Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπάρχει κάποιος οδηγός με τις μεταφορικές εταιρίες , forwarders κλπ που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για Ελλάδα.

Πχ παλιότερα είχα χρησιμοποιήσει απο Γερμανία το mailboxde (δεν στέλνει νομίζω τώρα.

Ψάχνω για λιγότερα μεταφορικά απο Ισπανία (συγκεκριμένα απο το amazon) και ότι βρήκα είναι πολύ ακριβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θελω να παρω καποια βιβλια απο ενα μαγαζι στην Αμερικη. Οι επιλογες για την αποστολη ειναι FedEx Economy International, FedEx Priority International, Priority Mail International, UPS Worldwide Expedited, UPS Worldwide Express Saver. Γενικα ειναι πανακριβα τα μεταφορικα αλλα αυτο που με ενδιαφερει ειναι η περιπτωση του τελωνειου. 

Για τη FedEx δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα οποτε παιζει να με γδαρει και η UPS; Με priority mail international ξερουμε ποιος μπορει να τα φερει και μετα ποιος τα αναλαμβανει στην Ελλαδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά από ευρωπαϊκό αμαζον σε ένα προιόν που θέλω να αγοράσω αναφέρει shipped by amazon και sold by έναν ξένο πωλητή, εφόσον έχει καλές κριτικές μπορώ να προχωρήσω στην παραγγελία χωρίς θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/12/2022 στις 5:13 ΜΜ, sakisgri είπε

Ο μόνος τρόπος αποστολής που έχει UZ στο τέλος ειναι το "Cainiao super economy for special goods" το δέμα πάει Ουζμπεκιστάν και σχεδόν πάντα θα περάσει τελωνείο στην Ελλαδα με κόστος 2,5. Για λεπτομέρειες θα κάνω copy paste μια ανάρτηση μου για τους τρόπους αποστολής.

ΑΠΟ ALIEXPRESS ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΩΣ ΕΞΗΣ (Για κάτω από 150€ καθαρή αξία)

Όλοι αυτοί ειναι ασφαλής, κανένας τρόπος δεν περνάει τελωνείο στην Ελλάδα.

  • AliExpress Selection Saver                    (semitrackable)   Ενημέρωση μέχρι να φτάσει Αθήνα.
  • AliExpress Saver Shipping                     (semitrackable)   Ενημέρωση μέχρι να φτάσει Αθήνα.
  • AliExpress Selection Standard                  (trackable)        Ενημέρωση μέχρι το σπίτι και συστημένο.
  • AliExpress Standard Shipping                   (trackable)        Ενημέρωση μέχρι το σπίτι και συστημένο.
  • Cainiao Super Economy Global             (semitrackable)   Ενημέρωση μέχρι να φτάσει Αθήνα.
  • Cainiao Super Economy                         (semitrackable)   Ενημέρωση μέχρι να φτάσει Αθήνα.
  • Cainiao Standard For Special Goods       (trackable)        Ενημέρωση μέχρι το σπίτι και συστημένο.
  • Cainiao Heavy Parcel Line                         (trackable)        Ενημέρωση μέχρι το σπίτι και συστημένο.

AliExpress Premium Shipping   (trackable)  Ενημέρωση μέχρι το σπίτι και συστημένο. ΠΡΟΣΟΧΗ ειναι 50/50 ανάλογα με ποιο courier θα έρθει και δεν αξίζει, κερδίζεις λίγες μέρες μόνο και πληρώνεις πολλά περισσότερα από το "AliExpress Standard Shipping"

Προσοχή και με το "Cainiao super economy for special goods" δεν είναι ασφαλής (προς το παρόν) γιαυτό δεν το έχω στην λίστα.

Οι καλύτεροι τρόποι ειναι αυτοί που έχουν Aliexpress μπροστά.

Αν το tracking number ειναι LA*******HU / UA********HU, Το δέμα θα πάει Ουγγαρία πρώτα, θα περάσει εκεί τελωνείο και θα το παραλάβει να στο παραδώσει τα ΕΛΤΑ με καμία επιπλέον χρέωση.

Αν το tracking number ειναι 5UGR*******, Το δέμα θα πάει Βουλγαρία πρώτα, θα περάσει εκεί τελωνείο και θα το παραλάβει να στο παραδώσει η Γενική Ταχυδρομική / Speedex (πιο πιθανών η Γενική) με καμία επιπλέον χρέωση.

Τα semitrackable έχουν κανονικά tracking number και φαίνεται κανονικά μέχρι να φτάσει Ελλάδα μετά περιμένεις κάποια μέρα που θα στο αφήσει ο ταχυδρόμος. Έχω πάρει πολλά όλα ήρθαν.

Το "Cainiao Standard For Special Goods" ειναι για ειδικά υλικά σκόνες, υγρά, αλοιφές κτλ. Το ίδιο και το "Cainiao super economy for special goods" που δεν είναι ασφαλής.

Γιαυτό προτιμάμε το "Cainiao Standard For Special Goods" για ειδικά υλικά, που ειναι ασφαλής. Το tracking number ειναι τύπου LT********NL / LS********NL το δέμα πάει πρώτα Ολλανδία περνάει εκεί τελωνείο και θα το παραλάβει να στο παραδώσει τα ΕΛΤΑ με καμία επιπλέον χρέωση.

Το tracking ψαξτω εδώ https://parcelsapp.com/en/tracking  

Η στην εφαρμογή   https://play.google.com/store/apps/details?id=com.brightstripe.parcels&hl=en_US&gl=US

Επίσης αν πάρεις πάνω από ενα προϊόν από διαφορετικά καταστήματα με τρόπο αποστολής Aliexpress τα δέματα θα πάνε σε ενοποιημένη αποθήκη  και θα γίνουν ένα δέμα και αυτόματα αναβαθμίζεται η αποστολή σε Aliexpress Standard Shipping έτσι θα έρθει ένα δέμα και συστημένο.

Το semitrackable το αφήνει ο ταχυδρόμος το δέμα και φεύγει χωρίς υπογραφή σαν ένα γραμμα.

Ποτέ δεν παραγγέλνεις από τρίτες χώρες να στο φέρουν ιδιωτικές εταιρίες κουριερ τύπου dsl,fedex ups κτλ. πάντα θα περάσει τελωνείο και ας έχεις πληρώσει τον φπα.

Από ευρωπαϊκές χώρες δεν μας νοιάζει ο τρόπος αποστολής επιλέγουμε ότι μας συμφέρει, μιας και δεν πρόκειται να περάσει τελωνείο.

Αν το κατάστημα που θα παραγγείλεις έχει έδρα στην Ευρώπη το Φ.Π.Α (VAT) θα ειναι μέσα στην τιμή και δεν περνάει τελωνείο.

Αν έχει έδρα σε τρίτη χώρα έχει φ.π.α τελωνείο και δασμοί δες στην σελίδα 369 που ρωτάει το ίδιο ο prefuse (παρακολούθησε την συζήτηση), έχει ανεβάσει και μια φώτο θα δεις έχει" Import fees Deposit" που ειναι προπληρωμή τελωνείο. Καλά ειναι να τα πληρωσεις στο Amazon γιατί στην Ελλαδα μάλλον δεν θα συμφέρει μιας και θα ανέβει πολύ η τιμή, ειδικά αν έρθει με ιδιωτικό courier που ζητάνε ότι θέλουν.

Τώρα είδα την πολύτιμη απάντησή σας, ευχαριστώ από καρδιάς.

EDIT: αν δεν το παραλάβω θα πάρω refund, μήπως γνωρίζει κανείς;

Επεξ/σία από operPanayotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, operPanayotis είπε

Τώρα είδα την πολύτιμη απάντησή σας, ευχαριστώ από καρδιάς.

EDIT: αν δεν το παραλάβω θα πάρω refund, μήπως γνωρίζει κανείς;

Μάλλον όχι. Η δίνεις τα 2,5€ και παραλαμβάνεις η (αν δεν το βιάζεσαι) δεν το παραλαμβάνεις χάνεις την αξία του δέματος και ξανά παραγγέλνεις με ασφαλή τρόπο αποστολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Τελικά το έφεραν χθες (Δευτέρα)

 

Η dpd γενικά πως είναι στις αποστολές της; Γρήγορη; 

Με ποια συνεργάζεται στην Ελλάδα;

Ένα δέμα που είχα πάρει από Aliexpress με DPD από Πολωνία  19/7/21 έφυγε και 23/7/21 παρέλαβα με ACS. Τώρα τι γίνεται λόγο τον ημερών δεν ξέρω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση να κάνω παρήγγειλα από bangood και έρχεται με tracking number belgium post.Καποιοι είπαν ότι τελικά από Αύγουστο και μετά τα φέρνει η γενική ταχυδρομική.Ηθελα να ρωτήσω πως θα το παρακολουθήσω αν όντως έρθει με γενική αλλάζει το tracking το βλέπω σε.κανενα site?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλαβα SMS από τη γενική ότι έγινε μια αποστολή με παραλήπτη εμένα. Η τοποθεσία είναι κάπου στην Βουλγαρία.

Έχω παραγγείλει κάτι μικροπράγματα ευτελούς αξίας (<10€) από AliExpress. Απ' ότι είδα είναι δηλωμένα ως AliExpress standard shipping ως μέθοδο αποστολής. Λογικά κάποιο το ανέλαβε η γενική ταχυδρομική και έγινε μεταφόρτωση στη Βουλγαρία; Ξέρουμε ποια αναλαμβάνει η γενική; Να έχω μια εικόνα τι να περιμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, barca10 είπε

Έλαβα SMS από τη γενική ότι έγινε μια αποστολή με παραλήπτη εμένα. Η τοποθεσία είναι κάπου στην Βουλγαρία.

Έχω παραγγείλει κάτι μικροπράγματα ευτελούς αξίας (<10€) από AliExpress. Απ' ότι είδα είναι δηλωμένα ως AliExpress standard shipping ως μέθοδο αποστολής. Λογικά κάποιο το ανέλαβε η γενική ταχυδρομική και έγινε μεταφόρτωση στη Βουλγαρία; Ξέρουμε ποια αναλαμβάνει η γενική; Να έχω μια εικόνα τι να περιμένω.

Aν είχες πάνω από ένα προϊόν από διαφορετικά καταστήματα πήγαν σε ενοποιημένη αποθήκη (cosolidated warehouse) και γίνανε ένα δέμα έτσι αναβαθμίστηκε η αποστολή σε Aliexpress standard shipping.

Φαντάζομαι ειναι τύπου 5UGR*********** το tracking number, αυτά έρχονται μέσο Βουλγαρίας, και τα παραδίδει η Γενική ταχυδρομική στην Ελλαδα.

Αν πατήσεις στην εφαρμογή Account και μετά Shipped θα δεις ποια έγιναν ένα δέμα. (λογικά όλα).

Επεξ/σία από sakisgri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έκανα μια παραγγελία, χθες, στο BANGGOOD, από αποθήκη Κίνας, με αποστολή Banggood Priority Shipping και μου έδωσαν ένα 10ψήφιο tracking number. Το περίεργο είναι ότι όταν το βάζω στην εφαρμογή app parcel, σημερα, άυτο μου δείχνει "Δημιουργία ετικέτας αποστολής" από τη Γενική Ταχυδρομική. Είναι φυσιολογικό αυτό; Έχουν αποθήκες στην Ελλάδα; 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Καλησπέρα. Έκανα μια παραγγελία, χθες, στο BANGGOOD, από αποθήκη Κίνας, με αποστολή Banggood Priority Shipping και μου έδωσαν ένα 10ψήφιο tracking number. Το περίεργο είναι ότι όταν το βάζω στην εφαρμογή app parcel, σημερα, άυτο μου δείχνει "Δημιουργία ετικέτας αποστολής" από τη Γενική Ταχυδρομική. Είναι φυσιολογικό αυτό; Έχουν αποθήκες στην Ελλάδα; 😀

Καλησπέρα.

Όχι δεν έχουν, και ειναι φυσιολογικό. Σου δίνουν το tracking της Γενικής ταχυδρομικής γιατί αυτοί θα σου παραδώσουν το δέμα.

Αλλά νομίζω δεν θα δεις καμία ενημέρωση μέχρι να φτάσει Ελλαδα.

Επεξ/σία από sakisgri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Καλησπέρα.

Όχι δεν έχουν, και ειναι φυσιολογικό. Σου δίνουν το tracking της Γενικής ταχυδρομικής γιατί αυτοί θα σου παραδώσουν το δέμα.

Αλλά νομίζω δεν θα δεις καμία ενημέρωση μέχρι να φτάσει Ελλαδα.

Πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό. Συνήθως έπαιρνα ένα tracking number όπου ακολουθούσα μέχρι να φτάσει το δέμα Ελλάδα και μετά άλλαζε ανάλογα τη εταιρία courier που αναλάμβανε εδώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nnoutas είπε

Πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό. Συνήθως έπαιρνα ένα tracking number όπου ακολουθούσα μέχρι να φτάσει το δέμα Ελλάδα και μετά άλλαζε ανάλογα τη εταιρία courier που αναλάμβανε εδώ. 

Έκανα μια παραγγελία στο Aliexpress με Aliexpress standard shipping πριν λίγες μέρες και μου έδωσαν 10ψηφιο tracking, νόμιζα ανέβασε κανένα fake ο πωλητής για να κερδίσει χρόνο γιατί δεν είχε διαθέσιμο το προϊόν. Αλλα μετά 2 ενωμένα δέματα πάλι πήραν 10ψηφιο από το ίδιο το Aliexpress.

Μάλλον ειναι κάτι καινούργιο από Aliexpress/Banggood με την Γενική Ταχυδρομική.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...