Προς το περιεχόμενο

σκεψη αγορας dslr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, σκεφτομαι ν αγορασω μια φωτογραφικη μηχανη dslr. Δεν ειχα ποτε μου και τοσο καιρο παλευα με τα κινητα. πλεον με s9+ βγαζω ωραιες αλλα θελω το κατι παραπανω. κ ετσι μου εχει καρφωθει η ιδεα να παρω μια. αλλα δεν ξερω τιποτα απο Manual ρυθμισεις κτλπ και θελω να μαθω. πως μπορω να αρχισω να μαθαινω; επισης canon ή nikon τι ειναι "καλυτερο"? εχω δει ενδιαφερον μοντελα τα canon 4000d Και nikon 5300 τα kit με τους φακους. πως μου προτεινετε να ξεκινησω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι κάτοχος nikon d5300 με φακό 18-105vr

Σαν ερασιτέχνης με βόλεψε 1000% και έκανα τα πρώτα μου βήματα και έμαθα τα βασικά στον χώρο (ήμουν τελειως άσχετος και πάντα ότι έβγαζα το είχα στο auto,πλέον δεν αποχωρίζομαι το manual και μου αρέσει να παίζω με iso,shutter speed και πολλά πολλά ακόμα)

 

Τώρα την πουλάω γιατί πήρα ακριβότερο και ανώτερο μοντέλο.

Για να κάνεις την αρχή σου μπες με αυτό το μοντέλο αξίζει. (Δες και τις αγγελίες μου σε ενδιαφέρει :);))

 

και μην ξεχνάς αν πάρεις τελικά dslr αφιέρωνε κάθε μέρα η οπότε μπορείς χρόνο ώστε να παίζεις με ρυθμίσεις,διάβασε άρθρα και γενικά αφιέρωσε χρόνο γιατί είναι πολύ ωραίο το χόμπι της φωτογραφίας,άργησα αλλά το ανακάλυψα 😁😁✌️✌️

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, karabill93 είπε

Καλησπερα, σκεφτομαι ν αγορασω μια φωτογραφικη μηχανη dslr. Δεν ειχα ποτε μου και τοσο καιρο παλευα με τα κινητα. πλεον με s9+ βγαζω ωραιες αλλα θελω το κατι παραπανω. κ ετσι μου εχει καρφωθει η ιδεα να παρω μια. αλλα δεν ξερω τιποτα απο Manual ρυθμισεις κτλπ και θελω να μαθω. πως μπορω να αρχισω να μαθαινω; επισης canon ή nikon τι ειναι "καλυτερο"? εχω δει ενδιαφερον μοντελα τα canon 4000d Και nikon 5300 τα kit με τους φακους. πως μου προτεινετε να ξεκινησω; 

    Καλησπέρα σας , καλώς ορίσατε , ένα κινητό παραμένει πάντα ένα πολύτιμο βοηθητικό εργαλείο σε όλους μας , ακόμη και σαν back up λύση για την κακιά την ώρα , όμως ένα σύνολο σώματος και φακού είναι κάποια στιγμή αυτό που χρειάζεται για κάτι περισσότερο .

    Για ξεκίνημα ρίξτε μία ματιά στην πολύ καλή σελίδα που λέγεται cambridgeincolour.com . Ένα πολύ σημαντικό πράγμα είναι να κατανοήσετε ότι μαθαίνετε διαρκώς διότι πρόκειται για συνεχή διαδικασία και ακόμη περισσότερο το πετυχαίνετε βγάζοντας συνεχώς φωτογραφίες . Μέθοδοι του είδους θα τα διαβάσω καλά και θα πάω μετά να βγάλω εικόνες δεν περπατάνε . Τραβάτε , βγαίνει χάλια ας πούμε , βλέπετε τι κάνατε λάθος , ξαναδιαβαζετε , ξαναβγαζετε , ξανά και ξανά . 

   Επίσης δεν περπατάει η λύση κάτσε να δω τι ρυθμίσεις έβαλε ο τάδε να βάλω κι' εγώ κλπ . Αυτό που θα φανεί χρήσιμο είναι να βλέπετε φωτογραφίες άλλων , όχι τόσο για το τι χρησιμοποιούν σε επίπεδο μηχανή κλπ όσο για τον τρόπο που βλέπουν τα πράγματα γύρω τους . Αυτό θα σας δώσει υλικό για έμπνευση και όχι για αντιγραφή .

   Σε επίπεδο συνόλου μηχανής , φακού μία entry level DSLR είναι το προτεινόμενο πρώτο βήμα και υπό όρους μπορεί να είναι και το τελευταίο . Δεν γράφει σε κανένα βιβλίο ότι σώνει και καλά πρέπει να αναβαθμιστειτε μετά από ένα τάδε χρονικό διάστημα . Αυτό θα το δείξει ο χρόνος , αν θα υπάρξει τέτοια ανάγκη . 

   Μην ξεχάσετε ότι οι φακοί είναι σημαντικότερο βήμα από το σώμα . Μένουν για πολύ περισσότερο καιρό μαζί σας , ενώ το σώμα ίσως αλλαχτεί και λόγω αστοχίας υλικού κάποια στιγμή . 

   Σε ότι αφορά τις μάρκες , δεν λέω όχι σε ότι προαναφερατε , λάβετε υπόψιν σας μόνο ότι μια Nikon θα είναι δεσμευτική για σας μελλοντικά περισσότερο απ' ότι μια Canon εξαιτίας της flange distance που είναι η μεγαλύτερη απ' όλες τις εταιρείες και κάνει υποχρεωτικη την χρήση φακών της ίδιας μόνον και κάποιων ακόμη δεύτερων εταιρειών . Στον αντίποδα η Canon είναι πιο φιλική στην χρήση και άλλων γενικά φακών . Αν χρειαστείτε περισσότερες λεπτομέρειες ευχαρίστως να σας βοηθήσω . 

   Οι τιμές αγοράς είναι πολύ προσιτές πλέον και στις δύο μάρκες , δώστε λίγο προσοχή στις εγγυήσεις και τι αυτές περιλαμβάνουν και αν κρίνετε σκόπιμο πάρτε κάποια επιπλέον εγγύηση από αυτές που προσφέρουν τα σημεία πώλησης με κάποιο κόστος .

   Στα entry level μοντέλα η Nikon έχει αρκετές λύσεις στην Canon πάτε λίγο πιο πέρα διότι τα αντίστοιχα μοντέλα έχουν γίνει πιο ευτελή σε ποιότητα κατασκευής , ενώ μπορείτε με πολύ λίγα χρήματα επιπλέον να δείτε άνετα μια EOS 750D ας πούμε .

   Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσετε , καλό ξεκίνημα .....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/4/2019 στις 9:03 ΜΜ, karabill93 είπε

Καλησπερα, σκεφτομαι ν αγορασω μια φωτογραφικη μηχανη dslr. Δεν ειχα ποτε μου και τοσο καιρο παλευα με τα κινητα. πλεον με s9+ βγαζω ωραιες αλλα θελω το κατι παραπανω. κ ετσι μου εχει καρφωθει η ιδεα να παρω μια. αλλα δεν ξερω τιποτα απο Manual ρυθμισεις κτλπ και θελω να μαθω. πως μπορω να αρχισω να μαθαινω; επισης canon ή nikon τι ειναι "καλυτερο"? εχω δει ενδιαφερον μοντελα τα canon 4000d Και nikon 5300 τα kit με τους φακους. πως μου προτεινετε να ξεκινησω; 

Πάντως να μην δεις unboxholics 😂😂

Επεξ/σία από Gerry776
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...