Προς το περιεχόμενο

Αγορά Mirrorless


Nemogr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Dr εχεις ενα δικιο...φανταζομαι οπως και στο Αmount που δουλευω εγω και σε Nikon μπορεις να βρεις φοβερες ευκαιριες σε Legacy φακους

Πχ εγω τσιμπησα τον Σονυ 50mm f1.4 που ειναι αρκετα αξιολογος φακος(χωρις ultrasonic αθορυβο μοτερ) στα 150 ενω καινουργιος μπορει να εκανε και 500 ευρω πριν παρα πολλα χρονια....

Το αντιστοιχο θα συμβαινει και σε παλιους νικον και Canon legacy φακους με AF αλλα χωρις τα νεα αθορυβα μοτερ και τις νεες επιστρωσεις nano coatings κλπ

Αρα συμπερασματικα συμφερει η αγορα παλιοτερου ή προσφατου σωματος full frame canon/nikon /sony dslr με την προυποθεση αγορα παλιοτερων legacy φακων με AF και χωρις μοτερ πανω στο φακο με καποιους συμβιβασμους παντα ....

Φυγαμε βεβαια απο το θεμα που μιλαει για mirrorless

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ξανασκέφτηκα γενικά, και επειδή δε με βλέπω να προσπαθώ να ασχοληθώ πιο επαγγελματικά με τη φωτογραφία για να δικαιολογήσω στον εαυτό μου τα λεφτά για την a7RII + τους φακούς, λέω να πάω στην a6400 για να ασχοληθώ και με το βίντεο λίγο περισσότερο, που το σκέφτομαι τόσο καιρό. Νομίζω ότι το καλύτερο eye tracking focus θα βοηθήσει κιόλας αρκετά στο βίντεο.

Προτείνετε να αγοράσω από το https://e-infin.com/eu ή να πάρω από δω; Επίσης για πρώτο all around φακό τι προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν παρεις απο infin ρωτα τα παιδια να σου πουν που ξερουν τι παιζει με θεματα εγγυησης.Εγω δεν εχω παρει απο εκει οποτε δεν ξερω το καθεστως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την πολιτική και την εγγύηση απο e infinite 

https://www.e-infin.com/eu/common/return_policy

Please note all products we sell are imports and international version. They will be covered by our 12 months warranty instead of the manufacturer's guarantee. The warranty starts on the day that you receive yorur product.

προσωπικά έχω κάνει δεύτερη παραγγελία και περιμενω να μου έρθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, thanasis00 said:

Το ξανασκέφτηκα γενικά, και επειδή δε με βλέπω να προσπαθώ να ασχοληθώ πιο επαγγελματικά με τη φωτογραφία για να δικαιολογήσω στον εαυτό μου τα λεφτά για την a7RII + τους φακούς, λέω να πάω στην a6400 για να ασχοληθώ και με το βίντεο λίγο περισσότερο, που το σκέφτομαι τόσο καιρό. Νομίζω ότι το καλύτερο eye tracking focus θα βοηθήσει κιόλας αρκετά στο βίντεο.

Προτείνετε να αγοράσω από το https://e-infin.com/eu ή να πάρω από δω; Επίσης για πρώτο all around φακό τι προτείνετε;

Θα σου έλεγα να την πάρεις με τον κιτ 18-135 φακό για αρχή, αλλά αν ασχολείσαι περισσότερο με video τότε ταιριάζει καλύτερα ο 18-105.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikko_ είπε

Θα σου έλεγα να την πάρεις με τον κιτ 18-135 φακό για αρχή, αλλά αν ασχολείσαι περισσότερο με video τότε ταιριάζει καλύτερα ο 18-105.

Όπως ακριβώς το λέει ο nikko. +1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, διαβάζω πολλά και διάφορα πλέον, τώρα που πλησιάζω στο να κάνω την αγορά, και έχω άλλη μια ερώτηση:

Καταλήγω στη sony a6400 ή κοιτάω και καμιά fuji, σαν την X-T2 ή X-H1? Το ότι έχεις τόσο γρήγορο access στα βασικά settings της κάμερας, μου φαίνεται ενδιαφέρον, plus η οθόνη που έχει η X-H1 πάνω φαίνεται αρκετά χρήσιμη, αλλά πιο σημαντικό και το image stabilization. 

Από φακούς βλέπω ότι δεν έχουν μεγάλη διαφορά στις τιμές. Τι προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Λοιπόν, διαβάζω πολλά και διάφορα πλέον, τώρα που πλησιάζω στο να κάνω την αγορά, και έχω άλλη μια ερώτηση:

Καταλήγω στη sony a6400 ή κοιτάω και καμιά fuji, σαν την X-T2 ή X-H1? Το ότι έχεις τόσο γρήγορο access στα βασικά settings της κάμερας, μου φαίνεται ενδιαφέρον, plus η οθόνη που έχει η X-H1 πάνω φαίνεται αρκετά χρήσιμη, αλλά πιο σημαντικό και το image stabilization. 

Από φακούς βλέπω ότι δεν έχουν μεγάλη διαφορά στις τιμές. Τι προτείνετε;

αρχικα προσωπικα ειμαι πολυ κοντα στην αγορα της x-h1 μετα απο μεγαλη έρευνα αγορας. Ωστόσο νομίζω ότι κινείσαι με λάθος σκεπτικό προς τα εκει. Η πανω οθονη ειναι λιγο gimmick εφοσον εχεις evf και ολες οι πληροφορίες φαινονται εκει. Περισσοτερο νοημα εχει σε dslr με καθαρα ovf. Η σταθεροποιηση ειναι χρησιμη κυριως στο βιντεο, αλλα δεν ειπες αν σε ενδιαφερει τοσο. Αυτο με τις ρυθμισεις δεν το πιασα, αν σεταρεις τα κουμπια σωστα σε οποιαδηποτε καμερα ειναι αμεσα προσβασιμα τα πραγματα που χρειαζεσαι. Το βασικο που πρεπει να δεις ειναι η εργονομια, αν θελεις κατι μικρο η μεγαλο. Η sony εχει καλυτερο autofocus αν ειναι σημαντικο για σενα.

Επισης κοιτας μηχανες που ανηκουν σε διαφορετικη κατηγορια τιμων τελειως,οταν λανσαριστηκαν. Η x-h1 ειχε 1700 νομιζω οταν βγηκε, η sony εχει λιγοτερο απο 1000 και ειναι πολυ καινουργια, γι αυτο την βρισκεις καπου εκει. Με την πτώση τιμης της x-h1 δεν υπαρχει σύγκριση. Αλλα ειπαμε, σκεψου εργονομικα τι σε βολευει. Συγκρισεις που εχουν περισσοτερο νοημα:

a6400 xt 30

a7ii xt3 /xh1

nikon d7500 xh1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/5/2019 στις 8:25 ΜΜ, thanasis00 είπε

Λοιπόν, διαβάζω πολλά και διάφορα πλέον, τώρα που πλησιάζω στο να κάνω την αγορά, και έχω άλλη μια ερώτηση:

Καταλήγω στη sony a6400 ή κοιτάω και καμιά fuji, σαν την X-T2 ή X-H1? Το ότι έχεις τόσο γρήγορο access στα βασικά settings της κάμερας, μου φαίνεται ενδιαφέρον, plus η οθόνη που έχει η X-H1 πάνω φαίνεται αρκετά χρήσιμη, αλλά πιο σημαντικό και το image stabilization. 

Από φακούς βλέπω ότι δεν έχουν μεγάλη διαφορά στις τιμές. Τι προτείνετε;

Ειτε fuji παρεις ειτε sony πιστευω θα ικανοποιηθεις (αναφερομαι σε fuji xt3).Μπορεις να κοιταξεις και σε panasonic για βιντεο gh4 gh5(φοβερη καθαρο 4Κ αλλα παλαιου τυπυ autofocus.

Αν παρεις την a6400 εχει τρομερο υπερεξελιγμενο σουπερ ντουπερ autofocus αλλα γενικα σε emount δεν ειναι φθηνοι οι φακοι (εχω sony mirrorless παλαιοτερο μοντελο)

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προτεραιότητα είναι το βίντεο, πολύ καλή περίπτωση είναι και αυτή: https://www.amazon.fr/Panasonic-DMC-G70-3-5-5-6-Appareils-Numériques/dp/B011NLYKFA/ref=sr_1_6?__mk_fr_FR=ÅMÅŽÕÑ&keywords=lumix&qid=1557647177&s=gateway&sr=8-6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, afterhours είπε

Ειτε fuji παρεις ειτε sony πιστευω θα ικανοποιηθεις (αναφερομαι σε fuji xt3).Μπορεις να κοιταξεις και σε panasonic για βιντεο gh4 gh5(φοβερη καθαρο 4Κ αλλα παλαιου τυπυ autofocus.

Αν παρεις την a6400 εχει τρομερο υπερεξελιγμενο σουπερ ντουπερ autofocus αλλα γενικα σε emount δεν ειναι φθηνοι οι φακοι (εχω sony mirrorless παλαιοτερο μοντελο)

και η fuji εχει ''τρομερο υπερεξελιγμενο σουπερ ντουπερ'' σουπερ αμολυβδη, autofocus

Επεξ/σία από Balantakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλο συστημα εχει και η fuji (OSPDAF) αλλα υπερτερει αυτο που εχει η α64000 και η πρωτοπορα Α9

Bεβαια για το μεσο χρηση που συνηθως τραβαει φωτο σε AF-S ολα τα παραπανω λιγη σημασια εχουν.

Για το βιντεο αν τραβαει καποιος εκει εχει σημασια βεβαιως.

Εγω οταν τραβαω βιντεο σε χαλαρους ρυθμους μου αρεσει πολυ και το manual focus ....Το σκεφτομαι σοβαρα για καμια μεταχειρισμενη GH4 (ερασιτεχνης)

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως συστημα σε aps-c η Fuji ειναι μακραν καλυτερη της Sony. Μόνο την συλλογή φακών να δεις (που ειναι αυτό που κάνει πράγματι ένα σύστημα) θα πεισθείς. Κορυφαίο γυαλί σε aps-c , σε λογικές τιμές.. Πολύ καλύτερο colour science , μακραν καλύτερη διαδραστικότητα μεταξύ χρήστη και φωτογραφικής μηχανής και από την X-t2 (x-E3) και μετά εξαιρετικό βίντεο .. Είχα 2 Sony, έχω μεταπηδήσει στην Fujifilm εδώ και καιρό, και γνωρίζω λόγω χρήσης και τα δυο συστήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Fuji θα σε κάνει να αγαπήσεις την όλη διαδικασία της φωτογραφίας και αυτή τη στιγμή μια Χ-Η1 είναι αυτό που λέμε best value for money

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...