Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, sakisgri είπε

Αν έρθει με ΕΛΤΑ τα έξοδα εκτελωνισμού για 15€ έως 30€ ειναι 5€  θα σου βγει 30€. Θα το δεις και εδώ https://elta.gr/timokatalogoi πάτα εκεί που γράφει "Ειδικά Τέλη Εκτελωνισμού)

Λογικά ο Φ.Π.Α ειναι μέσα στην τιμή, θα γράφει VAT included, αν δεν ειναι θα το πληρωσεις Ελλαδα μαζί με τα έξοδα εκτελωνισμού τότε θα σου βγει 25€ (προϊόν) 6€ (Φ.Π.Α) 5€ (έξοδα εκτελωνισμού)=36€

Αν ΔΕΝ έρθει με ΕΛΤΑ τα πράγματα αλλάζουν οι ιδιωτικές εταιρίες courier χρεώνουν πολλά και δεν ξέρεις πόσο θα σου βγει.

Οκ ευχαριστώ. Από ότι είδα στο checkout μου βγάζει το vat 6 ευρώ επιπλέον οπότε θα το πληρώσω από πριν αυτό άρα βγαίνει 30 με 32 κάπου εκεί σύνολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 26/11/2022 στις 8:30 ΜΜ, aces είπε

Ναι θα περάσει. Το κατάστημα δεν έχει καμία αξιολόγηση άρα δεν προτείνεται κ 2ον λογικα κ το item location είναι taiwan 

New Taipei City
New Taipei City
242
TW
 
το ότι είναι/φιλοξενείται μέσα από το amazon.de δεν λέει κάτι επι της ουσίας. Το έχουν αλλά μαγαζιά από Γερμανία αλλά βγαίνει 280€

Σε ερώτηση μου (μέσω του Amazon) μου απάντησαν το παρακάτω. Σε περίπτωση που μου έρθει τελωνείο, ενώ γράφουν ότι η αποστολή γίνεται από Γερμανία, μπορώ να χρησιμοποιήσω την απάντηση που μου έστειλαν στο Amazon για να καλύψει αυτή τα έξοδα; 

Η αν δεν γίνεται, μπορώ να αρνηθώ και να μου επιστραφεί ολόκληρο το ποσό;

Ευχαριστώ 

You have received a message from the Amazon Seller - Super Flower EU official Store

View this message on Amazon

Dear Customer,

 

Thank you for your message.

We ship out this item through our German partner.

 

If there is any RMA occurs, please feel free to contact us here for easy trouble shooting first.

 

Thank you.

 

Best Regards,

Customer Servicee 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η απαντηση του αμαζον ειναι πολυ γενικη generic που σου εδωσαν. Δεν αναφερουν θα το καλυψουμε αλλα επικοινωνηστε.....

Επιπλεον το καταστημα δεν εχει καμια αξιολογηση κ βγαινει 229 με τα μεταφορικα απο taiwan. Γραφει μεν fulfilled apo amazon alla mesa leei shipped from taiwan.

Γιατι να μπλεξεις οταν απο ευρωπαικη αποθηκη παει στα 280 κ με καταστημα με αρκετες αξιολογησεις. Επιπλεον δεν εχει κανενα αστερι το καταστημα της taiwan δηλ καμια αξιολογηση αφου κανεις δεν το προτιμα οταν καποια απο τα παρακατω κατ/ματα εχουν αρκετο αριθμο αξιολογησεων κ στελνουν τα περισσοτερα οντως απο Γερμανια τουλαχιστον αυτο φαινεται οταν πας στα 12 διαθεσιμα κατ/ματα στη σελιδα του προιοντος.

 

image.jpeg

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, aces είπε

Η απαντηση του αμαζον ειναι πολυ γενικη generic που σου εδωσαν. Δεν αναφερουν θα το καλυψουμε αλλα επικοινωνηστε.....

Επιπλεον το καταστημα δεν εχει καμια αξιολογηση κ βγαινει 229 με τα μεταφορικα απο taiwan. Γραφει μεν fulfilled apo amazon alla mesa leei shipped from taiwan.

Γιατι να μπλεξεις οταν απο ευρωπαικη αποθηκη παει στα 280 κ με καταστημα με αρκετες αξιολογησεις. Επιπλεον δεν εχει κανενα αστερι το καταστημα της taiwan δηλ καμια αξιολογηση αφου κανεις δεν το προτιμα οταν καποια απο τα παρακατω κατ/ματα εχουν αρκετο αριθμο αξιολογησεων κ στελνουν τα περισσοτερα οντως απο Γερμανια (εχει κ απο Ιταλία στα 369€) τουλαχιστον αυτο φαινεται οταν πας στα 12 διαθεσιμα κατ/ματα στη σελιδα του προιοντος.

 

 

Spoiler

image.jpeg

 

ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και την πολύτιμη βοήθεια!

βλέπουμε διαφορετικές τιμές, εχω business account, αν ήταν 10-20€ διαφορά δεν θα το συζητούσα και θα το αγόραζα απο okluge

Απο Super Flower EU official Store ειναι ~178€ τελική με μεταφορικά και Dispatches from Super Flower EU official Store

Απο OKLUGE ειναι ~247€ τελική με μεταφορικά και Dispatches from okluge

επισης μου κάνει εντύπωση που και η αποστολή του απο Super Flower EU official Store ειναι πιο γρηγορη με εκτιμώμενη 5 - 8 December ενω απο okluge ειναι 6 - 10 December. Αρα ίσως το στέλνουν όντως μέσω του Γερμανού τους αντιπρόσωπου που αναφέρουν και στο μήνυμα. Κριτικες ισως δεν εχουν γιατι δεν ειναι ουτε ιδιαίτερα γνωστή εταιρεία ουτε νομιζω οτι έχουν πολλά διαφορετικά προιόντα, αλλα ίσως να κάνω και λάθος.

να το πάρω απο Super Flower EU official Store και αν ερθει με τελωνείο να το αρνηθώ;

 

 

Spoiler

Screenshot 2022-11-28 at 1.16.22 PM.png

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, prefuse είπε

ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και την πολύτιμη βοήθεια!

βλέπουμε διαφορετικές τιμές, εχω business account, αν ήταν 10-20€ διαφορά δεν θα το συζητούσα και θα το αγόραζα απο okluge

Απο Super Flower EU official Store ειναι ~178€ τελική με μεταφορικά και Dispatches from Super Flower EU official Store

Απο OKLUGE ειναι ~247€ τελική με μεταφορικά και Dispatches from okluge

να το πάρω απο Super Flower EU official Store και αν ερθει με τελωνείο να το αρνηθώ;

Screenshot 2022-11-28 at 1.16.22 PM.png

Δεν αμφισβητώ όσα έχει γράψει ο aces

Αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση το κατάστημα δεν έχει κανένα review γιατί μόλις ξεκίνησε ( just launched)

Επίσης στο Amazon's A-to-z Guarantee γράφει -

You can request a refund under the A-to-z guarantee if all of the following conditions apply:

You were charged additional costs (e.g., customs costs for a direct shipment to an EU country) in addition to the purchase price, and the seller hasn't refunded these costs.

Μεταφραση: Χρεωθήκατε επιπλέον κόστος (π.χ. τελωνειακό κόστος για απευθείας αποστολή σε χώρα της ΕΕ) εκτός από την τιμή αγοράς και ο πωλητής δεν έχει επιστρέψει αυτά τα έξοδα.

https://www.amazon.de/sp?language=en&seller=A3ADSABATT1AQG&sshmPath=shipping-rates

amazon.JPG

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Δεν αμφισβητώ όσα έχει γράψει ο aces

Αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση το κατάστημα δεν έχει κανένα review γιατί μόλις ξεκίνησε ( just launched)

Επίσης στο Amazon's A-to-z Guarantee γράφει -

You can request a refund under the A-to-z guarantee if all of the following conditions apply:

You were charged additional costs (e.g., customs costs for a direct shipment to an EU country) in addition to the purchase price, and the seller hasn't refunded these costs.

Μεταφραση: Χρεωθήκατε επιπλέον κόστος (π.χ. τελωνειακό κόστος για απευθείας αποστολή σε χώρα της ΕΕ) εκτός από την τιμή αγοράς και ο πωλητής δεν έχει επιστρέψει αυτά τα έξοδα.

https://www.amazon.de/sp?language=en&seller=A3ADSABATT1AQG&sshmPath=shipping-rates

amazon.JPG

ευχαριστώ πολύ και τον aces και φυσικά εσένα για την αναλυτική πληροφόρηση.

βρήκα και φίλο που έρχεται απο Γερμανία για γιορτές οποτε γλιτώνω τα μεταφορικά και έχω ακόμα ενα λόγο να αρνηθώ την αποστολή σε περίπτωση τελωνείου αφου γράφουν για Γερμανό αντιπρόσωπο και θα το στείλουν σε Γερμανική διεύθυνση, οχι οτι παίζει μεγάλο ρόλο, για όλη την ευρώπη το ίδιο ειναι.

Τωρα μένει να ρωτήσω αν δέχονται τέτοια αντικείμενα η Aegian γιατι θέλει να το πάρει μαζί του μέσα στο αεροπλάνο και όχι στις αποσκευές.

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, prefuse είπε

ευχαριστώ πολύ και τον aces και φυσικά εσένα για την αναλυτική πληροφόρηση.

βρήκα και φίλο που έρχεται απο Γερμανία για γιορτές οποτε γλιτώνω τα μεταφορικά και έχω ακόμα ενα λόγο να αρνηθώ την αποστολή σε περίπτωση τελωνείου αφου γράφουν για Γερμανό αντιπρόσωπο και θα το στείλουν και Γερμανία, οχι οτι παίζει μεγάλο ρόλο καθως για όλη την ευρώπη το ίδιο ειναι.

Τωρα μένει να ρωτήσω αν δέχονται τέτοια αντικείμενα η Aegian γιατι θέλει να το πάρει μαζί του μέσα στο αεροπλάνο και όχι στις αποσκευές.

Να σαι καλά.

Δεν γνωρίζω φίλε μου, μήπως να ρωτούσε την αεροπορική εταιρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Να σαι καλά.

Δεν γνωρίζω φίλε μου, μήπως να ρωτούσε την αεροπορική εταιρία.

Πήρα ήδη και δεν υπάρχει θέμα αρκεί να χωράει στην χειραποσκευη.

και για δικό μου λογιστικό θέμα να μπορεί να κοπεί τιμολόγιο με τα στοιχεία μου αλλά αποστολή να γίνει σε άλλη διεύθυνση. Που από ότι είδα γίνεται αφού μπόρεσα να προσθέσω άλλη διεύθυνση αποστολής. Αλλά και να μην γίνει δεν νομίζω να υπάρχει θέμα. Το πολύ πολύ το έχω ως απλή απόδειξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και έκανα ήδη την αγορά, επανέρχομαι γιατι μόλις διάβασα το παρακάτω

βασικά απο ότι καταλαβαίνω ειναι γενικό κείμενο αφου αναφέρετε το amazon.com ενω η αγορά αφορά amazon.de, οποτε ισως απλά να το έκαναν copy/paste και να μην έχει ισχεί..

Sales tax is not separately calculated and collected in connection with items ordered from Super Flower EU official Store through the Amazon.com site unless explicitly indicated as such in the ordering process. Items ordered from Super Flower EU official Store may be subject to tax in certain states, based on the state to which the order is delivered. If an item is subject to sales tax, in accordance with state tax laws, the tax is generally calculated on the total selling price of each individual item, including delivery and handling charges, gift-wrapping charges and other service charges, less any applicable discounts. If tax is separately calculated and collected in connection with items ordered from Super Flower EU official Store through the Amazon.com site, the tax amounts that appear during the ordering process are estimated – the actual tax that will be charged to your credit card will be calculated at the time your order is processed and will appear in your order confirmation notification.

Δική μου μετάφραση: Ο φόρος επί των πωλήσεων δεν υπολογίζεται ξεχωριστά και εισπράττεται σε σχέση με προϊόντα που παραγγέλθηκαν από το επίσημο κατάστημα Super Flower EU μέσω του ιστότοπου Amazon.com, εκτός εάν αναφέρεται ρητά ως τέτοιο στη διαδικασία παραγγελίας.

Αυτόματη μετάφραση: Ο φόρος επί των πωλήσεων δεν υπολογίζεται και εισπράττεται ξεχωριστά σε σχέση με προϊόντα που παραγγέλθηκαν από το επίσημο κατάστημα Super Flower EU μέσω του ιστότοπου Amazon.com, εκτός εάν αναφέρεται ρητά ως τέτοιο στη διαδικασία παραγγελίας. Τα είδη που παραγγέλλονται από το επίσημο κατάστημα Super Flower EU ενδέχεται να υπόκεινται σε φόρο σε ορισμένες πολιτείες, ανάλογα με το κράτος στο οποίο παραδίδεται η παραγγελία.

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, prefuse είπε

Αν και έκανα ήδη την αγορά, επανέρχομαι γιατι μόλις διάβασα το παρακάτω

βασικά απο ότι καταλαβαίνω ειναι γενικό κείμενο αφου αναφέρετε το amazon.com ενω η αγορά αφορά amazon.de, οποτε ισως απλά να το έκαναν copy/paste και να μην έχει ισχεί..

Sales tax is not separately calculated and collected in connection with items ordered from Super Flower EU official Store through the Amazon.com site unless explicitly indicated as such in the ordering process. Items ordered from Super Flower EU official Store may be subject to tax in certain states, based on the state to which the order is delivered. If an item is subject to sales tax, in accordance with state tax laws, the tax is generally calculated on the total selling price of each individual item, including delivery and handling charges, gift-wrapping charges and other service charges, less any applicable discounts. If tax is separately calculated and collected in connection with items ordered from Super Flower EU official Store through the Amazon.com site, the tax amounts that appear during the ordering process are estimated – the actual tax that will be charged to your credit card will be calculated at the time your order is processed and will appear in your order confirmation notification.

Δική μου μετάφραση: Ο φόρος επί των πωλήσεων δεν υπολογίζεται ξεχωριστά και εισπράττεται σε σχέση με προϊόντα που παραγγέλθηκαν από το επίσημο κατάστημα Super Flower EU μέσω του ιστότοπου Amazon.com, εκτός εάν αναφέρεται ρητά ως τέτοιο στη διαδικασία παραγγελίας.

Αυτόματη μετάφραση: Ο φόρος επί των πωλήσεων δεν υπολογίζεται και εισπράττεται ξεχωριστά σε σχέση με προϊόντα που παραγγέλθηκαν από το επίσημο κατάστημα Super Flower EU μέσω του ιστότοπου Amazon.com, εκτός εάν αναφέρεται ρητά ως τέτοιο στη διαδικασία παραγγελίας. Τα είδη που παραγγέλλονται από το επίσημο κατάστημα Super Flower EU ενδέχεται να υπόκεινται σε φόρο σε ορισμένες πολιτείες, ανάλογα με το κράτος στο οποίο παραδίδεται η παραγγελία.

 

Εφόσον έκανες την παραγγελία θα μπορείς να δεις αν ο Φ.Π.Α (VAT) ειναι μέσα στην τιμή, που λογικά ειναι.

Επισης γραφει Prices for items sold by Amazon include VAT (Οι τιμές για προϊόντα που πωλούνται από την Amazon περιλαμβάνουν ΦΠΑ) αν πατήσεις στο βέλος που δείχνω στην φώτο κάτω θα δεις γράφει αυτό -

About sales tax (or VAT) on items sold by sellers through Amazon.de Marketplace

Your order may include items from one or more Marketplace sellers. Since each of these sellers has different sales tax (or VAT) obligations, all Marketplace prices for orders shipped to delivery addresses within the EU and Northern Ireland are displayed as final prices indicated by the seller.

Μεταφεαση:

Σχετικά με τον φόρο επί των πωλήσεων (ή τον ΦΠΑ) σε αντικείμενα που πωλούνται από πωλητές μέσω του Amazon.de Marketplace

Η παραγγελία σας μπορεί να περιλαμβάνει αντικείμενα από έναν ή περισσότερους πωλητές του Marketplace. Δεδομένου ότι καθένας από αυτούς τους πωλητές έχει διαφορετικές υποχρεώσεις φόρου επί των πωλήσεων (ή ΦΠΑ), όλες οι τιμές Marketplace για παραγγελίες που αποστέλλονται σε διευθύνσεις παράδοσης εντός της ΕΕ και της Βόρειας Ιρλανδίας εμφανίζονται ως τελικές τιμές που υποδεικνύονται από τον πωλητή.

 

 

amazon 1.JPG

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Εφόσον έκανες την παραγγελία θα μπορείς να δεις αν ο Φ.Π.Α (VAT) ειναι μέσα στην τιμή, που λογικά ειναι.

Επισης γραφει Prices for items sold by Amazon include VAT (Οι τιμές για προϊόντα που πωλούνται από την Amazon περιλαμβάνουν ΦΠΑ) αν πατήσεις στο βέλος που δείχνω στην φώτο κάτω θα δεις γράφει αυτό -

About sales tax (or VAT) on items sold by sellers through Amazon.de Marketplace

Your order may include items from one or more Marketplace sellers. Since each of these sellers has different sales tax (or VAT) obligations, all Marketplace prices for orders shipped to delivery addresses within the EU and Northern Ireland are displayed as final prices indicated by the seller.

Μεταφεαση:

Σχετικά με τον φόρο επί των πωλήσεων (ή τον ΦΠΑ) σε αντικείμενα που πωλούνται από πωλητές μέσω του Amazon.de Marketplace

Η παραγγελία σας μπορεί να περιλαμβάνει αντικείμενα από έναν ή περισσότερους πωλητές του Marketplace. Δεδομένου ότι καθένας από αυτούς τους πωλητές έχει διαφορετικές υποχρεώσεις φόρου επί των πωλήσεων (ή ΦΠΑ), όλες οι τιμές Marketplace για παραγγελίες που αποστέλλονται σε διευθύνσεις παράδοσης εντός της ΕΕ και της Βόρειας Ιρλανδίας εμφανίζονται ως τελικές τιμές που υποδεικνύονται από τον πωλητή.

 

amazon 1.JPG

amazon 1.JPG

ευχαριστώ για τον χρόνο σου, αν ήξερα οτι ειναι τοσο πολύπλοκα θα έπαιρνα το αλλο.

προς το παρον εχω αυτο που εχω μεσα απο το amazon, ΔΕΝ εχει VAT, απο την άλλη, μεταξύ εταιριών εντος ευρωπαικής ένωσης με amazon business ουτως η άλλως δεν πληρωνεις VAT.

εχω και λογιστή μεγάλης ηλικίας που δεν γνωρίζει απο ενδοκοινωτικές αγορες..

Λέω να το αφήσω να το παραδωσουν στον φίλο μου στην γερμανία και αν του ζητήσουν λεφτά να μην το δεχτεί και τέλος. 

Screenshot 2022-11-28 at 8.27.55 PM.png

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, prefuse είπε

ευχαριστώ για τον χρόνο σου, αν ήξερα οτι ειναι τοσο πολύπλοκα θα έπαιρνα το αλλο.

προς το παρον εχω αυτο που εχω μεσα απο το amazon, ΔΕΝ εχει VAT, απο την άλλη, μεταξύ εταιριών εντος ευρωπαικής ένωσης με amazon business ουτως η άλλως δεν πληρωνεις VAT.

εχω και λογιστή μεγάλης ηλικίας που δεν γνωρίζει απο ενδοκοινωτικές αγορες..

Λέω να το αφήσω να το παραδωσουν στον φίλο μου στην γερμανία και αν του ζητήσουν λεφτά να μην το δεχτεί και τέλος. 

Screenshot 2022-11-28 at 8.27.55 PM.png

Γράφει όμως κάτω "this is not a VAT invoice" 

Πάτα στο βέλος της φώτο που ανέβασα πιο πάνω και μετά πάτα εκεί που θα δεις στην φώτο που έχω εδώ, γράφει "Your Orders"

EDIT: Αλλά και να σου χρεώσουν στην παράδοση 38€ ειναι , δεν συμφέρει πάλι ?

 

amazon 2.JPG

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Γράφει όμως κάτω "this is not a VAT invoice" 

Πάτα στο βέλος της φώτο που ανέβασα πιο πάνω και μετά πάτα εκεί που θα δεις στην φώτο που έχω εδώ, γράφει "Your Orders"

EDIT: Αλλά και να σου χρεώσουν στην παράδοση 38€ ειναι , δεν συμφέρει πάλι ?

 

amazon 2.JPG

Ναι είναι πιο φθηνά από τον αμέσως φθηνότερο στο Amazon που ήταν 75€ ακριβότερος. Κάνα ~37€ δηλαδή κέρδος. Δηλ το κέρασμα σε ταβέρνα στο φιλαράκι μου που θα μου το φέρει. Καλύτερα να τα δώσουμε εκεί παρά σε μεταφορικά και Amazon.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, sakisgri είπε

να σου χρεώσουν στην παράδοση 38€ ειναι , δεν συμφέρει πάλι ?

 

amazon 2.JPG

 Παλι συμφερει ναι η τρεχουσα επιλογη. Κανένα 65€ παραπάνω έβγαινε η άλλη επιλογή από το άλλο κατ/μα  Γερμανία που του προτεινα οποτε συμφερει η τρεχουσα επιλογη απλα ειναι  πιο πολυ ""βαβουρα"" αν χρεώσουν κατι θα ναι γύρω στα 40€  σ αυτη την επιλογη

Επεξ/σία από aces
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Γράφει όμως κάτω "this is not a VAT invoice" 

Πάτα στο βέλος της φώτο που ανέβασα πιο πάνω και μετά πάτα εκεί που θα δεις στην φώτο που έχω εδώ, γράφει "Your Orders"

EDIT: Αλλά και να σου χρεώσουν στην παράδοση 38€ ειναι , δεν συμφέρει πάλι ?

 

amazon 2.JPG

 

5 λεπτά πριν, aces είπε

 Παλι συμφερει ναι. κανένα 65€ παραπάνω έβγαινε η άλλη επιλογή από Γερμανία που του προτεινα οποτε συμφερει η τρεχουσα επιλογη απλα ειναι  πιο πολυ ""βαβουρα"" αν χρεώσουν κατι θα ναι γύρω στα 40€  σ αυτη την επιλογη

Και πως γίνεται η πληρωμή; Τα πληρώνω εγώ από εδώ ή θα τα ζητήσει ο courier από τον φίλο μου που θα τα παραλάβει στην Γερμανία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...