Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Malthador είπε

Το είδα. Εκ των υστέρων.

Επικοινώνησα με το amazon, μου είπε δεν μπορεί να κάνει κάτι, θα μιλήσουν και με τον πωλητή.

Το πρόβλημα όμως δεν είναι τα 10 ευρώ που θα δώσω στο κράτος. Το πρόβλημα είναι ότι αν ήξερα ότι θα μου το έστελνε από UK δεν θα παράγγελνα καν, θα έβρισκα άλλο πωλητή. Και δεν είναι λογικό να μπαίνω σε έναν-έναν πωλητή κάθε φορά για να βλέπω που έχει έδρα, χάνεται έτσι το νόημα της γρήγορης αγοράς.

Από τη στιγμή που ο κύριος όγκος των ευρωπαϊκών amazon είναι Ευρωπαίοι πολίτες (φαντάζομαι) θα πρέπει να έχουν σήμανση τα προϊόντα που αποστέλλονται από χώρες εκτός ΕΕ.

Δεν υπαρχει εννοια της γρηγορης αγορας σε marketplaces. Πουθενα στον κοσμο. Δεν μπηκες στο eshop μιας εταιρειας λχ Tommy Hilfiger Γερμανιας και να περιμενεις και να απαιτεις οτι η αγορα θα γινει απο και μονο την ΕΕ.

Μπηκες σε marketplace που σαν λαικη αγορα φιλοξενει τους παντες και τα παντα απο ολο τον κοσμο. Εχει και φουλ κινεζικα μεσα, δυστυχως, με εδρα πωλητη την Κινα.

Αν εννοεις λοιπον την εννοια του δεν κοιταζω τι αγοραζω, απο που το αγοραζω απλα βουταω απο το ραφι οτι μου αρεσε και παω ταμειο τοτε περιοριζεσαι (α) σε φυσικα μαγαζια με ραφια στην Ελλαδα, (β) σε ελληνικα eshops με marketplace στην Ελλαδα και (γ) σε μεμονωμενα eshops εξωτερικου με εδρα ΕΕ και οχι σε marketplaces και (δ) σε marketplaces εντος ΕΕ τυπου Amazon αλλα μονο με το Αμαζον πωλητη και αποστολεα.

Στα marketplaces παντα υπηρχε και υπαρχει αυτος ο κινδυνος δυστυχως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αγόρασα τα παρακάτω ακουστικά από το γερμανικό Amazon σήμερα που έγινε η αποστολή και διαπίστωσα ότι το πακέτο ξεκίνησε από Αγγλία και όχι από χώρα της ευρωπαϊκής ένωσης. Τι γίνεται είναι φυσιολογικό αυτό η θα μπλέξω με τελωνεία κτλπ?

https://www.amazon.de/gp/product/B099BPTP7S/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, moutsa είπε

Αγόρασα τα παρακάτω ακουστικά από το γερμανικό Amazon σήμερα που έγινε η αποστολή και διαπίστωσα ότι το πακέτο ξεκίνησε από Αγγλία και όχι από χώρα της ευρωπαϊκής ένωσης. Τι γίνεται είναι φυσιολογικό αυτό η θα μπλέξω με τελωνεία κτλπ?

https://www.amazon.de/gp/product/B099BPTP7S/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

Δεν φαινεται τιποτα που να παραπεμπει σε τοποθεσια προιοντος UK ή εστω seller store UK συνεπως επικοινωνεις με το αμαζον

  • Country of origin ‏ : ‎ Germany / sold by amazon

Το κατ/μα να εχει κεντρικα UK κ να κανει προωθηση στα ευρωπαικα αμαζον. Κανονικα στα περισσοτερα γραφει που ειναι η εδρα οταν μπεις στο προφιλ του κατ/ματος.

. Ισως πρεπει να δεις στο checkout/invoice (μηπως προσθεσες κατι καταλαθος ή μηπως εχει αναφορα στο Invoice) οταν το πληρωσες αυτα που στελνει στο εμαιλ το αμαζον κλπ τι ακριβως σου εγραφε πιθανως εκει θα ειναι και η λύση ;)

Αν ερθει απο Αγγλια ναι ιδια ακριβως περιπτωση (κατ/μα με εδρα UK φιλοξενειται απο το Γερμανικο αμαζον) με την προηγουμενη σελιδα 370 στο παρων τοπικ.

 

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά από amazon Ιταλίας. 

Στην πορεία του δέματος αντικρίζω το παρακάτω

Due to operating conditions, your package maybe delayed.

 

 

Πρώτη φορά το βλέπω στα τόσα χρόνια και τόσες παραγγελίες από amazon. 

 

Τι είναι και Θα φτάσει την ημερομηνία που υπόσχεται το site;;;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Αγορά από amazon Ιταλίας. 

Στην πορεία του δέματος αντικρίζω το παρακάτω

Due to operating conditions, your package maybe delayed.

 

 

Πρώτη φορά το βλέπω στα τόσα χρόνια και τόσες παραγγελίες από amazon. 

 

Τι είναι και Θα φτάσει την ημερομηνία που υπόσχεται το site;;;

Εμενα παντως μια φορά που μου έβγαλε το ίδιο μνμ το Amazon.uk άργησε τοσο πολυ αυτο που ειχα παραγγείλει όπου αναγκάστηκα να το ξανάπαραγγείλω..Και ήρθε μετα πρώτα το αρχικό πακέτο και έμπλεξα με refund και return status και αιντε βγάλε άκρη με τους Ινδούς στο customer support..

Πραγματικά ελπιζω να μην εχεις την ίδια τύχη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Ωχ δε θέλω να ακούω τέτοια. 

Προορίζεται για δώρο και ήλπιζα μέχρι τις 20/12 να το έχω στα χέρια μου. 

 

Αμαζον με Αμαζον διαφέρει πιστεύω..

Απλα μοιράστηκα τη δικιά μου εμπειρία με το UK , αλλα συνήθως οταν τους στραβώνει η παράδοση εχει καθυστέρηση αρκετα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Καταλάβα. 

Γενικά τι σημαίνει ; 

Χάθηκε το πακέτο ή κάτι άλλο;

Αν δεν δεις αλλαγή σύντομα στο tracking , πολυ πιθανό φοβάμαι..

Η εχει χαθεί η μπλεχτήκανε με τη παράδοση του,πχ δεν ήταν στο προβλεπόμενο φορτίο προς παράδοση στην Ελλάδα…

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα με Ali express economy γνωρίζουμε εάν έρχεται με ΕΛΤΑ ή με κούριερ? Μικρό δεματάκι ήρθε μέσω Ουγγαρίας με τα ουγγρικά ταχυδρομεία αλλά δεν ξέρω τί γίνεται Ελλάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ZACHARIS είπε

Παιδιά καλησπέρα με Ali express economy γνωρίζουμε εάν έρχεται με ΕΛΤΑ ή με κούριερ? Μικρό δεματάκι ήρθε μέσω Ουγγαρίας με τα ουγγρικά ταχυδρομεία αλλά δεν ξέρω τί γίνεται Ελλάδα...

Με Ελτα έρχεται οχι κούριερ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικές ερωτήσεις... Έχω αυτά τα 2 δέματα που έρχονται με ΕΛΤΑ :

ΠΡΩΤΟ

image.png.96596db069824ec5da438f2a64a7c71b.png

ΔΕΥΤΕΡΟ :

 

 

image.png.5ffa337cb3827b6e65fff2648d7269e8.png

Το ένα έχει κολλήσει ένα μηνα στο τελωνείο απ ότι φαινεται.

Τι κάνουν και αργεί τόσο η διαδικασία; Μπορώ να κάνω κάτι για να επισπεύσω την άφιξη τους ή την αποδέσμευση τους από το τελωνείο από μέρους μου;  Πότε υπολογίζετε εσείς να ξεμπλέκουν;

Επεξ/σία από Epitaph6663
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Υπάρχει περίπτωση προϊόν από αυτό το κατάστημα αξίας 15$ να περάσει τελώνιο; Και αν περάσει στο περίπου πόσο θα πάει ;

https://www.linsoul.com/

 

Άμα δεν έρχεται από χώρες Ευρωπαικής ένωσης, περνάει από τελωνείο.
Δηλαδή αν έρθει από Αγγλία, χώρα της  Αμερικής, Αφρικής, Ασίας, ή Ωκεανίας περνάει από τελωνείο.

Τώρα αν θα πληρώσεις, είναι άλλο θέμα. Το λογικό αν έρθει με ΕΛΤΑ είναι να πληρώσεις λιγότερο από 5ευρω. Αν έρθει με κάποια άλλη εταιρεία διανομής, μάλλον θα τον πιεις.

Επεξ/σία από Epitaph6663
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Epitaph6663 είπε

Άμα δεν έρχεται από χώρες Ευρωπαικής ένωσης, περνάει από τελωνείο.
Δηλαδή αν έρθει από Αγγλία, χώρα της  Αμερικής, Αφρικής, Ασίας, ή Ωκεανίας περνάει από τελωνείο.

Τώρα αν θα πληρώσεις, είναι άλλο θέμα. Το λογικό αν έρθει με ΕΛΤΑ είναι να πληρώσεις λιγότερο από 5ευρω. Αν έρθει με κάποια άλλη εταιρεία διανομής, μάλλον θα τον πιεις.

Θα το στείλουν κάποια Κινέζικη μεταφορική οπότε να υποθέσω κάνα ΕΛΤΑ; Δεν θα είναι από DHL , FedEx κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...