver) και αυτό που ήταν με standard. Τα 2 πήγαν σε ενοποιημένη αποθήκη και περιμένανε αυτό το τρίτο για να γίνουν ένα πακέτο και να φύγουν.

Λογικά το Aliexpress μπορεί να τον ρώτησε που ειναι το δέμα και αυτός ακύρωσε την αποστολή και έβγαλε καινούργιο tracking number. Έτσι έκλεισε το πακέτο με τα 2 και φύγανε.

Καλές γιορτές καλά Χριστούγεννα εύχομαι και σε εσένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερώτηση να κάνω παρήγγειλα από bangood με priority και έρχεται με tracking number belgium post και φαίνεται στο elta tracking.Ειπατε πιο πάνω ότι το φέρνει η γενική ταχυδρομική.Ηθελα να ρωτήσω πως θα το παρακολουθήσω αν όντως έρθει με γενική αλλάζει το tracking το βλέπω σε.κανενα site?

Επεξ/σία από sifario1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, sifario1 είπε

Μια ερώτηση να κάνω παρήγγειλα από bangood με priority και έρχεται με tracking number belgium post και φαίνεται στο elta tracking.Ειπατε πιο πάνω ότι το φέρνει η γενική ταχυδρομική.Ηθελα να ρωτήσω πως θα το παρακολουθήσω αν όντως έρθει με γενική αλλάζει το tracking το βλέπω σε.κανενα site?

Δοκίμασε το parcelsapp. Άν πάρεις επόμενο tracking number θα το δεις εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, sakisgri είπε

Μου άλλαξε ναι, αλλά έμενα μπορεί να το άλλαξε για άλλο λόγο.

Είχα κάνει 3 παραγγελίες μαζί, 2 με απλό τρόπο αποστολής (saver) και αυτό που ήταν με standard. Τα 2 πήγαν σε ενοποιημένη αποθήκη και περιμένανε αυτό το τρίτο για να γίνουν ένα πακέτο και να φύγουν.

Λογικά το Aliexpress μπορεί να τον ρώτησε που ειναι το δέμα και αυτός ακύρωσε την αποστολή και έβγαλε καινούργιο tracking number. Έτσι έκλεισε το πακέτο με τα 2 και φύγανε.

Καλές γιορτές καλά Χριστούγεννα εύχομαι και σε εσένα.

Ναι είναι άλλη λογική που ακολούθησε από την στιγμή που έκανες παραγγελία και άλλα... Εμένα μου έστειλε με GR tracking number, που λογικά θα πάει Βουλγαρία μετά Ελλάδα με κούριερ. Θα περιμένω μέχρι την ερχόμενη Παρασκευή ελπίζω να το στείλει. Είχα χρόνια να κάνω παραγγελία από AliExpress. Τόσα χρόνια από banggood, αλλά δεν συμφέρει πλέον έχει γίνει πολύ ακριβό και πολλά προϊόντα του τα βρίσκεις ίδια τιμή σε Σκρουτζομάγαζα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, ZACHARIS είπε

Ναι είναι άλλη λογική που ακολούθησε από την στιγμή που έκανες παραγγελία και άλλα... Εμένα μου έστειλε με GR tracking number, που λογικά θα πάει Βουλγαρία μετά Ελλάδα με κούριερ. Θα περιμένω μέχρι την ερχόμενη Παρασκευή ελπίζω να το στείλει. Είχα χρόνια να κάνω παραγγελία από AliExpress. Τόσα χρόνια από banggood, αλλά δεν συμφέρει πλέον έχει γίνει πολύ ακριβό και πολλά προϊόντα του τα βρίσκεις ίδια τιμή σε Σκρουτζομάγαζα 

Ενημερωτικά

Το Combined πήρε 10ψηφιο αριθμό από το ίδιο το Aliexpress και μου βγάζει ότι θα το παραδώσει η DPD GREECE που μου συμβαίνει πρώτη φορά, αλλά βλέπω κανονικά ενημέρωση και στα παλιά tracking που είχαν τα δέματα αυτά από την CAINIAO (UA*****HU).

Επίσης και με "Aliexpress standard shipping" που περιμένω να στείλει ο πωλητής έχει 10ψηφιο.

Μάλλον δοκιμάζουν καινούργιους τρόπους αποστολής για πιο γρήγορη παράδοση.

Θα ενημερώσω την πορεία και όταν φτάσει για να ξέρουμε τι γίνετε.

 

dpd greece 1.jpg

Επεξ/σία από sakisgri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα και χρόνια πολλά!

θελω να κάνω αγορά σε λίρες (468,75 GBP) και εχουν μονο paypal ως μέθοδο πληρωμής.

συμφέρει να κάνει την μετατροπή το paypal ή η τραπεζά Πειραιώς/Eurobank που έχω κάρτες;

σίγουρα κάποιο λάθος κάνω αφου η διαφορά ειναι μεγάλη..

  • αν την μετατροπή σε ευρώ, την κάνει το paypal, 
    με Τιμή συναλλάγματος PayPal: 1 EUR = 0,84452 GBP
    +το ποσοστό % που παίρνει το paypal
    σύνολο: 555,05 EUR τελική τιμή
     
  • αν την μετατροπή σε ευρώ, την κάνει πχ η Τράπεζα Πειραιώς, 
    με Τιμή συναλλάγματος Πειραιώς 1 EUR = 0,8855 GBP 
    +5,47% Συνολικές χρεώσεις μετατροπής νομίσματος για αγορές
    σύνολο: 437,78 EUR τελική τιμή

αν γνωρίζετε τι συμφέρει ή τι κάνω λάθος, θα εκτιμούσα μια άμεση σύντομη απάντηση καθως η πληρωμή πρέπει να γίνει μέχρι και αύριο 31/12/2022

ευχαριστώ

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/epitokia-deltia-timon/xrewseis-metatropis-nomismatwn

https://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Epitokia-Deltia-Timon/~/link.aspx?_id=BF8AECC9D0A149298F726EF3BF6AA599&_z=z#1

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/epitokia-deltia-timon/imerisio-deltio-timon-synallagmatos-trapezogrammation

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, prefuse είπε

καλησπέρα και χρόνια πολλά!

θελω να κάνω αγορά σε λίρες (468,75 GBP) και εχουν μονο paypal ως μέθοδο πληρωμής.

συμφέρει να κάνει την μετατροπή το paypal ή η τραπεζά Πειραιώς/Eurobank που έχω κάρτες;

σίγουρα κάποιο λάθος κάνω αφου η διαφορά ειναι μεγάλη..

  • αν την μετατροπή σε ευρώ, την κάνει το paypal, 
    με Τιμή συναλλάγματος PayPal: 1 EUR = 0,84452 GBP
    +το ποσοστό % που παίρνει το paypal
    σύνολο: 555,05 EUR τελική τιμή
     
  • αν την μετατροπή σε ευρώ, την κάνει πχ η Τράπεζα Πειραιώς, 
    με Τιμή συναλλάγματος Πειραιώς 1 EUR = 0,8855 GBP 
    +5,47% Συνολικές χρεώσεις μετατροπής νομίσματος για αγορές
    σύνολο: 437,78 EUR τελική τιμή

αν γνωρίζετε τι συμφέρει ή τι κάνω λάθος, θα εκτιμούσα μια άμεση σύντομη απάντηση καθως η πληρωμή πρέπει να γίνει μέχρι και αύριο 31/12/2022

ευχαριστώ

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/epitokia-deltia-timon/xrewseis-metatropis-nomismatwn

https://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Epitokia-Deltia-Timon/~/link.aspx?_id=BF8AECC9D0A149298F726EF3BF6AA599&_z=z#1

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/epitokia-deltia-timon/imerisio-deltio-timon-synallagmatos-trapezogrammation

καλησπέρα χρονια πολλά με καλή Χρονιά!!

το παλιότοπικ δεν έχει ανανεωθεί αλλά η προμήθεια του paypal κατά κανόνα ήτανε παντότε παραπάνω από ότι των τραπεζών. κάτι που φαίνεται κ στα παραπάνω ποσά. Η Τιμή συναλλάγματος ειναι παραπλησια το σύνολο κ το ποσοστό προμήθειας είναι υψηλοτερο βγαινει παραπανω λογω ποσοστου κερδους απο το paypal.

ρίξε μια ματιά στο παλιο τοπικ αν κ εχουν αλλάξει κ λόγω brexit αρκετά από τότε πάντως παλιά είχαμε τη χρέωση να την κάνει η τραπεζα για πληρωμή σε διαφ.νομισμα.

 

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, prefuse είπε

σίγουρα κάποιο λάθος κάνω αφου η διαφορά ειναι μεγάλη..

  • αν την μετατροπή σε ευρώ, την κάνει το paypal, 
    με Τιμή συναλλάγματος PayPal: 1 EUR = 0,84452 GBP
    +το ποσοστό % που παίρνει το paypal
    σύνολο: 555,05 EUR τελική τιμή
     
  • αν την μετατροπή σε ευρώ, την κάνει πχ η Τράπεζα Πειραιώς, 
    με Τιμή συναλλάγματος Πειραιώς 1 EUR = 0,8855 GBP 
    +5,47% Συνολικές χρεώσεις μετατροπής νομίσματος για αγορές
    σύνολο: 437,78 EUR τελική τιμή

αν γνωρίζετε τι συμφέρει ή τι κάνω λάθος, θα εκτιμούσα μια άμεση σύντομη απάντηση καθως η πληρωμή πρέπει να γίνει μέχρι και αύριο 31/12/2022

  • 395,86 χωρις προμηθειες
  • 415.07 χωρις προμηθειες

Το να εχει το paypal 25% προμηθεια εναντι της Πειραιως, δεν παιζει. 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, SabotazNic είπε
  • 395,86 χωρις προμηθειες
  • 415.07 χωρις προμηθειες

Το να εχει το paypal 25% προμηθεια εναντι της Πειραιως, δεν παιζει. 

Η τιμή που έβαλα είναι 555 είναι τελική όπως φαίνεται μέσα από το PayPal

 

 

Screenshot_20221231-010013__01__01__01.jpg

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, prefuse είπε

Η τιμή που έβαλα είναι 555 είναι τελική όπως φαίνεται μέσα από το PayPal

Την πατησα και εγω οπως το εγραψες.

Απο λιρες σε ευρω -> gbp to euro -> 1 gbp = 1.13 euro (τιμη στο google).

Στην ουσια σε ενδιαφερει ποσο θα πουλησεις εσυ την λιρα στο paypal και στην Πειραιως. Ο ενας σου ζηταει 555.05 και η Πειραιως οσο βγαινει η πραξη.

Οταν θες να κανεις τα ευρω σε λιρες (δλδ να την αγορασεις), χρησιμοποιεις την παραπανω αναλογια

Πριν τις προμηθειες, σε συμφερει το paypal γιατι σου αγοραζει τις λιρες πιο φθηνα (0.84 εναντι 0.88)

image.png.9fbe3679942025a1c20378db09845562.png

 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...