Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, prefuse είπε

 

Και πως γίνεται η πληρωμή; Τα πληρώνω εγώ από εδώ ή θα τα ζητήσει ο courier από τον φίλο μου που θα τα παραλάβει στην Γερμανία;

αυτός που παραλαμβάνει ειδοποιείται για τυχόν ενδεχομενη επιπλεον χρέωση οπότε Γερμανία. εκτός αν σε ειδοποιήσει το αμαζον για να ξεμπλοκαρει η παραλαβη/παραδοση λογικά η εταιρεία μεταφορική ειδοποιεί τον παραληπτη αρα Γερμανία 

Επεξ/σία από aces
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, sakisgri είπε

Γράφει όμως κάτω "this is not a VAT invoice" 

Πάτα στο βέλος της φώτο που ανέβασα πιο πάνω και μετά πάτα εκεί που θα δεις στην φώτο που έχω εδώ, γράφει "Your Orders"

EDIT: Αλλά και να σου χρεώσουν στην παράδοση 38€ ειναι , δεν συμφέρει πάλι ?

πατησα στο βέλος, ουσιαστικά σε πάει στο "orders" αφού δεν εχει γίνει ακόμα η αποστολή και ετοιμάζεται, ΔΕΝ έχει εκδοθεί invoice για να μπορώ να το δω. Μονο οταν αποστελουν μια παραγγελία μπορείς να δεις το invoice.

 

Screenshot 2022-11-28 at 10.06.54 PM.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νέα πρόκληση! :)

θα χρειαστώ την παρακάτω μητρική, στην ελλάδα εχει σχεδόν διπλάσια τιμή και σκέφτομαι μήπως δοκιμάσω την τύχη μου με amazon.com (τα ευρωπαικά amazon εχουν μικρές διαφόρες τιμής)

δεν κατάλαβα τον λόγο που ενώ το ίδιο το amazon πουλάει και αποστέλει, την έχει σε 2 διαφορετικές σελίδες, με διαφορετική έκπτωση και τιμή

Η "φθηνή" 359$ -20% έκπτωση

Η ακριβή 413$ -14% έκπτωση

και οι 2 εχουν το ίδιο return policy, support και Ships from Amazon.com, Sold by Amazon.com

οποτε πάμε με την "φθηνή"

τελική με import fee και μεταφορικά μου τη βγάζει 457,60€ ή 469,81$

απο ότι καταλαβαίνω (δεν έχω ξανακάνει αγορά hardware απο amazon.com) προπληρώνω το τελωνείο και τους όποιους αλλους φόρους.

διάβασα οτι αν βάλουμε ενα φθηνό αντικείμενο (πχ ενα στυλό/καλώδιο του 1$) στην παραγγελία, ρίχνει τα import fees. Δεν γνωρίζω αν λειτουργεί σε άλλους, αλλα στην συγκεκριμένη παραγγελία μόνο τα αύξησε... οποτε άκυρο το στυλό, εκτός και αν θέλει κάτι άλλο συγκεκριμένο που δεν γνωρίζω.

επίσης διάβασα οτι αξίξει η πληρωμή να γίνει μέσω revolut, δεν έχω ασχοληθεί πέρα απο το να δημιουργήσω εναν λογαριασμό, δεν γνωρίζω για την ασφάλεια που παρέχει, καθώς και τι ποσό χρεώνει για να την φορτώσεις χρήματα (add funds) 

το μονο που βρήκα, ειναι ενα revolut currency converter που χρεώνει τα 469,81$ σε €454.23

δηλ 3-4€ λιγότερα απο ότι αν πλήρωνα κατευθύαν σε ευρώ στο amazon.com.

αν ειναι μονο αυτό το οφελος που θα έχω, δεν αξίζει να ασχοληθεί καποιος. Ισως να χρεώνουν και για να την φορτώσεις, οποτε βγαίνει και ακριβότερη λύση.

ειλικρινά δεν κατάλαβα γιατί κάποιοι προτείνουν την revolut για πληρωμές, ισως κάτι μου ξεφεύγει.

σας κούρασα με το ποστ, αλλα ειναι πράγματα που δεν γνωρίζω και θα ήθελα μια δεύτερη γνώμη.

κυρίως αν αξίζει να προχωρήσω την παραγγελία μέσω amazon.com (πχ τίθονται θέματα εγγύησης ή με καλυπτει το amazon και η ευρωπαική asus..) και ποιος τρόπος πληρωμής με συμφέρει;

να πληρώσω απευθείας σε ευρώ ή σε δολάρια και να κάνει την μετατροπή σε ευρώ, η τράπεζα Πειραιώς (στη συγκεκριμένη περίπτωση); υπάρχει καποιο κέρδος ωστε να αξίζει να ασχοληθώ ή μιλάμε για διαφορές 5-10€ οπως και με πληρωμή μέσω revolut?

ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Screenshot 2022-11-28 at 11.48.51 PM.png

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, prefuse είπε

Νέα πρόκληση! :)

θα χρειαστώ την παρακάτω μητρική, στην ελλάδα εχει σχεδόν διπλάσια τιμή και σκέφτομαι μήπως δοκιμάσω την τύχη μου με amazon.com (τα ευρωπαικά amazon εχουν μικρές διαφόρες τιμής)

δεν κατάλαβα τον λόγο που ενώ το ίδιο το amazon πουλάει και αποστέλει, την έχει σε 2 διαφορετικές σελίδες, με διαφορετική έκπτωση και τιμή

Η "φθηνή" 359$ -20% έκπτωση

Η ακριβή 413$ -14% έκπτωση

και οι 2 εχουν το ίδιο return policy, support και Ships from Amazon.com, Sold by Amazon.com

οποτε πάμε με την "φθηνή"

τελική με import fee και μεταφορικά μου τη βγάζει 457,60€ ή 469,81$

απο ότι καταλαβαίνω (δεν έχω ξανακάνει αγορά hardware απο amazon.com) προπληρώνω το τελωνείο και τους όποιους αλλους φόρους.

διάβασα οτι αν βάλουμε ενα φθηνό αντικείμενο (πχ ενα στυλό/καλώδιο του 1$) στην παραγγελία, ρίχνει τα import fees. Δεν γνωρίζω αν λειτουργεί σε άλλους, αλλα στην συγκεκριμένη παραγγελία μόνο τα αύξησε... οποτε άκυρο το στυλό, εκτός και αν θέλει κάτι άλλο συγκεκριμένο που δεν γνωρίζω.

επίσης διάβασα οτι αξίξει η πληρωμή να γίνει μέσω revolut, δεν έχω ασχοληθεί πέρα απο το να δημιουργήσω εναν λογαριασμό, δεν γνωρίζω για την ασφάλεια που παρέχει, καθώς και τι ποσό χρεώνει για να την φορτώσεις χρήματα (add funds) 

το μονο που βρήκα, ειναι ενα revolut currency converter που χρεώνει τα 469,81$ σε €454.23

δηλ 3-4€ λιγότερα απο ότι αν πλήρωνα κατευθύαν σε ευρώ στο amazon.com.

αν ειναι μονο αυτό το οφελος που θα έχω, δεν αξίζει να ασχοληθεί καποιος. Ισως να χρεώνουν και για να την φορτώσεις, οποτε βγαίνει και ακριβότερη λύση.

ειλικρινά δεν κατάλαβα γιατί κάποιοι προτείνουν την revolut για πληρωμές, ισως κάτι μου ξεφεύγει.

σας κούρασα με το ποστ, αλλα ειναι πράγματα που δεν γνωρίζω και θα ήθελα μια δεύτερη γνώμη.

κυρίως αν αξίζει να προχωρήσω την παραγγελία μέσω amazon.com (πχ τίθονται θέματα εγγύησης ή με καλυπτει το amazon και η ευρωπαική asus..) και ποιος τρόπος πληρωμής με συμφέρει;

να πληρώσω απευθείας σε ευρώ ή σε δολάρια και να κάνει την μετατροπή σε ευρώ, η τράπεζα Πειραιώς (στη συγκεκριμένη περίπτωση); υπάρχει καποιο κέρδος ωστε να αξίζει να ασχοληθώ ή μιλάμε για διαφορές 5-10€ οπως και με πληρωμή μέσω revolut?

ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Screenshot 2022-11-28 at 11.48.51 PM.png

Δεν έχω εμπειρία από Amazon αλλά κάνω copy paste πιο κάτω ένα παλιό post από κάποιον χρήστη με το όνομα ekkli, διάβασε περισσότερα στην σελίδα 208 και λίγο πιο πίσω που ξεκινάει η συζήτηση με τον χρήστη marios455 που ρωτάει.

Επίσης νομίζω καλύτερος τρόπος πληρωμής να ειναι το PayPal, ότι και να συμβεί θα ειναι μαζί σου και δεν θα χρειαστείς ασφάλεια μεταφορών, ειναι η ίδια η PayPal ασφάλεια.

  • δεν έχει καμία σχέση το ebay με το amazon.

Το ένα είναι ένα μεγάλο παζάρι, το άλλο βασικά πουλάει το ίδιο και έχει και κάποιους τρίτους πωλητές αλλά το γράφει καθαρά.


Το ebay δεν προσφέρει υπηρεσία προπληρωμής τελωνείου και δεν ξέρεις πως θα σου κάτσει, ούτε και πότε θα φτάσει σπίτι σου το πακέτο με την σημερινή κατάσταση διάλυσης στα ΕΛΤΑ.
Το amazon έχει προπληρωμή τελωνείου και βάζεις και μια εταιρία courier για αποστολή και είσαι μια χαρά.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sakisgri ή οποιοσδήποτε γνωρίζουμε πως παρακολουθούμε από Banggood μέχρι να παραλάβει η Γενική; Μου έστειλαν ένα tracking Γενικής, που φαντάζομαι θα αρχίσει να κινείται πολύ αργά, αφού το δέμα φτάσει Ελλάδα. Έχει βγει μόνο το "Δημιουργία ετικέτας" προς το παρόν και φυσικά τίποτα άλλο. Όλα τα ψαχτήρια βγάζουν μόνο τη Γενική. Δηλαδή μέχρι Ελλάδα δεν μπορούμε να δούμε τίποτα;

Μέσω του site έχει κάποιο υποτυπώδες tracking info αλλά μόνο μέσα από 'κει βλέπουμε; Στο Αλί παρακολουθείς από αρχή μέχρι τέλος από τα ψαχτήρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2022 στις 5:07 ΜΜ, sakisgri είπε

Δεν έχω εμπειρία από Amazon αλλά κάνω copy paste πιο κάτω ένα παλιό post από κάποιον χρήστη με το όνομα ekkli, διάβασε περισσότερα στην σελίδα 208 και λίγο πιο πίσω που ξεκινάει η συζήτηση με τον χρήστη marios455 που ρωτάει.

Επίσης νομίζω καλύτερος τρόπος πληρωμής να ειναι το PayPal, ότι και να συμβεί θα ειναι μαζί σου και δεν θα χρειαστείς ασφάλεια μεταφορών, ειναι η ίδια η PayPal ασφάλεια.

  • δεν έχει καμία σχέση το ebay με το amazon.

Το ένα είναι ένα μεγάλο παζάρι, το άλλο βασικά πουλάει το ίδιο και έχει και κάποιους τρίτους πωλητές αλλά το γράφει καθαρά.


Το ebay δεν προσφέρει υπηρεσία προπληρωμής τελωνείου και δεν ξέρεις πως θα σου κάτσει, ούτε και πότε θα φτάσει σπίτι σου το πακέτο με την σημερινή κατάσταση διάλυσης στα ΕΛΤΑ.

ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ
Το amazon έχει προπληρωμή τελωνείου και βάζεις και μια εταιρία courier για αποστολή και είσαι μια χαρά. ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ Ebay

Καλησπέρα, δεν το έγραψες εσύ (το διευκρινίζεις άλλωστε) αλλά στο bold παραπάνω είπαμε ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. Παρακολούθησε όλη την κουβέντα και μετά κάνε quote.

Με βλέπω στο τέλος να στέλνω βιογραφικό στο PR/Legal department τους ή έστω προμήθεια ως εξωτερικός συνεργάτης τους...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, tryfos είπε

@sakisgri ή οποιοσδήποτε γνωρίζουμε πως παρακολουθούμε από Banggood μέχρι να παραλάβει η Γενική; Μου έστειλαν ένα tracking Γενικής, που φαντάζομαι θα αρχίσει να κινείται πολύ αργά, αφού το δέμα φτάσει Ελλάδα. Έχει βγει μόνο το "Δημιουργία ετικέτας" προς το παρόν και φυσικά τίποτα άλλο. Όλα τα ψαχτήρια βγάζουν μόνο τη Γενική. Δηλαδή μέχρι Ελλάδα δεν μπορούμε να δούμε τίποτα;

Μέσω του site έχει κάποιο υποτυπώδες tracking info αλλά μόνο μέσα από 'κει βλέπουμε; Στο Αλί παρακολουθείς από αρχή μέχρι τέλος από τα ψαχτήρια. 

Δεν γνωρίζω, από το Banggood 2 φορές πήρα και ήταν και οι 2 από Ευρωπαϊκές χώρες. Είχα tracking από DPD και next racking number από Acs και Γενική ταχυδρομική.

2 ώρες πριν, draculias είπε

Καλησπέρα, δεν το έγραψες εσύ (το διευκρινίζεις άλλωστε) αλλά στο bold παραπάνω είπαμε ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. Παρακολούθησε όλη την κουβέντα και μετά κάνε quote.

Με βλέπω στο τέλος να στέλνω βιογραφικό στο PR/Legal department τους ή έστω προμήθεια ως εξωτερικός συνεργάτης τους...

Και στην φώτο που ανέβασε ο φίλος πιο πάνω τα Import Fees Deposit 85,79€ τι ειναι, δεν ειναι προπληρωμή τελωνείο?

Edit: Με την βοήθεια του prefuse κατάλαβα μετά τι εννοούσες, ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Επίσης μέχρι εκεί που είχα διαβάσει είχε τελειώσει η κουβέντα δεν είδα να γράφει κανείς ότι δεν ισχύει κάτι από αυτά.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Δεν γνωρίζω, από το Banggood 2 φορές πήρα και ήταν και οι 2 από Ευρωπαϊκές χώρες. Είχα tracking από DPD και next racking number από Acs και Γενική ταχυδρομική.

Και στην φώτο που ανέβασε ο φίλος πιο πάνω τα Import Fees Deposit 85,79€ τι ειναι, δεν ειναι προπληρωμή τελωνείο?

αν κατάλαβα καλά ο φίλος πιο πάνω, λέει το ανάποδο.

δηλαδή οτι και το ebay διαθέτει υπηρεσία προπληρωμής τελωνείου.

αν κάνω λάθος ας με διορθώσει.

 

εντωμεταξύ έκανα την παραγγελία αλλα βλέπω να έρχεται 32 του μηνός :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, prefuse είπε

αν κατάλαβα καλά ο φίλος πιο πάνω, λέει το ανάποδο.

δηλαδή οτι και το ebay διαθέτει υπηρεσία προπληρωμής τελωνείου.

αν κάνω λάθος ας με διορθώσει.

 

εντωμεταξύ έκανα την παραγγελία αλλα βλέπω να έρχεται 32 του μηνός :lol:

αα οκ, εμάς μας ενδιέφερε για το Amazon αλλά καλά ειναι να μαθαίνουμε να ξέρουμε τι γινετε.

Επεξ/σία από sakisgri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Δεν γνωρίζω, από το Banggood 2 φορές πήρα και ήταν και οι 2 από Ευρωπαϊκές χώρες. Είχα tracking από DPD και next racking number από Acs και Γενική ταχυδρομική.

Και στην φώτο που ανέβασε ο φίλος πιο πάνω τα Import Fees Deposit 85,79€ τι ειναι, δεν ειναι προπληρωμή τελωνείο?

Επίσης μέχρι εκεί που είχα διαβάσει είχε τελειώσει η κουβέντα δεν είδα να γράφει κανείς ότι δεν ισχύει κάτι από αυτά.

Στο eBay αναφέρομαι, έχω κάνει μαύρο bold (το είπα και πριν) στο ανακριβές κομμάτι του κειμένου που παρέθεσες.

Επίσης και στον (τότε) διάλογο απαντάω 2 σελίδες μετά (προφανώς δεν ήσουν/είσαι υποχρεωμένος να διαβάσεις) στην 210 σελίδα διότι κάποιοι δεν συμπαθούν την αλήθεια και τα γεγονότα παρά μόνο την άποψή τους (δεν πάει σε εσένα αυτό, μη παρεξηγηθώ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω δέμα που έφυγε από Γερμανία με UPS. Ξέρετε το χρόνο παραλαβής μέχρι εδώ και ποια εταιρία κουριερ αναλαμβάνει όταν μπει Ελλάδα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, prefuse είπε

@draculias

@sakisgri

να ξεκινήσω να διαβάζω απο την 210 σχετικά με amazon/ebay ή πιο πριν;

 

Διάβασε και στην 210 αυτά που έγραψε ο draculias ειναι σημαντικά.

Εγώ είχα πάει τυχαία στην συζήτηση αυτή από το σχόλιο " Μιλα ειλικρινα Βιρνα..." στο Δημοφιλή Μηνύματα πάνω δεξιά.

Αλλά μπορείς να βάλεις και κάποιες λέξεις κλειδί στην αναζήτηση όπως "ebay"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πιθανότατα εξαπατημένος αγοραστής από τα ΕΛΤΑ και εγώ. Παρήγγειλα από Blackwell's (Αγγλία) βιβλίο περίπου 10 ευρώ.Το site αναφέρει "Includes delivery and duties to Greece". Στο δέμα αναγράφεται πάνω ο κωδικός IOSS. Παρ'όλα αυτά έφαγε 2.5 ευρώ τέλη εκτελωνισμού. Είναι νόμιμο αυτό; Ή η πράξη και μόνο να σκανάρουν τον κωδικό δικαιολογεί 2.5 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nnoutas είπε

Καλησπέρα. Έχω δέμα που έφυγε από Γερμανία με UPS. Ξέρετε το χρόνο παραλαβής μέχρι εδώ και ποια εταιρία κουριερ αναλαμβάνει όταν μπει Ελλάδα; 

Ένα που είχα πάρει από Πολωνία πήγε Γερμανία μετά Ιταλία μετά στην Αθήνα στην UPS και στην Λάρισα που μένω μου το παρέδωσε η Γενική Ταχυδρομική. Από Γερμανία μέχρι να παραλάβω έκανε 5 μέρες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...