Προς το περιεχόμενο

Όλοι γίναμε πλέον Ταραντινοι και λειμποβιτσοι σε αυτή τη χώρα


logo15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, logo15 είπε

Τώρα μένει να κλείσουν τα κανάλια και τα φωτογραφία!

Ξέχασα να βάλω /s 😋

Τα φωτογραφεία, όπως και γενικότερα τα καταστήματα, θα κλείσουν στην ελλάδα , είναι βέβαια . Προκαταβολή φόρου 100% , φόρος επιτηδευματία ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΣΕ ΕΙΣΟΔΗΜΑ κτλ κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mhlogiatros είπε

Ευτυχώς που υπάρχουν οι ταυτότητας/διαβατηρίου η μόνη πελατεία σε φώτο μαζί με γαμοβαφτησια :P

Σύμφωνα με όσα λένε φίλοι , που έχουν φωτογραφεία (ακόμη) , σε βαπτίσεις/γάμους, έχουν χτυπήσει άσχημα την πιάτσα, οι απολυμένοι από κανάλια/έντυπα που έκλεισαν , οι οποίοι  δουλεύουν μαύρα ...

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολλες νεες οικογενειες δεν εχουν budget για φωτογραφο (ειναι πολλα τα εξοδα για μια βαπτιση που δεν θα επρεπε κανονικα να ειναι)

Σε προσφατη βαπτιση ανηψιας το ζευγαρι λογω ελλειψης χρηματων εβαλε ατομα απο το σοι να τραβανε βιντεο και φωτο με το κινητο τους

Θεωρω οτι αν ειχαν πιο υψηλο budget θα βαζανε επαγγελματια φωτογραφο.

Ενα αλλο παραδειγμα ειναι σε τραπεζι απο γαμο δεν υπηρχε φωτογραφος και βιντεογραφος (ειχαν πληρωσει λιγοτερα  λεφτα γιατι πληρωσαν φωτογραφο μονο για  εκκλησια οποτε ηταν μικροτερο το αντιτιμο-λιγοτερες εργατοωρες)

Για να παμε πολλα χρονια πισω στα 90ς στη βαπτιση της αδερφης μου φωτογραφιες εβγαλε ο πατερας μου με την οικογενειακη SLR...αλλα πληρωσε κανονικα για βιντεογραφο και ευτυχως που το επραξε καθως η αξια του βιντεο ανεκτιμητη

Υπαρχουν βεβαια παντα και οι τσιγγουνηδες αλλα αυτοι ουτως η αλλως ζουνε μια μιζερη ανουσια ζωη.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, afterhours είπε

Πολλες νεες οικογενειες δεν εχουν budget για φωτογραφο

Βασικά οι περισσότεροι νέοι δεν έχουν budget για να παντρευτούν ... οπότε δεν παντρεύονται ... άρα δεν θα χρειαστούν φωτογράφο για ... γάμο !   Κατά συνέπεια δεν θα κάνουν και παιδιά, για να προκύψουν βαπτίσεις που επίσης θα μπορούσε να χρειαστεί φωτογράφος. 

Στη βάπτιση της δικής μου κόρης, το 2011, έβαλα μία φίλη , που δούλευε σαν φωτογράφος, να τραβήξει φωτογραφίες με μία dslr σκέτη , χωρίς εξτρά φώτα και έναν οικογενειακό φίλο συνταξιούχο , που παλιότερα τραβούσε βίντεο (εποχές vhs) να βγάλει βίντεο με μια δική μου panasonic hd . 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_73 είπε

Βασικά οι περισσότεροι νέοι δεν έχουν budget για να παντρευτούν ... οπότε δεν παντρεύονται ... άρα δεν θα χρειαστούν φωτογράφο για ... γάμο !   Κατά συνέπεια δεν θα κάνουν και παιδιά, για να προκύψουν βαπτίσεις που επίσης θα μπορούσε να χρειαστεί φωτογράφος. 

Στη βάπτιση της δικής μου κόρης, το 2011, έβαλα μία φίλη , που δούλευε σαν φωτογράφος, να τραβήξει φωτογραφίες με μία dslr σκέτη , χωρίς εξτρά φώτα και έναν οικογενειακό φίλο συνταξιούχο , που παλιότερα τραβούσε βίντεο (εποχές vhs) να βγάλει βίντεο με μια δική μου panasonic hd . 

Αν σε ικανοποιησε το αποτελεσμα τοτε εκανες μια αριστη επιλογη φανταζομαι παντα με πολυ λογικο κοστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, afterhours είπε

Αν σε ικανοποιησε το αποτελεσμα τοτε εκανες μια αριστη επιλογη φανταζομαι παντα με πολυ λογικο κοστος.

Το κόστος ήταν μηδενικό . Το αποτέλεσμα ήταν συμπαθητικό για μηδενικού κόστους.  2000 ευρώ που χρειάζονταν για επαγγελματική κάλυψη, τόσο του μυστηρίου , όσο και του τραπεζιού , δεν υπήρχαν τη συγκεκριμένη στιγμή, οπότε δεν υπήρχε άλλη λύση .  Με την ίδια κάμερα, έχω βγάλει κι εγώ βίντεο βαπτίσεις παιδιών φίλων . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακομα καλυτερα τοτε σε συνδυασμο με το συμπαθητικο αποτελεσμα...Νομιζω ακουσα για βαπτιση μονο για φωτογραφηση απο επαγγελματια το μινιμουμ εδω που βρισκομαι ειναι στα 500 ευρω καπου εκει.

Μου θυμησες τωρα μια ιστορια πανε πολλα χρονια με ειχε βαλει ενας συγγενης με το ζορι να τραβηξω με την handycam digital8 καινουργια τοτε τη βαπτιση του γιου του.Πρεπει να ημουν 13 χρονων 

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ένα πολιτικο γάμο φίλου μου,τον τράβηξα όλο με την dslr μου για φωτογραφιες και με το gimbal dji osmo mobile 2 και πάνω το κινητο μου για βίντεο και το αποτέλεσμα ήταν αρκετά καλό (για δωρεάν και ερασιτεχνικα μιλάμε πάντα έτσι,άλλο να πληρώσεις επαγγελματίες) 

Εγώ έβγαζα φωτογραφιες και φίλος μου δούλευε το gimbal και το αποτέλεσμα ήταν να βγουν και ωραίες φωτό και ένα ωραίο βίντεο γάμου χωρίς κουνήματα και με ωραία πλάνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω γραψει παλι ο σε γαμο τραβαγαν 5 ατομα με δικα τους μεσα και μετα τα πηρε ο γαμπρος ολα τα βιντεο και φωτογραφιες και εκανε διαλογη-μονταζ και το αποτελεσμα ηταν παραπανω απο ικανοποιητικο

 ποσες φορες θα δει το βιντεο του γαμου του καποιος καποια....3-5 το πολυ και μετα στο αρχειο

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γκρίνια για το κόστος του γάμου και της βάπτισης είναι αδικαιολόγητη. 

Άμα δεν μου περισευουν παίρνω την γυναίκα μου και πάμε οι δυό μας με 5-6 ακόμα ατόμα στην Εκκλησία και κάνουμε τον γάμο ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ.  Δεν χρειάζονται φωτογράφος, γλέντι, μπομπονιέρες, νυφικά οτιδήποτε. 

Το ίδιο ισχύει και για την βάπτιση. Παίρνεις το μωρό και ένα μπουκάλι λάδι απο τα LDL Οπως καναν παλιά και πάς και το βαπτίζεις , ΔΩΡΕΑΝ

Το τα χάλασα όλα για μπομπονιέρες, μακιγιέζ, νυφικά , τούλια και τώρα δεν μου περισεύουν για τον φωτογράφο δεν είναι σημάδι του δέν έχω χρήματα.

Το σημαντικότεροι είναι όσοι ασχολούνται ερασιτεχνικά με την φωτογραφία να μην κάνουν χάρες σε γνωστούς που κλαίγονται χωρίς λόγο. Το 50% απο αυτούς έχουν τα χρήματα να προσλάβουν επαγγελματία έστω για την κάλυψη του μυστηρίου μόνο αλλά δεν έχουν σε εκτίμηση το επάγγελμα και προτιμάνε να τα φάνε σε καφέδες, στολισμούς, γλέντια , ταξίδια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...