Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΕΛΤΑ ήρθε 9 του μηνός στην πόλη μου το δεματάκι με Ali express αλλά ακόμα τίποτα δεν μου παραδόθηκε... πόσο καιρό κάνει για να έρθει? 

 

 

IMG_20221214_211459.jpg

Επεξ/σία από ZACHARIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, ZACHARIS είπε

ΕΛΤΑ ήρθε 9 του μηνός στην πόλη μου το δεματάκι με Ali express αλλά ακόμα τίποτα δεν μου παραδόθηκε... πόσο καιρό κάνει για να έρθει? 

 

 

IMG_20221214_211459.jpg

Δεν ειναι στην πόλη σου.

Όταν βλέπεις "At local delivery center" η "Arrive at local delivery office" (ανάλογα σε ποια εφαρμογή το κοιτάς) το δέμα μόλις το σκαναρισε τα ΕΛΤΑ στην Αθήνα και πλέον κατευθύνεται προς το τοπικό ταχυδρομείο σου για παράδοση. Αν δεν παραλάβεις αυτή την βδομάδα λογικά την άλλη θα παραλάβεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Έχω μήνυμα από ΕΛΤΑ για δασμούς & τέλη για tracking number που τελειώνει σε UZ ενώ εγώ όλα όσα έχω αγοράσει και αναμένω δεν εμφανίζουν τέτοιο tracking number στο aliexpress. Πώς μπορώ να καταλάβω σε ποιο είδος αντιστοιχεί και ποιος του αλλάζει tracking number....;;;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση, θέλω να πάρω ένα κινητό από αμαζον κοντά στα 300 ευρώ αλλά δεν ξέρω τι παίζει με το τελωνείο από κει, χρειάζεται να προσέξω κάτι? Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, operPanayotis είπε

Καλημέρα,

Έχω μήνυμα από ΕΛΤΑ για δασμούς & τέλη για tracking number που τελειώνει σε UZ ενώ εγώ όλα όσα έχω αγοράσει και αναμένω δεν εμφανίζουν τέτοιο tracking number στο aliexpress. Πώς μπορώ να καταλάβω σε ποιο είδος αντιστοιχεί και ποιος του αλλάζει tracking number....;;;

 

Ευχαριστώ

Ο μόνος τρόπος αποστολής που έχει UZ στο τέλος ειναι το "Cainiao super economy for special goods" το δέμα πάει Ουζμπεκιστάν και σχεδόν πάντα θα περάσει τελωνείο στην Ελλαδα με κόστος 2,5. Για λεπτομέρειες θα κάνω copy paste μια ανάρτηση μου για τους τρόπους αποστολής.

ΑΠΟ ALIEXPRESS ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΩΣ ΕΞΗΣ (Για κάτω από 150€ καθαρή αξία)

Όλοι αυτοί ειναι ασφαλής, κανένας τρόπος δεν περνάει τελωνείο στην Ελλάδα.

  • AliExpress Selection Saver                    (semitrackable)   Ενημέρωση μέχρι να φτάσει Αθήνα.
  • AliExpress Saver Shipping                     (semitrackable)   Ενημέρωση μέχρι να φτάσει Αθήνα.
  • AliExpress Selection Standard                  (trackable)        Ενημέρωση μέχρι το σπίτι και συστημένο.
  • AliExpress Standard Shipping                   (trackable)        Ενημέρωση μέχρι το σπίτι και συστημένο.
  • Cainiao Super Economy Global             (semitrackable)   Ενημέρωση μέχρι να φτάσει Αθήνα.
  • Cainiao Super Economy                         (semitrackable)   Ενημέρωση μέχρι να φτάσει Αθήνα.
  • Cainiao Standard For Special Goods       (trackable)        Ενημέρωση μέχρι το σπίτι και συστημένο.
  • Cainiao Heavy Parcel Line                         (trackable)        Ενημέρωση μέχρι το σπίτι και συστημένο.

AliExpress Premium Shipping   (trackable)  Ενημέρωση μέχρι το σπίτι και συστημένο. ΠΡΟΣΟΧΗ ειναι 50/50 ανάλογα με ποιο courier θα έρθει και δεν αξίζει, κερδίζεις λίγες μέρες μόνο και πληρώνεις πολλά περισσότερα από το "AliExpress Standard Shipping"

Προσοχή και με το "Cainiao super economy for special goods" δεν είναι ασφαλής (προς το παρόν) γιαυτό δεν το έχω στην λίστα.

Οι καλύτεροι τρόποι ειναι αυτοί που έχουν Aliexpress μπροστά.

Αν το tracking number ειναι LA*******HU / UA********HU, Το δέμα θα πάει Ουγγαρία πρώτα, θα περάσει εκεί τελωνείο και θα το παραλάβει να στο παραδώσει τα ΕΛΤΑ με καμία επιπλέον χρέωση.

Αν το tracking number ειναι 5UGR*******, Το δέμα θα πάει Βουλγαρία πρώτα, θα περάσει εκεί τελωνείο και θα το παραλάβει να στο παραδώσει η Γενική Ταχυδρομική / Speedex (πιο πιθανών η Γενική) με καμία επιπλέον χρέωση.

Τα semitrackable έχουν κανονικά tracking number και φαίνεται κανονικά μέχρι να φτάσει Ελλάδα μετά περιμένεις κάποια μέρα που θα στο αφήσει ο ταχυδρόμος. Έχω πάρει πολλά όλα ήρθαν.

Το "Cainiao Standard For Special Goods" ειναι για ειδικά υλικά σκόνες, υγρά, αλοιφές κτλ. Το ίδιο και το "Cainiao super economy for special goods" που δεν είναι ασφαλής.

Γιαυτό προτιμάμε το "Cainiao Standard For Special Goods" για ειδικά υλικά, που ειναι ασφαλής. Το tracking number ειναι τύπου LT********NL / LS********NL το δέμα πάει πρώτα Ολλανδία περνάει εκεί τελωνείο και θα το παραλάβει να στο παραδώσει τα ΕΛΤΑ με καμία επιπλέον χρέωση.

Το tracking ψαξτω εδώ https://parcelsapp.com/en/tracking  

Η στην εφαρμογή   https://play.google.com/store/apps/details?id=com.brightstripe.parcels&hl=en_US&gl=US

Επίσης αν πάρεις πάνω από ενα προϊόν από διαφορετικά καταστήματα με τρόπο αποστολής Aliexpress τα δέματα θα πάνε σε ενοποιημένη αποθήκη  και θα γίνουν ένα δέμα και αυτόματα αναβαθμίζεται η αποστολή σε Aliexpress Standard Shipping έτσι θα έρθει ένα δέμα και συστημένο.

Το semitrackable το αφήνει ο ταχυδρόμος το δέμα και φεύγει χωρίς υπογραφή σαν ένα γραμμα.

Ποτέ δεν παραγγέλνεις από τρίτες χώρες να στο φέρουν ιδιωτικές εταιρίες κουριερ τύπου dsl,fedex ups κτλ. πάντα θα περάσει τελωνείο και ας έχεις πληρώσει τον φπα.

Από ευρωπαϊκές χώρες δεν μας νοιάζει ο τρόπος αποστολής επιλέγουμε ότι μας συμφέρει, μιας και δεν πρόκειται να περάσει τελωνείο.

5 ώρες πριν, Vaggos18 είπε

Παιδιά μια ερώτηση, θέλω να πάρω ένα κινητό από αμαζον κοντά στα 300 ευρώ αλλά δεν ξέρω τι παίζει με το τελωνείο από κει, χρειάζεται να προσέξω κάτι? Ευχαριστώ 

Αν το κατάστημα που θα παραγγείλεις έχει έδρα στην Ευρώπη το Φ.Π.Α (VAT) θα ειναι μέσα στην τιμή και δεν περνάει τελωνείο.

Αν έχει έδρα σε τρίτη χώρα έχει φ.π.α τελωνείο και δασμοί δες στην σελίδα 369 που ρωτάει το ίδιο ο prefuse (παρακολούθησε την συζήτηση), έχει ανεβάσει και μια φώτο θα δεις έχει" Import fees Deposit" που ειναι προπληρωμή τελωνείο. Καλά ειναι να τα πληρωσεις στο Amazon γιατί στην Ελλαδα μάλλον δεν θα συμφέρει μιας και θα ανέβει πολύ η τιμή, ειδικά αν έρθει με ιδιωτικό courier που ζητάνε ότι θέλουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το προϊόν απο το amazon uk γιατί δεν περιέχει import fees deposit?

https://www.amazon.co.uk/Dell-XPS-9520-i7-12700H-Touchscreen/dp/B0B883V92Q/

Γιατί δεν μου δίνει την δυνατότητα το amazon να προπληρώσω τα τέλη εκτελωνισμού μέσα στο ίδιο το amazon? Έχει να κάνει κάθε φορά με το προϊόν και τον seller, δεν είναι στάνταρ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, chester20080 είπε

Αυτο το προϊόν απο το amazon uk γιατί δεν περιέχει import fees deposit?

https://www.amazon.co.uk/Dell-XPS-9520-i7-12700H-Touchscreen/dp/B0B883V92Q/

Γιατί δεν μου δίνει την δυνατότητα το amazon να προπληρώσω τα τέλη εκτελωνισμού μέσα στο ίδιο το amazon? Έχει να κάνει κάθε φορά με το προϊόν και τον seller, δεν είναι στάνταρ?

Δεν γνωρίζω πολλά για Amazon, νομίζω έχει να κάνει αν το πουλάει το ίδιο το Amazon και ο seller. Ισως ο @aces να μπορούσε να βοηθήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, chester20080 είπε

Αυτο το προϊόν απο το amazon uk γιατί δεν περιέχει import fees deposit?

https://www.amazon.co.uk/Dell-XPS-9520-i7-12700H-Touchscreen/dp/B0B883V92Q/

Γιατί δεν μου δίνει την δυνατότητα το amazon να προπληρώσω τα τέλη εκτελωνισμού μέσα στο ίδιο το amazon? Έχει να κάνει κάθε φορά με το προϊόν και τον seller, δεν είναι στάνταρ?

 

1 ώρα πριν, sakisgri είπε

Δεν γνωρίζω πολλά για Amazon, νομίζω έχει να κάνει αν το πουλάει το ίδιο το Amazon και ο seller. Ισως ο @aces να μπορούσε να βοηθήσει.

Σωστά έχει να κάνει με τη συμφωνία πωλητή/καταστήματος με το αμαζον. Δεν υπάρχει συγκεκριμένη  φόρμουλα/μπούσουλας για το αμαζον. Είναι ανάλογα το κατάστημα κ το location.

το αμαζον uk αρκετές φορές στο checkout τα περιλαμβάνει όχι όμως σε όλες.

Αν στα βγάζει στο Amazon checkout τότε περιλαμβάνονται στο συγκεκριμένο είναι από uk εφοσον δεν στα βγάζει στο checkout θα έχει χρέωση έτσι κ αλλιώς από Uk to κατάστημα.

 

 

Αναφορά σε κείμενο

 

Service-X LTD
Manchester
υκ

 

 

Επεξ/σία από aces
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, aces είπε

 

Σωστά έχει να κάνει με τη συμφωνία πωλητή/καταστήματος με το αμαζον. Δεν υπάρχει συγκεκριμένη  φόρμουλα/μπούσουλας για το αμαζον. Είναι ανάλογα το κατάστημα κ το location.

το αμαζον uk αρκετές φορές στο checkout τα περιλαμβάνει όχι όμως σε όλες.

Αν στα βγάζει στο Amazon checkout τότε περιλαμβάνονται στο συγκεκριμένο είναι από uk εφοσον δεν στα βγάζει στο checkout θα έχει χρέωση έτσι κ αλλιώς από Uk to κατάστημα.

Απ'ό,τι βλέπω στα laptops ειδικά που ψάχνω, δεν υπάρχει ούτε ένα by amazon, όλα είναι από άλλους seller, όπως αυτό το SVX. Εφόσον έχει καλές αξιολογήσεις ο εκάστοτε τρίτος seller, είναι ασφαλές να προχωρήσω σε αγορά; Το κόστος στο τελωνείο πώς θα ξέρω πόσο θα είναι; Και αυτό πώς και πότε το πληρώνω;

Πραγματικά δεν μπορώ να βρω κανένα laptop που να ναι απο το ιδιο το amazon handled, ούτε στο co.uk ούτε στο .com, έχω πολύ περιορισμένες επιλογές και δεν το περίμενα, φανταζόμουν στο amazon βρίσκεις τα πάντα. Συγκεκριμένα ψάχνω για Dell XPS (15-17"οχι OLED, i7/i9, 32GB/64GB RAM, New, RTX) και δε βρισκω απολυτως κανενα απο amazon handled και μου κανει εντυπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

1 ώρα πριν, chester20080 είπε

Απ'ό,τι βλέπω στα laptops ειδικά που ψάχνω, δεν υπάρχει ούτε ένα by amazon, όλα είναι από άλλους seller, όπως αυτό το SVX. Εφόσον έχει καλές αξιολογήσεις ο εκάστοτε τρίτος seller, είναι ασφαλές να προχωρήσω σε αγορά; Το κόστος στο τελωνείο πώς θα ξέρω πόσο θα είναι; Και αυτό πώς και πότε το πληρώνω;

Πραγματικά δεν μπορώ να βρω κανένα laptop που να ναι απο το ιδιο το amazon handled, ούτε στο co.uk ούτε στο .com, έχω πολύ περιορισμένες επιλογές και δεν το περίμενα, φανταζόμουν στο amazon βρίσκεις τα πάντα. Συγκεκριμένα ψάχνω για Dell XPS (15-17"οχι OLED, i7/i9, 32GB/64GB RAM, New, RTX) και δε βρισκω απολυτως κανενα απο amazon handled και μου κανει εντυπωση.

Δοκιμασε αναζήτηση πρωτα στα παρακατω κ μετα πας σ αυτα απο τριτες χώρες

amazon.de

amazon.fr

amazon.it

amazon.es

εφοσον εχει αξιολογησεις και εισαι στο marketplace του amazon (για το UK) θα εισαι οκ αλλα θα πανε κ εξτρα φοροι κ θα ειδοποιηθεις εκ νεου με την παράδοση. Βεβαια και τα ευρωπαικα αμαζον φιλοξενουν τα παντα απο κατ/ματα εχουν κ απο Ασια, Βρετανια κλπ αλλα ως επι το πλειστον προμοταρουν τα δικα τους πρώτα εφοσον ειναι διαθεσιμο το συγκεκριμενο προιον εντος ΕΕ.

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aces είπε

  

Δοκιμασε αναζήτηση πρωτα στα παρακατω κ μετα πας σ αυτα απο τριτες χώρες

amazon.de

amazon.fr

amazon.it

amazon.es

εφοσον εχει αξιολογησεις και εισαι στο marketplace του amazon (για το UK) θα εισαι οκ αλλα θα πανε κ εξτρα φοροι κ θα ειδοποιηθεις εκ νεου με την παράδοση. Βεβαια και τα ευρωπαικα αμαζον φιλοξενουν τα παντα απο κατ/ματα εχουν κ απο Ασια, Βρετανια κλπ αλλα ως επι το πλειστον προμοταρουν τα δικα τους πρώτα εφοσον ειναι διαθεσιμο το συγκεκριμενο προιον εντος ΕΕ.

Το προβλημα με τα it, fr, es μλπ ειναι οτι αν γινει καμια στραβή αντε να συνεννοηθείς με ολους αυτους που στέλνεις αγγλικα και σου απαντούν στην γλώσσα τους, και το χειρότερο στην γλωσσα τους απαντα και το σαπορτ το αμαζον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aces είπε

  

Δοκιμασε αναζήτηση πρωτα στα παρακατω κ μετα πας σ αυτα απο τριτες χώρες

amazon.de

amazon.fr

amazon.it

amazon.es

εφοσον εχει αξιολογησεις και εισαι στο marketplace του amazon (για το UK) θα εισαι οκ αλλα θα πανε κ εξτρα φοροι κ θα ειδοποιηθεις εκ νεου με την παράδοση. Βεβαια και τα ευρωπαικα αμαζον φιλοξενουν τα παντα απο κατ/ματα εχουν κ απο Ασια, Βρετανια κλπ αλλα ως επι το πλειστον προμοταρουν τα δικα τους πρώτα εφοσον ειναι διαθεσιμο το συγκεκριμενο προιον εντος ΕΕ.

Οπότε όσο μπορώ να βρίσκω amazon handled προϊόντα, αλλιώς να κοιτάζω αν ο τρίτος seller είναι από ευρώπη και αν έχει καλές κριτικές.

Πειραματίζομαι με διάφορα προϊόντα για να μαθω καπως το amazon και να εξοικειωθώ. Σε αυτην την περιπτωση που βρηκα κατι στο γαλλικο amazon.fr, το προϊόν ειναι handled απο το amazon:

image.jpeg.c41b4e90413834dc09f450cb410de824.jpeg

image.jpeg.ddd9a9ae080486eb162c2e891d14d7b2.jpeg

(εχω σβησει τα στοιχεια μου στις εικονες)
Ωστοσο στο order summary γιατι βγαζει το αγγλικο amazon.co.uk και όχι το γαλλικο; Επηρεαζει καπου αυτο (πχ τελωνειο κλπ) ή ειναι glitch της σελιδας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chester20080 είπε

Οπότε όσο μπορώ να βρίσκω amazon handled προϊόντα, αλλιώς να κοιτάζω αν ο τρίτος seller είναι από ευρώπη και αν έχει καλές κριτικές.

Πειραματίζομαι με διάφορα προϊόντα για να μαθω καπως το amazon και να εξοικειωθώ. Σε αυτην την περιπτωση που βρηκα κατι στο γαλλικο amazon.fr, το προϊόν ειναι handled απο το amazon:

image.jpeg.c41b4e90413834dc09f450cb410de824.jpeg

image.jpeg.ddd9a9ae080486eb162c2e891d14d7b2.jpeg

(εχω σβησει τα στοιχεια μου στις εικονες)
Ωστοσο στο order summary γιατι βγαζει το αγγλικο amazon.co.uk και όχι το γαλλικο; Επηρεαζει καπου αυτο (πχ τελωνειο κλπ) ή ειναι glitch της σελιδας?

ισως ειναι θεμα μεταφρασης που κανεις με τον chrome ή οτι plugin εχεις για μεταφραση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, prefuse είπε

ισως ειναι θεμα μεταφρασης που κανεις με τον chrome ή οτι plugin εχεις για μεταφραση.

ναι οντως αυτο ηταν!
image.png.47182c36f148bc0a4ac5aa128f665d34.png

Επεξ/σία από chester20080
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...