Προς το περιεχόμενο

Αγορά Mirrorless


Nemogr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, είμαι αρχάριος στον χώρο τις φωτογραφίας και ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια κάμερα
Ψάχνω κάτι σε mirrorless για να είμαι πιο εύκολη στην μεταφορά και το budget μου είναι 300-400 ευρώ ίσως και λίγο παραπάνω. 
Έχετε να μου προτείνετε κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/4/2019 στις 11:32 ΠΜ, Nemogr είπε

Αν πάω σε αυτήν τι επιλογές έχω μετά με φακούς;

Kλάφτα. Επειδή χρησιμοποιώ πότε πότε την SONY a5000, οι επιλογές δυστυχώς είναι τραγικές.

Χρόνια μετά την αγορά της, δεν έχω βρει ακόμα ένα φακό μεγάλου εστιακού εύρους σε λογική τιμή. Ούτε από τρίτο κατασκευαστή.

Αντίθετα, αν πας σε micro43 σύστημα όπως π.χ. Olympus που προτάθηκε πιο πάνω ή Panasonic, οι επιλογές είναι σαφώς περισσότερες π.χ. Zuiko 14-150mm ή G Vario 12-60mm.

Ακόμα και ο short telephoto φακός της SONY (55-210) είναι ακατανόητα σκοτεινός φακός σε σύγκριση με ανάλογους φακούς άλλων εταιριών.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/4/2019 στις 11:26 ΠΜ, Nemogr είπε

Καλημέρα, είμαι αρχάριος στον χώρο τις φωτογραφίας και ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια κάμερα
Ψάχνω κάτι σε mirrorless για να είμαι πιο εύκολη στην μεταφορά και το budget μου είναι 300-400 ευρώ ίσως και λίγο παραπάνω. 
Έχετε να μου προτείνετε κάτι;

   Καλό ξεκίνημα στην ενασχόληση σας , οι πλέον φιλικές επιλογές είναι αυτές της Canon και της Olympus ........ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2019 στις 1:27 ΜΜ, Cntrl+X είπε

Kλάφτα. Επειδή χρησιμοποιώ πότε πότε την SONY a5000, οι επιλογές δυστυχώς είναι τραγικές.

Χρόνια μετά την αγορά της, δεν έχω βρει ακόμα ένα φακό μεγάλου εστιακού εύρους σε λογική τιμή. Ούτε από τρίτο κατασκευαστή.

Αντίθετα, αν πας σε micro43 σύστημα όπως π.χ. Olympus που προτάθηκε πιο πάνω ή Panasonic, οι επιλογές είναι σαφώς περισσότερες π.χ. Zuiko 14-150mm ή G Vario 12-60mm.

Ακόμα και ο short telephoto φακός της SONY (55-210) είναι ακατανόητα σκοτεινός φακός σε σύγκριση με ανάλογους φακούς άλλων εταιριών.

Σε τί φακούς αναφέρεσαι? Γιατί ο συγκεκριμένος Sony που είναι f/4.5-6.3 έχει λιγότερο από 1/3 στοπ διαφορά από έναν "τυπικό" f/4-5.6 διαφορά που πρακτικά δεν είναι αισθητή στη χρήση.

Προσωπικά θα προτείνω κλασσικά την M100 που έχει παίξει σε προσφορές κάτω από τα 300 ευρώ κατά καιρούς και τώρα στο scroutz από ότι βλέπω είναι στα 329.

Έχει ωραία στοκ χρώματα στο jpeg (που μια Sony A5000 ή Α6000 δεν έχει) καλό autofocus (το καλύτερο μάλλον σε αυτά τα χρήματα) και σου δίνει επιλογή και για σέλφι μιας και η οθόνη περιστρέφεται 180 μοίρες. Επίσης φοράει τον τελευταίο αισθητήρα της Canon ενώ η A5000 φοράει παλαιότερο αισθητήρα της Sony (συνήθως η Sony στα ίδια χρήματα δίνει καλύτερο αισθητήρα στα χαρτιά από την Canon, δεν ισχύει όμως αυτό εν προκειμένω ούτε στα χαρτιά)

Επίσης είναι πάρα πολύ μικρή στο μέγεθος όπως βέβαια είναι και η A5000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνοντας hijack το θέμα, μιας και είμαι κοντά στο να καταλήξω σε κάμερα, πιστεύετε ότι η διαφορά τιμής της sony a7 II με την a7RII είναι καλή για να προτιμήσω τη δεύτερη από τη πρώτη; Η χρήση μου θα είναι κυρίως φωτογραφίες, αλλά πλέον θέλω να ασχοληθώ και με το βίντεο πιο σοβαρά. Βλέπω στο e-infin έχουν περίπου 400 ευρώ διαφορά, όσο ένας τυπικός φακός δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Κάνοντας hijack το θέμα, μιας και είμαι κοντά στο να καταλήξω σε κάμερα, πιστεύετε ότι η διαφορά τιμής της sony a7 II με την a7RII είναι καλή για να προτιμήσω τη δεύτερη από τη πρώτη; Η χρήση μου θα είναι κυρίως φωτογραφίες, αλλά πλέον θέλω να ασχοληθώ και με το βίντεο πιο σοβαρά. Βλέπω στο e-infin έχουν περίπου 400 ευρώ διαφορά, όσο ένας τυπικός φακός δηλαδή.

Αν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα να πας στην 3η γενια καντο, αξιζει τα παραπανω χρηματα. Η δευτερη γενια εχει τα κουσουρια της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nickolas είπε

Σε τί φακούς αναφέρεσαι? Γιατί ο συγκεκριμένος Sony που είναι f/4.5-6.3 έχει λιγότερο από 1/3 στοπ διαφορά από έναν "τυπικό" f/4-5.6 διαφορά που πρακτικά δεν είναι αισθητή στη χρήση.

Αναφέρομαι σε:

1) Short telephoto: Αν και το θέμα μας είναι οι mirrorless (και γι’ αυτό υπέδειξα άλλους φακούς), οι αντίστοιχοι φακοί άλλων εταιριών π.χ. Canon 55-250 IS STM και Nikon 55-200 VR είναι καλύτεροι. Το 1/3 stop μπορεί να είναι σημαντικό, ειδικά στο tele άκρο όπου οι απαιτήσεις ταχύτητας κλείστρου ανεβαίνουν αρκετά προκειμένου να αποφύγει κανείς blurring λόγω κίνησης ακόμα και με σταθεροποίηση. 

2) Φακοί μεγάλου εστιακού εύρους. Οι λύσεις που προσφέρει ο ανταγωνισμός π.χ. Nikkor 18-140 VR, Canon 18-135, αλλά και προτάσεις τρίτων κατασκευαστών, έχουν τη μισή τιμή σε σχέση με τις λύσεις για SONY. Ακόμα και ο πολύ καλός Pentax 18-135 που είναι και weather sealed είναι φτηνότερος.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ablaoublas_542 είπε

Αν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα να πας στην 3η γενια καντο, αξιζει τα παραπανω χρηματα. Η δευτερη γενια εχει τα κουσουρια της

Δυστυχώς είναι δύσκολο, ακόμα και για τη δεύτερη για το R μοντέλο το έχω οριακά, γι αυτό το σκέφτομαι τόσο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, thanasis00 είπε

Δυστυχώς είναι δύσκολο, ακόμα και για τη δεύτερη για το R μοντέλο το έχω οριακά, γι αυτό το σκέφτομαι τόσο 

Αμα εχεις οριακα τα χρηματα για το σωμα δεν θα επρεπε να το σκεφτεσαι.. οι FE φακοι κοστιζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αμα δεν εχεις λεφτα για full frame σωμα τοτε πως θα ανταπεξελθεις με το κοστος των φακων ;;

Καλυτερα να πας σε ενα συστημα με φτηνους φακους στη μεταχειρισμενη αγορα πχ με Apsc αισθητηρα. 

Eκτος και αν παρεις full frame και χρησιμοποιεις μανουαλ φακους παλιους αλλα με καλη οξυτητα....εκει ειναι πιο προσιτο το κοστος...αλλα χανεις το autofocus

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/5/2019 στις 2:15 ΜΜ, afterhours είπε

Ναι αμα δεν εχεις λεφτα για full frame σωμα τοτε πως θα ανταπεξελθεις με το κοστος των φακων ;;

Σε nikon full frame, έχεις και φθηνούς φακούς !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...